Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #10  
Vechi 19.10.2008, 21:51:05
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Este adevarat ca Domnul Iisus Hristos nu a spus nimic despre vre-un simbol. Dar El era prezent in acea sala cu trupul sau. Cand le-a dat ucenicilor painea si le-a spus "Luati, mancati, acesta este trupul meu", nu putem spune ca painea s-a transformat in trup. Adevaratul trup era prezent chiar acolo.

Este un mod de interpretare. Eu nu fac decat sa va infatises anumite aspecte ale gandirii si pacticilor nostre. Dvs. le judecati cum credeti de cuviinta.

P.S. Chiar daca Cina Domnului la adventisti are o infatisare mai simpla, asta nu inseamna ca nu are un caracter sacru.

P.S.2. Un fapt important care are loc atunci cad se ia Cina Domnului este si "actul umilintei", adica spalarea piciorelor. Este un exemplu si o datorie despre care ne-a invatat insusi Domnul Iisus Hristos (Ioan 13:4-17)"Deci, daca Eu, Domnul si Invatatorul vostru, v-am spalat piciorele si voi sunteti datori sa va spalati piciorele unii altora"-vers 14.
Ma bucur ca am deschis acest topic, pentru ca ma ajuta sa vad diferenta dintre ortodoxie si celelalte culte.
Deci, cand adventistul citeste: "Luati, mancati, acesta este trupul meu", de fapt nu crede ca este vorba chiar de Trupul si Sangele Domnului, ci este doar un fel de a zice.
Spre deosebire, ortodoxul, cand se impartaseste, CREDE ca Vinul si Painea sunt de fapt Trupul si Sangele Domnului. Am mentionat ca exista si oameni care au dubiu in acest sens, dar dubiul acestora se bazeaza doar pe necredinta sau nestiita. Cu ajutorul Duhului Sfant, acestia, preoti sau calugari, au putut vedea interventia divina in actul transformarii Painii si Vinului in Trupul si Sangele Domnului; iar cei care se impartasesc cu Trupul si Sangele Domnului pot simti efectul impartasaniei.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50