Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1021  
Vechi 19.09.2010, 23:46:17
ONISIM ONISIM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.09.2010
Mesaje: 5
Implicit Parere

Vad ca lumea pune mare pasiune pe astfel de discutii.Oricum nu se va lamuri nimenea.Aveti impresia ca voi detineti adevarul pretios.
Dar va rog sa ma lamuriti si pe mine Iisus ce religie avea?Era iudeu?(iudaism?)Era crestin?Ce fel de religie era?
Dar Noe?.... Acum m-am cam blocat.
Nu vreau sa par mistocar,cer un raspuns sincer.
Reply With Quote
  #1022  
Vechi 20.09.2010, 09:54:47
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ONISIM Vezi mesajul
Vad ca lumea pune mare pasiune pe astfel de discutii.Oricum nu se va lamuri nimenea.Aveti impresia ca voi detineti adevarul pretios.
Dar va rog sa ma lamuriti si pe mine Iisus ce religie avea?Era iudeu?(iudaism?)Era crestin?Ce fel de religie era?
Dar Noe?.... Acum m-am cam blocat.
Nu vreau sa par mistocar,cer un raspuns sincer.
Noe era credincios, un mare credincios care a iubit pe Dumnezeu. Atat. Un adevarat credincios. Iisus nu avea religie, Iisus este religia, pentru ca Iisus este Dumnezeu si Dumnezeu este Iisus. Dumnezeu a trimis pe Iisus in mjlocul oamenilor de atunci, in mijlocul vremurilor de atunci. Si s-a intrupat intr-un om asemenea noua atunci pentru a fi mai bine inteles de noi oamenii mesajul pe care Dumnezeu a vrut sa il transmita noua. Credinta adevarata nu tine de apartenenta la un popor. Credincios adevarat era si romanul si grecul si iudeul, daca dorea sa fie cu adevarat credincios. La fel si astazi, crestin este si romanul, si grecul si oricine care doreste sa il cunoasca pe Iisus. Crestinismul continua legea credintei in Dumnezeu si o implineste. Trebuie astazi insa sa fim atenti la adevaratul crestinism si falsul crestinism. Pentru ca:
``Daca in prezent asistam la o lume dezbinata, mai ales din punct de vedere religios, se datoreaza faptului ca pe balanta inimii omului, cuvantul diavolului cantareste mai mult decat cel al lui Dumnezeu. Diavolul ii lupta pe crestini mai intai prin erezie, falsificand adevarul revelat despre Dumnezeu. Abia apoi ii lupta prin patimi de tot felul. Erezia are cea mai mare putere de dezbinare in randul “poporului lui Dumnezeu” si diavolul cunoaste mai bine decat toti aceasta realitate.``(razboi intru cuvant).

``Chiar daca diavolul “crede in Dumnezeu si se cutremura” (Iacob 2; 19), el nu se roaga Lui. Prin urmare este un fals teolog.

Prin pacat, omul ii ofera diavolului mai mult decat diavolul ii poate oferi lui. Diavolul nu daruieste pentru ca nu poate manifesta decat iubire de sine. De aceea, tot ceea ce ni se pare ca el ofera este de fapt amagire si inselare. Nu intamplator este numit “tatal minciunii”. In schimb, el isi gaseste satisfactia vazand omul rupt de Dumnezeu, de Cale, Adevar si Viata.

Diavolul cunoaste cat de mult il iubeste Dumnezeu pe om. Este o realitate asupra careia nu are nici cea mai mica putere. Incearca insa sa influenteze inima omului. O impietreste intr-atat incat sa nu mai poata primi iubirea dumnezeiasca si nici sa nu o poata manifesta fata de semeni si intreaga creatie.

Diavolul se foloseste de ispita iar lupta lui se duce la nivelul gandului si al ideilor. Mai mult, diavolul ne prezinta lucrurile intotdeauna in favoarea noastra. Dar sa nu pierdem din vedere ca intr-un final diavolul ramane cu ispita, iar noi ne alegem cu pacatul. El nu ne poate forta sa pacatuim. Pentru caderea in pacat noi suntem responsabili.`` (razboi intru cuvant)

Deci trebuie sa fim atenti la idei si ganduri.
Din idei sau nascut ereziile de astazi.
O idee este ceea ce si tu acum intrebi ONISIM. Atentie la idei si ganduri.
Reply With Quote
  #1023  
Vechi 20.09.2010, 16:22:20
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Deci trebuie sa fim atenti la idei si ganduri.
Din idei sau nascut ereziile de astazi.
O idee este ceea ce si tu acum intrebi ONISIM. Atentie la idei si ganduri.
Cu alte cuvinte Onisim nu-ti mai pune intrebari, ia totul de-a gata fara sa cercetezi nimic.
Reply With Quote
  #1024  
Vechi 20.09.2010, 23:21:43
ONISIM ONISIM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.09.2010
Mesaje: 5
Implicit Parere2

Mersi foarte mult de raspuns "dobrin".Tare raspuns.
Am impresia ca multi oameni nu-l cunosc pe Hristos din cei care isi apara cu atata indarjire doctrinele lor,pe acest site.Sunt doar orgolii personale.
Mai pus pe ganduri.Mersi
Reply With Quote
  #1025  
Vechi 22.09.2010, 01:21:15
ONISIM ONISIM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.09.2010
Mesaje: 5
Implicit parere3

Din cate vad eu aici eu sunt cel mai neinițiat.
Intradevar gandurile sunt inșelatoare.De aceea aceste ganduri pe care le avem noi pot fi erezii ,sau nu!Corect?
Si atunci care este autoritatea care poate ramane in domeniul religiei?
Unii spun ca papa.Altii spun ca patriarhul.Iar din cate stiu eu protestantii spun "Sola scriptura".Eu ce sa fac?
"Toti oamenii au pacatuit,cine nu spune asa este un mincinos"am gasit scris in biblie undeva.
Singurele cuvinte scrise cu mana lui Dumnezeu :stii care sunt?
Cele 10 porunci.
Si atunci va mai mirati ca sunt unii ca mine care se indoiesc.Păi faceti atata teologie si toate religiile astea pe care le promovați cu atata ardoare (la nivel oficial )calcă cele 10 porunci.(parcă exod 20)(cei avizați cred ca știu mai precis).
O sa-mi spuneti ca legea lui Dumnezeu s-a desfiintat la cruce?
Păi voi vreti sa mă convingeti să cred intr-un Dumnezeu care se răzgandește?
Imi cer scuze dacă par sarcastic.Dar evoluționismul a căzut ca teorie(după ultimele dovezi).
Eu in ce sa cred??Prietene ,să știi că nu mă pot înșela gîndurile nici ideile că nu am nici o soluție de a iesi din acest impas.
Reply With Quote
  #1026  
Vechi 22.09.2010, 13:46:13
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Cu alte cuvinte Onisim nu-ti mai pune intrebari, ia totul de-a gata fara sa cercetezi nimic.
Cu alte cuvinte Onisim sa ne punem intrebari, nu lua nimic de-a gata, doar atentie la idei si ganduri. Filtreaza-le , analizeaza-le vezi cu adevarat de unde vin. Daca nu poti singur sa analizezi un gand, o idee, o intrebare , intreaba, dar nu pe oricine si oricum. intreaba pe cel care cu siguranta este stiutor. Cine este stiutor? in materie de credinta, stiutor este cel pe care il gasesti greu, pentru ca el nu cauta discutii cu semenii, el cauta discutii cu Dumnezeu, el cauta sa fie placut de Dumnezeu nu de oameni.
Cand ai o neclaritate cauta in scrierile Sfintilor Parinti. Au nu au fost si sunt ei cei care si-au dedicat intreaga viata cercetand Scriptura? Ne putem noi compara cu ei? eu , tu, sau altcineva de aici de pe forum? Niciodata. intre INTREAGA VIATA si CATEVA CLIPE pe zi este o distanta de la cer la pamant. Asa si stiinta noastra in credinta se afla la distanta mare de stiinta acestor intelepti. Avem ce invata de la ei doar sa vrem.
Reply With Quote
  #1027  
Vechi 22.09.2010, 14:26:21
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ONISIM Vezi mesajul
Din cate vad eu aici eu sunt cel mai neinițiat.
Intradevar gandurile sunt inșelatoare.De aceea aceste ganduri pe care le avem noi pot fi erezii ,sau nu!Corect?
Si atunci care este autoritatea care poate ramane in domeniul religiei?
Unii spun ca papa.Altii spun ca patriarhul.Iar din cate stiu eu protestantii spun "Sola scriptura".Eu ce sa fac?
"Toti oamenii au pacatuit,cine nu spune asa este un mincinos"am gasit scris in biblie undeva.
Singurele cuvinte scrise cu mana lui Dumnezeu :stii care sunt?
Cele 10 porunci.
Si atunci va mai mirati ca sunt unii ca mine care se indoiesc.Păi faceti atata teologie si toate religiile astea pe care le promovați cu atata ardoare (la nivel oficial )calcă cele 10 porunci.(parcă exod 20)(cei avizați cred ca știu mai precis).
O sa-mi spuneti ca legea lui Dumnezeu s-a desfiintat la cruce?
Păi voi vreti sa mă convingeti să cred intr-un Dumnezeu care se răzgandește?
Imi cer scuze dacă par sarcastic.Dar evoluționismul a căzut ca teorie(după ultimele dovezi).
Eu in ce sa cred??Prietene ,să știi că nu mă pot înșela gîndurile nici ideile că nu am nici o soluție de a iesi din acest impas.

Onisim, da gandurile si ideile pot fi erezii sau nu . De aceea am spus analizeaza. Lasa autoritatea sa isi faca treaba sa de autoritate, tu cerceteaza mai departe. Ce sa faci? te intrebi. cerceteaza si cand nu stii ceva nu te duci la autoritate, te duci la intelept.
Toti oamenii au pacatuit, si apostolii au pacatuit la un moment dat in viata lor. Intelegi? Important e momentul cand s-au trezit. toti oamenii pacatuiesc, dar la un moment dat se trezesc. unii da , unii nu. cei care se trezesc cerceteaza, invata, si devin exemplu. e logic nu? Tot logic este ca cel care s-a trezit, a cercetat, a invatat si a devenit exemplu sa fie demn de luat in seama de cei care se afla undeva pe la inceputul acestei cai. E adevarat ca vin unii oameni cu idei sa ne faca sa uitam de aceste trepte si incearca sa ne faca direct invatati si direct exemple pentru ceilalti. Si asta e placut nu? dar oare e adevarat? Nu e acesta un lucru ninselator?
Legea lui Dumnezeu nu s-a desfintat niciodata. Nimic nu o poate desfiinta. Crucea nu are rolul de a desfiinta legea lui Dumnezeu. Dumnezeu nu se razgandeste. Pe cruce, Iisus omul si-a dat viata, crucea este astfel obiectul mantuirii, nu desfinteaza legi , dupa cum nici Iisus nu a venit sa desfinteze legea Tatalui. Legea lui Iisus, Dumnezeu, a implinit legea Tatalui, Dumnezeu.
Daca nu te pot insela gandurile si ideile e bine. Analizeaza impasul, si vei vedea ca exista o singura solutie sa iesi din el. Straduiste-te sa o vezi. Nu exista impas fara iesire. Asa cum ai intrat in impas poti sa si iesi. E doar o falsa impresie cand spui: nu am solutie sa ies din impas. Si iata cum idea si gandul deja te-a inselat. Ti-a venit gandul ca nu ai solutie, de unde vine acest gand? In toate exista o solutie, cea adevarata fireste ca solutii false si proaste sunt multe.
gandeste cu rabdare multa la impasul tau si roaga-l pe Dumnezeu sa iti lumineze mintea sa vezi mai repede iesirea din el. Domnul sa fie cu tine.
Reply With Quote
  #1028  
Vechi 25.09.2010, 21:36:11
ONISIM ONISIM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.09.2010
Mesaje: 5
Implicit parere4

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Onisim, da gandurile si ideile pot fi erezii sau nu . De aceea am spus analizeaza. Lasa autoritatea sa isi faca treaba sa de autoritate, tu cerceteaza mai departe. Ce sa faci? te intrebi. cerceteaza si cand nu stii ceva nu te duci la autoritate, te duci la intelept.
Toti oamenii au pacatuit, si apostolii au pacatuit la un moment dat in viata lor. Intelegi? Important e momentul cand s-au trezit. toti oamenii pacatuiesc, dar la un moment dat se trezesc. unii da , unii nu. cei care se trezesc cerceteaza, invata, si devin exemplu. e logic nu? Tot logic este ca cel care s-a trezit, a cercetat, a invatat si a devenit exemplu sa fie demn de luat in seama de cei care se afla undeva pe la inceputul acestei cai. E adevarat ca vin unii oameni cu idei sa ne faca sa uitam de aceste trepte si incearca sa ne faca direct invatati si direct exemple pentru ceilalti. Si asta e placut nu? dar oare e adevarat? Nu e acesta un lucru ninselator?
Legea lui Dumnezeu nu s-a desfintat niciodata. Nimic nu o poate desfiinta. Crucea nu are rolul de a desfiinta legea lui Dumnezeu. Dumnezeu nu se razgandeste. Pe cruce, Iisus omul si-a dat viata, crucea este astfel obiectul mantuirii, nu desfinteaza legi , dupa cum nici Iisus nu a venit sa desfinteze legea Tatalui. Legea lui Iisus, Dumnezeu, a implinit legea Tatalui, Dumnezeu.
Daca nu te pot insela gandurile si ideile e bine. Analizeaza impasul, si vei vedea ca exista o singura solutie sa iesi din el. Straduiste-te sa o vezi. Nu exista impas fara iesire. Asa cum ai intrat in impas poti sa si iesi. E doar o falsa impresie cand spui: nu am solutie sa ies din impas. Si iata cum idea si gandul deja te-a inselat. Ti-a venit gandul ca nu ai solutie, de unde vine acest gand? In toate exista o solutie, cea adevarata fireste ca solutii false si proaste sunt multe.
gandeste cu rabdare multa la impasul tau si roaga-l pe Dumnezeu sa iti lumineze mintea sa vezi mai repede iesirea din el. Domnul sa fie cu tine.

Sa-ti explic de ce sunt in impas.
Imi spui ca legea nu a fost abolita nici desfiintata la cruce dar am cititi in Catehismul Romano-Catolic iti copiez cele 10 porunci de acolo:
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul tău; să nu ai alți dumnezei în afară de mine; să nu-ți faci chip cioplit ca să te închini lui.
2. Să nu iei numele Domnului Dumnezeului tău în zadar.
3. Adu-ți aminte să sfințești ziua Domnului.
4. Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta, ca să-ți fie bine și să trăiești mult pe pământ.

5. Să nu ucizi.
6. Să nu faci fapte necurate.
7.Să nu furi.
8. Să nu mărturisești strâmb împotriva aproapelui tău.
9. Să nu poftești femeia aproapelui tău.
10. Să nu poftești casa aproapelui tău și nici un lucru ce este al lui.
Compara cu Exod 20 Legea e complet schimbata vezi porunca a 2-a din a 10-a sau facut 2 porunci e aiurea.Stii care e explicatia bisericii catolice "Avem autoritatea aceasta."

Am luat apoi Catehismul ortodox unde sunt explicatre cele 10 porunci.Vrei sa vezi explicatie pentru porunca a 2-a:Ce invata porunca aceasta?
"Porunca a doua invata ca crestinul nu trebuie sa se inchine la idoli, adica la lucruri facute de maini omenesti sau la alte fapturi ale lui Dumnezeu, pe care sa le socoteasca inzestrate cu puteri dumnezeiesti. Se opreste adica idololatria, atat de raspandita pe vremea cand Dumnezeu a dat poporului evreu cele 10 porunci."

"Nu cumva prin cinstirea icoanelor crestinii calca in vreun chip porunca aceasta?
Nu, caci – precum s-a aratat – crestinii nu se inchina materialului din care sunt facute icoanele, nici zugravelilor de pe lemn, ci persoanelor al caror chip este zugravit pe icoane."
Porunca aceasta nu opreste cinstirea sfintelor icoane, care sunt reprezentari ale unor fiinte reale (Dumnezeu, sfintii) si despre care cel de al VII-lea Sinod Ecumenic a hotarat: «Este permis si chiar bineplacut inaintea lui Dumnezeu a face icoane. Acestor icoane sfinte nu li se da insa adorarea (inchinarea) care se cuvine numai lui Dumnezeu, ci venerarea sau cinstirea care se aduce persoanei infatisate pe icoana, iar nu materiei icoanei sau chipului de pe ea».
si am cautat ce s-a intamplat la al VII-lea sinod Ecumenic.Pe scurt "circ".Unii recunosteau altii nu inchinarea la icoane.Abia prin sec.9 s-au stabilit mai clar lucrurile.Si pana la sinodul din 787 au fost peste 700 de ani fara icoane plus amestecul imparatesei Irina in acest sinod.Deci "circ"
Hai sa folosim biblia ca nu suntem prosti (vezi Isaia 44).Descrierea seamana izbitor cu o icoana.vezi Romani 1
22. Zicând că sunt înțelepți, au ajuns nebuni.
23. Și au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricăcios cu asemănarea chipului omului celui stricăcios și al păsărilor și al celor cu patru picioare și al târâtoarelor.
24. De aceea Dumnezeu i-a dat necurăției, după poftele inimilor lor, ca să-și pângărească trupurile lor între ei,
25. Ca unii care au schimbat adevărul lui Dumnezeu în minciună și s-au închinat și au slujit făpturii, în locul Făcătorului, Care este binecuvântat în veci, amin!(folosesc biblie ortodoxa)
Daca vrei pot continua cu poruncile
Porunca a 4-a e un paradox nu mai inteleg nimic ,am cercetat istoria bisericii Catolice,si stii ce spun (Prin autoritatea care ne-a fost data am schimbat legea iar prin recunoasterea duminicii ca zi de inchinare celelalte biserici recunosc autoritatea noastra)(am parafrazat)
Mesajul e cam lung .Dar eu nu mai vreau sa ma mint pe mine insumi vad biserica ca o forta de manipulare.
Cred ca Dumnezeu e drept.Dar omul e smecher
Reply With Quote
  #1029  
Vechi 26.09.2010, 11:53:36
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Onisim trebuie sa o luam pe indelete.
mai intai:
http://www.crestinortodox.ro/liturgi...lor-70766.html
apoi cerceteaza:
http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti...despre-icoane/

Sfat: citeste dogmatica , iti ia timp, dar e foarte folositor.
Nu putem intelege noi singuri toate cele , ca marunti suntem noi si mari sunt cei care toata viata s-au straduit sa inteleaga Scriptura spre folosul nostru a celor marunti.

Apoi continuam cu cealalta jumatate a mesajului tau.
Reply With Quote
  #1030  
Vechi 26.09.2010, 12:32:15
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Sa vedem forma decalogului prin comparatie si apoi cu ce scrie in iesirea 20:
iata:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cele_zece_porunci
dupa cum se vede ortodocsii nu au schimbat nimic din ce e scris in iesirea 20, a doua carte a lui Moise.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50