Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 01.08.2011, 19:27:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dumnezeul nostru , nadejdea tuturor marginilor pamantului si a celor ce sunt pe mare departe , Cel ce mai inainte ai intocmit , prin Legea Ta cea Veche si Noua , aceste zile de Post , la care ne-ai invrednicit sa ajungem acum , pe Tine Te laudam si Tie ne rugam : intareste-ne cu puterea Ta , ca sa ne nevoim intru ele cu sarguinta , spre marirea numelui Tau celui sfant si spre iertarea pacatelor noastre , spre omorarea patimilor si biruinta asupra pacatului ; ca impreuna cu Tine rastignindu-ne si ingropandu-ne , sa ne ridicam din faptele cele moarte si sa petrecem in bunaplacere inaintea Ta intru toate zilele noastre .
Ca Tie se cuvine a ne milui si a ne mantui pe noi , Hristoase Dumnezeule si Tie slava inaltam , impreuna si Celui fara de inceput al Tau Parinte , si Preasfantului si bunului si de viata facatorului Tau Duh , acum si pururea si in vecii vecilor .
Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 03.08.2011, 22:28:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Doamne

Nu intra cu mine la judecata , Doamne Iisuse Hristoase , caci imi cunosc pacatele care ma osandesc , ci pe Tine Te chem :

cu rugaciunile celeia ce te-a nascut , miluieste-ma pe mine , smeritul si nevrednicul , ca pe talharul si ca pe desfranata , ca pe vamesul si ca pe pacatoasa , Iubitorule de oameni , ca n-ai venit sa mantuiesti pe cei drepti , ci mai ales pe cei pacatosi !
Amin!+
Attached Images
File Type: jpg Iisus- images.jpg (10,3 KB, 1 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 04.08.2011, 22:04:05
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Smile cuvinte ale sf Ioan de Kronostadt (altele mai potrivite nici ca as fi gasit!)

Domnul imi este viata in moarte, putere in neputinta, lumina in intuneric, bucurie in tristete, curaj in lasitate, liniste in tulburare, ma asculta cand ma rog, ma slaveste cand sunt ponegrit, ma izbaveste cu cinste cand sunt defaimat. Ma ajuta si ma mantuieste cu puterea Sa, in chip minunat, ma scoate din necazuri, din stramtorari, din patimi trecatoare. Cand inalt catre El strigare de izbavire, dusmanii nevazuti ma parasesc degraba, dupa ce mi-au intinat cele din launtrul meu si simt atunci lucrand asupra mea dreapta Dumnezeului si Mantuitorului meu. Marire si multumire Pastorului si Luminatorului sufletului meu!
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 11.08.2011, 23:06:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Parintele Profirie

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Domnul imi este viata in moarte, putere in neputinta, lumina in intuneric, bucurie in tristete, curaj in lasitate, liniste in tulburare, ma asculta cand ma rog, ma slaveste cand sunt ponegrit, ma izbaveste cu cinste cand sunt defaimat. Ma ajuta si ma mantuieste cu puterea Sa, in chip minunat, ma scoate din necazuri, din stramtorari, din patimi trecatoare. Cand inalt catre El strigare de izbavire, dusmanii nevazuti ma parasesc degraba, dupa ce mi-au intinat cele din launtrul meu si simt atunci lucrand asupra mea dreapta Dumnezeului si Mantuitorului meu. Marire si multumire Pastorului si Luminatorului sufletului meu!
Referitor la titlul ( tema ) acestui thread , iata un scurt citat al Parintelui Profirie :
Hristos este PRIETENUL nostru , FRATELE nostru . El este tot binele si toata frumusetea . El este Totul . In Hristos nu este nici tristete , nici melancolie , nici introvertitie , atunci cand omul este coplesit de gandurile si imprejurarile care l-au apasat si l-au ranit .
Hristos este Bucurie , Viata , Lumina , Lumina adevarata . . . "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 23.08.2011, 19:57:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Tu , Doamne Iisuse Hristoase Dumnezeul meu , Cel indelung rabdator si indurat , milostiveste-te spre inima mea cea zdrobita de pacate si osandita de constiinta , caci nu am pazit fagaduintele cele sfinte ale Sfantului Botez , si suspin acum , rugandu-ma ca sa fiu miluit in dar si iertat numai pentru bunatatea Ta si izbavit de osanda in ziua cea infricosatoare a judecatii Tale.
Asa , Doamne , Dumnezeul meu , preadulcele meu Iisuse , miluieste-ma pe mine cel deznadajduit si nu-mi rusina nadejdea si asteptarea mea . Curateste-ma pe mine , cel intinat . Albeste-mi haina si ma mantuieste pe mine , cel desfranat . Sa nu ma osandesti pe mine , cel osandit . Sa nu dai fiarelor celor ganditoare sufletul cel ce Te cheama pe Tine . Sa nu ma judeci vinovat focului ghenei , pentru calcarea fagaduintelor mele .
Doamne Dumnezeul meu , preadulcele meu Iisuse , Cel indelung rabdator si care suferi rautatile si nu Te caiesti intru hotararile Tale < Cel ce m-ai povatuit spre petrecerea cea ingereasca , invredniceste-ma ca de astazi inainte sa-Ti slujesc intru curatie si in lucruri bune , sa fac roade vrednice de pocainta .
Doamne Dumnezeul meu , preadulcele meu Iisuse , Cel atottiitor , atotputernic si tare , sadeste in inima meafrica Ta si dragostea de legile Tale. Lumineaza-mi mintea cu razele darurilor Tale si supune simturile mele cuvantului Tau . Intoarce catre Tine voia mea , Cel ce esti dorirea cea una si adevarata . Invata limba mea sa zica totdeauna :
Doamne Iisuse Hristoase , Fiul lui Dumnezeu , pentru fericita si pururea Fecioara , Nascatoare de Dumnezeu , milostiv fi mie , pacatosul , si ma mantuieste . Doamne pazeste-ma cu puterea cinstitei si facatoarei de viata Crucii Tale . Doamne , ingradeste-ma cu sfintii Tai ingeri . Doamne , inarmeaza-ma pentru sfintii Tai apostoli si mucenici . Doamne , pentru toti sfintii Tai , trimite in dar peste mine mila Ta cea mare si mantuieste-ma pe mine , cel rascumparat cu Sangele Tau cel preascump . Sterge intinaciunile cele vechi ale pacatelor mele , alunga de la mine duhurile inversunarii si ale rautatii , izbaveste-ma de impatimirile veacului acestuia si trage-ma cu totul spre dragostea veacului ce va sa fie .
Intareste-ma sa calatoresc pe calea cea stramta si necajita pana la suflarea cea mai de pe urma , ca daruindu-ma ingerilor celor buni , sa trec fara impiedicare vamile cele din vazduh si sa ma numar cu sfintii cei din veac , invrednicindu-ma bunatatilor celor vesnice .
Odihneste si pe parintii si fratii nostri cei mai inainte raposati si pentru rugaciunile tuturor milostiveste-Te spre mine , ticalosul , si mantuieste-ma desi voiesc sau nu . Si ma invredniceste ca nevinovat si fara de osanda sa ma impartasesc cu preacuratele si facatoarele de viata Taine , nu spre judecata sau spre certarew , fiind nevrednic de dansele , ci spre tamaduirea sufletului si a trupului , spre izbavirea de muncile cele vesnice si spre dobandirea arvunei vietii fara de sfarsit si fericite , intru care ma aseaza impreuna cu toti sfintii care din veac Ti-au placut Tie , Doamne Dumnezeul meu si Preadulcele meu Iisuse .
Ca Tie se cuvine toata slava , cinstea si inchinaciunea , impreuna cu Parintele Tau cel fara de inceput si cu Preasfantul Duh , acum si pururea si in vecii vecilor .
Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 28.08.2011, 19:44:22
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=xYDSW...eature=related
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 29.08.2011, 22:34:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugaciune - Dorina Stoica

Cearta duhurile care
Imi acopera credinta
Inmulteste-mi dar rabdarea ,
Imi sporeste umilinta.
Fa sa simt ca fiecare
E mai bun decat sunt eu ,
Sa traiesc doar pentru Tine
Si pentru fratele meu


Fa din mine vas in care
Duhul Tau sa fie viu ,
Rastigneste-ma pe cruce
Intre doi talhari sa fiu.
Dar cand vei veni in lume ,
Sa ne judeci Tu pe toti ,
Nu ma socoti pe mine ,
Cu cei rai si pacatosi .
















__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 31.08.2011, 19:48:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit La inceput de an Bisericesc ! ( 1 septembrie 2011 )

" Cel ce locuiesti intru cei de sus , Hristoase Imparate , Facatorul tuturor celor vazute si celor nevazute si Ziditorule , Cel ce zilele si noptile , vremile si anii ai facut , binecuvanteaza acum cununa anului , fereste si pazeste in pace pe dreptcerdinciosi , tara aceasta si pe Poporul Tau , Multmilostive . Amin!+ "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #79  
Vechi 01.09.2011, 23:30:06
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
" Cel ce locuiesti intru cei de sus , Hristoase Imparate , Facatorul tuturor celor vazute si celor nevazute si Ziditorule , Cel ce zilele si noptile , vremile si anii ai facut , binecuvanteaza acum cununa anului , fereste si pazeste in pace pe dreptcerdinciosi , tara aceasta si pe Poporul Tau , Multmilostive . Amin!+ "
Bunul Dumnezeu sa pilneasca rugaciunea fratiei tale amin amin amin
Slavit sa fie domnul Dumnezeul nostru de acum si pIna la sfIrsitul veacurilor amin amin amin
Reply With Quote
  #80  
Vechi 02.09.2011, 20:50:28
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

Imi pare rau pentru fiecare secunda, gand, vorba si fapta, petrecuta fara Tine...

Dintre toti si toate, Singur Tu meriti sa fii iubit, ascultat, pretuit,onorat, din toata inima, mai mult ca orice si oricine.

Uitandu-ma la Tine...si apoi la mine..imi plange inima...si vreau sa-Ti zic...''Doamne, pleaca de la mine, ca sunt un om pacatos"..dar daca Tu ai pleca....fara Tine nu m-as putea indura...si toate, in mine si in afara mea, ar fi un iad perpetuu....

Asa ca Te voi implora sa nu pleci...sa ramai cu mine, orice ar fi, si oricum as fi..si-Ti voi mai cersi o zi, o clipa, o sansa, o privire, un cuvant....ca sa pot merge mai departe...sa Te pot gasi...si sa nu-Ti mai dau drumul...niciodata...

Tie, Isuse Cristoase, fiul lui Dumnezeu, Cel care ai spus Adevarul intotdeauna, Cel care ai avut curajul sa traiesti deplin, si sa mori pentru altul, Cel care ai pus voia Tatalui mai presus de a Ta, Cel care din doi..ai facut iarasi unul..Cel care ai iubit..pana la capat

Tie, Celui Viu in vecii vecilor...

Esti Eroul meu...

http://www.youtube.com/watch?v=twepY...ure=grec_index
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 14:08:21
O problema cu un prieten . Templier Knight Generalitati 3 12.03.2012 14:01:38
sa ma rog sa-i dea Doamne-Doamne cuiva credinta? giovaninnaa Rugaciuni 14 23.09.2011 16:18:24
Alta minune a bunului dumnezeu ionut12 Generalitati 3 25.10.2010 15:48:34
Dumnezeu cel ascuns in cate un vers... inorog Arta bisericeasca in general 4 31.01.2010 22:49:41