Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 03.04.2014, 11:37:15
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
cat inseamna 150 RON =1,5 mil. sau 15 mil. ??
150 RON =1,5 mil.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 03.04.2014, 11:49:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Dacă ești un bogătan și smartfonul tău scump pentru tine e o nimica toată, nu e păcat.
Dă-mi voie să te corectez: Dacă ești un bogătan e păcat. Nu numai că îți prisosesc banii și bunurile, dar ai mult mai mult decît ai nevoie comparativ cu săracii din zona în care îți duci existența efemeră.

Citat:
Fiecare trăiește după standardele de viață pe care și le permite: și un paria din India și tu, clasa mijlocie din Romania și marii industriași ai lumii.
Nu mi se pare just să relativizezi așa. Dar ai voie să crezi ce dorești.

Citat:
Impresia mea este că tu ai vrea ca cei foarte bogați să-și vândă telefoanele scumpe și să trăiască la nivelul tău însă tu nu ești gata să-ți vinzi telefonul tău și să trăiești la nivelul unui paria. Ceea ce mie mi se pare incorect.
De unde știi că folosesc un telefon al meu? Uite că nu am, ăla de 150 de lei e al firmei unde sînt angajat. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 03.04.2014, 13:00:08
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De unde știi că folosesc un telefon al meu? Uite că nu am, ăla de 150 de lei e al firmei unde sînt angajat. :)
Si vorbesti in interes personal tot de pe acela?
Reply With Quote
  #124  
Vechi 03.04.2014, 13:14:44
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dă-mi voie să te corectez: Dacă ești un bogătan e păcat. Nu numai că îți prisosesc banii și bunurile, dar ai mult mai mult decît ai nevoie comparativ cu săracii din zona în care îți duci existența efemeră.

Nu mi se pare just să relativizezi așa. Dar ai voie să crezi ce dorești.
Cred ca trebuie un echilibru in toate, nu comparate de pe pozitia de extrema saracie si extrema bogatie.
Trebuie masura. Anumite obiecte/lucruri nu le poti cumpara chiar oricum, nu poti duce totusi o viata de second-hand.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 03.04.2014, 13:15:20
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dă-mi voie să te corectez: Dacă ești un bogătan e păcat. Nu numai că îți prisosesc banii și bunurile, dar ai mult mai mult decît ai nevoie comparativ cu săracii din zona în care îți duci existența efemeră.
Și dacă în zona în care ne ducem existența efemeră nu sunt săraci? Cum definim această zonă?
Unde scrie că e păcat să fii bogat ... a, bogătan cum zici tu? Și ce înseamnă bogat?
Sunt păcate lăcomia, zgârcenia, iubirea de arginți, împietrirea inimii...

Cred că s-a discutat și răs-discutat pe tema că nici sărăcia nu te mântuiește, nici bogăția nu te osândește.

Dar lenea, prostia, pierderea timplului, orgoliul, neascultarea... care te-ar putea duce la sărăcie, ce sunt?
Reply With Quote
  #126  
Vechi 03.04.2014, 14:42:19
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dă-mi voie să te corectez: Dacă ești un bogătan e păcat. Nu numai că îți prisosesc banii și bunurile, dar ai mult mai mult decît ai nevoie comparativ cu săracii din zona în care îți duci existența efemeră.
Ceea ce te prefaci că nu înțelegi este faptul că acest bogătan ești tu.
Acei paria din India te judecă pe tine exact așa cum îl judeci tu pe proprietarul scumpului Smartphone.

Dar ție nici că-ți pasă ce crede fratele Paria din India. Tu-ți vezi de treabă liniștit. Nici gând să-ți vinzi avuția și să trăiești ca frățiorul sărac.

Cel pe care-l tu-l vezi bogătaș, la fel. Nu dă doi bani pe ce crezi tu. Pentru el telefonul scump e un accesoriu care nu valorează aproape nimic.

Dar indianul cel sărac te cârcotește pe tine, bogătașul. Tu-l cârcotești pe cellalt bogătan. Și viața merge înainte :)

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De unde știi că folosesc un telefon al meu?
Știu doar că atunci când este vorba despre pielea noastră ne găsim tot felul de subterfugii. Ingenioase și scuzabile. În aparență.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 04.04.2014, 11:44:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Si vorbesti in interes personal tot de pe acela?
Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol PavelCap. 9
9. Căci în Legea lui Moise este scris: "Să nu legi gura boului care treieră". Oare de boi se îngrijește Dumnezeu?
Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol PavelCap. 5
18. Pentru că Scriptura zice: "Să nu legi gura boului care treieră", și: "Vrednic este lucrătorul de plata sa".
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 04.04.2014, 11:46:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
nici bogăția nu te osândește.
Vedem la urmă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 04.04.2014, 11:53:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Ceea ce te prefaci că nu înțelegi este faptul că acest bogătan ești tu.
Acei paria din India te judecă pe tine exact așa cum îl judeci tu pe proprietarul scumpului Smartphone.

Dar ție nici că-ți pasă ce crede fratele Paria din India. Tu-ți vezi de treabă liniștit. Nici gând să-ți vinzi avuția și să trăiești ca frățiorul sărac.

Cel pe care-l tu-l vezi bogătaș, la fel. Nu dă doi bani pe ce crezi tu. Pentru el telefonul scump e un accesoriu care nu valorează aproape nimic.

Dar indianul cel sărac te cârcotește pe tine, bogătașul. Tu-l cârcotești pe cellalt bogătan. Și viața merge înainte :)

Știu doar că atunci când este vorba despre pielea noastră ne găsim tot felul de subterfugii. Ingenioase și scuzabile. În aparență.
...după măsura conștiinței proprii. Care ne va acuza sau salva cînd se va trage linie. Nu știu cum e cu adevărații bogătani pentru care a avea un obiect inutil și scump e normal, nu știu dacă ei mai au ceva discernămînt.

Dacă peste noapte m-aș îmbogăți cumva, crede-mă că nu mi-aș cumpăra smartfone. Nici ieftin, nici scump.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 04.04.2014, 12:02:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Și dacă în zona în care ne ducem existența efemeră nu sunt săraci? Cum definim această zonă?
Chiar dacă ar exista asemenea ținuturi utopice, locuitorii de acolo ar putea ruta periodic niște capital înspre zonele defavorizate. Sau ar putea să se deplaseze ei înșiși acolo, ca să vadă cu ochii lor pe ce lume trăiesc.

Citat:
Unde scrie că e păcat să fii bogat ... a, bogătan cum zici tu? Și ce înseamnă bogat?
Sunt păcate lăcomia, zgârcenia, iubirea de arginți, împietrirea inimii...
Bogații se fac întotdeauna vinovați de iubirea de arginți, de împietrirea inimii și de lăcomie și zgîrcenie. Pentru că a avea sute de mii / milioane de euro și a face donații de 10.000E este egal cu zero. E doar ca să se amăgească pe ei că fac cică fapte bune, în timp ce locuiesc în superlux, se dau cu mașini foarte scumpe și-și umflă pe zi ce trece conturile.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde