Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 19.10.2011, 15:40:36
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
doar ca in templul erau 10 sfesnice, in cort era unul singur, la acest aspect m-am referit.
Ai vreo sursă documentară? Eu am folosit 2: Arcul de Triumf al lui Titus și Antichitățile Iudaice de Josefus.
Reply With Quote
  #352  
Vechi 19.10.2011, 15:42:53
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ai vreo sursă documentară? Eu am folosit 2: Arcul de Triumf al lui Titus și Antichitățile Iudaice de Josefus.
O sa caut citatul din Biblie, referitor la Templul lui Solomon. Exista o diferenta de gabarit intre Cortul Sfant si Templu, chiar daca in principiu templul a pastrat impartirea Cortului, cred ca era normal sa fie mai mult de un sfestnic in interiorul Sfintei. Continuati jocul, o sa-ti dau citatul insa trebuie sa-l caut :)

De asemenea a făcut zece sfeșnice de aur, cum trebuia să fie, și le-a pus în templul Domnului, cinci în partea dreaptă și cinci în partea stângă.(II Cronici 4:7)

p.s app, nu e nicio sursa masonica, e reconstituirea Templului din Ierusalim

Last edited by ioanna; 19.10.2011 at 15:55:30.
Reply With Quote
  #353  
Vechi 19.10.2011, 16:05:47
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
O mică corectură: era un singur candelabru cu 7 brațe: Menorah.

Întrebare: ce se păstra în chivot? (întrebare cu 2 răspunsuri)
In chivot se pastrau tablele legii, pe care erau incrustate cele 10 porunci, iar deasupra sunt acoperite de Capacul Ispasirii.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #354  
Vechi 19.10.2011, 16:09:15
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
O sa caut citatul din Biblie, referitor la Templul lui Solomon. Exista o diferenta de gabarit intre Cortul Sfant si Templu, chiar daca in principiu templul a pastrat impartirea Cortului, cred ca era normal sa fie mai mult de un sfestnic in interiorul Sfintei.
Și eu cred că era normal să aibă mai multe surse de lumină, însă candelabrul cu șapte brațe- simbol național al națiunii iudaice nu lipsea din Templu:

"Noi aducem în fiecare dimineață și în fiecare seară arderi de tot Domnului, ardem tămîie mirositoare, punem pînile pentru punerea înaintea Domnului pe masa cea curată, și aprindem în fiecare seară sfeșnicul de aur cu candelele lui; căci păzim poruncile Domnului, Dumnezeului nostru. Dar voi L-ați părăsit." (2 Cronici 13.11)

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Continuati jocul
L-am continuat
Reply With Quote
  #355  
Vechi 19.10.2011, 16:10:02
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Întrebare: ce se păstra în chivot? (întrebare cu 2 răspunsuri)
In Chivot se pastrau tablele legii, toiagul lui Aron si vasul cu mana, in timpul lui Moise, ca mai apoi, in timpul lui Solomon in chivot sa existe doar tablele legii.

Citat:
Și eu cred că era normal să aibă mai multe surse de lumină, însă candelabrul cu șapte brațe- simbol național al națiunii iudaice nu lipsea din Templu
pai am spus eu ca lipsea? ti-am spus ca raspunsul tau a fost corect, eu m-am referit la numarul lor :)
Reply With Quote
  #356  
Vechi 19.10.2011, 16:10:24
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
In chivot se pastrau tablele legii, pe care erau incrustate cele 10 porunci, iar deasupra sunt acoperite de Capacul Ispasirii.
Bun răspunsul! Desigur, te referi de asemenea la Templul din Ierusalim, nu la Cortul Întâlnirii. Poți posta întrebarea.
Reply With Quote
  #357  
Vechi 19.10.2011, 16:17:22
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

aduceti un citat biblic care sa arate ca preotia s-a schimbat, preotia vechi-testamentara e diferita de preotia nou-testamentara.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #358  
Vechi 19.10.2011, 16:18:35
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Completarea ioannei, mi-a adus aminte că întrebarea mea avea de fapt 3, nu 2 răspunsuri:
În Templul de pe vremea Domnului Hristos, nu mai existau nici măcar tablele de piatră ale Decalogului.... acestea între timp dispăruseră...

Însă nicio problemă! Pentru cei care afirmă că cele 10 Porunci nu mai sunt valabile, le reamintesc că Chivotul Legii se află în forma lui originară/originală în Templul Ceresc (așa cum l-a văzut Ev. Ioan. Apoc.11,19) unde nu mai poate fi capturat de asirieni, ori alți păcătoși.
Reply With Quote
  #359  
Vechi 19.10.2011, 16:23:32
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
aduceti un citat biblic care sa arate ca preotia s-a schimbat, preotia vechi-testamentara e diferita de preotia nou-testamentara.
Nu doar că s-a schimbat, dar s-a și desființat Evrei 7. Rămâne desigur preoția simbolică/universală a fiecărui creștin. Exprim desigur (așa cum s-a cerut în regulile jocului) opinia biblică, și nu cea confesională. Căci în Noul Testament, în afară de preoția Domnului Hristos, a vechilor evrei și a păgânilor nu mai întâlnim o altfel de preoție.

Last edited by osutafaraunu; 19.10.2011 at 16:26:20.
Reply With Quote
  #360  
Vechi 19.10.2011, 16:29:34
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Preotia imparateasca a intregului popor Israel (Iesire 19:5-6) , ca semitie aleasa, devine in Noul Testament a tuturor neamurilor:

Iar voi sunteți seminție aleasă, preoție împărătească, neam sfânt, popor agonisit de Dumnezeu, ca să vestiți în lume bunătățile Celui ce v-a chemat din întuneric, la lumina Sa cea minunată,
Voi care odinioară nu erați popor, iar acum sunteți poporul lui Dumnezeu; voi care odinioară n-aveați parte de milă, iar acum sunteți miluiți. (1Petru 2:9-10)

Conform Sfintei Scripturi, cele 3 tipuri de preotii din VT (a lui Melchisedec, levitica si imparateasca) sunt inlocuite cu cele 3 ale NT: preotia lui Hristos, preotia sacramentala si preotia imparateasca (sfanta)

Last edited by ioanna; 19.10.2011 at 16:33:37.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari despre Biblie Odinsson Despre Sfanta Scriptura 5 31.01.2012 16:03:28
Biblie si... mihaiparaschiv Teologie si Stiinta 14 13.06.2011 20:26:56
Intrebari pe care nu le gasim in Biblie.. tigerAvalo9 Generalitati 11 02.09.2009 22:33:22