Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2007, 20:54:12
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

DUHOVNICUL MEU NU ESTE DEACORD CU ACEST PARINTE. NU VB DESPRE ASTA CU TOATA LUMEA DEOARECE NU VREA SA SMINTEASCA.............EU UNA NU STIU CE SA CRED
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.06.2007, 19:28:26
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Draga Cristina,ai citit macar o carte a acestui Parinte?Daca da,atunci inseamna ca nu esti de acord cu drumul spre SFINTENIE,ca urmare a invataturii credintei noastre ortodoxe.Acest Parinte nu numai ca inteles CE ESTE MANTUIREA SI CUM SE DOBANDESTE,ci INSUSI s-a purtat ca UN ADEVARAT OSTAS AL LUI DUMNEZEU...:).Exemplul acestuia si invataturile Sfintiei Sale SUNT DEMNE DE URMAT.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.06.2007, 14:38:35
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Eu una,consider ca a fost si ramane un mare Duhovnic Parintele Cuvios Arsenie Boca(Ieroschimonah)iar mie imi plac tare mult scrierile Sfintiei Sale,caci si eu am citit din scrierile acestea.Cat despre ceea ce considera altii,fiecare cu treaba lui,cu gusturile lui,gusturile nu se discuta,referitor la scrierile Sfintiei Sale,nu-i frumos ce-ti place tie,ci e frumos ce imi place mie.:D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.06.2007, 13:44:44
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina83
DUHOVNICUL MEU NU ESTE DEACORD CU ACEST PARINTE. NU VB DESPRE ASTA CU TOATA LUMEA DEOARECE NU VREA SA SMINTEASCA.............EU UNA NU STIU CE SA CRED
Parintele Arsenie Boca este numit de Pr Teofil Paraian cu toate ca Parintele Paraina a afirmat canu este preferatul lui a zis
Din cati oameni lucratori am cunoscut eu in biserica Parintele Arsenie Boca este culmea virtuitorilor si propovaduitorilor din contemporaneitatea noastra.
A acceptat suferinta de buna voie asa cum traiau sfinti de odinioara
Erea o fata de colonel care l-a indragit pe parintele Arsenie pe vremea aceea parintele arsenie erea la canal
Si isi termina norma lui delucru inaintea tuturor si ii ajuta si pe ceilalti
Si aceasta fata la rugat pe tatl ei sa il elibereza pe Parintele Arsenie
Dar Parintele a zis ca nu vrea sa fie eliberat si ca locul lui este acolo sa ii ajute pe oameni sa ii intareasca in credinta.
Acest Parinte arsenie Boca te cunostea ca peo carte citea in sufletul tau si ce ai facut si ce gandesti si ce va fi cu tine in viitor...iar astea sunt daruri pe care numai dumnezeu ti le poate da.
Si care El le daruieste celor care il urmeaza oriunde si oricand pana la moarte.
Te- as intreba pe tine cate dintre darurile pe care le-a avut Arsenie Boca le are duhovnicul tau?
Sau cati oameni a intors duhovnicul tau la adevarat credinta?
DAr sa tii minte un lucru Sfintii adevarati intotdeauna au avut dusmani
care i-au invidiat?
Draga mea du-te la iarna la mormantul Parintelui Arsenie Boca si ai sa vezi ca florile de pe mormantul lui sunt proaspete.
Du-te si vara sa vezi ce mireasma de mir este.
Citeste si o carte despre acest parinte si dupa acea mai vorbim

Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.06.2007, 13:50:02
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
:)Eu una,consider ca a fost si ramane un mare Duhovnic Parintele Cuvios Arsenie Boca(Ieroschimonah)iar mie imi plac tare mult scrierile Sfintiei Sale,caci si eu am citit din scrierile acestea.Cat despre ceea ce considera altii,fiecare cu treaba lui,cu gusturile lui,gusturile nu se discuta,referitor la scrierile Sfintiei Sale,nu-i frumos ce-ti place tie,ci e frumos ce imi place mie.:D
Adica nu-i frumos ce ne place noua si este frumos ce-I Place LUi Dumnezeu
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.06.2007, 11:01:46
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Laurentiu,asa este ca tine,cum zici tu mai bine,si mie mai imi place vorba aceea,ca dupa ce este pur,frumos,sfant si curat,si Dumnezeu intoarce capul ca sa priveasca,ca sa aprecieze si sa admire;asa este si cu Sfintia Sa,Parintele Cuvios Induhovnicit Arsenie Boca,un Ieroschimonah desavarsit,aproape de Dumnezeu,de Maicuta Domnului si de toti Sfintii Lui.:)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.06.2007, 18:23:02
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Va multumesc pt raspunsuri,dar din ce stiu eu nici pr.Arsenie Papacioc nu prea este deacord cu pr. Arsenie Boca.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.06.2007, 21:50:45
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Eu am crezut,dar poate am gandit prost,cine poate sti asta,decat ea si Dumnezeu,impreuna cu Duhovnicul ei,ca ar fi chiar Sfintia Sa Parintele ei Duhovnic,din moment ce este ea asa de sigura de aceasta,si face astfel de afirmatii,dar poate ma insel si eu.In orice caz,cred ca Parintele Cuvios Induhovnicit Arsenie Boca nu ar fi fost contra cuiva care ii slujeste Lui Dumnezeu si IL iubeste,asa cum trebuie,in Duh si in Adevar.:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.06.2007, 23:00:50
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Imi pare rau ca nu pot spune cine este duhovnicul meu si in ce privinte nu este el deacord cu Pr.Boca, dar nu vreau sa fac pe nimeni sa il judece.Imi cer iertare daca am suparat pe cineva.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.06.2007, 10:02:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina83
Imi pare rau ca nu pot spune cine este duhovnicul meu si in ce privinte nu este el deacord cu Pr.Boca, dar nu vreau sa fac pe nimeni sa il judece.Imi cer iertare daca am suparat pe cineva.
Domnule, e simplu, nu trebuie sa va facetzi tot felul de idei, parintele Arsenie Papacioc este mai indeapropiat cu dreapta credintza, iar parintele Arsenie Boca este mai adancit in lucrare chiar daca la unele teorii scartzaie, shi nici nu prea are atat de mare importantza, deshi in timp ne va aduce Dumnezeu la dreapta credintza pe totzi shi la iubirea sa de oameni... Shi nu ai cum sa-ti dai seama decat daca esti induhovnicit in teorie bine de tot, deci n-are sens sa-tzi faci probleme, ca Parintele Arsenie Boca are cateva lacune, pe care eu nu i le-am observat ci doar le-am intuit, ca un fel de presimtzire, dar totushi cred ca a facut foarte bine Dumnezeu cu el ca a lasat credintza lui in felul acela, tocmai pentru a acoperii o multzime de pacate ale multora, printre care shi pe ale mele cumva, deraieri shi eresuri... dar daca vretzi sa mergetzi spre adevarata ascultare, atunci shi eu am presimtzirea shi parerea formata din foarte putzinul pe care l-am aflat mai mult de aici de pe forum, ca totushi parintele Arsenie Papacioc este mai bine luminat in dreapta credintza, ca shi parintele Cleopa Ilie, sau ca shi parintele Pimen dar shi altzii, multzi shi foarte buni shi drept cunoscatori ai adevarurilor de credintza...:)

Nu e vorba despre judecata deshi uite, interpretand in felul acesta poate ca shi l-am judecat putzin, deci imi cer iertare daca se interpreteaza asha... ???
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele Arsenie Boca 06dec Mari Duhovnici si predicile lor 34 07.12.2013 18:02:21
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31
20 de ani de la moartea lui arsenie boca florisca Generalitati 1 19.11.2009 00:30:41