Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.10.2008, 23:09:42
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanyi Vezi mesajul
Mihai, intrebarea mea este urmatoarea: Hristos la cina cea de taina a luat painea si a frant-o si le-a dato ucenicilor spunand astfel "Luati, mancati, acesta este Trupul Meu."
Domnul Iisus era inca in viata cand s-a petrecut aceste lucruri, daca El era viu, cum putea imparti trupul si sa-i dea sangele ca sa se bea?

Despre Apostoli pot spune doar atat. Nu erau cu nimica mai buni ca si noi credinciosii Domnului. Petru pe care este zidita Biserica spunea la un momendat "nu-l cunosc pe omul acesta." In privinta ta, ce ar insemna de la un crestin sa afirme aceste cuvinte despre Iisus "nu-L cunosc" se mai poate el numi credincios care asteapta mantuirea prin Iisus?

Cu multumiri.

Banuiesc ca pe mine ma numesti Mihai; pe insa mine ma cheama Anca.
In ceea ce priveste prima intrebare: uiti probabil, ca Dumnezeu poate, ceea ce unui om ii este imposibil de inteles. Nu putem aplica logica omeneasca faptelor lui Dumnezeu. De aceea le si numim minuni.
Rog pe unul din teologii de pe forum sa dea un raspuns mai cuprinzator, daca se poate.

In ceea ce priveste a doua intrebare, imi este greu sa cred, ca apostolii aflandu-se in apropierea lui Iisus Hristos, sa fi ramas neatinsi de acest lucru. Chiar Domnul spune ca ei sunt curati, si ca doar picioarele lor mai trebuiesc spalate. Totodata mentioneaza ca unul dintre ei nu este curat, si anume Iuda, care in curand avea sa-L vanda pe Iisus Hristos. Deci nu e vorba de o curatenie corporala, ci de una spirituala.

Matei 16.15-19:15. Și le-a zis: Dar voi cine ziceți că sunt?
16. Răspunzând Simon Petru a zis: Tu ești Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu.
17. Iar Iisus, răspunzând, i-a zis: Fericit ești Simone, fiul lui Iona, că nu trup și sânge ți-au descoperit ție aceasta, ci Tatăl Meu, Cel din ceruri.
18. Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui.
19. Și îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri.

Mi se pare chiar blasfemie sa ne comparam cu Apostolii in ceea ce priveste pacatele.
Ultima ta intrebare ma face sa cred ca te crezi fara de pacate. Iertare daca am inteles gresit. Poate ca Dumnezeu l-a lasat pe Apostolul Petru sa nege legatura lui cu Domnul, pentru a ne arata ca oricine, oricat de avansat in credinta poate gresi, dar ca recunoscandu-si greseala si regretand amarnic fapta, poate fi iertat. Dar noi cat de mult gresim, si tot mai speram in iertarea pacatelor noastre.
In cazul in care esti catolic si crezi ca Biserica s-a ridicat pe "acesta piatra", adica pe Petru, trebuie sa te dezamagesc. Iisus este piatra pe care s-a intemeiat Biserica.

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 10.4. Și toți, aceeași băutură duhovnicească au băut, pentru că beau din piatra duhovnicească ce îi urma. Iar piatra era Hristos.

Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 2.20. Zidiți fiind pe temelia apostolilor și a proorocilor, piatra cea din capul unghiului fiind însuși Iisus Hristos.

Faptele Sfinților Apostoli
Cap. 4.11. Acesta este piatra cea neluată în seamă de către voi, zidarii, care a ajuns în capul unghiului;

Iata si argumentul la cele spuse mai sus:
Sfânta Evanghelie după Luca:
Cap. 20

17. El însă, privind la ei, a zis: Ce înseamnă, deci, scriptura aceasta: "Piatra pe care n-au luat-o în seamă ziditorii, aceasta a ajuns în capul unghiului"?

18. Oricine va cădea pe această piatră va fi sfărâmat, iar pe cine va cădea ea îl va zdrobi.

Iata deci, inca odata, daca Apostolul Petru ar fi facut o greseala de neiertat, s-ar fi zdrobit de aceasta "Piatra". Sensul greselii lui trebuie sa fie altul.
Sa nu uitam ca si de la credinciosi se retrage Duhul Sfant, pentru a fi incercati si pentru a se intari.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.10.2008, 22:40:21
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va recomand urmatoarea carte PDF:ÎNVĂȚĂTURA DE CREDINȚĂ
CREȘTINĂ ORTODOXĂ, ca sa aveti i baza reala atunci cand vorbiti despre credinta ortodoxa.


http://s3.amazonaws.com/word_secret_...GYV5Q7TY85W4R2

Poate ca si ortodocsii vorbesc in necunostinta de cauza uneori, dar si adventistii, etc cu siguranta la fel.
Aici pe acest topic incercam sa ne cunoastem reciproc.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.10.2008, 22:44:09
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

VAd ca adresa nu merge. Dati va rog cautare pe Google: ÎNVĂȚĂTURA DE CREDINȚĂ
CREȘTINĂ ORTODOXĂ

Tipărită cu aprobarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române
Și cu binecuvântarea și puetarea de grijă Înalt Prea Sfințitului
IUSTINIAN
Patriarhul României
la anul 1952 de Editura Sfintei Arhiepiscopii a Bucureștilor,
retipărită în anul 1992 la București, în anul 1993 la Cluj iar în anul 1996 la Iași.

Se merita a fi citita.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.10.2008, 09:48:44
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Am niste intrebari pe care le adresez adventistilor, baptistilor si penticostalilor, caci au aceeasi metoda de a intelege biblia prin biblie, si anume: cum se poate explica Noul Testament prin Vechiul Testament?
Si ca sa dau si un exemplu: cum explicati prin intermediul VT iubirea de vrajmas, stiut fiind ca in VT se aplica Legea, care spune: ochi pentru ochi. Ce faceti intr-o situatie, incare VT indeamna la "ochi pentru ochi", iar NT la intoarcerea si a celuilalt obraz?

.
Banuind ca la subiectul Sfanta Impartasanie au fost epuizate aproape toate argumentele, si fiecare poate judeca si alege, ma gandeam sa trec la o alta problema pe care ati ridicat-o: metoda de a explica Biblia cu Biblia. Consider ca este cea mai buna metoda de a intelege corect Sfanta Scriptura. Daca vreti sa sugerati o metoda mai buna, si anume scrierile Sfintilor Parinti, vreau sa va spun o constatare. Scrierile Sfintilor Parinti au credibilitate partiala, chiar si in lumea ortodoxa. Bogadan Mateciuc, nu mai stiu in ce lucrare (dar pot gasi), facea afirmatia ca si Sfintii Parinti pot gresi. Aceeasi afirmatie, a facut-o pe acest forum, un participant destul de pregatit (Iustin 32), cand a fost vorba de o invatatura a Sfantului Iustin Martirul.

Dar sa trecem la aspecte mai concrete.
Sa luam mai exact exemplul postat de dvs.: cum explicam cu Vechiul Testament invatatura crestina "iubiti pe vrajmasii vostri" (in contrast cu invatatura "ochi pentru ochi"). Ca sa pot fi mai limpede, mai dau un exemplu de contrast: in Deuteronom cap. 24 se vorbeste despre posibilitatea ca barbatul sa de "o carte de despartire" nevestei, intr-un mod destul de usor. In Evanghelia dupa Matei, cap. 19. Domnul Iisus Hristos ne invata ca despartirea dintre sot si sotie poate avea loc numai din pricina de curvie: "Eu insa va spun, ca oricine isi lasa nevasta, in afara de pricina de curvie..."(Matei 19:9).

Cum se explica acest contrast? Caci, Biblia este un tot unitar. Si Vechiul Testament si Noul Testament reprezinta Cuvantul lui Dumnezeu. "Din pricina impietririi inimii voastre a ingaduit ..." "Dar la inceput nu a fost asa" spune Domnul Iisus Hristos. Erau anumite reguli civile si administrative specifice poporului evreu. Cand trebuie sa argumentez cu Vechiul Testament o invatatura precum "iubiti pe vrasmasii vostri", nu caut in ceea ce era specific evreilor ci ma duc sa vad cum "era la inceput". Pot gasi dovezi de iubire a vrajmasilor si in ceea ce i-a invatat Dumnezeu pe evrei referitor la misiunea lor printre popoare.

Banuiesc ca prin problema ridicata ati incercat doar sa-i puneti in incurcatura pe protestanti cu metoda lor de a explica Biblia cu Biblia. Cred ca nu v-ati indoit nici o clipa ca Dumnezeul plin de dragoste infatisat in Noul Testament este acelasi Dumnezeu din Vechiul Testament.

Daca doriti sa gasesc versete pentru a argumenta cu Vechiul Testament invatatura "iubiti pe vrajmasii vostrii", am sa incerc sa o fac.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.10.2008, 17:09:30
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

[COLOR=Teal],,Banuind ca la subiectul Sfanta Impartasanie au fost epuizate aproape toate argumentele, si fiecare poate judeca si alege, ma gandeam sa trec la o alta problema pe care ati ridicat-o: metoda de a explica Biblia cu Biblia. Consider ca este cea mai buna metoda de a intelege corect Sfanta Scriptura. Daca vreti sa sugerati o metoda mai buna, si anume scrierile Sfintilor Parinti, vreau sa va spun o constatare. Scrierile Sfintilor Parinti au credibilitate partiala, chiar si in lumea ortodoxa. Bogadan Mateciuc, nu mai stiu in ce lucrare (dar pot gasi), facea afirmatia ca si Sfintii Parinti pot gresi. Aceeasi afirmatie, a facut-o pe acest forum, un participant destul de pregatit (Iustin 32), cand a fost vorba de o invatatura a Sfantului Iustin Martirul.,,

[COLOR=Black]Ai uitat ca si Imparatul si profetul David a gresit; si inteleptul Solomon asemenea; si Sfantul Apostol Petru si Sfantul Apostol Pavel au gresit. Din cuvintele tale pline de intelepciune atotcunoscatoare a tainelor Bibliei inteleg ca doar Dumnezeu si voi adventistii nu gresiti in talcuirea Bibliei. Asa sa fie???[/COLOR]
[/COLOR]
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.10.2008, 17:40:54
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
[COLOR=teal],,Banuind ca la subiectul Sfanta Impartasanie au fost epuizate aproape toate argumentele, si fiecare poate judeca si alege, ma gandeam sa trec la o alta problema pe care ati ridicat-o: metoda de a explica Biblia cu Biblia. Consider ca este cea mai buna metoda de a intelege corect Sfanta Scriptura. Daca vreti sa sugerati o metoda mai buna, si anume scrierile Sfintilor Parinti, vreau sa va spun o constatare. Scrierile Sfintilor Parinti au credibilitate partiala, chiar si in lumea ortodoxa. Bogadan Mateciuc, nu mai stiu in ce lucrare (dar pot gasi), facea afirmatia ca si Sfintii Parinti pot gresi. Aceeasi afirmatie, a facut-o pe acest forum, un participant destul de pregatit (Iustin 32), cand a fost vorba de o invatatura a Sfantului Iustin Martirul.,,[/COLOR]

[COLOR=teal][COLOR=black]Ai uitat ca si Imparatul si profetul David a gresit; si inteleptul Solomon asemenea; si Sfantul Apostol Petru si Sfantul Apostol Pavel au gresit. Din cuvintele tale pline de intelepciune atotcunoscatoare a tainelor Bibliei inteleg ca doar Dumnezeu si voi adventistii nu gresiti in talcuirea Bibliei. Asa sa fie???[/COLOR]
[/COLOR]
Nu am uitat asa ceva. Toti sfintii din Sfanta Scriptura, sunt oameni ca noi, cu greseli si pacate (cu vre-o doua exceptii). Biblia nu ascunde nimic. Este o carte perfecta, pe drept numita Cuvantul lui Dumnezeu. Arata greselile unor oameni (numiti sfinti) si arata si indreptarea lor.

Voiam sa arat ca pot gresi pana si Sfintii Parinti (lucru pe care-l recunoasteti). Doar Sfanta Scriptura este fara greseala in invataturile ei. Iar cei care invata si fac dupa cum spune Sfanta Scriptura (prin putere de la Dumnezeu) vor gresi tot mai putin si , mai ales, vor gasi calea spre mantuire. Adventistii pot gresi (si fac greseli, desigur); Sfintii Parinti pot gresi; Sfanta Scriptura nu greseste niciodata.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.10.2008, 22:08:48
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Banuieli...infirmate

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Banuind ca la subiectul Sfanta Impartasanie au fost epuizate aproape toate argumentele
Drept sa-ti spun nici nu am inceput inca cu argumentele, atatea ar fi de spus despre Sfanta Impartasanie.


Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
ma gandeam sa trec la o alta problema pe care ati ridicat-o: metoda de a explica Biblia cu Biblia. Consider ca este cea mai buna metoda de a intelege corect Sfanta Scriptura.
Chiar te rog. Sa vedem cum functioneaza.

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Daca vreti sa sugerati o metoda mai buna, si anume scrierile Sfintilor Parinti, vreau sa va spun o constatare. Scrierile Sfintilor Parinti au credibilitate partiala, chiar si in lumea ortodoxa. Bogadan Mateciuc, nu mai stiu in ce lucrare (dar pot gasi), facea afirmatia ca si Sfintii Parinti pot gresi. Aceeasi afirmatie, a facut-o pe acest forum, un participant destul de pregatit (Iustin 32), cand a fost vorba de o invatatura a Sfantului Iustin Martirul.
Da, ai dreptate, ca si Sfintii Parinti au facut greseli, dar aceste greseli sunt cunoscute si suntem atentionati asupra lor. Asta insa nu inseamna ca toata opera lor este buna de aruncat la gunoi, ci ca trebuie sa evitam a citi anumite parti din scrierile lor. Deci credibilitatea lor nu este afectata.
Aceste greseli s-au facut cu toate ca Sfintii Parinti au fost inspirati de Duhul Sfant. Respingand cele scrise sub inspiratia Duhului Sfant, precum si nerecunoasterea Sfintilor, duce la cel mai greu pacat, si anume cel impotriva Duhului Sfant, care stiti bine ca nu se iarta.
In schimb credeti cu tarie ceea ce ganditi voi, cu mintea voastra. Nu v-ati pus problema ca si voi puteti gresi, daca chiar si Sfintii au gresit?!?

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Banuiesc ca prin problema ridicata ati incercat doar sa-i puneti in incurcatura pe protestanti cu metoda lor de a explica Biblia cu Biblia. Cred ca nu v-ati indoit nici o clipa ca Dumnezeul plin de dragoste infatisat in Noul Testament este acelasi Dumnezeu din Vechiul Testament.
Banuiala ta ascunde un gand rau. Nu, am dat acest exemplu pentru ca am citit ce a scris Pr. Nicolae Steinhard despre superioritatea NT. NT nu numai ca nu anuleaza Legea, dar o ridica la un nivel superior, datorita dragostei pe care ne-a aratat-o Mantuitorul, si pe care ne-a dat-o ca pe o porunca.

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Daca doriti sa gasesc versete pentru a argumenta cu Vechiul Testament invatatura "iubiti pe vrajmasii vostrii", am sa incerc sa o fac.
Da, chiar te rog. Si poate gasesti in VT niste versete, din care sa reiasa ca a suspecta pe cineva pe nedrept nu e altceva decat lipsa de dragoste pentru aproapele.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.10.2008, 23:26:14
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[SIZE=3]Nu vă consumați prea tare referitor la cine poate greși . Toți oamenii, inclusiv sfinții o pot face. O spune clar Hristos: [/SIZE]
[SIZE=3]Luca 18.19 Iar Iisus i-a zis: Pentru ce Mă numești bun? Nimeni nu este bun, decât unul Dumnezeu. [/SIZE]
[SIZE=3]1 Ioan 1.8 Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi înșine și adevărul nu este întru noi. [/SIZE]
[SIZE=3]Pavel a avut îndoielile sale, Petru a avut îndoielile sale și chiar s-a lepădat de Hristos, la fel și Marcu care a avut conflicte cu ceilalți apostoli.[/SIZE]
[SIZE=3]Diferența între Biserică și spiritul demonic al adventismului derivă din faptul că Biserica a fost înființată de Hristos și nu a profețit niciodată la modul mincinos sfârșitul lumii cum au făcut-o Wiliam Miller și Ellen White, iar deciziile în ce privește credința au fost întotdeauna luate de sinoade, adică de sute de clerici. Biserica- “trupul lui Hristos cel viu” nu se poate înșela. [/SIZE]
[SIZE=3]E adevărat că nici Biblia nu poate greși , dar ea poate fi interpretată doar în același spirit în care a fost elaborată, spiritul Bisericii, nu după bunul plac al fiecăruia:[/SIZE]
[SIZE=3]1 Pet.1. 20-21 Aceasta știind mai dinainte că nici o proorocie a Scripturii nu se tâlcuiește după socotința fiecăruia; Pentru că niciodată proorocia nu s-a făcut din voia omului, ci oamenii cei sfinți ai lui Dumnezeu au grăit, purtați fiind de Duhul Sfânt.[/SIZE]
[SIZE=3]2 Tes.3.6 Fraților, vă poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriți de orice frate care umblă fără rânduială și nu după predania pe care ați primit-o de la noi. [/SIZE]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.10.2008, 18:41:00
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
In schimb credeti cu tarie ceea ce ganditi voi, cu mintea voastra. Nu v-ati pus problema ca si voi puteti gresi, daca chiar si Sfintii au gresit?!?
As vrea sa-l vad si eu pe omul care spune ca nu poate gresi. Iar lucrurile in care credem cu tarie sunt bine argumentate de Sfanta Scriptura. De exemplu, noi credem cu tarie ca cele 10 porunci sunt valabile in totalitate, asa cum le-a scris Insusi Dumnezeu pe piatra. Este gresit sa crezi cu tarie asa ceva? Ne puteti sfatui sa renuntam la credinta aceasta?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.10.2008, 18:54:58
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Banuiala ta ascunde un gand rau. Nu, am dat acest exemplu pentru ca am citit ce a scris Pr. Nicolae Steinhard despre superioritatea NT. NT nu numai ca nu anuleaza Legea, dar o ridica la un nivel superior, datorita dragostei pe care ne-a aratat-o Mantuitorul, si pe care ne-a dat-o ca pe o porunca.
Imi cer scuze. Nu am vrut sa par rau cu banuiala mea. Dar stiu ca, pe acest forum, se incearca punerea in dificultate a protestantilor, lucru care nu ma supara daca este facut in mod civilizat si onest.

Referitor la ce a scris Pr. Nicolae Steinhard (ma refer doar la ideea pe care ati postat-o): nu cred ca este corect sa spui ca NT ar fi superior VT. Fiecare parte a Cuvantului lui Dumnezeu, trateaza anumite probleme. VT ne vorbeste despre creatie si calauzirea lui Dumnezeu pt. poporul sau, in drumul spre mantuire,etc. NT. vine cu vestea buna (evanghelia) si cu legea dragostei. Cuvantul lui Dumnezeu este un intreg, la fel cum este si trupul omenesc. Daca ai o altfel de viziune asupra Sfintei Scripturi, risti sa pierzi din vedere anumite aspecte, aparent lipsite de importanta. Si daca totusi considerati superior NT, ca sa-l intelegeti corect cititi cu rugaciune si VT. Nu veti intelege corect cartea Apocalipsei daca nu cunoasteti bine cartea Facerii si profetiile din cartea Daniel. Nu veti intelge corect planul de mantuire daca nu veti pricepe simbolistica de la sanctuar, prezentata in cartile lui Moise. Exemplele pot continua.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50