Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.03.2011, 22:05:21
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de volga Vezi mesajul
Slujba Sf. Maslu este una dintre cele mai frumoase slujbe care se tin in Sfanta Biserica Ortodoxa.
.....dupa Sfanta Liturghie!
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.03.2011, 22:19:26
catalin01 catalin01 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Bun ! pana aici in regula .Am asistat pana acum in viata mea la 2 slujbe unde s-a organizat Sf Maslu ..La prima la care am fost nu s-au citit ierurgiile iar La cea de a 2 a (acum cateva luni) am fost la o manastire langa Focsani ,Slobozia Ciorasti unde este preot Stefan Argatu (numele spune totul ,presupun ca nu trebuie sa mai dau detalii ).Am mers sincer aici pt ca stiam ca se organizeaza astfel de slujbe(dar nu numai ) si se citesc si ierurgiile despre care s-a mentionat.Asa a si fost ....am tinut post negru ,am mers acolo ,printe sutele de pers aflate in zona (precizez ca biserica a fost ext. de aglomerata) erau 3 pers "posedate" ,dar dupa parerea mea erau doar bolnave mintal si se considerau posedate si dupa comportament si dupa manifestari (repet dupa parerea mea ) dar si a prietenei mele care spune ca a mai fost si la alte manastiri pana acum si a vazut si multi inchipuiti posedati dar o singura data (nu mai stiu exact manastirea ) a vazut si un caz unde era o tanara ce la un moment dat la molivtele Sf Ioan Gura de Aur a izbucnit intr-o criza groaznica ,si facea miscari ciudate ,,,,si sunete care in mod normal nu ar fi putut fi reproduse de glasul uman si desi pana la rostirea acelor ierurgii ar fi stat "cuminte".Recunosc ca nu ma indoiesc de asa ceva ....insa eu personal nu am vazut nici un astfel de caz pana acum.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.03.2011, 23:25:46
catalin01 catalin01 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Aceasta de mai sus a fost o relatare din viata mea ,si intr-adevar si eu consider Sf Maslu o slujba extraordinar de importanta in viata crestinului si un adevarat ajutor in vindecarea si intrarirea aceastuia.

Raspunsurile voastre mi s-au parut bine documentate ,si adevarate !
Acum ca sa facem un scurt rezumat ,putem spune ca Sf Maslu(termenul ar proveni din limbi slave si ar insemna ulei) este una dintre cele 7 Taine este pentru insanatosirea trupului ca urmare a vindecarii sufletesti,are componente de exorcism (DESI NU ESTE SLUJBA DE EXORCIZARE ) propriu-zisa asa cum mentioneaza si volga ,ajuta la iertarea pacatelor ce nu au fost spuse la Marturisire (ce au scapat nespuse fara voie,sau uitate !!!) ....etc asa cum a fost descrisa mai sus .Am putea spune ca este o slujba de continuarea a lucrarii lui Hristos prin intermediul Bisericii lasate noua oamenilor (bineinteles alaturi si Sf Liturghie si toate celelalte).

Acum dupa parerea mea intervine acel Dar:
Cand ne referim strict si exact la exorcism ,constatam ca in Biserica Ortodoxa nu avem ceva oficial,canonic,o slujba randuita in acest scop ....si din ce imi pare mie totul este vag.Spre ex Mofiltele asa cum ati spus si voi au rol net de exorcizare nu doar o nuanta daca putem zice asa cum are Sf Maslu.De ce nu sa facut din acestea un compendiu de rugaciuni intr-o carte sau slujba speciala pt exorcism si sa fie aprobata si oficiala precum in Biserica latina!?


De ce in Biserica Catolica avem acest Rituale romanum ,carte speciala pt asa ceva,si chiar persoane desemnate prin hirotesie speciala ?.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.03.2011, 21:31:17
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Daca reusiti sa faceti rost de un Molitfelnic, poate ca acolo veti gasi indicatii cu privire la randuiala in cadrul careia sa se citeasca moliftele de exorcizare ale Sf. Vasile cel Mare si ale Sf. Ioan Gura de Aur.
Eu nu fac aceasta fiindca ma tem. Cunosc preoti care se tin departe de aceste molifte, caci nu se considera sificient de pregatiti pentru a le citit, si nici macar de cuirozitate nu s-au uitat pe textele lor.

Nu stiu ce sa va raspund la problema ridicata de dvs.:

Citat:
De ce nu sa facut din acestea un compendiu de rugaciuni intr-o carte sau slujba speciala pt exorcism si sa fie aprobata si oficiala precum in Biserica latina!?

De ce in Biserica Catolica avem acest Rituale romanum ,carte speciala pt asa ceva,si chiar persoane desemnate prin hirotesie speciala ?.
In BO, cartea in care se afla adunate toate randuielile de rugaciune (cu exceptia Liturghiei) este Molitfelnicul (sau Evhologhion).
Daca va uitati un pic la cuprins, veti vedea ca exista doar cateva rugaciuni de tip exorcism: moliftele sfintilor Vasile cel Mare si Ioan Gura de Aur, rugaciunile de dinainte de rostirea Crezului la Botez, apoi o rugaciune pentru casa incercata de duhuri rele si una pentru locul sau persoanele asupra carora s-a incercat aplicarea unei influente demonice (farmece), precum si una in caz de "deochi" (care este de fapt tot un atac demonic).
De obicei, ele sunt precedate de slujba aghiazmei.
Dar cred ca preotii ar putea sa dea un raspuns mai edificator.

Ma mai gandesc ca in BO nu este o carte speciala pentru exorcism si nici persoane special desemnate dintre clerici fiindca nu s-a considerat ca ar fi o problema separata de activitatea si de misiunea curenta a Bisericii, sau care sa depaseasca atributiile sau puterea cu care este investit un cleric la hirotonie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.03.2011, 21:52:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin01 Vezi mesajul
De ce in Biserica Catolica avem acest Rituale romanum ,carte speciala pt asa ceva,
Rituale romanum, carte în uz pentru partea apuseană a Bisericii Universale, cuprinde nu numai exorcismele, ci și rubricile a 5 Sacramente (Taine). Primul este Botezul. Ca și Euhologhion-ul, carte în uz pentru partea răsăriteană a Bisericii Catolice.

Citat:
si chiar persoane desemnate prin hirotesie speciala ?.
Până la reforma treptelor clericale din Biserica Romano-Catolică, reformă care a suprimat conceptul de trepte minore ale clericilor (oameni care nu erau chiar laici, dar nici preoți nu erau), exorcismele țineau de un atribut al unor clerici de rang inferior care se numeau chiar exorciști. După această reformă, orice preot hirotonit are, în principiu, facultatea de a face exorcisme. Dacă le face, ele sunt valide, spre deosebire de spovadă spre exemplu, care ar fi invalidă în absența unei hirotesiri speciale. Totuși, în practică, există uzanța ca exorcismele să fie făcute de preoți special desemnați și antrenați, cu anumită experiență și viață exemplară de credință. E un mijloc de protejare a exorcistului, altfel această practică nefiind lipsită de pericole.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.03.2011, 10:46:17
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Aveti dreptate in privinta experientei si a modului de viata al preotului care se confrunta cu cazuri in care este necesara exorcizarea.
De aceea, e bine ca fiecare sa-si stie minusurile si caderile, fiindca si diavolul le stie si il poate infrunta pe cel insuficient pregatit.
"Acest neam de diavoli iese numai cu post si cu rugaciune", avertizeaza Hristos.

Si prin acestea intelegem niste nevointe destul de aspre si de indelungate, iar nu simplul consum de hrana vegetala si efectuarea "la norma" a unui canon oarecare de rugaciune.
Tocmai de aceea, majoritatea preotilor nu se incumeta sa faca exorcizari care impun citirea moliftelor Sf. Vasile si Sf. Ioan Hrisostomos.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.03.2011, 16:07:39
catalin01 catalin01 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Acest aspect este evident ...si anume ca preotul ce savarseste exorcismul pt a avea autoritate si putere in fata acestuia trebuie sa fie cat mai desavarsit cu putinta si sa duca o viata exemplara in fata lui Dumnezeu !!!altfel exista riscuri .

Bun ....dar deasemenea exista riscuri din tot ceea ce citesc de ani de zile despre acest subiect ....si pt persoanele participante la aceste slujbe ...care se pomenesc pe acolo ....daca aceste nu sunt spovedite si eventual impartasite ....daca nu tin post negru in ziua slujbei respective ....s.a.m.d risca enorm dupa parerea mea ....toate aceste reguli peste reguli desi ele concepute cu un scop ,eu personal dupa cultura relgioasa (as zice minima ) pe care o am la acest moment le consider normale si logice ...DAR de ce nu sunt autentificate in vreo carte teologica ceva ....de ce nu sunt validate si oficiate de BOR ? de ce sunt inca subiecte atat de tabu in cultura ortodoxa si le afli de pe siteuri sau carti scrise de anumiti Sfinti Parinti , din moment ce se petrec destul de des si sunt foarte reale ???De ce exista astfel de riscuri si anume tu pers care vrei sa participi la o slujba de acest gen ....nestiind in ce te bagi exact ....te poti trezi posedat,de ce nu esti anuntat oficial de acest aspect !!!???(poti afla acest lucru doar daca citeste carti peste carti ale unor preoti vechi ,dar pe care sa fim sinceri oamenii de rand nu le citesc ,implicit nu pot cunoaste riscurile)
In trecut din tot ce am citit posedatii nu stateau la aceasi slujba cu restul oamenilor ...decat cu cei experimentati si mai ales spovediti si impartasiti...eventual cu familiile care se rugau pt ei !? dar acum la manastire observam cazurile de "bolnavi" care vin (si sunt posedati autentic ) inconjurati de sute de persoane ....si fara nici un fel de rautate o zic ....ma indoiesc ca macar un sfert din ei sunt spovediti ....ba chiar multi din ei nici macar o viata crestineasca nu duc ...si totusi se hotarasc sa vina la o slujba importanta in oranduirea crestin -ortodoxa si anume Sf Maslu insotita sau nu de Molifte !
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.03.2011, 16:27:44
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Cataline, tu cand zici "Tatal Nostru", te gandesti la Dumnezeu ca la un Tata? Il simti tu pe Dumnezeu ca pe un Tata iubitor? Da sau nu?
Nu mie trebuie sa-mi raspunzi, ci constiintei tale.

Ca daca il simti pe Dumnezeu ca fiindu-ti Tata iubitor, cum crezi tu ca intrind in casa Tatalui tau, in biserica, te alegi de acolo cu un vrasmas al lui? Cum crezi tu ca vreun mirean va intra in biserica la vreo slujba si sa iasa de acolo posedat?!? Crezi ca va lasa Dumnezeu sa se intimple asa ceva, tocmai Dumnezeu care este Tatal nostru al tuturor, care ne iubeste pe toti (atat de mult ne iubeste Dumnezeu ca "iubirea Lui Dumnezeu pentru cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare Sfant pentru Dumnezeu"), care ne-a dat viata si numai El ne ocroteste toata viata noastra?
Cum crezi tu ca ar permite asa ceva (?) cand chiar Dumnezeu lasat aceasta Sfanta Taina, ca sa ne vindece de bolile trupesti si sufletesti chiar El.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.03.2011, 15:38:06
catalin01 catalin01 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

pt adam00
De ce preotii care savarsesc Sf Maslu si/sau puternicile si temutele Molifte trebuie sa duca o
viata speciala ,si de ce persoanele prezente la aceasta slujba este recomandat sa tina post negru in ziua respectiva ?
Sugerezi ca asa ceva nu e posibil ?Nu e vorba de cum ma rog eu sau tu la Dzeu ,pt ca asa cum e firesc presupun ca ambii ne rugam cu credinta si speranta sa primim ajutor .Aici este vorba de cu totul altceva ,
imi pare rau sa te dezamagesc dar din pacate chiar se poate intampla lucrul mentionat de mine mai sus , fie ca vrem noi sau nu.eu nu reneg dragostea si bunatatea lui Dzeu , doar ca astfel de necazuri se pot intampla si s-au intamplat de f multe ori.te rog sa te informezi mai bine inainte ! cu speranta ca nu am fost rautacios si daca gresec in ceea ce zic sa fiu contrazis imediat!

Ca sa fie posibil acest aspect din toata informarea mea ce am inteles este ca pt a deveni sa spunem o astfel de "victima colaterala" trebuie ori sa fii spovedit si impartasit pe nemerit ...ori sa nu mai fi facut acest lucru de mult timp si sa duci o viata in pacat (in special pacate grele) ori sa nu fii deloc spovedit si impartasit si sa te pomenesti in trecere sau sa asisti la o astfel de slujba de exorcizare unde nefiind pregatit duhovniceste in nici un fel si slab de inger si in necunostinta de cauza ,poti pati un astfel de necaz!Deasemenea mai sunt si cazuri cand poti fi chiar sa zicem asa de neatins din pdv duhovnicesc si tot poti deveni o victima (dar astfel de cazuri sunt f rare ) si toate sunt ingaduite cu voia lui Dzeu ,cu un anume scop precis ....fie pt a testa credinta acelui om,a-l intoarce pe calea credintei ,sau a-l pregati pt mantuire !
Deci Da din tot ce stiu eu si nu vorbesc de la mine ....oameni atat intariti duhovniceste (spovediti si impartasiti )sau nu ....pot ajunge in aceasta stare groaznica si anume posesiune demonica !
Iata si ceva documentare in acest sens :

http://www.rcrwebsite.com/demon2.htm
http://video.crestinortodox.ro/k4kUa...ile_Mihoc.html

Printre multele cazuri amintesc de cel al unui parinte ce efectua slujba de exorcizare si demonul nu iesea din victima ,astfel preotul i-a spus sa lase pe bietul om si sa intre in el sa se razboiasca si astfel 7 sau 12 ani(in alte surse ) sa luptat cu acesta pana parintele a invins prin post f aspru si rugaciune (deci pocainta) cred ca este mentionat daca nu ma insel in una din cartile parintelui Cleopa!
De aceea eu intreb de ce toate aceste norme daca le putem numi asa nu sunt nicaieri tiparite concret si oficial pt ca si omul sa aibe in mana lui puterea de a se feri ,si sunt doar informatii prin cartile sfintilor parinti sau pe anume tratate de demonologie sau alte surse care sincer sunt mai greu accesibile sau ocolite de oamenii de rand care vor sa mearga la Sf Maslu?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.03.2011, 16:01:31
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Cataline, tu esti ortodox? Ai duhovnic? Duhovnicul tau stie (i-ai povestit) ca tu te informezi din tratate de demonologie ca sa stii ce sa faci ca sa participi la slujbele ortodoxe?

Citat:
În prealabil postat de catalin01 Vezi mesajul
sunt doar informatii prin cartile sfintilor parinti sau pe anume tratate de demonologie sau alte surse care sincer sunt mai greu accesibile sau ocolite de oamenii de rand care vor sa mearga la Sf Maslu
Serios, ai duhovnic? I-ai povestit duhovnicului cum gandesti tu, de unde te informezi?

Vad ca la userul tau nu scrie ce religie ai. Esti ortodox? Ca vad ca te informezi si imi dai exemplu din scrierile unei secte:

Citat:
În prealabil postat de catalin01 Vezi mesajul
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 15.03.2011 at 16:29:07.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maslu arifa Maslul 52 25.07.2014 21:55:12
Maslu in Bucuresti? valahu94 Maslul 9 02.08.2012 23:13:27
Sf. Maslu = ritual exorcizare odin Maslul 69 23.08.2009 01:26:35
maslu elisei Maslul 7 16.06.2007 00:29:39