Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1331  
Vechi 12.07.2010, 11:40:48
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Dacă este "adevăr revelat" indică unde în Revelația divină apare ideea aceasta: "credinciosii adevarati pot deveni dumnezei".
Hristos s-a intrupat in om pentru a DARUI omului mantuirea, desavarsire si indumnezeirea (exact in aceasta ordine). Bineinteles ca nu vorbim de dumnezeirea prin fire ci prin har, in sensul ca Hristos este Fiul Tatalui prin fire iar cei ce "asculta cuvantul Domnului SI IL IMPLINESC" (Luc8,21) devin fii adoptivi ai TATALUI si frati ai Domului Hristos.

"Și celor câți L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu,
Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut. " Ioan 1,12-13.

"Mă sui la Tatăl Meu și Tatăl vostru și la Dumnezeul Meu și Dumnezeul vostru." Ioan 20,17



Astfel omul devine indumenzeit nu in sensul ca pariticipa la Dumnezeire, departe acest gand, ci in sensul ca devine partas Dumnezeirii adica se impartasesc din ea, si fiind patruns de Dumnezeu " nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăiește în mine." (Galateni 2,10).

" Eu am zis: "Dumnezei sunteți și toți fii ai Celui Preaînalt".
Dar voi ca niște oameni muriți și ca unul din căpetenii cădeți. " Psalmul 81,6-7.

"Iisus le-a răspuns: Nu e scris în Legea voastră că "Eu am zis: dumnezei sunteți?"
Dacă i-a numit dumnezei pe aceia către care a fost cuvântul lui Dumnezeu - și Scriptura nu poate să fie desființată - " Ioan 10,34-35
  #1332  
Vechi 12.07.2010, 11:47:15
soarece gheorghe soarece gheorghe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru soarece gheorghe
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Un lucru cred ca avem in comun - DRAGOSTEA PENTRU HRISTOS
care dragoste?? ce dragoste e aia cand ignori si hulesti icoanele, crucea, biserica si preotii, unde e dragostea?.... nu e nici o dragoste frate, da-ia sau lepadat de cele spuse mai sus, pt dragostea ce poarta domnului... parerea mea e ca sunt rataciti rau frate, trebuie sa ne rugam pt intoarcerea lor la adevar... doamne ajuta
  #1333  
Vechi 12.07.2010, 12:54:43
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
" Eu am zis: "Dumnezei sunteți și toți fii ai Celui Preaînalt".
Dar voi ca niște oameni muriți și ca unul din căpetenii cădeți. " Psalmul 81,6-7.
Un simplu search în Biblie pentru "dumnezei" nu rezolvă problema. Citește întreg Psalmul 81. Dacă "îndumnezeirea" ortodoxă înseamnă a fi un judecător nedrept, a "umbla în întuneric" și "muri ca niște oameni", mulțumim frumos, nu avem nevoie de așa ceva!
  #1334  
Vechi 12.07.2010, 12:57:27
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Un lucru cred ca avem in comun - DRAGOSTEA PENTRU HRISTOS
Citat:
În prealabil postat de soarece gheorghe Vezi mesajul
... nu e nici o dragoste frate... parerea mea e ca sunt rataciti rau frate...
Mai frate Soarece mai, probabilitatea ca Elisabeta sa fie frate este una extrem de scazuta mai.
Asa ca fii putin mai atent mai, ca s-a inventat si termenul „sora”, mai...

Citat:
În prealabil postat de soarece gheorghe Vezi mesajul
ce dragoste e aia cand ignori si hulesti icoanele, crucea, biserica si preotii...
Nu stiu daca ai remarcat tu, dar era vorba despre dragostea fata de Hristos. Observ ca nici macar nu L-ai amintit in enumerarea ta macar ca El este cel mai important. E drept pe de alta parte ca nu poti sa-L iubesti pe Hristos dar sa hulesti Biserica Sa.

Cred insa ca nici un neoprotestant nu ar face asa ceva.
  #1335  
Vechi 12.07.2010, 14:37:40
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Un simplu search în Biblie pentru "dumnezei" nu rezolvă problema. Citește întreg Psalmul 81. Dacă "îndumnezeirea" ortodoxă înseamnă a fi un judecător nedrept, a "umbla în întuneric" și "muri ca niște oameni", mulțumim frumos, nu avem nevoie de așa ceva!
fiul omului este sau nu om?

fiul lui Dumnezeu este sau nu dumnezeu? sau mai bune zis ce se naste din Dumnezeu, nu crezi tu ca poate fi dumnezeu dupa har (adica prin Iisus Hristos)?

Atunci explica-mi sectarule cum poate un om sa spuna ca Hristos (Fiul lui Dumnezeu) poate sa traiasca in el? Cum poate cineva sa zica : nu mai traiesc eu, ci Hristos traieste in mine? Cum poate cineva sa Il aiba in el, om fiind, pe Fiul lui Dumnezeu prin care toate s-au facut? Ia raspunde tu la astfel de intrebari? Cum putea un om ca sfantul Pavel, un om creat sa Il aiba in el pe Fiul lui Dumnezeu necreat?
  #1336  
Vechi 12.07.2010, 14:52:46
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
fiul omului este sau nu om?

fiul lui Dumnezeu este sau nu dumnezeu? sau mai bune zis ce se naste din Dumnezeu, nu crezi tu ca poate fi dumnezeu dupa har (adica prin Iisus Hristos)?

Atunci explica-mi sectarule cum poate un om sa spuna ca Hristos (Fiul lui Dumnezeu) poate sa traiasca in el? Cum poate cineva sa zica : nu mai traiesc eu, ci Hristos traieste in mine? Cum poate cineva sa Il aiba in el, om fiind, pe Fiul lui Dumnezeu prin care toate s-au facut? Ia raspunde tu la astfel de intrebari? Cum putea un om ca sfantul Pavel, un om creat sa Il aiba in el pe Fiul lui Dumnezeu necreat?
Îmi ceri să-ți explic lucruri cu care teologii își bat capul de sute de ani, iar Biserica Ortodoxă însăși le numește "Taine". Un lucru știu și nu mă poți contrazice: între Creator și creatură este o prăpastie de netrecut. Nu mă poți convinge că omul oricât de sfânt ar fi, poate deveni Dumnezeu!
  #1337  
Vechi 12.07.2010, 15:10:51
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Un lucru știu și nu mă poți contrazice: între Creator și creatură este o prăpastie de netrecut.
EREZIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

DACA PRAPASTIA DINTRE OM SI CREATOR ESTE DE NETRECUT, ASTA INSEAMNA CA FIUL LUI DUMNEZEU NU S-A INTRUPAT IN OM !!!!

IA SA VEDEM NOI CE ZICE SCRIPTURA CEA SFANTA PE CARE TOCMAI AI HULIT-O SI AI CONTRAZIS-O:

"În lume era și lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut. Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit. Și celor câți L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu, Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut. Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi și am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har și de adevăr." (Ioan 1, 10-14)

POTI DE ACUM (SI DE MULT MAI INAINTE DE FAPT) SA TE CUNOSTI CEEA CE ESTI CU ADEVARAT : UN SECTAR ERETIC !!!

UITE MAI SECTARULE CA PRAPASTIA CARE DIN PUNCTUL TAU DE VEDERE ERA DE NETRECUT, A TRECUT-O FIUL LUI DUMNEZEU, LOGOSUL, CUVANTUL LUI DUMNEZEU !!!

Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi (Ioan 1,14)
și Dumnezeu era Cuvântul (Ioan 1,1)

DE ACUM RETRAGE-TE SI POCAIESTE-TE ANATEMATIZATULE !!!

INCA O DOVADA CA TU CA ADVENTIST AI VENIT SA NE ADUCI O NOUA EVANGHELIE, NU EVANGHELIA MANTUITORULUI, CI EVANGHELIA TA PROPRIE SI A TATALUI TAU (AL MINCIUNII) CARUIA II FACI VOIA, FIE CA STII FIE CA NU STII. ESTI ANATEMA DUPA SFANTUL PAVEL SI DUPA SFINTII PARINTI AI BISERCII ! ESTI BLESTEMAT ! ESTI ERETIC ! ESTI ANTIHRISTOS !

Last edited by kesarion_breb; 12.07.2010 at 15:17:40.
  #1338  
Vechi 12.07.2010, 15:11:45
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Îmi ceri să-ți explic lucruri cu care teologii își bat capul de sute de ani, iar Biserica Ortodoxă însăși le numește "Taine". Un lucru știu și nu mă poți contrazice: între Creator și creatură este o prăpastie de netrecut. Nu mă poți convinge că omul oricât de sfânt ar fi, poate deveni Dumnezeu!
Nu devine Dumnezeu, dar asemenea lui Dumnezeu poate deveni! '' Fiti, dar, voi desavarsiti, pecum Tatal vostru Cel ceresc desavarsit este!" Matei 5,48
  #1339  
Vechi 12.07.2010, 15:20:48
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Erezie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Un lucru știu și nu mă poți contrazice: între Creator și creatură este o prăpastie de netrecut.
EREZIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

DACA PRAPASTIA DINTRE OM SI CREATOR ESTE DE NETRECUT, ASTA INSEAMNA CA FIUL LUI DUMNEZEU NU S-A INTRUPAT IN OM !!!!

IA SA VEDEM NOI CE ZICE SCRIPTURA CEA SFANTA PE CARE TOCMAI AI HULIT-O SI AI CONTRAZIS-O:

"În lume era și lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut. Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit. Și celor câți L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu, Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut. Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi și am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har și de adevăr." (Ioan 1, 10-14)

POTI DE ACUM (SI DE MULT MAI INAINTE DE FAPT) SA TE CUNOSTI CEEA CE ESTI CU ADEVARAT : UN SECTAR ERETIC !!!

UITE MAI SECTARULE CA PRAPASTIA CARE DIN PUNCTUL TAU DE VEDERE ERA DE NETRECUT, A TRECUT-O FIUL LUI DUMNEZEU, LOGOSUL, CUVANTUL LUI DUMNEZEU !!!

Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi (Ioan 1,14)
și Dumnezeu era Cuvântul (Ioan 1,1)

DE ACUM RETRAGE-TE SI POCAIESTE-TE ANATEMATIZATULE !!!

INCA O DOVADA CA TU CA ADVENTIST AI VENIT SA NE ADUCI O NOUA EVANGHELIE, NU EVANGHELIA MANTUITORULUI, CI EVANGHELIA TA PROPRIE SI A TATALUI TAU (AL MINCIUNII) CARUIA II FACI VOIA, FIE CA STII FIE CA NU STII. ESTI ANATEMA DUPA SFANTUL PAVEL SI DUPA SFINTII PARINTI AI BISERCII ! ESTI BLESTEMAT ! ESTI ERETIC ! ESTI ANTIHRISTOS !
  #1340  
Vechi 12.07.2010, 15:50:22
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
EREZIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

DACA PRAPASTIA DINTRE OM SI CREATOR ESTE DE NETRECUT, ASTA INSEAMNA CA FIUL LUI DUMNEZEU NU S-A INTRUPAT IN OM !!!!

IA SA VEDEM NOI CE ZICE SCRIPTURA CEA SFANTA PE CARE TOCMAI AI HULIT-O SI AI CONTRAZIS-O:

"În lume era și lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut. Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit. Și celor câți L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu, Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut. Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi și am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har și de adevăr." (Ioan 1, 10-14)

POTI DE ACUM (SI DE MULT MAI INAINTE DE FAPT) SA TE CUNOSTI CEEA CE ESTI CU ADEVARAT : UN SECTAR ERETIC !!!

UITE MAI SECTARULE CA PRAPASTIA CARE DIN PUNCTUL TAU DE VEDERE ERA DE NETRECUT, A TRECUT-O FIUL LUI DUMNEZEU, LOGOSUL, CUVANTUL LUI DUMNEZEU !!!

Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi (Ioan 1,14)
și Dumnezeu era Cuvântul (Ioan 1,1)

DE ACUM RETRAGE-TE SI POCAIESTE-TE ANATEMATIZATULE !!!

INCA O DOVADA CA TU CA ADVENTIST AI VENIT SA NE ADUCI O NOUA EVANGHELIE, NU EVANGHELIA MANTUITORULUI, CI EVANGHELIA TA PROPRIE SI A TATALUI TAU (AL MINCIUNII) CARUIA II FACI VOIA, FIE CA STII FIE CA NU STII. ESTI ANATEMA DUPA SFANTUL PAVEL SI DUPA SFINTII PARINTI AI BISERCII ! ESTI BLESTEMAT ! ESTI ERETIC ! ESTI ANTIHRISTOS !
Nu era cazul să te isterizezi, mai bine citeai și propoziția următoare. "Prăpastia" se referea la faptul că omul nu va putea trece niciodată acest prag să devină Dumnezeu. Parcă ăsta era subiectul, nu?
Dar n-ar trebui să mă mire... la fel procedezi și cu Scriptura: rupi versete din context și ajungi la concluzii trăznite (cum e și șoaptea aceasta a șarpelui: "veți fi [ca] Dumnezeu" Facerea 3,5; Isaia 14,12-14).
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42