Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 12.12.2009, 19:54:13
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Imi pare rau bretanion, in inima mea nu incap toate acele anateme.
Daca in inima ta incap, ma intreb daca mai ramane loc de dragoste.
Iertare.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #522  
Vechi 13.12.2009, 21:48:43
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Stiu ca interpretarea mea la versetele 15,16 si 17 e cel putin
socanta. Totusi chiar versetele urmatoare 18 si 19 ne indica
sensul profetic al cuvintelor Mantuitorului.
Astept inca opinii si comentarii de la tine trice si de la Doriana.
Merg insa mai departe. In versetele 19 si 20 vedem ca Iisus
ii cere lui Petru sa-L urmeze, apoi Petru se uita inapoia lui si-l
vede pe Ioan. Deci avem o suita cu Mantuitorul in fata, apoi
Petru si dupa el Ioan.
A noua intrebare: Ce semnificatie are aceasta suita: Iisus,
Petru, Ioan?
Cele bune.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #523  
Vechi 15.12.2009, 00:17:11
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Imi pare rau bretanion, in inima mea nu incap toate acele anateme.
Daca in inima ta incap, ma intreb daca mai ramane loc de dragoste.
Iertare.
Daca nu incap toate acele anateme,nici dragostea nu incape.Oare crezi ca Sfantul(deci e sfant)Ignatie dadea aceste anateme pentru a instiga la vrajba? Nu. Inainte de Sfintia sa au dat si alti Sfinti Parinti anateme cu multe secole in urma.Vrei sa spui ca ei nu aveau dragoste? Cea mai importanta virtute(care i-a si facut Sfinti)pe care o aveau toti,este dragostea.Chiar Sfanta Scriptura spune ca dupa prima si a doua mustrare,sa te departezi de eretic,oare nici Scriptura nu ne indeamna la dragoste? Ba da. Insa de ce sa vb cu ereticii mai ales cand multi inca nu erau si nu suntem pregatiti pt a face fata pseudo-argumentelor ereticesti?De ce sa ne periclitam si noi mantuirea ?
In fine,desi spui ca esti Ortodox,ai mai mult alura de sectar si observ ca esti focusat numai pe Biblie
Se poate insa sa gresesc,si imi doresc sa fie asa,insa nu te vad sa postezi pe forum argumente scripturistice despre cinstirea Sfintei Cruci,sfintelor icoane si Maicii Domnului :).
Daca pentru tine ceea ce spune Sfantul Ignatie Briancianinov,un MARE sfant al Ortodoxiei(daca ai citit cele 4 volume: Experiente ascetice,Talcuiri la patericul egiptean si Despre inselare,stii ce spun)ma intreb oare cum vezi tu si pui valoare pe ceea ce a spus si scris Parintele Cleopa ?
Reply With Quote
  #524  
Vechi 15.12.2009, 08:45:36
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
Daca nu incap toate acele anateme,nici dragostea nu incape.Oare crezi ca Sfantul(deci e sfant)Ignatie dadea aceste anateme pentru a instiga la vrajba? Nu. Inainte de Sfintia sa au dat si alti Sfinti Parinti anateme cu multe secole in urma.Vrei sa spui ca ei nu aveau dragoste? Cea mai importanta virtute(care i-a si facut Sfinti)pe care o aveau toti,este dragostea.Chiar Sfanta Scriptura spune ca dupa prima si a doua mustrare,sa te departezi de eretic,oare nici Scriptura nu ne indeamna la dragoste? Ba da. Insa de ce sa vb cu ereticii mai ales cand multi inca nu erau si nu suntem pregatiti pt a face fata pseudo-argumentelor ereticesti?De ce sa ne periclitam si noi mantuirea ?
In fine,desi spui ca esti Ortodox,ai mai mult alura de sectar si observ ca esti focusat numai pe Biblie
Se poate insa sa gresesc,si imi doresc sa fie asa,insa nu te vad sa postezi pe forum argumente scripturistice despre cinstirea Sfintei Cruci,sfintelor icoane si Maicii Domnului :).
Daca pentru tine ceea ce spune Sfantul Ignatie Briancianinov,un MARE sfant al Ortodoxiei(daca ai citit cele 4 volume: Experiente ascetice,Talcuiri la patericul egiptean si Despre inselare,stii ce spun)ma intreb oare cum vezi tu si pui valoare pe ceea ce a spus si scris Parintele Cleopa ?
Fiindca nu sunt o minte sofisticata, vad lucrurile mai simplu.
Nu spun ca Sfantul Ignatie nu are dreptate, spun doar ca sunt
destui alti aparatori mai virtuosi decat mine care sa le aplice.
Nu ma consider atat de virtuos ca sa le aplic, fiindca dupa cate
vad nici altii nu ma considera.
Metoda mea nu e afurisenia, ci pilda de dragoste. sigur ca nici
pe asta n-o am, dar macar ma straduiesc.
Ma bazez insa pe vigilenta voastra, a celor mai inaintati ca
pacatosul de mine, sa aparati ortodoxia, fiindca vad ca vi se
pare ca e in mare primejdie. Eu o gasesc frumoasa si blanda
precum Mantuitorul nostru. Nu umblu cu citate legate de gat
si nici cu stampile in frunte. probabil ca nici nu le merit.
Iertare.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #525  
Vechi 15.12.2009, 10:55:03
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

m-am razgandit ...

Last edited by macsim; 15.12.2009 at 12:53:58.
Reply With Quote
  #526  
Vechi 15.12.2009, 14:40:37
anthonygeorge
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit sa nu facem confuzie

Intrebarea pusa la inceput a fost aceasta: "Am niste intrebari pe care le adresez adventistilor, baptistilor si penticostalilor, caci au aceeasi metoda de a intelege biblia prin biblie, si anume: cum se poate explica Noul Testament prin Vechiul Testament?"

Se pare ca nu ai citit teologia fiecarei confesiuni si nici teologie in general
Exista o diferenta foarte mare intre evanghelici (baptisti, penticostali) si adventisti(care nu sunt evanghelici dar carora le place sa li se spuna asa). Intrebarea pusa de tine se adreseaza de fapt numai Adventistilor. Ei sunt aceia care interpreteaza asa Scriptura.
De fapt evanghelicii interpreteaza Scriptura prin Scriptura, ei nu aduc propriile convingeri la Scriptura si spun ca asa trebuie sa spuna Scriptura.
E foarte important sa se stie a se pune o intrebare caci citind-o am descoperit putina ignoranta si nu cred ca ma insel.
Reply With Quote
  #527  
Vechi 15.12.2009, 14:51:35
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anthonygeorge Vezi mesajul
Intrebarea pusa la inceput a fost aceasta: "Am niste intrebari pe care le adresez adventistilor, baptistilor si penticostalilor, caci au aceeasi metoda de a intelege biblia prin biblie, si anume: cum se poate explica Noul Testament prin Vechiul Testament?"

Se pare ca nu ai citit teologia fiecarei confesiuni si nici teologie in general
Exista o diferenta foarte mare intre evanghelici (baptisti, penticostali) si adventisti(care nu sunt evanghelici dar carora le place sa li se spuna asa). Intrebarea pusa de tine se adreseaza de fapt numai Adventistilor. Ei sunt aceia care interpreteaza asa Scriptura.
De fapt evanghelicii interpreteaza Scriptura prin Scriptura, ei nu aduc propriile convingeri la Scriptura si spun ca asa trebuie sa spuna Scriptura.
E foarte important sa se stie a se pune o intrebare caci citind-o am descoperit putina ignoranta si nu cred ca ma insel.
Nu, nu va inselati. Intr-adevar sunt ignorant atat in ceea ce
priveste teologia cultelor (evanghelici, adventisti), cat si in
ceea ce priveste teologia ortodoxa. Eu pun intrebarile din alt
motiv, care nu are nici o legatura cu dogmele. Nu am nici o
problema daca ati da raspunsurile corecte d.p.v. ortodox.
V-as fi chiar recunoscator.
Iertare.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #528  
Vechi 15.12.2009, 14:54:56
anthonygeorge
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Imi pare bine

Ma bucur enorm de faptul ca atunci cand vom ajunge la judecata cea dreapta nu vom fi intrebati din ce cult am facut parte...caci Biblia nu vorbeste de nici un cult




Unii se bizuiesc pe carele, lor altii pe caii lor, dar noi ne bizuim pe Numele Dumnezeului nostru. Psaltire
Reply With Quote
  #529  
Vechi 15.12.2009, 14:59:19
anthonygeorge
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si atunci care este acel motiv... vorbim doar k sa vorbim...







Iprieteneste-te dar cu Dumnezeu, si vei avea pace; te vei bucura astfel iarasi de fericire. Iov 22.21
Reply With Quote
  #530  
Vechi 15.12.2009, 15:16:38
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anthonygeorge Vezi mesajul
Intrebarea pusa la inceput a fost aceasta: "Am niste intrebari pe care le adresez adventistilor, baptistilor si penticostalilor, caci au aceeasi metoda de a intelege biblia prin biblie, si anume: cum se poate explica Noul Testament prin Vechiul Testament?"

Se pare ca nu ai citit teologia fiecarei confesiuni si nici teologie in general
Exista o diferenta foarte mare intre evanghelici (baptisti, penticostali) si adventisti(care nu sunt evanghelici dar carora le place sa li se spuna asa). Intrebarea pusa de tine se adreseaza de fapt numai Adventistilor. Ei sunt aceia care interpreteaza asa Scriptura.
De fapt evanghelicii interpreteaza Scriptura prin Scriptura, ei nu aduc propriile convingeri la Scriptura si spun ca asa trebuie sa spuna Scriptura.
E foarte important sa se stie a se pune o intrebare caci citind-o am descoperit putina ignoranta si nu cred ca ma insel.
Nu se poate face abstracție de VT când interpretezi NT. NT este de fapt o continuare a VT. Unii creștini fac greșeala să considere VT ca depășit, ca și când nu ar fi fost scris tot sub inspirația Duhului Sfânt. Unii chiar consideră că VT ne prezintă un Dumnezeu "rău". Cum ar putea fi un alt Dumnezeu, când Hristos pentru aceasta a venit să ni-L descopere pe Tatăl? A venit să ni-L descopere pe acest "Dumnezeu rău"?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50