Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1371  
Vechi 14.07.2010, 13:41:32
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Credinta ortodoxa marturiseste: Mantuirea (eliberarea omului din robia pacatului si a mortii) este darul lui Dumnezeu. Omul nu poate face nimic ca sa merite acest dar (pe Hristos Iisus, unicul mantuitor)! Omul trebuie sa pretuiasca acest dar, nu sa il refuze nici sa il nescoteasca. Mantuirea (si credinta) se vede DOAR in faptele omului. "Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, așa încât să vadă faptele voastre cele bune și să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri. " Matei 5,16

" credința: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăși.
Dar va zice cineva: Tu ai credință, iar eu am fapte; arată-mi credința ta fără fapte și eu îți voi arăta, din faptele mele, credința mea.
Tu crezi că unul este Dumnezeu? Bine faci; dar și demonii cred și se cutremură.
Vrei însă să înțelegi, omule nesocotit, că credința fără de fapte moartă este?
... Căci precum trupul fără suflet mort este, astfel și credința fără de fapte, moartă este. " Iacov 2, 17-20,26


Hristos spune foarte clar celor care doar cred, care doar se roaga dar nu fac (nu au fapte dupa voia Domnului):
"Și pentru ce Mă chemați: Doamne, Doamne, și nu faceți ce vă spun? " Luca 6,46.
corect, mantuirea se vede din faptele omului.
  #1372  
Vechi 14.07.2010, 17:05:01
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Nu sunt vizionar, asa scrie in Sf Scriptura pe care tu se pare ca nu o crezi.



Nu te pune nimeni sa te lepezi de Dumnezeu sau de credinta in El.



Acum incepi sa acuzi fara sa cunosti omul. Eu sunt mantuit prin credinta in Hristos ori nu prin fapte. Ceea ce fac nu fac pt a fi mantuit ci fac pentru ca am fost mantuit, ceea ce e o diferenta imensa.



iar aduci in discutie minciuna. la ce te referi exact?Acuzi mereu de minciuna dar nu aduci nici un argument.
Ce fapte fac eu pt Dumnezeu e intre mine si El, nu trebuie sa dau sfoara in tara si sa ma laud. Nu pt lauda oamenilor fac faptele respective
Oricum acuzi NP aiurea, nu stii tu cum le primeste Dumnezeu faptele. Vad ca ti-ai luat atributii de judecator pus de Dumnezeu ca sa spui ca faptele NP nu sunt acceptate(fara sa stii in prealabil care sunt acelea).
stii care e ideea ca tu esti cel care Il minti pe Dumnezeu,deoarece din gura ta nu sunt adevaruri,ca tu citesti din Biblie si nuti dai seama sensul textului pe care citesti,si daca Domnul Iisus Hristos,Fiul lui Dumnezeu Cel ce a lasat Sfanta Scriptura neschimbata prin cei 4 Evanghelisti si Sfantul Apostol Pavel si ceilalti oameni ca ei au inteles,dar voi continuati sa rastalmaciti pana cand nu mai are nici un sens.Nu stiu daca Domnul Iisus Hristos si Sfintii Apostoli ar fi decord cu tine sau ceilalti ca tine,ca Domnul Iisus nu inghita ceea ce spuneti,care sunteti fara de adevar.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
  #1373  
Vechi 14.07.2010, 17:19:46
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
stii care e ideea ca tu esti cel care Il minti pe Dumnezeu,deoarece din gura ta nu sunt adevaruri,ca tu citesti din Biblie si nuti dai seama sensul textului pe care citesti,si daca Domnul Iisus Hristos,Fiul lui Dumnezeu Cel ce a lasat Sfanta Scriptura neschimbata prin cei 4 Evanghelisti si Sfantul Apostol Pavel si ceilalti oameni ca ei au inteles,dar voi continuati sa rastalmaciti pana cand nu mai are nici un sens.Nu stiu daca Domnul Iisus Hristos si Sfintii Apostoli ar fi decord cu tine sau ceilalti ca tine,ca Domnul Iisus nu inghita ceea ce spuneti,care sunteti fara de adevar.
tu nici macar limba romana nu o stii dar imi zici mie ca il mint pe Dumnezeu. pe ce te bazezi cand spui asta? ce neadevaruri am spus? incerci sa te dai mare teolog dar te faci de ras. mai intai invata limba romana.
  #1374  
Vechi 14.07.2010, 17:34:59
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
tu nici macar limba romana nu o stii dar imi zici mie ca il mint pe Dumnezeu. pe ce te bazezi cand spui asta? ce neadevaruri am spus? incerci sa te dai mare teolog dar te faci de ras. mai intai invata limba romana.
pai ceea ce spui despre invataturile Domnului Iisus Hristos care sunt scrise si in Sfanta Scriptura pentru ca nu esti de acord,ex:Taina Impartasaniei,Taina Botezului,tot ce a spus El nu sunteti de acord.Bine mai smechere,am citit cartile Sfintiilor Parinti cu care eu sunt de acord cu ei,dar si cu Domnul Iisus Hristos.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
  #1375  
Vechi 14.07.2010, 17:53:13
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Nu sunt vizionar, asa scrie in Sf Scriptura pe care tu se pare ca nu o crezi.

Acum incepi sa acuzi fara sa cunosti omul. Eu sunt mantuit prin credinta in Hristos ori nu prin fapte. Ceea ce fac nu fac pt a fi mantuit ci fac pentru ca am fost mantuit, ceea ce e o diferenta imensa.
1. Daca omul este mantuit exclusiv prin marturisirea credintei in Hristos si prin botez atunci Judecata de Apoi este degeaba. Pentru ce Hristos sa vina si sa mai judece lumea daca deja lumea il cunoaste.

Si Judecata de Apoi se uita la faptele pe care trebuie sa le faca un om.

Degeaba sunt eu angajat intr-o firma (marturisesc credinta in Hristos) daca eu nu lucrez nimic in firma aia - foarte repede voi fi dat afara.

2. Nimeni nu poate afirma 'ca este mantuit' - asta e nebunie - Hristos le-a spus ucenicilor Sai sa se bucure ca numele lor au fost scris in cartea Imparatiei lui Dumnezeu si ca trebuie propovaduiasca Evanghelia in toata lumea.

Dar Apostolul Pavel zice 'avand Duhul Sfant' ca faptele rele omoara omul, chiar daca omul il marturiseste pe Hristos - de fapt Apostolul Pavel in Epistolele Sale arata si scrie clar care este MORALA FAPTELOR BUNE, asa cum zice Hristos.



In primul rand in viata trebuie sa verifici:

1. Este calea ta corecta? Adica asculti de prooroci mincinosi sau de prooroci adevarati - pt ca daca asculti de unul dintre proorocii mincinosi care se bat cu pumnul in piept ca sunt de la Dumnezeu (pt ca toti fac la fel) atunci mergi direct spre iad si nu spre rai, desi proorocii iti pun o imagine, o plasmuire frumoasa a Raiului in fata.
Ai vreo dovata ca cei care merg pe calea asta ajung la Hristos si este Hristos cu ei?

2. Daca esti pe calea cea corecta - faci faptele de pe calea aia?


Eu zic sa fii atent cine pe cine ai invatatori pt ca multi sunt prooroci falsi...
  #1376  
Vechi 14.07.2010, 18:26:08
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit Iubire, smerenie, pace...

IUBITI FRATI,
Unde este Dumnezeu
Blandetea e la ea acasa
Inima ta il iubeste si pe
Regele regilor si pe
El, aproapele tau.


Sa incercam sa rostim
Mereu cuvinte de care sa nu ne fie rusine!
EL ESTE AICI CU NOI...sa IL
Rugam sa ramana
Neincetat in inimile noastre pline de
Iubirea pe care ne-a daruit-o pe cruce!
EL, FIUL BUNULUI DUMNEZEU.

Pentru fiecare aproape sa avem o vorba buna
Acela ne este dusman?
CUVANTUL ne invata sa il iubim...
EL ESTE IUBIRE...noi?


un biet suflet care doreste sa ne unim in EL si sa fim o putere...nu sa ne razboim!

NIMENI NU ZICE HRISTOS ESTE DOMN DECAT PRIN DUHUL SFANT.


DOAMNE IISUSE HRISTOASE, FIUL LUI DUMNEZEU, MILUIESTE-NE PE NOI PACATOSII!


__________________
[COLOR=#0000bf]"Asta imi este toata misiunea si rostul pe pamant, pentru care m-a inzestrat cu daruri – desi eu sunt nevrednic. Pentru asta sunt solicitat în toate partile, ca sa propovaduiesc iubirea lui Dumnezeu si sfintirea oamenilor prin iubire. De alte ganduri si rosturi sunt strain." Pr.Arsenie Boca[/COLOR]
  #1377  
Vechi 14.07.2010, 20:23:19
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
corect, mantuirea se vede din faptele omului.
Ultima generatie de "mantuiti":

http://www.youtube.com/watch?v=1-R5L...eature=related
  #1378  
Vechi 14.07.2010, 23:03:42
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Wink despre mantuire si secte

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
totusi din ce secta esti? n-am avut timp sa ma uit pe google sa vad din ce secta provin "mantuitii"
Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
Sunt de acord ca cei care cred in Fiului lui Dumnezeu au viata vesnica. numai ca la voi la secta ati ales varianta shortcut, sunteti deja martuiti fara sa faceti nimic....
1. Un indemn prietenesc: mai usor cu... „sectele”.
Inainte de a infiera cu manie proletara o Biserica crestina numind-o „secta” vedeti ca sunteti foarte aproape sa intrati in „secta” domnului Danion Vasile. Care, stiti bine ce crede despre BOR si despre calendarul cel nou.

2. Cititi si dumneavoastra o carte care trateaza doctrinele neoprotestantilor inainte de a da verdicte cu privire la soteriologia lor
  #1379  
Vechi 14.07.2010, 23:08:04
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit Ce avem in comun ?

Pai, multe...Ne incalzim la acelasi soare, ne intitulam oameni cu totii, suntem "copii" ai aceluiasi Dumnezeu, numa' ca, unii sunt mai nazdravani decat altii...da nu'i bai, ca'i timp si pentru "cumintire".
Hai, sa fiti iubiti cu totii !
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
  #1380  
Vechi 14.07.2010, 23:14:36
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Cand ne certam si noi mai abitir...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42