Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 12.04.2015, 03:03:19
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cristos a inviat! La multi ani tuturor!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 12.04.2015, 03:35:24
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Ma refer ca imi plac cantarile de la strana ,cu cativa cantareti .
Corul mi se pare laic dpdv al stilul sau muzical ,nu imi da aceiasi emotie.


Manipularea de care vorbeam ,se refera ca,chiar daca erau multi iudei care il apreciau sau chiar il credeau pe Iisus , daca preotii lor le-au spus ca e eretic , si au aratat si forta necesara de a il lua prizonier , si au influentat si cativa cu voce mai tare ca sa ceara rastignirea lui,atunci si marea masa, s-a lasat purtata intr-un fel de vraja colectiva negativa.
Nu ar fi facut-o daca nu stia ca ii are pe preoti in spate
Vraja,cred ca consta in aceea ca ,erau curiosi cum cel ce facuse atatea minuni ,daca I s-ar face un rau fizic,ar fi nevoit sa se apere ,deci sa isi arate puterile supranaturale .
Era cu un fel de fortare a transarii lucrurilor
Si in plus ,venea la pachet si cu putina dezamagire ,adica daca ne-ai promis atatea ,si ai facut asa multe minuni , de ce nu te arati puternic in fata celor ce te acuza,si in fata multimii ,ca sa transam odata pentru totdeauna autoaritatea
A fost un fel de 'care pe care'
Miza umana era evidenta ,cine e seful !
Miza dumnezeirii insa era cu totul alta,si oamenii nu aveau de unde sa o stie ,era vorba de mantuirea intregului neam omenesc , si neapararea in fata agresorului .
Cu o noblete inimaginabila pentru mintea umana ,Dumnezeu nu se apara in fata celor ce il agreseaza,desi ar fi putut sa o faca .
Aceasta ca sa arate ca da libertate omului , si ca pacatul nu e invins tot prin violenta,ci prin mila si iertare si sacrificiu
Practic ne-a facut pe toti de ras ,care credeam ca in cuie il vom lega pe Dumnezeu , cand de fapt El a lasat sa I se bata cuie ca sa le scoata pe ale noastre .
Noi eram cei rastingiti (in moarte si pacat) ,nu El.
Hristos a inviat!
Splendida postare, Iustin.
Iti multumesc.
Ce am subliniat reprezinta esenta, pe care ai atins-o stralucit. Acolo duce ascultarea oarba de reprezentantii credintei in care traieste un popor dat: la a Il ucide, pamanteste vorbind, tocmai pe Cel Bun.
Drama s-a repetat in Evul Mediu, cu fiinte care erau doar oameni, dar Il urmau pe Dumnezeu din toata inimile lor: Jan Huss, Jeremia de Praga, si multi altii care au fost victimizati de sistemul castei preotesti.
Mai on-topic: Postul Mare este un urcus initiatic, si noaptea ce tocmai trecu este varful acestui munte.

Last edited by Barsaumas; 12.04.2015 at 03:47:58.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 12.04.2015, 14:28:55
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Hristos a inviat!
Splendida postare, Iustin.
Iti multumesc.
Ce am subliniat reprezinta esenta, pe care ai atins-o stralucit. Acolo duce ascultarea oarba de reprezentantii credintei in care traieste un popor dat: la a Il ucide, pamanteste vorbind, tocmai pe Cel Bun.
Drama s-a repetat in Evul Mediu, cu fiinte care erau doar oameni, dar Il urmau pe Dumnezeu din toata inimile lor: Jan Huss, Jeremia de Praga, si multi altii care au fost victimizati de sistemul castei preotesti.
Mai on-topic: Postul Mare este un urcus initiatic, si noaptea ce tocmai trecu este varful acestui munte.
In toate religiile e asa,si am fi tentati sa extindem si la crestinism, aceasta stare de lucruri.
Diferenta e ca in ortodoxie exista Duhul Sfant care calauzeste pe orice crestin,si biserica in ansamblu.Crestinismul nu e inca o religie, asemanatoare cu cele vechi.
Este credinta cea adevarata ,in Dumnezeul cel adevarat,prin care Duhul se revarsa si calauzeste atat pe credicnciosi cat si pe preoti,in aceiasi masura
Daca prin absurd un preot ar gresi, multimea nu l-ar urma ,caci e calauzita de harul Duhului.
Este o comuniune in libertate ,nu una in necunoastere.
Este singura credinta unde Dumnezeu nu mai apartijne unor initiati,ci este prietenul nostru, si vorbeste cu fiecare dintre noi
Reply With Quote
  #84  
Vechi 14.04.2015, 11:08:36
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
.

Si in plus ,venea la pachet si cu putina dezamagire ,adica daca ne-ai promis atatea ,si ai facut asa multe minuni , de ce nu te arati puternic in fata celor ce te acuza,si in fata multimii ,ca sa transam odata pentru totdeauna autoaritatea
A fost un fel de 'care pe care'
Miza umana era evidenta ,cine e seful !
Miza dumnezeirii insa era cu totul alta,si oamenii nu aveau de unde sa o stie ,era vorba de mantuirea intregului neam omenesc , si neapararea in fata agresorului .
Cu o noblete inimaginabila pentru mintea umana ,Dumnezeu nu se apara in fata celor ce il agreseaza,desi ar fi putut sa o faca .
Aceasta ca sa arate ca da libertate omului , si ca pacatul nu e invins tot prin violenta,ci prin mila si iertare si sacrificiu
Practic ne-a facut pe toti de ras ,care credeam ca in cuie il vom lega pe Dumnezeu , cand de fapt El a lasat sa I se bata cuie ca sa le scoata pe ale noastre .
Noi eram cei rastingiti (in moarte si pacat) ,nu El.
in sensul ca ne lasa sa platim pentru pacatele noastre atat noi cat si copiii nostri...

Da, si eu cred ca au fost dezamagiti, asa cum am fost si eu si poate si altii, chiar si in ziua de azi...
Poate ca nu intelegem noi cu mintea noastra cum a gandit Dumnezeu, dar poate el in maretia Lui nu a fost atat de grav ranit ca L-au batut si scuipat niste prosti ( asa cum nu e deranjat un leu sau un elefant de intepaturile tantarilor, sau ma rog e deranjat, dar nu moare cu una cu doua, nici nu pleaca din padure, nici nu a ajuns specia la extinctie, inca..,)

Insa, intr-un fel, tot ne-a abandonat ...in sensul ca ne lasa sa platim pt pacatele noastre atat noi cat si copiii nostri, ceea ce cred ca e cel mai dureros...adica daca eu nu m-as mantui in schimb copilul meu ar reusi, as fi cea mai fericita, insa sa vad ca nici el/ea nureuseste ( pt ca nu sunt nici eu in stare sa-l invat si sa-l conving sa faca ce trebuie) si merge-n iad alaturi de mine...ar fi cea mai cumplita pedeapsa

( ma gandesc, desi poate e o erezie, ca asa cum budistii cred intr-un " ciclu karmic" caree parcurs de aceasi persoana in mai multe vieti, si in urma caruia ajunge la mantuire, in credinta noastra acelasi lucru se realizeaza in generatii succesive : pacatul se plateste pana la al nustiu catelea neam, iar virtutea se rasplateste tot asa...si poate de-asta speram cu totii ca copiii nostri se vor mantui si ne vor usura si noua osanda, intr-un fel, si pe a stramosilor nostri cat de cat, sau din contra, exista posibilitatea sa ne afundam mai rau...eustiu ca mantuirea nu se poate realiza decat prin interventia directa a lui Dumnezeu, insa nu e garantata nimanui si tine de liberul arbitru al fiecaruia, daca o vrea si face tot posibilul pt ea, sau nu...)

Last edited by fallen; 14.04.2015 at 11:38:18.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 14.04.2015, 11:33:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
in sensul ca ne lasa sa platim pentru pacatele noastre atat noi cat si copiii nostri...

Da, si eu cred ca au fost dezamagiti, asa cum am fost si eu si poate si altii, chiar si in ziua de azi...
Poate ca nu intelegem noi cu mintea noastra cum a gandit Dumnezeu, dar poate el in maretia Lui nu a fost atat de grav ranit ca L-au batut si scuipat niste prosti ( asa cum nu e deranjat un leu sau un elefant de intepaturile tantarilor, sau ma rog e deranjat, dar nu moare cu una cu doua, nici nu pleaca din padure, nici nu a ajuns specia la extinctie, inca..,)

Insa, intr-un fel, tot ne-a abandonat ...
Pai nu ne-a abandonat!
Pt simplu fapt ca omenirea intreaga,cu toate generatiile si neamurile ei de-alungul a mii de ani trecuti si viitori-nu este reprezentata numai de gloata proasta din Ierusalim din ziua cu pricina!
Chiar si acolo erau cativa care credeau in El si nu il doreau rastignit;chiar si lui Pilat nu-I venea sa-l rastigneasca vazandu-l atat de smerit,de neprihanit.

Asa a trebuit sa se intample,asa s-a intamplat implinindu-se Scriptura;El a plecat deoarece si-a facut misiunea pt care a fost trimis.
Ferice de cei care l-au cunosc aievea,au fost contemporani cu El.
Iti dai seama??

Pt a proteja copiii trebuie pur si simplu sa stai afara de pacat!
Dar multi nu stiu asta cand sunt tineri sau nu le pasa(si de aici rezulta si nestiinta).
Faptul ca copiii nu se mantuiesc poate fi si eroarea ta parentala,pe langa alegerea lor personala dar nu consecinta ca Dumnezeu este rau!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 14.04.2015 at 11:37:41.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 14.04.2015, 15:12:09
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Copilul meu vine tocmai in urma pacatului...si conform unora ( parinti, teologi, etc) n-are nici o sansa la mantuire ...
Initial am crezut ca orice copil este un dar de la Dumnezeu si o sansa chiar si pt tine, de a te reabilita in fata Lui, dar iata ca poate fi si o pedeapsa pt pacatele tale, atunci cand il faci in curvie si eventual si in post...pt ca in conditiile in care taica-su sustine ca nu i l-a dar Dumnezeu ci l-a facut el, nu va primi niciodata o educatie crestineasca...mai mult lumea imi spune ca trebuie sa ne punem de acord in privinta credintei, ca sa nu confuzam copilul, adica unul din noi trebuie sa renunte la credinta lui, dedragul copilului...( chiar sefa mi-a zis chestia asta, cand i-am zis ca am fata si nu baiat, a zis ca lasa ca e bine ca fetele-s mai atasate de mame, si " ti-o face si ea o pomana-doua", iar eu i-am zis ca depinde si de ce o invata taica-su si pe cine crede ea, pe mine sau pe el, daca e necesar sau nu sa ne faca pomana...si atunci a zis ca tre sa ne punem deacord ce o invatam....)
Si apoi din alt pct de vedere, daca eu nu ma inteleg cu el, in primul rand toata lumea va spune ca am facut o greseala ca am facut copil cu el, ssau mai mult, ca am facut intentionat ca sa-l leg de mine, sa nu ma lase, si ca acum tre sa suport orice injurii si tratamente rele, de dragul copilului, sa nu creasca fara unul din parinti ( caz in care eu fiind sub papuc ar fi intelept ca ea sa asculte de taica-su, ca sa-i fie bine, si nu sa fraternizeze cu mine...); iar daca as pleca n-as avea nicio sansa sa-l iau cu mine, asa ca tot la necredinciosi o sa ramana...deci revenind la subiect, pare ca pana la urma mantuirea este o chestie care tine in mare parte si de noroc...
Reply With Quote
  #87  
Vechi 15.04.2015, 09:48:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Copilul meu vine tocmai in urma pacatului...si conform unora ( parinti, teologi, etc) n-are nici o sansa la mantuire ...


Initial am crezut ca orice copil este un dar de la Dumnezeu si o sansa chiar si pt tine, de a te reabilita in fata Lui,
..
Cum asa?
Abia ce aflai si eu ca nu am nici o sansa la mantuire dupa ce parintii mei au consimtit sa aiba relatii inainte de nunta iar tatal meu a fugit in lume inainte cu putin de data stabilita pt nunta.
Ia sa-mi dai si mie o trimire la canonul asta sa nu stau perpelita de pacatele parintilor.


Nu sunt de acord cu reabilitarea in fata lui Dumnezeu prin copii,Dumnezeu nu face targ mistic cu copii;adica iti iert pacatele pt ca te-ai pus pe facut copii.Oamenii fac copii in primul rand pt ei,personal,pt ca le da un sens in viata,mandrie personala etc.

Reabilitarea in fata lui Dumnezeu se face prin pocainta si renuntarea la pacate,copiii sunt notiuni separate.
Desigur ca Dumnezeu vrea sa-i nasti daca vin,indiferent in ce conditie te gaseste asta casatorita,necasatorita,violata...dar nu face targ cu tine si concurs de crescatorie .Asa nu s-ar mai fi mantuit nici calugarii,nici Sfintii feciorelnici.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 15.04.2015, 09:51:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Un material excellent despre Post,care chiar daca nu mai este de actualitate sunt sigura ca va folosi la postul urmator.

http://www.teologie.net/2013/03/21/i...-cel-adevarat/

Raspunsuri la multe intrebari si dileme,in special pt cei care sunt dificili in abordarea postului.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 15.04.2015, 15:31:36
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citeste ce scrie Arsenie Boca despre casatorie, copiii, cum se " mostenesc" pacatele parintilor si generatiilor anterioare, samd...desigur comparatia cu ciclul karmic am facut-o eu, nu dansul...dar concluzia la care am ajuns este ca un sfant ( calugar, de ex) incheie un astfel de ciclu, atingand aproape perfectiunea ( dumnezeirea) pe car e omeneste posibil si mantuieste tot neamul lui....pecand un desfranat poate mai da o sansa generatiilor care mai vin dupa el sa rascumpere pacatele stramisesti, daca nu cumva e atat de rau incat refuza sa aiba copii, sau sunt prea " stricati"( alcoolici, drogati, etc) incat numai pot avea copii, sau ii fac cu handicapuri grave de nu mai pot perpetua mai departe, iarasi se incheie ciclul dar nuin sensul care trebuie...
Reply With Quote
  #90  
Vechi 15.04.2015, 15:41:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E drept ca in conditiile in care se naste din parinti pacatosi vine cu o anumita povara morala, spirituala, dar asta nu inseamna ca vointa ii este paralizata si nu poate face alegeri mai bune decat ale parintilor lui.

Si desigur, si parintii in masura in care cat de cat sunt constienti de responsabilitatile spirituale care le revin, pot ajuta copilul sa faca alegeri bune.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde