Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 30.01.2012, 12:32:59
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Poate fi si adevarat, nu o inventie a mintii. Exista multe astfel de intamplari, mai multe prin occident.


Poate fi un atac demonic. Dar poate ca nu sunt decat niste halucinatii, prezente in anumite boli psihice (schizofrenie). Un consult psihiatric trebuie sa fie nelipsit !
  #532  
Vechi 30.01.2012, 13:13:14
claudiu_s's Avatar
claudiu_s claudiu_s is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Ca sa vedeti pana unde merge ratacirea aceasta:
atat in tara:
bucuresti
http://www.basilica.ro/ro/stiri-patr...rhie_9229.html
Lugoj
http://www.ziuadevest.ro/eveniment/2...retinilor.html
Arad
http://www.basilica.ro/ro/stiri/sapt...arad_5693.html
Timisoara, mereu fruncea(dar nu la lucruri bune)
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...i-protestanti/
Cluj
http://blog-crestin-ortodox.blogspot...sfintitul.html
beius
http://www.egco.ro/news_375_ro.php
cat si in diapora
spania:
http://www.basilica.ro/ro/stiri/epis...drid_3915.html

Acum va rog pe voi, aduceti-mi un exemplu de eparhie care sa mentina curate adevarurile de credinta fara amestecarea cea stricacioasa si puturoasa a ratacirilor tuturor care o necinstesc pe Maica Domnului, pe sfinti, pastreaza invatatura eretica si despartita de Adevar.

Imi doresc dn suflet sa vad un manifest antiecumenist organizat de vre-un cleric, la noi in tara.(nu cu iesiri in strada, dar macar o atitudine in scris, sau pur si simplu refuzarea de a participa la astfel de manifestari).

Abia acum inteleg deslusit de ce se dorea cu tot dinadinsul subjugarea Greciei. Ei au avut curaj. Noi tacem lasi! Rusine!
Asta-i vremea antihristului...mi-e teama ca o sa vedem mai des lucruri de genul asta.Imi pare tare rau de acest lucru.Credinta si invatatura nu se pastreaza autentic si lucrul asta e tare rau.Roamania asta scartaie in toate locurile de necredinta si de duhovnici stangaci...Privesc cu teama viitorul,gandindu-ma ca vremea lepadarii oamenilor de credinta s-a apropiat..
Este exact ce spune Fericitul Filotei Zervakos:

"Satana face ultimul asalt si in acesti ani in care ne gasim, mare necaz si stramtorare vor veni in lume...(...) Asadar, mare manie are sa vina. Multe rautati se intampla in lume, indeosebi doua: desfraul si avortul. (...) Dumnezeu este indelung-rabdator, iar o mie de ani sunt inaintea lui Dumnezeu ca o ora. Rabda indelung, dar si rabdarea Sa are margini. Nu e cu putinta ca Dumnezeu, care totdeauna pedepseste pacatul, sa ingaduie a se face atatea pacate, fara sa le pedepseasca... Numai sa fim pregatiti. S-avem credinta in Dumnezeu, in El sa ne punem nadejdea si dragostea si El nu ne va parasi. Fie ca nimic sa nu ne desparta de iubirea lui Hristos. Acum ne aflam in pragul marii manii; se apropie sfarsitul sfarsitului. Sfintii Parinti ai Bisericii noastre au socotit moartea si a doua venirea Mantuitorului necesare pentru mantuirea omului, iar cei care le-au avut intotdeauna in minte, au fost izbaviti de chinurile vesnice. Din nefericire, oamenii au exemple rele din partea mai marilor societatii si ai Bisericii, care si-au invartosat inimile mai rau decat evreii. (...) Vai si amar de vietuitoriii acestei lumi! Cata intristare va sa vina peste oameni, daca stapanitorii lor sunt slujitori si robi ai antihristului! (...) Pentru ca aceia care au fost inrolati de Stapanul Imparatiei Cerurilor sa lupte, s-au molesit. si nu numai ca au slabit, ci s-au adancit in somnul greu al trandaviei si al nepasarii. (...) E vremea sa va treziti din somn. Sculati-va, aruncati departe somnul nepasarii, ca sa nu va gaseasca vrajmasul dormind si sa va omoare. Treziti-va, caci ne indreptam spre sfarsit, spre moarte, pentru ca ziua celei de-a doua veniri a Domnului se apropie. Treziti-va ca sa luptati in putinul timp care v-a mai ramas, caci "vine ceasul cand nimeni nu va mai putea lucra"...
__________________
Nebunii il iubesc pe Dumnezeu,iar sanatosii il rastingnesc!

Last edited by claudiu_s; 30.01.2012 at 13:17:01.
  #533  
Vechi 30.01.2012, 13:49:45
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred că-mi scapă legătura dintre rugăciunile făcute în comun de reprezentanții cultelor creștine și marile păcate ale vremurilor noastre - desfrâul și avortul.
  #534  
Vechi 30.01.2012, 13:57:46
claudiu_s's Avatar
claudiu_s claudiu_s is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cred că-mi scapă legătura dintre rugăciunile făcute în comun de reprezentanții cultelor creștine și marile păcate ale vremurilor noastre - desfrâul și avortul.
Ce meticulos esti...in mare parte la asta s-a referit.
__________________
Nebunii il iubesc pe Dumnezeu,iar sanatosii il rastingnesc!
  #535  
Vechi 30.01.2012, 17:58:30
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cred că-mi scapă legătura dintre rugăciunile făcute în comun de reprezentanții cultelor creștine și marile păcate ale vremurilor noastre - desfrâul și avortul.
Da? mie mi se pare ca se leaga.
Scriptura considera inchinarea la dumnezeu strain ca desfranare.
Acum hai sa vedem: Biserica invata ca exista Un Domn, o credinta, un botez.
daca Domnul e unul , atunci pe cine cinstesc oamenii care marturisesc ca Sfintele taine sunt simboluri, si ca nu exista de fapt. oamenii care o necinstesc pe Maica Domnului? oamenii care indraznesc sa spuna capul Biseicii nu e Domnul, ci omul, adica papa?oamenii care se unesc fara nici o randuiala, nescocotind cu desavrsire postul?Oamenii care vb despre sfinti ca despre indivizi oarecare, vorbind cu mult mai mult respect de pastorul X sau fratele Y?
Domnul acelasi este, nu se poate ca pe unul sa invete intr-un fel si pe altul in altul.Asadar, vorbim de mai multi domni.

Ce rugaciune in comun? Cum sa ma rog in comun cu cel care indrazneste sa spuna ca Maica Domnului s-a mai bucurat de placere carnala facand copii dupa aceea? pe cei care considera ca Imparateasa Cerurilor nu e mai mult decat ei insisi, pe baza interpretarii eronate a unui verset biblic?Cu cei care considera ca omul a preluat locul Domnului, devenindu-i vicar? cu cei care marturisesc erezii? Cum sa ma rog cu ereticii?
Ne intalnim, ne rugam , fiecare in graiul sau, ca incepe sa sune a boloboroseala penticostala(chair daca nus e aude) si unii pleaca acasa continuand sa creada ca Imparateasa cerurilor e o femeia care s-a bucurat de barbat, ca sfintii sunt niste indivizi, ca biserica e condusa de papa, ca nu exista taine doar simboluri, ca Duhul Sfant purcede si de la Fiul....
Sa ne amintim canoanele apostolice, care reflecta invatatura Mantuitorului, cuprinsa in Sfanta Scriptura:
Canonul 10 Apostolic prevede: „Dacă cineva se va ruga împreună cu un om excomunicat de Biserică, fie și acasă, să fie excomunicat”.

Asemenea sfătuiește și Canonul 45: „Episcopul, presbiterul sau diaconul care s-a rugat cu ereticii, să fie excomunicat! Dacă însă îi va îngădui să celebreze o liturghie în calitate de slujitor al Bisericii, să fie depus din treaptă !

Sa nu ne insele vrajmasul, facandu-ne sa credem ca avem mai multa dragoste ca sfintii parinti.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 30.01.2012 at 18:02:19.
  #536  
Vechi 30.01.2012, 18:13:57
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar vreun canon care să ne condamne pentru că ne judecăm ierarhii și preoții nu există? Eu am, totuși, încredere în ei, nu cred că sunt toți vânduți vrăjmașului. Cred că și ei știu de canoanele pe care le-ai citat și, mai ales, cred că știu dacă e cazul sau nu să le urmeze (și tu spuneai că în canoane ne putem prinde urechile).

Cât despre a ne ruga împreună cu cei care păcătuiesc față de sfinți, necinstindu-i, cred că în fiecare duminică ne rugăm, în biserică, alături de oameni care poate blestemă sau chiar înjură de cele sfinte.

Cred că se recurge la rugăciunea aceasta împreună din cauză că toată lumea e de acord că Biserica trebuie să fie una și că nu e în puterea noastră de a realiza această unitate. Probabil ortodocșii se roagă cu gândul că Domnul îi va lumina și pe ceilalți ca să priceapă și de ce noi o cinstim pe Maica Domnului, și faptul că pe sfinți nu-i idolatrizăm, că nu ne închinăm icoanelor ș.a.m.d.
  #537  
Vechi 30.01.2012, 18:58:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Important este sa nu cadem. Sa nu cedam in fata ecumenismului. Desi "ortodoxia aproape ca va dispare in Transilvania, ultima reduta va fi Sibiul dar va cade si acesta". Dumnezeu nu forteaza mantuirea nimanui.
  #538  
Vechi 30.01.2012, 19:04:26
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din perspectiva asta vă înțeleg mai bine. De la București e mai ușor să te îndoiești de amenințările la adresa Ortodoxiei. Aici Biserica pare că e tot mai puternică și mai activă, mai ales datorită energiei noului patriarh.
Înțeleg, însă, ce mare pierdere a reprezentat pentru Ardeal plecarea la Domnul a Î.P.S. Bartolomeu.
  #539  
Vechi 30.01.2012, 21:35:22
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Nu ecumenismul este problema ci lispa dragostei din oameni -acel sentemnt de fratietate si gingasie plina de respect care trebuia sa depaseasca orice diferenta si orice dogma indiferent de religie

Dumnezeu la judecata nu o sa intebe citi am judecat si hulit dintre cei care nu li sa dat credinta in Fecioara (ea este Dumnezeu? poate ca este dar ce vina au ei ca nu stiu?) ci o sa ne intrebe citi dintre ei am iubit si i-am ierat ca nu li sa dat aceeasi credinta si aceleasi certitudini.

si dupa acest sablon al omeniei firii or sa fie judecati toti din orice religie si orice neam .fara partinire

noi nu sintem chemati sa judecam cu a noastra judecata limitata ci sa propovaduim la toate neamurile .
la ce neamuri necrestine propovaduieste acum ortodoxia? nu se stie
la care porpovadueisc alte ramuri crestine ? la mai multe din africa pina in india si mai departe , china etc
  #540  
Vechi 30.01.2012, 21:47:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Mare atentie sa nu cadeti in plasa acestui iubitor ! Are destule victime . . . !

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Nu ecumenismul este problema ci lispa dragostei din oameni -acel sentemnt de fratietate si gingasie plina de respect care trebuia sa depaseasca orice diferenta si orice dogma indiferent de religie
Chiar ma intreb cum de nu va crapa obrazul de rusine folosind cuvinte in care cu siguranta nu credeti ! Cat de nesimtita este nesimtirea dumneavoastra fara margini ! Cat de vicleni sunteti , doar , doar , o noua prada va fi pescuita de undita iubirii dumneavoastra ! Sa va fie rusine domnule " Mihai " , fost penticonstalulmantuibil , fost . . . , fost . . . , fost . . . , dar tot acelasi sunteti in vilenia dvs. fara margini !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
Puterea de a o lua de la capat Alexa12 Generalitati 4 17.12.2012 16:48:18
"Nu ramanem decat cu ceea ce daruim" silverstar Generalitati 10 15.02.2012 12:12:40
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11