Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.07.2009, 23:37:43
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Multumiri Melb26 pentru fragmentul atat de frumos din Sf. Ioan Gura de Aur!!! Nu stiu ce ar mai fi de spus dupa acestea...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.07.2009, 23:45:09
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu stiu, Naephius. Presupun ca un preot stie mai multe..
Cred ca unde este dragoste nu poti sa te astepti la multe. Si atunci fiecare situatie este diferita: depinde cat este in stare fiecare femeie sa reziste!

(Eu imi amintesc un caz din familia mea. O matusa era bolnava de cancer, nu se mai putea da jos din pat. Sotul ei era betiv si aducea prostituate in casa.
Au mai fost si aici pe forum femei care au povestit lucruri cutremuratoare.. Evident ca o casatorie nu trebuie desfacuta din orice. Lipsa iubirii nu este un motiv! Dar cand nu exista iubire apar lucruri monstruoase).
Asa e, unde nu exista dragoste e tragic (dragoste inteleasa in principiu ca fapte, si nu atat ca sentimente si vorbe). Dar Hristos nu permite desfacerea casatoriei (divortul) decat dintr-un singur motiv, preacurvia. Despartirea din orice alta cauza e pacat.

Nu cred ca porunca ascultarii nevestei fata de barbat, pe care o porunceste Pavel, e conditionata de iubirea barbatului fata de femeie. Si nici porunca iubirii nevestei asa cum a iubit Hristos Biserica nu e conditionata de supunerea femeii fata de barbat.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.07.2009, 23:50:30
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Si acum, intrebarea de un milion, daca sotul se apuca de baut, de fumat, de curvit...ce faci ? Il asculti ?
Cel mai bine este sa lucrezi in casnicie in asa fel incat sa nu ajunga sa se apuce de baut, fumat, curvit. Uneori pacatele unuia dintre sunt crescute din samanta rautatii sau nepriceperii celuilalt...
Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
In biblie frumoas mai spune, dar lumea in care traim tare gri arata ! ! !
De aceea avem duhovnici!!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.07.2009, 23:55:35
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb "daca" e dincolo de realitatea vie

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Si acum, intrebarea de un milion, daca sotul se apuca de baut, de fumat, de curvit...ce faci ? Il asculti ?
In biblie frumoas mai spune, dar lumea in care traim tare gri arata ! ! !
Unde este credinta si ascultare intru Domnul nu se pot intampla acestea. Vederile mele sunt mai optimiste, incarcate de dreapta nadejde, asa incat intrebarea nu mi se pare de "un milion", ci nici de doua parale!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.07.2009, 00:06:05
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citesc cu dragoste sfaturile voastre si sa fiu sincer ma simpt stind in picioare pe mijlocul unui balansoar. Pina acum ,sper sa nu gresesc,cred ca parerea dominanta este ca femeia ar cam trebui sa se supuna barbatului. Poate ca daca si Scriptura ar fi fost mai bogata in exemplificarea situatiilor contestate ne-ar fi ajutat vis-a-vis de timpurile noastre prezente si de viata noastra trepidanta ,in fuga continua catre...niciunde !
Este clar insa ca si barbatul are niste limite de miscare si nimeni nu-i confera statutul de ,,stapin".
Totusi sunt multe ,f. multe situatii particulare in care nu sti cum sa procedezi.Evident este vorba de vicii,de interventia partinitoare a parintilor in casnicie,de practicarea feminismului opulent, de dorinta expresa de cariera... si care insa nu se manifesta de la inceputul casatoriei ci uneori destul de tirziu. Si daca incerci ,cu politete si delicatete,in asemenea situatii sa invoci necesitatea unui comportament firesc crestin si esti ,,refuzat", ce mai faci ?

Last edited by zaharia_2009; 21.07.2009 at 00:09:25.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.07.2009, 00:29:01
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de naephius Vezi mesajul
Nu cred ca porunca ascultarii nevestei fata de barbat, pe care o porunceste Pavel, e conditionata de iubirea barbatului fata de femeie. Si nici porunca iubirii nevestei asa cum a iubit Hristos Biserica nu e conditionata de supunerea femeii fata de barbat.
Nu, nici eu nu cred ca sunt conditionate.
Dar trebuie sa nu se omita faptul ca ambii soti au indatoriri.. supunerea femeii nu inseamna libertate de a o umili.
Supunerea ei este de bunavoie si ar trebui sa vina din iubire si smerenie (nu din teama).

Cine nu intelege supunerea, nu intelege nimic din invatatura crestina.
Insusi Iisus s-a supus vointei Tatalui.
Si a spalat picioarele ucenicilor Sai.

Sf. Apostol Pavel spune slujiti unul altuia..

Iubirea si supunerea sunt nedespartite.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.07.2009, 00:48:05
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le lasati citatele din Sfintii Parinti.
Acelea sunt teoria.Asa ar trebui sa fie.Femeia sa ceara sfatul barbatului si sa il prefere la ceea ce a hotarat ea.Acum normal nu ma refer la chestii imorale adica daca barbatul ii cere sa faca avort sa nu faca.
Dar daca sotia doreste sa se cumpere masina si barbatul nu doreste sa nu se ia.
Practica e ca majoritatea femeilor din ziua de azi sunt cele care conduc pe sotii lor si parteneriat exista mai rar.Femei care sa asculte de sotii lor?
Acestea trebuie premiate foarte tare.Da nu prea cred ca o sa se gaseasca cine sa fie premiata.
Eu sunt curios cum se decide in familie pe unde se merge la cumparaturi ce sa se ia,cand se merge la Sfanta Liturghie unde se merge etc.
Cred ca de obicei sotia decide.


Desi nu prea ma uit la fotbal imi amintesc ca celebrul fotbalist Zidane a trebuit sa se mute de la o echipa de fotbal la alta ca sotiei sale nu ii placea respectivul oras.
Altcineva de care stiu eu a cam fost pare-se fortat de sotia sa (care este o crestin ortodoxa practicanta) sa renunte la un servici excelent pentru ca pare-se sotia sa nu vroia sa se mute din tara.
Normal exista si exceptii.
Barbatul trebuie sa aibe cap pe Duhul Sfant.In teorie normal.
Ca Duhul Sfant este mai presus de orice fel de minte in sensul de supra-rational si nu de anihilare a mintii.Adica sa fie un om intelept barbatul.

Da femeile nu asculta nici de oamenii inteleptii si oamenii inteleptii inteleg aceasta si de obicei tac in discutiile cu sotiile lor si cedeaza si incearca sa impuna ce trebuie sa se faca fara ca nevasta sa isi dea seama ca ii este impus asa ceva.Adica sa creada ca ea a luat decizia.Sa fie influentata sa faca ce trebuie adica.

Asa ca mai frate Zaharia nu trebuie sa fii suparat ca asa e soiul acesta de femei contemporane.Nu prea cred ca ai ce sa faci decat sa te rogi la Dumnezeu si sa ai nadejde intr-Ansul.

Last edited by mihailt; 21.07.2009 at 00:58:21.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.07.2009, 01:06:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Nu-mi vine sa cred ce mesaje citesc.
Voi cu ce ochi priviti in jur? Eu vad multe femei supuse! Chiar multe!

Am o prietena care este foarte frumoasa. S-a casatorit din dragoste cu unul care o inseala in permanenta (da anunturi, cauta femei singure, spune si el ca este fara familie etc.. lucruri de-astea). Ea sufera ingrozitor DAR NU SPUNE NIMIC! Ca are doi copii si nu vrea ca sa sufere si copiii, atunci se preface ca nimic nu se intampla. (Ea nu este nici macar crestina, nu stiu ce ii da putere).

Mai cunosc alta femeie care s-a luptat ani intregi cu alcoolismul sotului. Nu stiu exact cat a durat.. vreo 20 de ani cel putin. Nu depindea de el financiar (dimpotriva), ar fi putut pleca oricand, dar a ales sa-l ajute si sa spere. Asta nu este supunere?

Mihailt, ma ingrozesti! De ce judeci? Priveste oamenii din jur.. eu vad multi oameni foarte frumosi!
Nu stii ce rabda fiecare! Supunere inseamna sa faci lucrurile chiar IMPOTRIVA propriei vointe, pentru binele celuilalt. Sunt multe femei supuse!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.07.2009, 01:45:08
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb jertfa

Femeile sunt cele care mai degraba inteleg ce inseamna dragostea jertfelnica. Cand barbatului ii este greu, este bolnav, sau in alte necazuri, femeia il sustine, traieste pentru el, ia crucea lui si-o poarta cu stoicism.
Am intalnit mai putini barbati in aceasta ipostaza, dar, din fericire, am intalnit!

Zilele trecute vedeam o emisiune realizata pe un canal local referitor la scleroza in placi. O doamna era intrebata de reporter cum reuseste sa se descurce cu invaliditatea, cu cei trei copii si cu parintii bolnavi. A raspuns "Cum se vede!". Apoi reporterul a intrebat-o daca sotul o ajuta... "Sotul a gasit o femeie care nu are nevoie de un fotoliu rulant pentru a se deplasa"...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.07.2009, 05:17:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
oamenii intelepti ... de obicei tac in discutiile cu sotiile lor si cedeaza si incearca sa impuna ce trebuie sa se faca fara ca nevasta sa isi dea seama ca ii este impus asa ceva. Adica sa creada ca ea a luat decizia. Sa fie influentata sa faca ce trebuie adica.
sa stii draga Mihail ca sunt si femei care procedeaza asa, pentru ca sotii lor sa nu aiba impresia ca li impune ceva de catre neveste. in fine, daca toata lumea e multumita, care e problema?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sotul ideal cdiasimi Nunta 231 17.07.2012 10:34:54
sotul cel neideal VLCMirela Nunta 138 12.05.2012 12:10:57
Cine nu si-a inselat sotul/sotia?? anika12 Nunta 94 26.10.2011 17:16:41
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54