Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.06.2011, 19:17:33
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit Intrebare

As vrea sa intreb pe cei de aici care vor sa raspunda sau sa isi spuna parerea: exorcizare sau tratament psihiatric? Eu personal cred, la fel cum un organ este afectat de o boala si creierul poate fi bolnav. De aici rezulta tot felul de manifestari, cum ar fi schizofrenia. Sau sunt numai aiureli stiintifice si e vorba doar de demoni care joaca sah cu sufletele noastre?
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.06.2011, 19:31:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Posesia demonică e una, schizofrenia e alta. Nu au mare legătură, deși se pot manifesta, până la un punct, asemănător.
Demonizarea este suferință spirituală, schizofrenia este suferință psihică.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.06.2011, 19:58:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Despre demonizati - interviuri , filmari ...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.06.2011, 21:38:48
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Posesia demonică e una, schizofrenia e alta. Nu au mare legătură, deși se pot manifesta, până la un punct, asemănător.
Demonizarea este suferință spirituală, schizofrenia este suferință psihică.
Faci separare intre psihic si spiritual?
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.06.2011, 22:08:46
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
As vrea sa intreb pe cei de aici care vor sa raspunda sau sa isi spuna parerea: exorcizare sau tratament psihiatric? Eu personal cred, la fel cum un organ este afectat de o boala si creierul poate fi bolnav. De aici rezulta tot felul de manifestari, cum ar fi schizofrenia. Sau sunt numai aiureli stiintifice si e vorba doar de demoni care joaca sah cu sufletele noastre?
Pe tine te intereseaza daca se vindeca schizofrenia cu exorcizare sau e obligatoriu tratamentul psihiatric ( care oricum nu vindeca aceasta boala cumplita)?
Daca aceasta este intrebarea, parerea mea este ca schizofrenia NU se vindeca cu exorcizare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.06.2011, 22:26:48
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Din cate stiu, de la un medic psihiatru, schizofrenia nu se vindeca, dar exista tratamente care o amelioreaza si permit omului sa traiasca o viata cat de cat normala. Aceeasi persoana mi-a spus ca i-au venit pacienti in stare agravata cu aceasta boala dupa ce in prealabil preotii le-au spus sa nu mearga la psihiatru pentru ca au nevoie de exorcizare. Pe mine ma intereseaza de fapt conflictul acesta care apare intre preoti (atentie, preoti, nu Dumnezeu) si medicina sau stiinta in general. Vi se pare corect?
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.06.2011, 01:10:36
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Din cate stiu, de la un medic psihiatru, schizofrenia nu se vindeca, dar exista tratamente care o amelioreaza si permit omului sa traiasca o viata cat de cat normala. Aceeasi persoana mi-a spus ca i-au venit pacienti in stare agravata cu aceasta boala dupa ce in prealabil preotii le-au spus sa nu mearga la psihiatru pentru ca au nevoie de exorcizare. Pe mine ma intereseaza de fapt conflictul acesta care apare intre preoti (atentie, preoti, nu Dumnezeu) si medicina sau stiinta in general. Vi se pare corect?
Cazul Tanacu este foarte sugestiv:

Trei din cele patru măicuțe care au răstignit în 2005, pe o cruce improvizată din lemn, o tânără pentru a fi exorcizată, au fost eliberate sâmbătă.

Măicuțele au ieșit mai repede din Penitenciarul Târgșor pentru că au avut un comportament ireproșabil pe perioada detenției. Ele fuseseră condamnate la 5 ani de închisoare în anul 2007.

Cele patru măicuțe și preotul Petru Corogeanu au răstignit în iunie 2005, pe o cruce improvizată din lemn, o tânără în vârstă de 23 de ani pentru a fi exorcizată. După trei zile în care nu a mâncat și nu a băut, tânăra a murit. ICCJ l-a condamnat pe preot la 7 ani de închisoare.

Preotul și-a motivat gestul prin faptul că femeia era posedată de duhuri rele și a vrut să o purifice.

Irina Cornici era bolnavă de schizofrenie și era în evidența medicilor specialiști de la spitalul de urgență Vaslui.

Preotul Petru Daniel Corogeanu va fi eliberat în primăvara anului viitor. El se află încarcerat la Penitenciarul Vaslui.

sursa :adevarul.ro/ 15 ian 2011
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.06.2011, 01:15:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Pe mine ma intereseaza de fapt conflictul acesta care apare intre preoti (atentie, preoti, nu Dumnezeu) si medicina sau stiinta in general. Vi se pare corect?
Fiecare caută să își extindă competențele. Nu e corect, dar este, până la un punct, de înțeles. Suferințele psihice sunt de competența medicilor, iar suferințele spirituale țin de competența preoților. În principiu, oricare preot are capabilitatea de a face exorcisme, așa cum oricare medic poate prescrie medicamente psihoactive. Dar, așa cum medicii psihiatri au mai mult antrenament în acest lucru, tot așa și exorciștii au, între preoți, mai mult antrenament în a-l asista pe posedat.

Între domeniul psihic și domeniul spiritual diferența e foarte mare. Practic, cel mai simplu criteriu de a le deosebi este cel al subiectivității vs obiectivității. De exemplu: am convingerea că toate îmi merg anapoda și am un ghinion uluitor. Există două situații:
1) nu e adevărat, e doar o impresie. În realitate, eu sunt cel care percepe drept mari nenoriciri ceea ce nu este astfel. Impresia că ceilalți oameni au ceva contra mea și încearcă să îmi bage strâmbe nu corespunde nici unei realități.
Concluzie: am o problemă psihică (probabil o tulburare de tip paranoid)

2) este perfect adevărat. Cei din jurul meu au observat și ei asta și se miră, ca și mine, de ce ghinion pot să am. Deci, nu e doar o impresie a mea, nici percepția, nici gândirea nu îmi sunt tulburate și situația mea are caracter obiectiv.
Concluzie: am o problemă spirituală (probabil, o tulburare de tip opresie diabolică).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.06.2011, 10:20:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Cazul Tanacu este foarte sugestiv:

Trei din cele patru măicuțe care au răstignit în 2005, pe o cruce improvizată din lemn, o tânără pentru a fi exorcizată, au fost eliberate sâmbătă.

Măicuțele au ieșit mai repede din Penitenciarul Târgșor pentru că au avut un comportament ireproșabil pe perioada detenției. Ele fuseseră condamnate la 5 ani de închisoare în anul 2007.

Cele patru măicuțe și preotul Petru Corogeanu au răstignit în iunie 2005, pe o cruce improvizată din lemn, o tânără în vârstă de 23 de ani pentru a fi exorcizată. După trei zile în care nu a mâncat și nu a băut, tânăra a murit. ICCJ l-a condamnat pe preot la 7 ani de închisoare.

Preotul și-a motivat gestul prin faptul că femeia era posedată de duhuri rele și a vrut să o purifice.

Irina Cornici era bolnavă de schizofrenie și era în evidența medicilor specialiști de la spitalul de urgență Vaslui.

Preotul Petru Daniel Corogeanu va fi eliberat în primăvara anului viitor. El se află încarcerat la Penitenciarul Vaslui.

sursa :adevarul.ro/ 15 ian 2011
Nu te mai lua dupa ce scrie in presa.
Din '89 incoace a demonstrat cu prisosinta ca nu se poate vorbi de presa independenta de interese politice si de alta natura..
Chiar si doar ceea ce ai citat sus este un exemplu tipic de manipulare.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.06.2011, 10:25:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Din cate stiu, de la un medic psihiatru, schizofrenia nu se vindeca, dar exista tratamente care o amelioreaza si permit omului sa traiasca o viata cat de cat normala. Aceeasi persoana mi-a spus ca i-au venit pacienti in stare agravata cu aceasta boala dupa ce in prealabil preotii le-au spus sa nu mearga la psihiatru pentru ca au nevoie de exorcizare. Pe mine ma intereseaza de fapt conflictul acesta care apare intre preoti (atentie, preoti, nu Dumnezeu) si medicina sau stiinta in general. Vi se pare corect?
Opozitia de care vorbesti nu exista, exista diferente de opinie a unor oameni, mai mult sau mai putin pregatiti, fie pe domeniul spiritual fie pe cel medical sau ignoranta de pe ambele.

Avem se pare mania exagerarilor, de la discutia cu 2-3 oameni sa tragem deja linii de genul "preotii", "stiinta", "medicina", etc..

Exista cazuri in care se poate vorbi de probleme strict medicale, probleme in primul rand medicale si exista cazuri de probleme in primul rand spirituale (care pot sa genereze si probleme medicale).
De unde mania generalizarii?
Reply With Quote
Răspunde