Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 11.09.2012, 12:44:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu se știe unde, nu se știe cât ... dar ai dreptate ... am înțeles ...
Dacă nu l-a traversat nimeni, de unde să se știe? Mă gîndesc că cei ce controlează sateliții au totuși această informație, dar o țin secretă. E posibil acest scenariu?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #602  
Vechi 12.09.2012, 09:41:20
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă nu l-a traversat nimeni, de unde să se știe? Mă gîndesc că cei ce controlează sateliții au totuși această informație, dar o țin secretă. E posibil acest scenariu?
Gata! Cu pretul unui litru de palinca si a altuia de scopolamina, am stors adevarul de la un manelist de pe scara blocului, care lucreaza pentru conspiraciosi. AM PUS MANA PE DOCUMENT!!!
Din juramantul capitanului/ofiterului de avion/pachebot transpacific:
"Jur sa pastrez cu sfintenie secretul Pamntului Plat, pentru a servi mai bine scopurile stapanilor sefilor mei, facand cate ocoale trebuie pentru ca prostii de pasageri sa nu isi dea seama de realitate, si sa combat oricand, in discutii publice sau private, pozitia alora de la flatearthsociety si indeosebi a noului si activului lor discipol din Romania, numitul Florin-Ionut, acel inginer cu o inteligenta perversa si scormonitoare, care e pe punctul de a ne demasca".
Florin-Ionut, cand tramvaiele/autobuzele/etc. se retrag la depou, in Bucuresti, sau in alt oras mare, sa nu crezi minciuna asta uselisto-pedelisto-euro-caghebista. E teapa! Pleaca de fapt in alta dimensiune, pe partea de jos a Pamantului.
  #603  
Vechi 12.09.2012, 09:53:41
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca as fi trait in Evul Mediu, si mi s-ar fi predicat insistent ca Scriptura e ok in privinta cunoasterii Universului, as fi aruncat-o la gunoi, in mod public, cu riscul de a fi parlit de fraierii aia, care nu ii ardeau pe masoni sau criminali, cat ii ardeau mai des pe eretici (cu precadere si tam-tam pe aia propovaduitori ca de, biserica pierdea bani, pardon, suflete). Biblia nu iti ofera decat o cale catre mantuire, de fapt, doar inceputul (si nu intotdeauna). Continuarea o faci tu, in sinergie cu Sfintele Taine. Cu siguranta, in privinta alcatuirii lumii (sau gLumii, vorba cuiva) biblia e inapoiata, confuza, arhaica, aproape un rest fosil.
Din fericire, traiesc intr-o epoca, care in afara de foarte multe, progresiv de multe si mari neajunsuri si rele, are si o parte buna: cunoasterea Universului, in primul rand a propriei planete, e mult mai accesibila in general.
  #604  
Vechi 12.09.2012, 12:40:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
[...]
Theodoare,

Te anunț că nu-ți mai citesc postările de la o vreme încoace.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #605  
Vechi 12.09.2012, 13:20:48
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Gata! Cu pretul unui litru de palinca si a altuia de scopolamina, am stors adevarul de la un manelist de pe scara blocului, care lucreaza pentru conspiraciosi. AM PUS MANA PE DOCUMENT!!!
Din juramantul capitanului/ofiterului de avion/pachebot transpacific:
"Jur sa pastrez cu sfintenie secretul Pamntului Plat, pentru a servi mai bine scopurile stapanilor sefilor mei, facand cate ocoale trebuie pentru ca prostii de pasageri sa nu isi dea seama de realitate, si sa combat oricand, in discutii publice sau private, pozitia alora de la flatearthsociety si indeosebi a noului si activului lor discipol din Romania, numitul Florin-Ionut, acel inginer cu o inteligenta perversa si scormonitoare, care e pe punctul de a ne demasca".
Florin-Ionut, cand tramvaiele/autobuzele/etc. se retrag la depou, in Bucuresti, sau in alt oras mare, sa nu crezi minciuna asta uselisto-pedelisto-euro-caghebista. E teapa! Pleaca de fapt in alta dimensiune, pe partea de jos a Pamantului.
Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Daca as fi trait in Evul Mediu, si mi s-ar fi predicat insistent ca Scriptura e ok in privinta cunoasterii Universului, as fi aruncat-o la gunoi, in mod public, cu riscul de a fi parlit de fraierii aia, care nu ii ardeau pe masoni sau criminali, cat ii ardeau mai des pe eretici (cu precadere si tam-tam pe aia propovaduitori ca de, biserica pierdea bani, pardon, suflete). Biblia nu iti ofera decat o cale catre mantuire, de fapt, doar inceputul (si nu intotdeauna). Continuarea o faci tu, in sinergie cu Sfintele Taine. Cu siguranta, in privinta alcatuirii lumii (sau gLumii, vorba cuiva) biblia e inapoiata, confuza, arhaica, aproape un rest fosil.
Din fericire, traiesc intr-o epoca, care in afara de foarte multe, progresiv de multe si mari neajunsuri si rele, are si o parte buna: cunoasterea Universului, in primul rand a propriei planete, e mult mai accesibila in general.

Cu beția, prostia, ironia și declarația stupidă că ești oricând gata să dai foc Adevărului dându-te exemplu-cobai nu-ți aduci mântuire nici ție și nici altora ci doar insinuezi că ai argumente multe și mari și siguranță fiindcă le iei de bune pe ale altora care cred ei că teoriile lor, și modelele lor și explicațiile și închipuirile lor, sunt reale și adevărate și veșnice... iar tu te bazezi în descrierea hazlie pe ideea că tot omul din avion vede un glob sau simte că merge în cerc sau în jurul unui glob iar că noi n-am fost cu avionul.

Te înșeli amarnic amice, toți cei ce merg cu avionul simt doar două lucruri: o urcare și o coborâre când li se poate face rău, și o stare continuă de bine când e clar că merg tot drept, iar în avioanele mici simt un rău de parcă se dau pe linghișpil de la curbe și învârteli, ridicări, coborâri, aceiași senzație ce o ai pe mare de la tangaj.

Problema lor stupidă este aia că toți cred că merg în jurul unui glob și aia nu e conspirație ci păcăleală generalizată și prostie credulizată în mase pe baza unor oameni care au dat explicații științifice la născocirile și experimentele lor din care au tras concluzii eronate.

Deci te rog să vi cu argumente și nu cu circării dacă ai ceva de spus, căci spectacolul și ridiculizarea este în altă parte, în noaptea minții celor pe care de exemplu îi crezi dumneata cu atâta aplumb, pardon, aplomb de parc ar fi vorba de un ch-ef 'mortal'!

Nu merge convingerea cu datul de exemplu taman ca ăia care-și dau foc public sau sar de la balcon în cap sau de pe munte în prăpastie... că cică nu o să i se clintească nici un fir de păr că veghează FNI-ul.

Știi tu ce este scris: ''... ... ...'' (e o taină a înțelepciunii scrisă cu litere invizibile dar care există și este foarte Adevărată.)

Deci repet Cuvântul dăruit de sus prin Cuvântul:

Științific și real și Adevărat: avem un pământ făcut din țărână, plat denivelat la suprafață și rond în adânc înconjurat de apele mărilor chiar aicea jos și acolo sus e cerul cu soarele și luna și stelele care au mișcări pe deasupra pământului și mai deasupra, deasupra cerului, sunt apele de sus care nu se adună în adunările lor, adică CEAȚA în care a fost botezat poporul lui Israel după ce a ieșit din marea roșie care s-a închis în urma lor peste carele și călăreții gLumii egiptului trimise de faraon ca să se răzbune și să-i confiște iar pe sclavii eliberați!

Acestea sunt Create în nimic, adică în necreatul care nu există și nu se vede și nu se poate pipăi și nici vedea mărginirea ci finitatea creație se poate constata prin înțeleapta observație și prin corelarea concluziilor simple.

Deci nu vă lăsați păcăliți de necrdincioșii care susțin grozăviile gLumii, exact ca șarpele care a susținut la Eva și la Adam că el știe mai bine ca ei pe Dumnezeu și Creația... și ce se va întâmpla dacă vor mânca din bine... dar și din rău... dacă vor săvârși chiar și răul pentru cunoaștere.

Numai cei buni și drepți care fac numai binele vor moșteni Împărăția! Fricoșii, credulii, proștii, mincinoșii, fraierii, răii, viclenii, perverșii, hulitorii, urâții, păcătoșii nărăviți și mândrii vor cădea în iad mai devreme sau mai târziu moștenid focul cel veșnic ce este pregătit fățarnicilor și fariseilor vicleni și desfrânați, ăla care nu arde ci în care te chinuiești la infinit... la infinitul ăla al științificilor absurzi și eretici și eronați.

Last edited by vsovivivi; 12.09.2012 at 13:47:10.
  #606  
Vechi 12.09.2012, 22:15:02
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă nu l-a traversat nimeni, de unde să se știe? Mă gîndesc că cei ce controlează sateliții au totuși această informație, dar o țin secretă. E posibil acest scenariu?
De curiozitate, ai vreo dovada pentru existenta acestei conspiratii la scara mondiala?
  #607  
Vechi 12.09.2012, 23:00:52
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
De curiozitate, ai vreo dovada pentru existenta acestei conspiratii la scara mondiala?
Chiar te astepti sa primesti un raspuns logic si rational argumentat la aceasta intrebare? Adeptii teoriilor conspirative de acest fel sunt mai fantezisti si anti-realitate decat cea mai exotica secta sincretista din Americi. Intreaba de dovezi, si o sa primesti o mostra de entropie ideatica maxima de la oricare adept ale aiurelii PP. Care dovezi, dom'le? Pai toti e platiti de bubulii care este sa ne bage cipuri in nas cand dormim.
Sincer, pentru cei doi inflacarati adepti ai celei mai hilare teorii auzite de pacatosul de mine vreodata: daca PP ar fi, prin absurd, adevarata, e mantuirea mea, a ta, a lui, a ei, a noastra si a voastra, mai aproape sau mai facila? Ca, presupun ca definindu-va ca si crestini ortodocsi, asta trebuie sa primeze, nu?

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 12.09.2012 at 23:03:15.
  #608  
Vechi 13.09.2012, 12:19:45
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Decât să credeți Adevărul care vă va face liberi voi mai bine faceți mofturi fiindcă e mai ușor să nu faci efortul jertfelnic ci să crezi ca orbul și credoolul ceea ce emit niște vicleni plătitori de servicii... e mai simplu să crezi ce spun în cor toți oamenii proști și care au renunțat la minte... la mintea Domnului pentru a se formata cu mintea poftelor cu nume ocult... numele babilonului care dă lecții la toată gLumea.

Deci nu mai faceți mofturi și nu mai cereți dovezi și semne și demon-str-eresuri sofisticate căci doar dacă ești sfânt și drept poți cere așa ceva, semne sau minuni, iar dacă ești neam viclean și desfrânat și fățarnic ce rost mai are (?retoric întreb?), ce rost mai are să te prefaci că te-ar murdări credințele păgâne sau științifice ale altora când în tine șade toată minciuna gLumii sub formă de bârnă urlând la lună ca din gură de șarpe îngrijorat doar din râvna ca să-și păzească fața speriată să pară ea că el are motive grozave și merite deosebite, urlând deci sau șoptind: na bâr na.(?retoric întreb?)

Păi v-am scris pe mii de pagini tot ce știu eu de la Dumnezeu ca dar de sus și ce este și scripturile o spun clar și argumente găsiți câte vreți atât ca să confirmați Adevărul cât și să combateți minciuna și astfel să aveți temeiuri solide pentru viața voastră în credință sfântă.

Voi însă faceți mofturi, sclifoseli, de parcă credința gLumii ar fi dreaptă și Domnul și Scripturile ar fi mincinoase și astfel vă poticniți și șchiopătați de ambele picioare trăind un coșmar amarnicolait care nu se mai termină, făurindu-vă vise și visuri cu final fericit ca orice copil prea alintat care se supără dacă-l mustri și rămâne așa supărat căci te judecă rău și crede că tu îi faci numai lui rău, tu care-i prezinți locul unde s-a născut și a crescut atât de frumos și deștept.

Sigur că n-are nici un rost să cunoști adevărul despre creație cât timp tu te mitui și te flatezi că fumezi, minți, bei, curvești, pismuiești, te ascunzi, fățărnicești, te lauzi că poți, că ești, că știi, că dorești și că ești sănătos din pricina mulțimii de pofte foarte ''bune''... căci degeaba câștigi gLumea toată cu știință cu tot dacă sufletul tău ți-l pierzi și ți-l vei pierde risipindu-l în împrăștierea striptisului întâmplător, nu e clar deci (?tot retoric întreb?) că ești ca fariseii care dădeau importanță supraexagerată celor mărunte în timp ce pe cele mari le lăsau și asta pentru ca să fie văzuți și știuți și apreciați de oameni, de gLumea nerușinată, înaintea cărora ei treceau drept înțelepți și drepți căci omul nu vede în inima omului și nici faptele din ascuns ale sale fiindcă se lasă ușor păcălit de vrăjeala vorbelor fără să caute lucrarea ascunsă a răbdării, lucrarea duhovnicească a ascultării spre mântuirea lui și a celor din jurul lui.

Deci n-are niciun rost să înghiți camila în timp ce strecori țânțari și să te arăți drept în timp ce ești doar un parvenit ce se înalță ca să lucească în soare cît mai de sus.

Este scris că pe alea mari trebuia să le faceți și pe alea mici să nu le lăsați în timp ce susțineți că pe alea mari le faceți și de aia pe alea mici le neglijați nefiind atenți că defapt voi pierdeți... pierdeți din vedere și pe Creator dar și frumusețea Creației Sale: sufletul omului. Și din păcate voi nu aveți habar cine este și de unde este Acela sufletul omului, și neștiind, vă mulțumiți să vă credeți stăpânii cei puternici și plini de bani care și-au luat dreptul să cumpere pe bani murdari niște servicii: masajegale, slugărnicii îngrijorate de multe ce sunt, și răzbunări de stăpân sau în numele stăpânilor ca să te lauzi mereu... pentru care vă mândriți crezând învârtoșat că puteți.

Ideea e că voi nu vreți... și dacă nu vreți să știți ce sens are să căutați? Nu vă e deajuns oare gunoiul în care scormoniți cu multă iscodire și bănuială? Ce gunoi? Păi bibliotecile gLumii sunt pline ochi de gunoi și de șoareci de bibliotecă: afaceriști, comercianți, tâlhari, științifici, profesori, propagandiști sau aventurieri sau pilosofi și toți se laudă fără rușine deși habar n-au ei de nimic Adevărat. Tot ce găsiți acolo este un amestec toxic de dospitură. Deci vai de aluatul din voi care coace și ajunge la apogeu!.. căci crede el că în curând va scăpa din capcană, din 'facultate', exact ca un coș de adolescent viril ce pocnește afară închipuindu-și el că scapă de obligații, era obligat să urâțească fața vicleană a unui copil pofticios! Însă nu poți scăpa așa cum te vezi tu la goglindă după cum te-a învățat și educat gLumea, nu poți să scapi de problemă prin împroșcare cu pete îndoielnice și foarte pătătoare fără să-ți pese... și nici dacă te preschimbi în șoricel drăgălaș ce roade la rădăcina crăcii pe care stă suit ca să mânce din cireșe duble sau triple deodată asezonate cu cașcaval nu scapi... și nici dacă... nu scapi... căci gLumea n-a scăpat niciodată pe nimeni, toți au murit în păcatele lor negreșit, doar Domnul te scapă... dacă vede că-L crezi... dacă-L crezi viceversa decât o fac fariseii și șoriceii și căpușelele meschine sau gărgărițele încălugărite sub formă de gândaci de colorado băgați într-un balon de săpun ca să pulteacă pe deasupra.

Last edited by vsovivivi; 13.09.2012 at 14:01:34.
  #609  
Vechi 13.09.2012, 15:17:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Gata! Cu pretul unui litru de palinca si a altuia de scopolamina, am stors adevarul de la un manelist de pe scara blocului, care lucreaza pentru conspiraciosi. AM PUS MANA PE DOCUMENT!!!
Din juramantul capitanului/ofiterului de avion/pachebot transpacific:
"Jur sa pastrez cu sfintenie secretul Pamntului Plat, pentru a servi mai bine scopurile stapanilor sefilor mei, facand cate ocoale trebuie pentru ca prostii de pasageri sa nu isi dea seama de realitate, si sa combat oricand, in discutii publice sau private, pozitia alora de la flatearthsociety si indeosebi a noului si activului lor discipol din Romania, numitul Florin-Ionut, acel inginer cu o inteligenta perversa si scormonitoare, care e pe punctul de a ne demasca".
Florin-Ionut, cand tramvaiele/autobuzele/etc. se retrag la depou, in Bucuresti, sau in alt oras mare, sa nu crezi minciuna asta uselisto-pedelisto-euro-caghebista. E teapa! Pleaca de fapt in alta dimensiune, pe partea de jos a Pamantului.
si tu vinzi atat de ieftin asemenea "bombe"?! :))
  #610  
Vechi 13.09.2012, 23:59:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
De curiozitate, ai vreo dovada pentru existenta acestei conspiratii la scara mondiala?
Nu.

Dar tu ai vreo dovadă care să-mi demonstreze clar că Pămîntul e sferic?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Curcubeu sferic la mormant la Pr. Arsenie Boca au_relian Pelerinaje la locuri Sfinte 26 30.12.2011 21:17:05
Rugaciune pentru bolnavul care nu poate dormi bettykalazar Intrebari utilizatori 3 25.06.2011 10:42:05
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu ? question Generalitati 27 09.08.2008 17:24:43