Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 31.07.2008, 15:28:46
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Buna tuturor! am citit ce se scrie aici, dar va rog sa va ganditi ce ar fi daca in ,,vastele noastre apartamente,, fiecare familie ar avea cati copii da Dumnezeu,adica in 50 mp sa fie cate 10-12 suflete?????????? va dati seama ce ar fi ? mai ales cand vin facturile in posta si banii sunt asa cum sunt...in vechime se traia in case, faceau oamenii multi copilasi, si nu plateau facturi si nu se duceau sa dea bani in supermarket...mancau ce faceau pe camp si din copaci...asa ca nu se potriveste ceea ce era in vechime cu acum.,..femeia daca nu munceste nu ajung banii, in trecutea educa copiii dar nu era inflatie si nici atat tehnica ...deci sa fim putin realisti,nu?
Reply With Quote
  #82  
Vechi 31.07.2008, 15:41:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi care e solutzia daca in loc de dragoste shi duhovnicie te preocupa mai mult placerile trupeshti?

daca nu te potzi stapani, mergi in patul alalalt ! ca oricum nu lui Hristos ii duci pe copii tai ci ii inregimentezi in oshtile gLumii daca nu cumva in cele ale antihristului... deci nu tzi-a mila de ei?
Reply With Quote
  #83  
Vechi 31.07.2008, 19:12:56
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Intreabarea este simpla si intrucatva haioasa: este admisa contraceptia dupa casatorie la ortodocsi? Sau cu alte cuvinte, sa facem sex numai in scopul procrearii?

Am vorbit pe tema asta demult cu un neoprotestant, insa am uitat versetul (din Noul Testament intr-una din scrisori din cate retin) care spunea ca e ok sa faci asta din necesitate, nu ca sa faci neaparat copii.

Ma gandesc ca problema e dificila pentru cei casatoriti sau care urmeaza sa se casatoreasca si carora le pasa de mantuire.
Sexul nu este permis decat martea si joia, daca nu e post, si NUMAI cu scopul de a zamisli prunci.

Sexul asa cum e el acum e o urmare a caderii lui Adam, si este cumva "inevitabil legat de pacat", cum spunea Pr. Serafim Rose. De aia sunt atat de multe restrictii.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 31.07.2008, 22:51:36
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana
Buna tuturor! am citit ce se scrie aici, dar va rog sa va ganditi ce ar fi daca in ,,vastele noastre apartamente,, fiecare familie ar avea cati copii da Dumnezeu,adica in 50 mp sa fie cate 10-12 suflete?????????? va dati seama ce ar fi ? mai ales cand vin facturile in posta si banii sunt asa cum sunt...in vechime se traia in case, faceau oamenii multi copilasi, si nu plateau facturi si nu se duceau sa dea bani in supermarket...mancau ce faceau pe camp si din copaci...asa ca nu se potriveste ceea ce era in vechime cu acum.,..femeia daca nu munceste nu ajung banii, in trecutea educa copiii dar nu era inflatie si nici atat tehnica ...deci sa fim putin realisti,nu?
Viviana, hai sa fim realisti si cand vorbim despre placerile trupesti, nu vrei?
Daca un cuplu considera ca nu poate intretine un copil, sa se abtina de la relatiile sexuale. E simplu. Asa ne invata Parintii Bisericii noastre. Daca nu tinem seama de asta, ne batem joc de noi... Omului ii place sa se balaceasca in tot felul de pofte si placeri trecatoare. Devine un animal, nemaiauzind ce vrea Dumnezeu de la noi.

Aduci in discutie faptul ca acum ne situam in alt context social, nu mai e ca pe vremea in care oamenii "mancau si faceau pe camp". Si atunci erau multe greutati de intampinat, insa ei dadeau nastere copiilor intrucat sentimentul de jertfelnicie era mai presant. Cel putin, asa cred eu...
Reply With Quote
  #85  
Vechi 01.08.2008, 13:22:54
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Intreabarea este simpla si intrucatva haioasa: este admisa contraceptia dupa casatorie la ortodocsi? Sau cu alte cuvinte, sa facem sex numai in scopul procrearii?

Am vorbit pe tema asta demult cu un neoprotestant, insa am uitat versetul (din Noul Testament intr-una din scrisori din cate retin) care spunea ca e ok sa faci asta din necesitate, nu ca sa faci neaparat copii.

Ma gandesc ca problema e dificila pentru cei casatoriti sau care urmeaza sa se casatoreasca si carora le pasa de mantuire.
Sexul nu este permis decat martea si joia, daca nu e post, si NUMAI cu scopul de a zamisli prunci.

Sexul asa cum e el acum e o urmare a caderii lui Adam, si este cumva "inevitabil legat de pacat", cum spunea Pr. Serafim Rose. De aia sunt atat de multe restrictii.
Proorocul si Imparatul David , in psalmul 50 spune acest lucru.
cine nu stie, sa citeasca psalmul.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 01.08.2008, 14:43:05
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Ar fi bine daca oamenii s-ar putea abtine, dar din pacate nu pot :dozingoff:
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciuni pentru ajutor la casatorie (dupa parintele ARGATU) veronica78 Rugaciuni 160 18.10.2017 12:27:35
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
Sexul fara casatorie filipstefan Intrebari utilizatori 1 19.08.2011 22:13:55
Sexul si mantuirea Florin-Ionut Nunta 577 20.10.2010 13:54:46