Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 08.05.2012, 04:13:29
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Crestinismul nostru de forma este cauza a tot raul ce vine asupra noastra"

off-topic
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Isi arata ,,arama pe fata" pt. cei care nu inteleg sa faca precum indemnul Ap. Pavel , privitor la cei ce nu cred , cei ce nu cred ca si noi .
Nu este mult timp , poate un an de zile, de cind ortodocsii se imbulzeau sa fie manierati si binevoitori cu tot felul de neortodocsi , practicind ecumenismul machiat, dar acuzind pe altii care nu faceau precum ei (ca sunt fanatici si ingusti in vederi) .
In felul acesta au fost adulate , apreciate si invitate sa mai posteze cele doua doamne musulmane , care si-au marturisit credinta fara nici un fel de retinere ca erau pe un site ortodox, impanind-o apoi cu umanism si egalitarism fara frontiere dar ascunzind ororile sociale generata de aceasta credinta .
La fel s-a procedat si cu sora Noesissa care desi aparent bascula intre dreapta credinta si fractionarul catolicism a ajuns sa ridice in slavi catolicismul binecuvintindu-se pt. alegerea ei .
La fel s-a procedat si cu surorile care aparent marturiseau ortodoxia dar care opinau dizident fata de aceasta . Ba una dintre acestea a umplut puzderie forumul de threaduri, in care isi marturisea marea indoiala si refuzul dreptarului de credinta ortodox,in partile in care nu ii convenea, dar dindu-se de multe ori atinsa ca este atacata si reactionind in consecinta la adresa adminului.
Si exemplele pot continua cu Erethorn, ca si cu alti neoprotestanti .
Noi , ortodocsii, ne dam amabili si frati intre ale credintei , cred ca si cu romii , daca ar fi la o adica, dar nu stiu de ce inconstienta aceasta .
Desigur , si asta am mai spus chiar pe acest fir in postul anterior, ca buna convietuire si dialogul despre orice , mai putin credinta, ne este predicat din totdeauna. Dar cind ajungem la capitolul credinta , atunci este altceva ! Ori acest site este unul dedicat special credintei si nu bonjurismului sau discutiilor despre agronomie. Adica de ce nu este ortodoxul categoric si aparator real al credintei sale ?
Daca acesti domni si doamne , care din punctele de vedere ale credintei noastre , cred doctrine false avind o asemenea tarie si fiind de nezdruncinat (fenomen absolut tipic pt asemenea religiosi) pai noi care stim sigur ca invatatura noastra este vie si adevarata, de ce facem asemenea derogari , de ce suntem atit de nesocotiti si chipurile ,,mult iubitor de aproapele" caci iata ce ne face acest ,,aproapele", de ce nu suntem macar cit ei in credinta ?

Raspunsul este unul pe cit de simplu pe atit de adevarat : din cauza necredintei noastre ! Nici scripturile nu le cunoastem ca si ei si nici in Dumnezeu nu credem cu adevarat , ci ne place sa ne mintim singuri laudindu-ne ca ce mai toleranti suntem noi ! Avind la baza aceste pietre grele se poate spune sigur ca ecumenismul nostru este unul din prostie (bazat pe necunoastere si necredinta crasa), iar ei ceilalti cunosc aceasta prostie si o speculeaza atit social cit mai ales doctrinar . Si o speculeaza cu mult tupeu si indraznire incercind sa ne ingebnuncheze batindu-ne chiar cu propria credinta de care habar nu avem .
Si de multe ori am avut ocazia sa il vedem pe fratele Mihnea facind adevarate recitaluri de didactica si pedagogie , cu pledoarii exemplare, care iti luau ochii dar care au la baza falsul . Poti fi poleit in aur , dar daca sufetul tau este vindut si nu inchinat , atunci toata maiestria ta este una falsa , ca sa nu zic altfel. Adica el se joaca cu sofisme vrind sa vada defapt , cine pune botul !
Tot el a fost mesterul neintrecut in a sustine necesitatea ,nobletea, rafinamentul ,bucuria si binecuvintarea ,,sexului oral" intre soti .
Si asa a rupt gura multora si i-a zguduit din calciie servindu-le pt. incredere justificari morale si doctrinare, aratindu-se pe sine insa nu un rafinat sot si un cunoscator a doctrinei crestine ci un cazut si un legat in multe feluri de pacate.
Acum face un al doile tur de forta doar-doar mai prinde in plasa ,,batuti de vintul" soartei si a necredintei .

Iacata deci,monstra clara, ce ne fac acestia . Aici , pe un thread dedicat, ne spoiesc de sus pina jos cu necredinta lor , ba mai mult , avind aplombul ca EI spun adevarul si nu noi .
Asa ne trebuie !
Citind mesajul dumneavoastra, mi-am amintit de atitudinea grecilor in legatura cu sectarii. Ar trebui sa le urmam exemplul, sau poate ar fi trebuit sa facem asta mai demult, amu fiind prea tarziu. Ce au facut grecii in legatura cu sectarii si proorocii mininosi? S-au unit si s-au sinchisit sa ii alunge, nu le-au dat sansa sa propovaduiasca o credinta falsa. In Grecia nu sunt atatea secte ca la noi, si asta ptr.ca elenii si-au aparat credinta, nu le-a pasat de ce zic altii despre ei. Si nu e vb. de oameni invatati si sus pusi, ci de greci simpli, preoti simpli, care cu credinta in Dumnezeu si in adevarul ortodoxiei, au reusit sa isi pastreze locurile curate. Daca ar fi sa ne luam dupa celebra scuza de a nu ne marturisi credinta fara sa ne clintim, adica "dragostea neconditionata si oarba de aproape", grecii sunt niste badarani rasisti si uraciosi. Am ajuns sa cenzuram rugaciuni, acatiste si predici ca sa nu se supere sectarul/evreul. Dragostea de aproape, dar dragostea de Dumnezeu unde e? Punem aproapele pe primul loc, ci abia apoi adevarul,credinta si pe Dumnezeu? Foarte interesant. Am ajuns sa ne fie rusnie sa folosim cuvantul "eretic", cand Sfintii si preotii il folosesc fara teama, nu le e frica sa spuna adevarul pe nume. Dragostea adevarata de aproape n-ar trebui sa ne impiedice sa ne marturisim credinta fara temeri. Cum au vorbit martirii si sfintii in fata prigonitorilor si a ereticilor? Daca ar fi sa te iei dupa limbajul lor, si dansi isi urasc aproapele si ii jignesc, nerespectandu-le credinta. Cand parintele Efrem(Vatoped) a fost arestat, grecii, din nou, s-au unit si i-au luat apararea, pana si politia l-au respectat si si-au cerut scuze. Cand Pr.Iustin Parvau a fost acuzat de media si facut in toate felurile sau cand preotul Daniel Corogeanu+cele 6 maicute au fost inchisi pe nedrept[am inteles ca au fost eliberati, Slava Domnului, insa nu au fost primit inapoi la manastire:|], noi in loc sa ii aparam, am dat cu pietre si am folosit expresii ca la usa cortului si ne-am indoit de credinta si invataturile dansilor. Dar noi dam inainte cu dragostea de erezii, pardon, dragostea de aproape. Si nu, nu indem sa uram pe cei de alta credinta, nici nu avem voie sa ii uram, insa totul pana la credinta cea dreapta. Ura impotriva ereziilor, nu este tot una cu ura impotriva oamenilor-multi confunda sau amesteca aceste doua chestiuni. Cand ortodoxia este atacata si rastalmacita din cauza "dragostei de aproape"(ecumenismul), trebuie pus piciorul in prag si tras linie. "Pe aici nu se trece."

Si Constantinopolul era pe punctul de a semna un pact cu papistii, cred ca au si acceptat la un momendat Filioque-ul in schimbul ajutorului militar impotriva turcilor. Trist, dar a intervenit mama Rusie si a pus capat vinderii credintei. E foarte interesant cum tarile ortodoxe s-au ajutat intre ele pentru a lupta impotriva ereziilor si a paganismului. (nu ma refer neaparat din punct de vedere politic,ci cleric. Cand in Ro ortodoxia era atacata de catolicism, parintii Egipteni au venit la noi si ne-au ajutat sa ramanem pe pozitie.La fel si sarbii. Sunt mai multe de zis. )

[Recomand o carte: Cine atacă Biserica Catolică? carte scrise da catolici, pentru catolici. ]
Reply With Quote
  #132  
Vechi 08.05.2012, 09:15:06
Magda M. Magda M. is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
off-topic


Am ajuns sa cenzuram rugaciuni, acatiste si predici ca sa nu se supere sectarul/evreul. Dragostea adevarata de aproape n-ar trebui sa ne impiedice sa ne marturisim credinta fara temeri. .. Cand ortodoxia este atacata si rastalmacita din cauza "dragostei de aproape"(ecumenismul), trebuie pus piciorul in prag si tras linie. "Pe aici nu se trece."

]
Subscriu...
Reply With Quote
  #133  
Vechi 08.05.2012, 09:35:15
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
[Recomand o carte: Cine atacă Biserica Catolică? carte scrise da catolici, pentru catolici. ]
Am bunul obicei să nu citesc cărți anonime (Autorii acestei lucrari sunt români catolici îngrijorati de soarta Bisericii Catolice - minciună evidentă).

Mai am bunul obicei să nu citesc lucrări manufacturate sub egida "Apologeticum" sau a altor bloguri ortodoxiste (atenție, ortodoxiste, nu ortodoxe), cipiste etc.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 08.05.2012, 18:36:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Mai am bunul obicei să nu citesc lucrări manufacturate sub egida "Apologeticum" sau a altor bloguri ortodoxiste (atenție, ortodoxiste, nu ortodoxe), cipiste etc.
Intuiesc că e un obicei, într-adevăr, bun. Bănuiesc la ce vă referiți prin "bloguri ortodoxiste". Dar ce este acela un "blog cipist" ??
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #135  
Vechi 08.05.2012, 18:46:17
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Intuiesc că e un obicei, într-adevăr, bun. Bănuiesc la ce vă referiți prin "bloguri ortodoxiste". Dar ce este acela un "blog cipist" ??
Oh, probabil că același lucru. De pilda, apologeticum, ca de dânșii vorbim, au o întreagă categorie se conținut sub tabul "ANTI CIP".
Reply With Quote
  #136  
Vechi 08.05.2012, 22:29:58
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Noi va privim cu bucurie si dragoste frateasca cum va binecuvintati si va preamariti unul pe altul .
Jenanta postura . Dar numai voi nu pricepeti asta !

Daca nu pricepeti in ce consta penibilul , deobicei fratele MIhaiG nu poate distinge decit afirmatiile clare , precise si raspicate, aveti 3 variante ajutatoare :
- puteti apela la un prieten tot catolic
- puteti intreba fratii ortodocsi
- puteti reduce banuielile voastre la jumatate si apoi sa o luati de la inceput .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #137  
Vechi 08.05.2012, 22:40:18
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
off-topic


Citind mesajul dumneavoastra, mi-am amintit de atitudinea grecilor in legatura cu sectarii. Ar trebui sa le urmam exemplul, sau poate ar fi trebuit sa facem asta mai demult, amu fiind prea tarziu. Ce au facut grecii in legatura cu sectarii si proorocii mininosi? S-au unit si s-au sinchisit sa ii alunge, nu le-au dat sansa sa propovaduiasca o credinta falsa. In Grecia nu sunt atatea secte ca la noi, si asta ptr.ca elenii si-au aparat credinta, nu le-a pasat de ce zic altii despre ei. Si nu e vb. de oameni invatati si sus pusi, ci de greci simpli, preoti simpli, care cu credinta in Dumnezeu si in adevarul ortodoxiei, au reusit sa isi pastreze locurile curate. Daca ar fi sa ne luam dupa celebra scuza de a nu ne marturisi credinta fara sa ne clintim, adica "dragostea neconditionata si oarba de aproape", grecii sunt niste badarani rasisti si uraciosi. Am ajuns sa cenzuram rugaciuni, acatiste si predici ca sa nu se supere sectarul/evreul. Dragostea de aproape, dar dragostea de Dumnezeu unde e? Punem aproapele pe primul loc, ci abia apoi adevarul,credinta si pe Dumnezeu? Foarte interesant. Am ajuns sa ne fie rusnie sa folosim cuvantul "eretic", cand Sfintii si preotii il folosesc fara teama, nu le e frica sa spuna adevarul pe nume. Dragostea adevarata de aproape n-ar trebui sa ne impiedice sa ne marturisim credinta fara temeri. Cum au vorbit martirii si sfintii in fata prigonitorilor si a ereticilor? Daca ar fi sa te iei dupa limbajul lor, si dansi isi urasc aproapele si ii jignesc, nerespectandu-le credinta. Cand parintele Efrem(Vatoped) a fost arestat, grecii, din nou, s-au unit si i-au luat apararea, pana si politia l-au respectat si si-au cerut scuze. Cand Pr.Iustin Parvau a fost acuzat de media si facut in toate felurile sau cand preotul Daniel Corogeanu+cele 6 maicute au fost inchisi pe nedrept[am inteles ca au fost eliberati, Slava Domnului, insa nu au fost primit inapoi la manastire:|], noi in loc sa ii aparam, am dat cu pietre si am folosit expresii ca la usa cortului si ne-am indoit de credinta si invataturile dansilor. Dar noi dam inainte cu dragostea de erezii, pardon, dragostea de aproape. Si nu, nu indem sa uram pe cei de alta credinta, nici nu avem voie sa ii uram, insa totul pana la credinta cea dreapta. Ura impotriva ereziilor, nu este tot una cu ura impotriva oamenilor-multi confunda sau amesteca aceste doua chestiuni. Cand ortodoxia este atacata si rastalmacita din cauza "dragostei de aproape"(ecumenismul), trebuie pus piciorul in prag si tras linie. "Pe aici nu se trece."

Si Constantinopolul era pe punctul de a semna un pact cu papistii, cred ca au si acceptat la un momendat Filioque-ul in schimbul ajutorului militar impotriva turcilor. Trist, dar a intervenit mama Rusie si a pus capat vinderii credintei. E foarte interesant cum tarile ortodoxe s-au ajutat intre ele pentru a lupta impotriva ereziilor si a paganismului. (nu ma refer neaparat din punct de vedere politic,ci cleric. Cand in Ro ortodoxia era atacata de catolicism, parintii Egipteni au venit la noi si ne-au ajutat sa ramanem pe pozitie.La fel si sarbii. Sunt mai multe de zis. )

[Recomand o carte: Cine atacă Biserica Catolică? carte scrise da catolici, pentru catolici. ]
Bine spus, Laura.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 08.05.2012, 22:41:24
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Noi va privim
Acest "noi" este pluralul majestății, sau sunteți învestit ca purtător de cuvânt al unei pluralități de useri de pe forum ?
Reply With Quote
  #139  
Vechi 12.05.2012, 12:10:57
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Acest "noi" este pluralul majestății, sau sunteți învestit ca purtător de cuvânt al unei pluralități de useri de pe forum ?
Bine ati venit inapoi! Nu am inteles vreodata motivul pentru ati fost banat in mod stupid. Banuiam ca sunteti dvs., dupa avatarul medieval, stilul elegant, semnatura latina si, mai tarziu, numele de botez si locatia.
In ce priveste acel pronume plural, mie imi evoca pe "Noi suntem multi". Spune ceva chestia asta? De pilda, Adanc-Scarbosenia sA dracul maniei si al urii interconfesionale, care ii animeaza pe anume cavaleri ai lu' peste ai purismului ideologico-confesional.
In locul persoanei respective, mi-ar fi peste mana sa barfesc oameni apreciati pentru foarte multe, atat pe latura pur umana, cat si cea profesionala, ambele subsumate crestinului. Nu spun mai multe, e evident la cine ma refer, si nu e vorba doar de solidaritate (de altfel fireasca, cat si cand nu cade in subiectivsm activisto-furibund, ca la dl. zaharia2009) intre frati din Biserica lui Cristos, ci de respect pentru adevar, adevarul din oameni, in primul rand. Nu au nevoie fratii Mihnea si Mihai de apararea nimanui, cu atat mia putin a unui nou in credinta ca mine, dar ei lupta pentru credinta, la modul, atat de dificil pentru altii, aplicat.
Gata cu dulcele-amarui venin al confruntarilor subiectiv-hormonal-virtuale. :) Nu ma suport mult in pielea unuia care ataca. Inapoi la topic si decenta, oameni buni. Am inteles, unii vor lupta pe viata si moarte cu garzile elevetiene, de fapt Magnaguarzii lui Grievous, care vor sa ne ocupe tara.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sotul vs familia de origine irinelu Nunta 68 30.08.2013 23:52:59
Sotul ideal cdiasimi Nunta 231 17.07.2012 10:34:54
Trebuie sa asculte sotia de sotul ei ? zaharia_2009 Pocainta 108 12.05.2012 19:26:11
ce pot face pentru sotul meu? doinalavinia Generalitati 11 30.01.2012 21:40:47
Cine nu si-a inselat sotul/sotia?? anika12 Nunta 94 26.10.2011 17:16:41