Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #981  
Vechi 14.11.2012, 13:33:46
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vsovivivi face parte din grupul de la Pucioasa, Noul Ierusalim, eu asa am inteles.
N-ai înțeles bine, eu n-am fost acolo niciodată și am întâlnit în Cluj doar o fată studentă care mai merge pe la sărbători pe la Pucioasa la Noul Ierusalim și am discutat cu ea despre toate, însă firește că sunt cu ei, sufletește, moral, în Duhul și îi iubesc din toată inima chiar dacă nu i-am cunoscut personal pe niciunii, îi iubesc după datorie și după proorocia pusă de ei pe net căci ei sunt copiii cei buni ai lui Dumnezeu din vremurile de azi.

Eu locuiesc în Cluj-N acuma după ce m-am mutat aici dintr-un orășel din Bihor.

Last edited by vsovivivi; 14.11.2012 at 13:38:20.
  #982  
Vechi 14.11.2012, 13:46:49
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu prea ai inteles, nu era interpretata de mine sau de cel de pe site. La comentarii era tradusa partial in romana, si era dat si pasajul din Pelerinul roman. Nu era nici asa, cu atat mai mult varianta de la Noul Ierusalim. Voi sunteti in afara Bisericii Ortodoxe? Am inteles ca nu aveti ierarhie.
Știi bine la cine m-am referit: la cel care a completat absurd și viclean și înșelător și mincinos și rău în paranteze.

Nu încerca să-i scoți eretici sau sectanți și pe mine să mă atașezi lor pentru decredibilizare că nu ține viclenia mârșavă ca să demonstrezi că pământul e sferic și teoriile heliocentrismului, sau ale geocentrismului, sau că interpretarea proorociei lui Aghatanghel e greșită așa cum am pus în paranteze prin mila Domnului, că nu ține viclenia asta, și mă tooot întreb pentru ce interese ați devenit atât de răi și de vicleni încât să nu vreți să credeți în Domnul, în sfinți, în OD și Patriarh, în BOR, în Creștinism și în cele 7 Trâmbițe Apocaliptice?

De cine vă temeți voi? Știu, de științificii gLumii, de s-edomul cel roșu care și-a băgat uneltele sub haine de biserică și vă sperie cu iadul dacă nu-l credeți pe el.

Nu vă fie frică: satana, proorocul mincinos și năravul răutății viclene pică, deoarece este scris ca Domnul să biruiască și deci va birui El împreună cu toți cei ce sunt cu El și apoi mai este scris că 'Noi le facem pe toate'!

Credeți și vă veți mântui.

Last edited by vsovivivi; 14.11.2012 at 13:52:16.
  #983  
Vechi 14.11.2012, 15:12:12
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Parintii ne spun ca exista alunecare catre stanga (ecumensim, secularism, erezie) dar si catre stanga (stilism, zelotism, schisma).
Iti dau un singur argument, si cu asta trebuie sa fii si tu de acord ca am lamurit lucrurile.
Vechiul calendar era alcatuit de astronomi pe timpul lui Cezar. Noul calendar a fost alcatuit de astronomi pe timpul unui papa. Desi tinea de stiinta, unii au ajuns sa-l considere dogma si sa se rupa de Biserica.
Geocentrismul fusese conceput de invatati si astronomi antici si imbunatatit de Ptolemeu. Heliocentrismul a fost sistematizat de Copernic si dezvoltat de altii.
Observam ca e aceeasi falsa problema ca in cazul stilismului, adica ceva ce tine doar de stiinta si mai putin de teologie.
Daca il vei citi pe Gheron Iosif (sec. XX) vei vedea la el cum - in practica - s-a folosit de invatatura cu privire la cele 4 elemente fundamentale ale creatiei. Si in functie de acestea desprinde niste intelesuri duhovnicesti din efectiva zidire a lumii care il ajuta sa intelegea ispitele (intelegere de care avea o asa mare nevoie). Intelege ca omul este alcatuit din toate cele 4 elemente si astfel talcuieste cum diavolul lucreaza asupra fiecaruia dintre ele. Cum vine lenea, mania, patimile trupesti, etc.

Daca ii vei da unui Sfant Isihast tabelul lui Mendeleev sti ce-ti va raspunde? Ia-l de aici ca-mi tulburi isihia, imi imprastii mintea si-mi pierd rugaciunea! Pe noi - ca oameni duhovnicesti - ne intereseaza prea putin CUM functioneaza efectiv creatia sau CUM a fost ea creata; de asta sfintii ortodocsi nu au aflat, dar se pare ca cei apuseni, da (aberanta concluzie). Si cate nu au primit sfintii ca descoperiri? Despre cele ce vor fi si despre cele ce au fost, despre cele ce doar Dumnezeu stie (ingeri, haruri, mantuire, vamile vazduhului, s.a.) Cunoasterea sfintilor este infinit superioara cunoasterii umane, limitate si limitative ale omului de stiinta contemporan. Practic inaintez din nou acest exemplu: Sfantul a oprit soarele cu rugaciunea si ti-a spus ce a facut ("se invartea si l-am dat pe PAUZA"), iar omul de stiinta nici nu-l poate privi cu ochiul liber si il contrazice in calcule(foarte profund...) pe Sfant. Pe cine ALEGI sa crezi? Mai ales cand stii bine: "Cel ce primeste pe prooroc ia plata de prooroc".
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
  #984  
Vechi 14.11.2012, 15:30:51
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking Relativ corect

Pamantul pe care mergem, la nivel senzorial este intotdeauna perceput in mod natural de creier ca fiind ceva plat, centrul echilibrului fiind axat pe aceasta imagine. Pentru a putea percepe pamantul ca fiind "sferic", este nevoie sa te situezi inprejurul lui, de exemplu poti sa-ti inchipui ca esti intr-un satelit aflat la o distanta mai mare de 35.000 km de Pamant si chiar si atunci, vei vedea cel mult un cerc si nicidecum o sfera, la fel cum Luna se vede cu ochiul liber ca fiind un cerc pe cer si nu o sfera.

In mod natural teoriile filozofice si logica se raporteaza permanent la dualitatea bine/rau , drept/nedrept, "calea ocolita" fiind de obicei asociata ca fiind ceva negativ si in contradictie cu "calea cea dreapta". Matematicienii precum Ptolemeu in mod exceptional pot gandi "sferic" dar in general chiar si ei se raporteaza in mod abstract la punct, linie si plan.

Cand este vorba de reprezentarea mentala a miscarilor cosmice, fiecare individ are libertatea sa considere ori ca Pamantul este in centrul universului, ori ca acesta se invarte ca titirezul in jurul Soarelui si impreuna in jurul unei gauri negre aflata in centrul universului. Abordarea stiintifica a acestui subiect admite si permite formularea oricator teorii urmand ca trecerea timpului sa faca ordine intre acestea. Deocamdata, teoria geocentrica a trecut proba timpului fiind acceptata mai bine de 2200 ani. In contradictie cu aceasta, noua teorie a-centrica are o varsta de doar 30 ani si se pare ca alte teorii sunt gata sa o inlocuiasca.

Cand este vorba de reprezentarea spirituala si de raportarea la Dumnezeu a miscarilor cosmice, abordare "stiintifica" este mereu falsa si nu poate fi luata in considerare deoarece regulile sunt cu totul altele, iar raportarea corecta se face ortodox doar la Scriptura, traditie si Sfintii Parinti.

Last edited by neica_nimeni_altul; 14.11.2012 at 15:33:06.
  #985  
Vechi 14.11.2012, 15:46:09
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Misticarii aberante, care contrazic stiinta. Feicare sa se tina de ce a invatat: sfintii cu ale lor, noi cu ale noastre. Biserica ridica la rangul de sfint pe cineva, nu se ridica singuri. Interesant ca felul in care vad unii pe sfinti seamna mai degraba cu felul in care sunt sihastrii risi, din India. Dar si la aceia e nevoie de ierarhie, in primul rind in sensul relatiei maestru-ucenic.
Normal ca o minte auto-hranita doar cu rugaciune va respinge aproape orice altceva. Normal ca o minte hranita doar cu cifre sau ecuatii va respinge aproape orice altceva. Se pare ca unii nu au auzit de "calea imparateasca", calea de mijloc. Doar nu o sa traim toata viata rugindu-ne, si crezind doar in ce vedem sau au spus unii sfinti. Ar fi aberant! Sunt lucruri mult mai frumoase si complete de facut in viata si cu viata!

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 14.11.2012 at 15:57:48.
  #986  
Vechi 14.11.2012, 15:57:05
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Pamantul pe care mergem, la nivel senzorial este intotdeauna perceput in mod natural de creier ca fiind ceva plat, centrul echilibrului fiind axat pe aceasta imagine. Pentru a putea percepe pamantul ca fiind "sferic", este nevoie sa te situezi inprejurul lui, de exemplu poti sa-ti inchipui ca esti intr-un satelit aflat la o distanta mai mare de 35.000 km de Pamant si chiar si atunci, vei vedea cel mult un cerc si nicidecum o sfera, la fel cum Luna se vede cu ochiul liber ca fiind un cerc pe cer si nu o sfera.

.......................... iar raportarea corecta se face ortodox doar la Scriptura, traditie si Sfintii Parinti.
Dragul meu, cum vedeți voi oare că luna este un cerc luminos plan? Și de ce credeți voi că din satelit pământul se vede bombat ca luna fără photoshop?

Soarele este un cerc luminos spre noi și bomvat deasupra căci are partea plană spre noi însă luna semisferică are partea rondă spre noi și se vede foarte clar de jos, dar mă întreb cum de nu a remarcat nimeni că fața ei, oriunde s-ar afla, la zenit (deasupra capului), la răsărit sau la apus, ea se vede identică, deci cum de nu ați priceput că noi vedem imaginea ei de la zenit oriunde s-ar afla ea!? De aici rezultă clar că razele luminoase și imaginile pe care le vedem noi referitoare la soare și la lună sunt cele de la zenit oriunde s-ar afla soarele și luna pe boltă, deci e clar că lumina suferă o curbare ca noi să vedem de oriunde ne-am afla aicea jos fața cea plană a soarelui și cea bomvată a lunii care este luminată de oglinda cea plană a pământului plat denivelat la suprafață și rond în adîncul mărilor, șezînd sub mijlocul cerului, în mijloc, pe nimic (nu este nimic creat mai jos) și înconjurat de mări în lături.

Soarele și Luna abea la eclipsa de lună, așa cum a fost timp de 3 ore la răstignirea mântuitorului, abea atunci formează o sferă perfectă.

...Iar despre pământ nu o mai tot scăldați căci se poate deduce prin înțelepciune și din simțurile deschise prin CREDINȚĂ tot ceea ce dorește cu Adevărat, căci celui ce crede toate îi sunt cu putință, inclusiv să vadă și să priceapă locul cel tainic în care ne aflăm din mila lui Dumnezeu.

Last edited by vsovivivi; 14.11.2012 at 16:05:34.
  #987  
Vechi 14.11.2012, 18:27:56
Postelnicu Postelnicu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit "sfintii oricum nu aveau cum sa stie daca pamantul se invarte,

"Cand este vorba de reprezentarea spirituala si de raportarea la Dumnezeu a miscarilor cosmice, abordarea "stiintifica" este mereu falsa si nu poate fi luata in considerare deoarece regulile sunt cu totul altele, iar raportarea corecta se face ortodox doar la Scriptura, traditie si Sfintii Parinti.[/quote]"

Se vede ca pe acesti Sfinti ii cinstim doar cu buzele, dar nu le primim și învățăturile când ni se pare că sunt în înșelare, cu tot "consensul" lor, și între dânșii și cu Scriptura, și aceasta dincolo de vremea - și locul - lor!

A devenit de câtăva vreme un stereotip, chiar o "mantră", clișeul cu "știința vremii" lor în sus, "știința vremii" lor în jos! Chiar nu se poate ieși din acest smârc?

Sf. Grigorie Palama - sec. XIV - a cărui pomenire o săvârșim astăzi, este:

"Luminătorule al dreptei credințe, sprijinul Bisericii și învățătorule, podoaba monahilor, apărătorul cel nebiruit al teologilor, făcătorule de minuni Grigorie, lauda Tesalonicului, propovăduitorule al harului, roagă-te pururea să se mântuiască sufletele noastre."

Și în Filocalie el spune cu privire la ce discutăm:

"„Ci precum pământul după a lui fire stă și apa, când ia deci întoarcerea cea de jos?...
...Și pământului celui nemișcat i-a rânduit împrejur, ca unui centru, un cerc foarte sus așezat, și în chip iscusit foarte a legat cerul cel în veșnică mișcare prin cele ce se află la mijloc, pentru ca lumea să rămână și statornică, și mișcătoare; căci corpurile în veșnică și repede mișcare sunt așezat în cerc, iar ceea ce este nemișcat a primit în mod necesar locul din mijloc, având drept contra greutate pentru mișcarea sa nemișcarea, ca să nu se miște din loc, în felul unui cilindru, sfera universului.”
„Iar înțelepții elinilor zic, cum că cerul se întoarce cu firea sufletului celui lumesc, și aceasta zic ei cum că învață drept și cu cuvânt… Ci precum pământul după a lui fire stă și apa, când ia deci întoarcerea cea de jos?”

Iar Sf. Atanasie de Paros în 1816 (!!) zice:

"„Și oarecare cuprindere împrejur este cerul a tuturor zidirilor celor văzute și nevăzute. Că înlăuntrul lui se cuprind și puterile îngerilor cele înțelegătoare și toate cele simțite, stelele și toate celelalte, împreună cu care și însuși pământul, care este ca un punct și centru către toată lumea. …Căci cu adevărat, sau sferă, sau în chipul sferei, întru care se zice că este și petrecerea fericiților. A căruia partea cea mai de sus este rotocolul lui cel despre toate părțile, iar cea mai de jos este mijlocul, unde cum că și pământul ca un centru șade nemișcat, și înțelepții cei de afară de demult învață și dumnezeiasca Scriptură de asemenea.

Pe cine să credem și să ascultăm, pe Sfinți, sau pe diverși mai mult sau mai puțin anonimi (și noi fiind incluși!)? (Întrebare retorică!)

"Știința vremii lor"? Mai mare rușinea și râsul!

Așa se cern și adună apele, cine se aseamănă se adună (de bună voie!), și în viața reală, și aici "în virtual"....

Last edited by Postelnicu; 14.11.2012 at 18:38:43.
  #988  
Vechi 14.11.2012, 22:06:49
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Question Optional

Citat:
În prealabil postat de Postelnicu Vezi mesajul
Pe cine să credem și să ascultăm, pe Sfinți, sau pe diverși mai mult sau mai puțin anonimi (și noi fiind incluși!)? (Întrebare retorică!) "Știința vremii lor"? Mai mare rușinea și râsul!
Este foarte bine zis, cand este vorba de cosmologia bisericeasca ortodoxa, Sfintii Parinti si traditia ne spun foarte bine cum stau lucrurile, cand este vorba despre cosmologia stiintifica gen discovery sau "stiinta vremii noastre" putem doar sa ne miram cat de multi bani sunt cheltuiti cu cercetarea unor planete aflate la mii de ani lumina si cat de putin ne foloseste cu adevarat acest lucru.

Ce preferam, sa cautam bezmetic martieni si ozn-uri pe planete aflate la mii de ani lumina (adica nimic!) sau sa incercam pe cat putem sa-l cautam pe Dumnezeu ?

Last edited by neica_nimeni_altul; 14.11.2012 at 22:09:06.
  #989  
Vechi 14.11.2012, 23:40:30
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Este foarte bine zis, cand este vorba de cosmologia bisericeasca ortodoxa, Sfintii Parinti si traditia ne spun foarte bine cum stau lucrurile, cand este vorba despre cosmologia stiintifica gen discovery sau "stiinta vremii noastre" putem doar sa ne miram cat de multi bani sunt cheltuiti cu cercetarea unor planete aflate la mii de ani lumina si cat de putin ne foloseste cu adevarat acest lucru.

Ce preferam, sa cautam bezmetic martieni si ozn-uri pe planete aflate la mii de ani lumina (adica nimic!) sau sa incercam pe cat putem sa-l cautam pe Dumnezeu ?
Pentru existenta acelor planete exista dovezi stiintifice.
In favoarea existentei lui dumnezeu exista cumva dovezi?
  #990  
Vechi 15.11.2012, 00:40:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Am hotarit sa postez acest mesaj si aici (il postasem pe toicul despre antropologie). Se potriveste mai bine,poate, dar nu am de gand sa mai particip altfel la discutia de aici.

Problema voastra, a adliteralistilor, geocentristilor si pamantoplatistilor ;-) este ca luati ca realitate fizica o cosmologie care este de fapt simbolica.
Pentru omul antic (exceptand unii flozofi materialisti), pentru parinti, pentru evul mediu occidental si pana la Galilei, imaginea cosmosului fizic corespundea cu o imagine simbolica a universului intreg, adica nu numai fizic, ci si subtil (psihic) si spiritual (lumea ingerilor). In acest mod, cerul corespundea cu partile nemateriale ale lumii create. Uneori, si cu Cel necreat.
Din punct de vedere simbolic, iconic, asta este valabil si astazi, bineinteles; si corespunde cu perceptia senzoriala neajutata de vreun instrument: pamantul este jos, cerul este sus, cerul simblizeaza lumea spirituala si chiar preznta lui Dumnezeu. Este perceptia unu copil (de curand baiatul meu de 4 ani mi-a facut reflexia ca gastele nu zboara bine, nu pot sa zboare pana la Dumnezeu).
Iar pamantul desigur este 'jos' si 'in cetru', pentru ca omul este in centru, Dumnezeu l-a pus mediator intre lumea vazta si cea nevazta, intre cer si pamant. (dupa cum spun toti parintii)

Dar acest model nu este un model fizic, de tip stiinific modern, ci simbolic. Nu puteti nega totusi observatiile stiintifce. Si ele coresund unei forme de cunoastere valabile la nivelul lor. Si altfel ne dam pe mana ateilor care, asa cum imi amintesc ca ne spunea profesorul nostru de istorie trecut prin scoala stalinista, Dumnezeu nu exista pentru ca cosmonautii au fost in cer si nu l-au vazut (cand ne-a spus asta aveam 10 ani si imi amintesc cami-am spus:Ce absurd! Daca Dumnezeu exista, El nu este in cerul material, desigur!)

Repet, petru parinti, nici nu conta daca acest model era adevarat dpdv strict fizic. Pentru ei fizicul se confunda cu simbolicul, in general. Daca vorbesc de zilele creatiei, nu isi pun problema cat de simbolic trebuie intelese acele zile si de ex. daca apele de sus reprezinta chiar ape fizice sau un alt nivel al lumii (cel subtil sau cel spiritual).
Nici nu-si puneau problema, nu era in orizontul lor cultural. Poate era mai bine.. Nu stiu, insa cultura umana a evoluat in alta directie iar noi ne punem problema, asa suntem educati, si acum nu mai putem face abstractie de modelul de tip pur fizic aparut odata cu Galilei.
A vrea sa facem din acel model simbolic un model materialist mi se pare absurd.

As mai vrea sa mai adaug ca raspns la ironiile Postelnicului ca atat eu, cat si el, folosim o cheie hermeneutica in interpretarea textelor patristice. Nu exista lectura simpla, mai ales cand citesti texte atat de vechi trebuie sa ai o cheie de interpretare, nu ajunge sa zici 'scrie negru pe alb', caci non idem est si duo dicunt idem. El alege sa inteleaga in stil modern, stiintific, afirmatiile lor (apa era H2O, pamantul humus, ziua avea 24 e ore etc). Dupa parerea mea, in mod paradoxal, el gandeste mai modernist ca mine iar interpretarea lui e reductoare pentru ca materialista.

Un post binecuvantat si imi cer iertare daca am necajit pe cineva.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 15.11.2012 at 00:45:33.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Curcubeu sferic la mormant la Pr. Arsenie Boca au_relian Pelerinaje la locuri Sfinte 26 30.12.2011 21:17:05
Rugaciune pentru bolnavul care nu poate dormi bettykalazar Intrebari utilizatori 3 25.06.2011 10:42:05
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu ? question Generalitati 27 09.08.2008 17:24:43