Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 04.03.2010, 11:45:59
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Tu probabil nu cunoști, însă la noi în localitate, până acum au venit 2 cantori și un preot. Nici ei "nu le aveau cu ortodoxia"?
Daca preotul respectiv e de genul celor prezentati in clipurile de pe youtube "preot intors la Dumnezeu" tare ma indoiesc de ortodoxia lui
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #352  
Vechi 04.03.2010, 11:50:55
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu le-au dat nimica, de aceea au plecat de la ortodocși și catolici. Și-au luat singuri din Scriptură.
Si crezi ca invatatura asta prin care fiecare ne luam singuri din Scriptura ce vrem e buna? oare nu astfel s-au nascut miile de secte? neo-protestantismul ar face bine sa isi creeze un anumit sablon pt ca discursul asta cu "citesti Biblia singur si te luminezi" nu merge ci ii faramiteaza tot mai mult
zilele trecute citeam ca o anumita secta nu mai este de acord cu intrunirile publice ale bisericii cu functia de pastor si nici macar cu predica considerand aceste aspecte ca fiind pagane si chiar aduceau "argumente" in sprijinul lor
ideea lor era foarte simpla, 2-3 oameni sa se adune intr-o casa sa citeasca din scriptura si sa isi spuna parerea fiecare dar sa nu existe o predica si nici un sef de grup, ca sa vezi pana unde poate merge erezia
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #353  
Vechi 04.03.2010, 11:52:06
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Interesant e faptul ca din cati ortodocsi trecuti pe la diverse secte cunosc eu niciunul nu a fost un iubitor de biserica de post de rugaciune de milostenie de spovedanie de impartasanie ci toti au fost ortodocsi formali care nu prea le aveau cu ortodoxia..in fine fiecare e liber sa isi aleaga calea dar sti ce-i tragi-comic cand unu care o petrecut numai prin crasme, ajunge mare sfant pe la ceva secta, te invita la o "evanghelizare" si ce sa vezi , respectivu de la anvon tuna si fulgera asupra invataturii ortodoxe pe care o cunoaste bineinteles de la coltul strazii nu din aprofundarea lecturii sf scripturi si sf parinti

Va veni o vreme zice-a Iisus cand se vor desparti OILE de CAPRE...asa ca BO nu are de ce sa se streseze...
Eu m-as bucura foarte mult daca cei care parasesc un cult si trec la altul ar fi oameni mantuiti...dar este imposibil asa ceva, "scalda un caine sa vezi ca tot caine iese afara din apa". - sunt vorbele unui pastor BAPTIST la o inmormantare, ca replica la pastorul PENTICOSTAL (invitat de familie, si de pastor ca sa rosteasca un cuvant) care spunea cum ca decedatul (fost ortodox) este mantuit, si ca toti cei care se "pocaiesc" vor fi mantuiti.

Pt. toti sectarii Invatatura de credinta a BO reprezinta un pacat, iar cei din BO sunt pacatosi. Trecerea la un cult (indiferent de ce invatatura ar fi) duce la "liberarea de pacat", iar cei care scot cuvinte grele la adresa BO nu fac decat sa-si "marturisesca credinta" public.
Am un vecin penticostal, nascut penticostal, dar sa stii ca ca nu este "clatarit la cap"... am o alta fam. pentic.(vecini) iar sotia a parasit BO pt sot: o fanatica si o "lovita la cap" de nu ai vazut.
Asa ca, cei nascuti intr-un cult si traiesc in pace si liniste cred ca or vedea RAIUL...restul, Il las pe D-zeu sa-i judece.
  #354  
Vechi 04.03.2010, 11:57:07
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Și-au luat singuri din Scriptură.
Asa fac toti sectarii, i-au din Biblie ce vor ei...asa s-a ajuns la atatea culte de si D-zeu cred ca se incurca cand le numara...
Multitudinea de culte (ca sa nu mai spun secte) sunt pe placul lui Dumneyeu?
A vrut EL ca sa se ajunga aici?
  #355  
Vechi 04.03.2010, 12:00:38
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Tu probabil nu cunoști, însă la noi în localitate, până acum au venit 2 cantori și un preot. Nici ei "nu le aveau cu ortodoxia"?
Noi recunoastem ca nu toti preotii sunt doxa, dar asta nu inseamna ca trebuie sa trecem la NP.
  #356  
Vechi 04.03.2010, 12:14:37
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Pt. toti sectarii Invatatura de credinta a BO reprezinta un pacat, iar cei din BO sunt pacatosi. Trecerea la un cult (indiferent de ce invatatura ar fi) duce la "liberarea de pacat", iar cei care scot cuvinte grele la adresa BO nu fac decat sa-si "marturisesca credinta" public.
Am un vecin penticostal, nascut penticostal, dar sa stii ca ca nu este "clatarit la cap"... am o alta fam. pentic.(vecini) iar sotia a parasit BO pt sot: o fanatica si o "lovita la cap" de nu ai vazut.
Asa ca, cei nascuti intr-un cult si traiesc in pace si liniste cred ca or vedea RAIUL...restul, Il las pe D-zeu sa-i judece.

Unii zic ca nu e asa dar in interiorul lor toti sunt convinsi ca practica bisericii apostolice e pagana si trebuie neaparat sa se debaraseze de ea
e vorba de rationalismul care s-a dezvoltat in occident si care prezinta credinta doar ca pe o serie de insiruiri logice de practici, daca si mantuirea este prezentata in niste termeni juridici , legali, taina, spiritul, sacralitatea au fost abandonate

Eu am 10 familii de penticostali pe strada pe care locuiesc, si iti dau dreptate cei care sunt penticostali din pruncie din parinti penticostali sunt mai moderati cei care pe parcurs au trecut la penticostali dupa ce in prealabil nu fusesera ortodocsi asa cum spun ei ci niste imorali , sunt foarte radicali, tuna si fulgera pe ortodocsi de parca pana sa ajunga sa inteleaga si ei credinta ortodocsii n-ar fi cunoscut-o
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #357  
Vechi 04.03.2010, 13:01:41
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Daca preotul respectiv e de genul celor prezentati in clipurile de pe youtube "preot intors la Dumnezeu" tare ma indoiesc de ortodoxia lui
Stai liniștit (deși văd că deja ești agitat), nu e de genul celor prezentați pe Youtube în posturi rușinoase. Și pe când era preot ortodox avea o viață morală, nu bea, nu fuma și nu era homosexual.
  #358  
Vechi 04.03.2010, 13:02:24
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Si crezi ca invatatura asta prin care fiecare ne luam singuri din Scriptura ce vrem e buna?
În nici un caz n-am spus asta! Din Scriptură luăm tot ce ne poruncește și învață Dumnezeu.


Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
oare nu astfel s-au nascut miile de secte? neo-protestantismul ar face bine sa isi creeze un anumit sablon pt ca discursul asta cu "citesti Biblia singur si te luminezi" nu merge ci ii faramiteaza tot mai mult
zilele trecute citeam ca o anumita secta nu mai este de acord cu intrunirile publice ale bisericii cu functia de pastor si nici macar cu predica considerand aceste aspecte ca fiind pagane si chiar aduceau "argumente" in sprijinul lor
ideea lor era foarte simpla, 2-3 oameni sa se adune intr-o casa sa citeasca din scriptura si sa isi spuna parerea fiecare dar sa nu existe o predica si nici un sef de grup, ca sa vezi pana unde poate merge erezia
Crezi că în sectele desprinse din ortodoxie e altfel?
  #359  
Vechi 04.03.2010, 13:06:14
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Va veni o vreme zice-a Iisus cand se vor desparti OILE de CAPRE...asa ca BO nu are de ce sa se streseze...
De aici le va veni pieirea celor ce gândesc așa. Apoc. 3,17

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Pt. toti sectarii Invatatura de credinta a BO reprezinta un pacat, iar cei din BO sunt pacatosi.
Fals. Dacă toți ortodocșii ar respecta învățătura de cedință ortodoxă, ar fi foarte bine. Ar scădea criminalitatea, avorturile, tâlhăriile, etc. cu 80%.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Trecerea la un cult (indiferent de ce invatatura ar fi) duce la "liberarea de pacat", iar cei care scot cuvinte grele la adresa BO nu fac decat sa-si "marturisesca credinta" public.
Iarăși fals. Liberarea de păcat o poate aduce doar renunțarea la el prin puterea conferită de Iisus și aceasta nu vine automat prin trecerea dintr-un cult în altul.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Am un vecin penticostal, nascut penticostal, dar sa stii ca ca nu este "clatarit la cap"... am o alta fam. pentic.(vecini) iar sotia a parasit BO pt sot: o fanatica si o "lovita la cap" de nu ai vazut.
Asa ca, cei nascuti intr-un cult si traiesc in pace si liniste cred ca or vedea RAIUL...restul, Il las pe D-zeu sa-i judece.
Ar fi bine să-L lași pe Dumnezeu să judece toate cazurile, nu-I prelua tu din dosare că o să intri tu sub incidența urmăririi penale.
  #360  
Vechi 04.03.2010, 13:11:24
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
Iarăși fals. Liberarea de păcat o poate aduce doar renunțarea la el prin puterea conferită de Iisus și aceasta nu vine automat prin trecerea dintr-un cult în altul.
Si atunci de ce mai trebuie oamenii sa se boteze la alte culte? Sa zicem ca eu am fost inainte musulmana sau whatever. M-am convertit la ortodoxie si m-am botezat la douazeci de ani, deci constienta fiind.

Si pe urma vreau sa trec la adventisti sau la alt cult: ma mai boteaza inca o data? Si daca da, de ce?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42