Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1361  
Vechi 13.07.2010, 17:08:43
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
trice, pazea ca-mi fac rondul.
Te-ai apucat de horticultură?
Te-ai apucat de caraulă?
Sau doar te dai... rotundă?
  #1362  
Vechi 13.07.2010, 17:19:10
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Sfant Treime lucreaza impreuna,chiar si de la Facere pana ziua de azi,aceste trei Persoane colaboreaza si in Sfintele Taine,sectarilor uitativa la Avraam,la Sf Ioan Botezatorul,la alte persoane care au stiut,dar exista un Singur Dumnezeu intreit in trei Persoane,fiecare are atributele Sale;Tatal=Creator,Fiu=Cuvantul,Lumina,Calea si Adevarului ,si Duhul Sfant=Mangaietor si cel care preface cele doua elemente painea si vinul la Liturghie,in Trupul si Sangele Domnului,uitati ca de aceasta dogmatica a Bisericii Ortodoxe Romane pe care nimeni nu-l poate nega,dar voi sectarilor negati,faceti tot asa si pana ce ochii vostrii se vor deschide la venirea Domnului Iisus Hristos,asteptati 1000 de ani ca o sa fie foarte frumos atunci,anul 3000 va dura pentru voi,dar nu o sa stiti cand si ceasul cand o sa fie asa,dar sa lasam pe Domnul Dumnezeu Tatal sa decida cand.Si o sa spuneti la Judecata ca n-ati stiut,dar o sa vedem pana atunci.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
  #1363  
Vechi 13.07.2010, 17:21:43
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
Sfant Treime lucreaza impreuna,chiar si de la Facere pana ziua de azi,aceste trei Persoane colaboreaza si in Sfintele Taine,sectarilor uitativa la Avraam,la Sf Ioan Botezatorul,la alte persoane care au stiut,dar exista un Singur Dumnezeu intreit in trei Persoane,fiecare are atributele Sale;Tatal=Creator,Fiu=Cuvantul,Lumina,Calea si Adevarului ,si Duhul Sfant=Mangaietor si cel care preface cele doua elemente painea si vinul la Liturghie,in Trupul si Sangele Domnului,uitati ca de aceasta dogmatica a Bisericii Ortodoxe Romane pe care nimeni nu-l poate nega,dar voi sectarilor negati,faceti tot asa si pana ce ochii vostrii se vor deschide la venirea Domnului Iisus Hristos,asteptati 1000 de ani ca o sa fie foarte frumos atunci,anul 3000 va dura pentru voi,dar nu o sa stiti cand si ceasul cand o sa fie asa,dar sa lasam pe Domnul Dumnezeu Tatal sa decida cand.Si o sa spuneti la Judecata ca n-ati stiut,dar o sa vedem pana atunci.
am scris "elemente" ca nu stiu cum sa zic,ca deobicei folosesc "elemente"
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
  #1364  
Vechi 13.07.2010, 19:59:05
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Biserica Adventistă are și o imagine bună pentru foarte mulți oameni (lucru evident și pe Google), însă la urma urmei, este o chestiune subiectivă. Nu crezi?
Ce vreau sa spun este ca multi vad biserica ta cu ochi destul de critici, asta ca sa ma exprim elegant, si nu stiu daca este din cauza invataturii sau din cauza oamenilor.
  #1365  
Vechi 13.07.2010, 21:13:29
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pandion Vezi mesajul
Ce vreau sa spun este ca multi vad biserica ta cu ochi destul de critici, asta ca sa ma exprim elegant, si nu stiu daca este din cauza invataturii sau din cauza oamenilor.
E pozitiv faptul că cei "foarte mulți" au devenit doar "mulți". Ar fi întâmplător ca aceștia să fie formați preponderent din ortodocșii de pe acest forum? Dar cum spuneam, este o chestiune pur subiectivă. Dacă vei căuta, vei găsi chiar ortodocși care văd Biserica Ortodoxă "cu ochi critici". Și din cauza învățăturii, și din cauza oamenilor...
  #1366  
Vechi 13.07.2010, 22:09:45
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
E pozitiv faptul că cei "foarte mulți" au devenit doar "mulți". Ar fi întâmplător ca aceștia să fie formați preponderent din ortodocșii de pe acest forum? Dar cum spuneam, este o chestiune pur subiectivă. Dacă vei căuta, vei găsi chiar ortodocși care văd Biserica Ortodoxă "cu ochi critici". Și din cauza învățăturii, și din cauza oamenilor...
Sectarule, ia si mai documenteaza-te:

http://vimeo.com/689346
  #1367  
Vechi 14.07.2010, 09:52:53
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
vezi cum judeci tu lumea??? nici nu trebuie sa-mi spuna cineva ca esti maipulat, ca se vede cu ochiul liber.
ma deranjeaza doar ca esti pacalit intr-un mod marsav, si ca sunt poate multi ca tine care isi pierd sufletele.
Slava Domnului ca mai ai timp sa te pocaiesti si sa-ti ceri iertare.
Cum judec? Ti se pare tie ca sunt manipulat pentru ca nu impartasesc aceleasi convingeri ca si tine.
Nu sunt pacalit de nimeni, Sf Scriptura nu pacaleste ori eu de acolo imi formez convingerile si nu din basme.
Tu imi zici mie ca imi pierd sufletul dar in acelasi timp tu afirmi despre tine ca nu esti mantuita. Daca ai fi mantuita,si ai recunoaste lucrul acesta, atunci ai avea oarece drept sa imi spui ca imi pierd sufletul dar in conditiile in care ortodocsii se considera nemantuiti nu veniti si dati lectii la alti care considera, pe baza Scripturii, ca sunt mantuiti.
Daca tu nu ajungi in cer asta nu inseamna ca altii nu o vor face.
  #1368  
Vechi 14.07.2010, 10:26:06
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
totusi din ce secta esti? n-am avut timp sa ma uit pe google sa vad din ce secta provin "mantuitii"
nu sunt din nici o secta. Nu exista secta mantuitilor. Cei care sunt mantuiti sunt prin harul lui Dumnezeu nu prin meritul unei "secte".

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
mai repede esti mintit, si tu crezi asta dar prin meritele tale.
Te-am intrebat sa imi zici in ce consta minciuna dar nu mi-ai zis nimic concret. Te rog sa imi spui de ce sunt mintit, argumenteaza si cu Sf Scriptura.
Ma repet a mia oara, nu prin meritele mele sunt mantuit ci prin Hristos, a Lui e gloria.
  #1369  
Vechi 14.07.2010, 11:05:43
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Mantuirea este darul lui Dumnezeu

Credinta ortodoxa marturiseste: Mantuirea (eliberarea omului din robia pacatului si a mortii) este darul lui Dumnezeu. Omul nu poate face nimic ca sa merite acest dar (pe Hristos Iisus, unicul mantuitor)! Omul trebuie sa pretuiasca acest dar, nu sa il refuze nici sa il nescoteasca. Mantuirea (si credinta) se vede DOAR in faptele omului. "Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, așa încât să vadă faptele voastre cele bune și să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri. " Matei 5,16

" credința: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăși.
Dar va zice cineva: Tu ai credință, iar eu am fapte; arată-mi credința ta fără fapte și eu îți voi arăta, din faptele mele, credința mea.
Tu crezi că unul este Dumnezeu? Bine faci; dar și demonii cred și se cutremură.
Vrei însă să înțelegi, omule nesocotit, că credința fără de fapte moartă este?
... Căci precum trupul fără suflet mort este, astfel și credința fără de fapte, moartă este. " Iacov 2, 17-20,26


Hristos spune foarte clar celor care doar cred, care doar se roaga dar nu fac (nu au fapte dupa voia Domnului):
"Și pentru ce Mă chemați: Doamne, Doamne, și nu faceți ce vă spun? " Luca 6,46.

Last edited by Eugen7; 14.07.2010 at 12:05:15.
  #1370  
Vechi 14.07.2010, 12:10:17
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
mai sa fie, esti si vizionar... ntz,ntz,ntz.
Nu sunt vizionar, asa scrie in Sf Scriptura pe care tu se pare ca nu o crezi.

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
chiar, n-ai ce-mi face, eu nu ma lepad de credinta mea si de Dumnezeu.
Nu te pune nimeni sa te lepezi de Dumnezeu sau de credinta in El.

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
Sunt de acord ca cei care cred in Fiului lui Dumnezeu au viata vesnica. numai ca la voi la secta ati ales varianta shortcut, sunteti deja martuiti fara sa faceti nimic....
Acum incepi sa acuzi fara sa cunosti omul. Eu sunt mantuit prin credinta in Hristos ori nu prin fapte. Ceea ce fac nu fac pt a fi mantuit ci fac pentru ca am fost mantuit, ceea ce e o diferenta imensa.

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
da, acu sa vezi ce te mai impaunezi si-mi spui cine stie ce acte de vitejie mai faceti voi acolo, in fara de cresterea numarului de adepti prin minciuna. poti sa te superi, dar e minciuna gogonata, si nici un ortodox n-o inghite.
eu nadajduiesc la matuire.
iar aduci in discutie minciuna. la ce te referi exact?Acuzi mereu de minciuna dar nu aduci nici un argument.
Ce fapte fac eu pt Dumnezeu e intre mine si El, nu trebuie sa dau sfoara in tara si sa ma laud. Nu pt lauda oamenilor fac faptele respective
Oricum acuzi NP aiurea, nu stii tu cum le primeste Dumnezeu faptele. Vad ca ti-ai luat atributii de judecator pus de Dumnezeu ca sa spui ca faptele NP nu sunt acceptate(fara sa stii in prealabil care sunt acelea).
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42