Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 08.09.2011, 17:42:35
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Citat:
În prealabil postat de luz luz Vezi mesajul
Ma intreb oare de ce ori calugar, ori casatorit?
Ce se intampla cu cei care decid sa ramana singuri?
Nu poate fi oare o viata binecuvantata de Dumnezeu?
De ce le este greu la toti sa-i respecte si sa pretuiasca pe cei care au ales sa traiasca singuri?
Eu cred ca este timpul sa pretuim si alegerea asta, chiar daca cei mai multi nu-s obisnuiti cu ea.
Multi traiesc intr-o simplitate ca si calugarii,dar in lume, ce-i asa de greu de inteles, de acceptat?
Daca traiesti in smerenie, in rugaciune, in curatie, si incerci sa-ti dezvolti toate calitatile si darurile ca sa poti fi de folos semenilor tai, oare nu-i o binecuvantare?
De ce-i uitam mereu pe oamenii (femei si barbati) care au ales sa nu se casatoreasca dar nici sa nu se calugareasca?
Mai bine ar trebui sa meditam si la faptul ca multe din casatori se fac bazate doar pe atractia trupeasca sau materiala ceea ce-i o mare sminteala, ce sa mai vorbim de voia Lui Dumnezeu ca asta chiar ii mare lucru.
Si cand ne gandim ca nici preotii nu-s ajutati in "drumul"... alegerii unei bune soti ce sa mai zicem de ceilalti? Doamne ajuta la toti sa-si gaseasca locul lor in lume pe voia Domnului.
Familia sau obstea ne sunt date ca ajutor spre mantuire.
De aceea nu e bine sa fim singuri.
Cine sa ne scoata din deznadejde daca suntem singuri? Cine ne inveseleste daca suntem tristi? Cine ne mai taie din aere cand ne credem sfinti daca nu e nimeni alaturi?
Plus ca e mare mincinos cel care zice ca nu are nevoie de dragostea nimanui, ca e mai bine singur. Acela ori nu a simtit iubire din partea nimanui, ori e foarte mandru.

Nu e nici o tragedie daca Dumnezeu pentru o vreme ne lasa singuri, caci e cu rost. Dar nu putem face polologia vietii singuratice.
Intradevar sunt multe casatorii si calugarii ratate, dar si mai multe singuratati ratate.
In vest e o moda acum sa nu te atasezi sentimental de nimeni. Work non stop, burta plina, comoditate, relatii superficiale... si uite asa se umplu spitalele de nebuni, depresivi etc...

Intr-o casatorie imperfecta, lumea se mai cearta, dar apoi care ocazia sa invete ce e iertarea, sa-si mai taie din mandrie.
La fel si in calugarie, asculatarea e cu mare folos spre mantuire.

Nu zice nimeni ca e musai sa te casatoresti sau sa te calugaresti ca sa fie ok, dar toti avem nevoie de o familie, nu putem sta singuri.

Unii zic ca le ajunge parintele duhovnic si vecinii, ca sa fie fericiti, dar si aceia au casele lor, nu pot fi mereu disponibili. Si atunci?
Singuratatea nu e ok, caci pana si sfintii pustiei, mergeau la manastirea lor cand le cerea ascultarea si se impartaseau cu fratii. Si vorba aceea: la ce masura erau ei, si unde suntem noi?

Sa avem o familie,chiar daca nu ni dat sa ne gasim jumatatea(si nici chemare la calugarie nu avem) sa nu ne complexam in aceasta si sa apelam la singuratate, ci sa cladim o familie cu ce ne tin puterile, sa adoptam daca nu avem copilasi, bunici, sunt atatia necajiti care s-ar bucura sa fie iubiti si sa ofere iubire.

Iar cat suntem tineri sa cautam cu curaj si nadejde locul care ni se potriveste.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #152  
Vechi 09.09.2011, 12:14:33
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

in casatorie e greu...la calugarie e greu....ramanem singuri si ne ajutam aproapele....Domnul nu se supara...my opinion..
Reply With Quote
  #153  
Vechi 09.09.2011, 12:25:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
in casatorie e greu...la calugarie e greu....
Fara Hristos, nu numai ca avem parte de lucruri greu de rezolvat, ci chiar imposibil, atat in casatorie cat si in calugarie. Tare mult imi place acest verset "Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu".
Reply With Quote
  #154  
Vechi 09.09.2011, 13:01:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luz luz Vezi mesajul
Ma intreb oare de ce ori calugar, ori casatorit?
Ce se intampla cu cei care decid sa ramana singuri?
Nu poate fi oare o viata binecuvantata de Dumnezeu?
De ce le este greu la toti sa-i respecte si sa pretuiasca pe cei care au ales sa traiasca singuri?
Dar nu spune nimeni "ori călugăr, ori căsătorit". Dacă alegerea celibatului ca stare permanentă este făcută de dragul lui Isus, atunci e OK. În lumea catolică sunt mulți oameni care trăiesc în lume, fiind precum călugării. Se numesc "terțiari" sau, după caz, "fecioare consacrate". Se bucură de multă stimă în Biserică. Cei mai mulți profesori din miile de școli confesionale catolice, cele mai multe educatoare din grădinițe, cei mai mulți cercetători de la institutele iezuite sunt din această categorie. Ei pot fi, spre deosebire de călugări sau preoți, activi politic, deoarece fac parte din laicat, chiar dacă o categorie specială. Un mare politician român, Iuliu Maniu, a fost terțiar după ce soția sa, pe care o iubea ca pe ochii din cap și care era fiică de preot, a murit.

Și totuși, această stare, deși e binecuvântată, nu e recomandabilă pentru toți. Așa cum și dintre călugări, puținora li se recomandă să meargă în pustie spre a fi anahoreți. Greu e omului să trăiască și să se mântuiască singur. Ne-a făcut Dumnezeu ființe sociale, de aceea pentru cei mai mulți dintre noi este bine să fim în colectivitate, între frați și surori: ori familia, ori obștea monahală.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #155  
Vechi 09.09.2011, 16:32:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Un articol interesant despre calugarie si casatorie (par. Papacioc)

Redau un fragment:


Sunteti în lume. Până te decizi care îti este calea mântuirii, problema se pune: cum stai în lume? Te căsătoresti, sau nu te căsătoresti, adică te duci la mânăstire? Sunt două pozitii, căci n-ai cum altfel. Este si a treia, dar e falsă: "Nu mă căsătoresc, dar nici la mânăstire nu mă duc!" Trăiesti amestecat si trăiesti bălos, adică esti ispitit din toate părtile, nici nu stii ce vrei si nu ai râvnă pentru viata duhovnicească. Dar cei mai multi se căsătoresc, după cum a lăsat Dumnezeu, si cei mai putini se duc la mânăstire.


In ce priveste dorul de călugărie, ăsta este cel mai mare lucru, frate. Vezi, nu trebuie să te duci socotind numai că e bine. Ci dintr-o înaltă socotintă. Trebuie să te duci dintr-o necesitate sufletească. Asa cum, într-un fel, apar simptomele acelea de nebunie pentru Hristos. Si cu un nebun nu te poti întelege. El una si bună stie: "Mă duc pentru Hristos".

Căci se spune, spun Evangheliile în tot felul: Cine nu ia crucea si nu-Mi urmează si nu lasă tată si mamă si sot ori sotie, acela nu Mă iubeste. Chiar în Evanghelia de astăzi, spunea că unii se fac pe sine fameni pentru împărătia cerurilor. Adică, înfrânarea de la plăceri.

Asa că intrarea în mânăstire este intrare în cer. E o lume mai putin ca lumea. Din contră: desi călugării sunt oameni si ei, au, însă, rânduieli unde trebuie să-si taie voia. Si nu e usor, bineînteles. Vezi, eu v-am spus de atâtea ori: dacă te duci la mânăstire nu te duci ca să găsesti neapărat mânăstirea. Sâ faci tu mânăstire! Să duci o viată asa cum trebuie. Si asta înseamnă că tu faci mânăstire. Sunt voturile călugăresti, tăierea voii. Mai ales, asta trebuie să o faci cu dragoste, si neapărat trebuie facută. Ăsta ar putea să fie punctul care ar caracteriza viata unui călugăr bun - tăierea voii.


Scopul nuntii este ajutorul spre mântuirea reciprocă, stimularea celuilalt spre mântuire. Pentru că există o fortă ascunsă, care de multe ori nu se vede: nu stii ce te cheamă spre ea, spre casa ta sau spre el. Asta e iubirea, care joacă un rol mântuitor si creator, întotdeauna.

Faptul că există un punct de atractie în căsătorie, că te înveseleste, că prinzi puteri, nu te descurajezi, nu esti adormit, vorbeste de la sine. Este însăsi Taina Nuntii. Plus copiii, care joacă un rol determinativ. Până la urmă sunt niste îngerasi, de îti stă mintea în loc când îi vezi miscând si când încep să-ti pună întrebări. Te miri: "Cine, Doamne, le dă lor în minte?"

Va să zică, această unitate de iubire, de dragoste, de inimă, care este în familie, asta pune în om puterea de a crea, cu ajutorul lui Dumnezeu. Deci, căsătoria înseamnă o dorintă si o educatie spre mântuire, având element sigur iubirea. Dar dacă te gândesti numai la plăceri, astea se consumă si iubirea încetează, pentru că se vestejeste, pentru omul care nu e crestin.

Căsătoria este un prilej de întărire crestină a unuia cu celălalt si, cum spun, cu adevărat, chiar dacă vine si ca figură de stil, să umplem Raiul de copii crestini! Căsătoria face adânc Raiul de crestini. Călugăria e o altă viată, e o nebunie pentru Hristos, e o ducere cu totul în altă lume, prin renuntare la personalitate, la voia proprie, voia pe care ne-a dat-o Dumnezeu. Vointa liberă, ratiunea si afectele, toate aceste lucruri le avem ca puncte formate, de om întreg, asemenea lui Dumnezeu. Toate aceste lucruri, la călugărie trebuie să le dobori, să-ti tai voia, să faci ce îti zice celălalt, chiar dacă nu-ti convine, si sâ iei crucea si sâ-Mi urmezi Mie! Cruce înseamnă să duci ceea ce nu-ti convine.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 09.09.2011, 17:03:26
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
in casatorie e greu...la calugarie e greu....ramanem singuri si ne ajutam aproapele....Domnul nu se supara...my opinion..
asa e cel mai greu si mai puti folositor.
vorbesc de practica nu de teorie.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 30.01.2014, 02:23:35
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Arhimandritul Emilianos Simonopetritul

Oamenii cred că, atunci când cineva pleacă la mănăstire, se îndepărtează de societate și se "sălbăticește". Ei spun aceasta, dar uită că monahii sunt oamenii cei mai sociabili. Să știți că nimeni nu poate să devină monah dacă nu este și amabil, binevoitor, adică dacă nu poate să socializeze cu oamenii și să înfrunte toate problemele care se ivesc în societate.

Dacă nu s-a căsătorit și nu a dorit să aibă familie fiindcă i s-a părut o jertfă prea mare, de asemenea, nici călugăr nu va putea să se facă. Trebuie să simtă siguranță în viața lui. Mănăstirea nu este refugiu pentru cei care nu au putut sau nu au știut să-și rezolve anumite probleme. Prin urmare, monahul renunță la toate cele lumești înainte de a merge la mănăstire, dar nu le neagă, nu le condamnă, nu le disprețuiește, ci dorește ceva mai înalt pentru el. (sursa: pemptousia.ro)
Reply With Quote
  #158  
Vechi 18.09.2015, 22:42:57
julianms's Avatar
julianms julianms is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Locație: Gratia, Teleorman
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Un sondaj, un «Poll» aici ar atrage pe unii...
Eu sunt pentru călugărie.

Deși e greu să te căsătorești (mai ales în ultimii 20 de ani) totuși e de sute de ori mai greu să te călugărești.
(Asta cred eu, dar multe detalii nu le cunosc).
Sunt vreo 3500 de monahi și 5000 de monahii în cele 631 de mănăstiri din România. E un argument destul de «solid» la ce am spus, că e mult mai greu să REUȘEȘTI să devii călugăr.

Pe vremea lui Creangă (povestea G. Călinescu) se făceau călugărițe multe fete cu destul de mulți bani, dar nu suficienți pentru a fi "date" după oameni de vază... (Acestea, eventual, părăseau lăcașul, prin căsătorie, dacă se iveau pretendenți mai serioși).
Pe vremea lui Andrei Rubliov se plătea chiar și cu bani grei călugăria ("pacea sufletului").. sau cu moșii întinse.
Așa o fi și azi? (Nu mă refer la toți... ci la «regula nr. 1» - dacă o fi vreuna, evident nescrisă).

Or fi având internet vreunii ca să intre pe Forum, să ne povestească??
Că ce văd eu prin cărți, revista «Familia ortodoxă», ziarul «Lumina», dar mai ales pe Net, este insuficient pentru a-mi face o idee aproape completă. (Parcă "s-au baricadat pe dinăuntru"... ca să preiau un fragment de frază aparținând cuiva care se referea la «cei care au inventat religiile» - să-i dau și numele: Cioran... Dar știu că mulți nu agreează persoana genialului filozof... sau opera sa)

Lăsând gluma la o parte (scuze pentru glume) eu mi-am dat seama de înclinația mea spre ascetism la vârsta de doar 17 ani. Dar abia acum aflu că nu este de mine călugăria (Și îmi pare rău de asta, dar n-am ce face... Totuși nu sunt disperat deloc. Mai ales că nu mi-am dorit niciodată căsătoria - am vrut libertate mai mare, ăsta e adevărul - și deci am avut timp mai mult pentru a citi Biblia, cărți de rugăciuni, etc)
__________________
Iulian M. - https://www.facebook.com/julian.muscalu

« Slavă lui Dumnezeu ! »

« Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul »
Reply With Quote
  #159  
Vechi 18.09.2015, 22:52:55
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julianms Vezi mesajul
Un sondaj, un «Poll» aici ar atrage pe unii...
Eu sunt pentru călugărie.

Deși e greu să te căsătorești (mai ales în ultimii 20 de ani) totuși e de sute de ori mai greu să te călugărești.
(Asta cred eu, dar multe detalii nu le cunosc).
Sunt vreo 3500 de monahi și 5000 de monahii în cele 631 de mănăstiri din România. E un argument destul de «solid» la ce am spus, că e mult mai greu să REUȘEȘTI să devii călugăr.

Pe vremea lui Creangă (povestea G. Călinescu) se făceau călugărițe multe fete cu destul de mulți bani, dar nu suficienți pentru a fi "date" după oameni de vază... (Acestea, eventual, părăseau lăcașul, prin căsătorie, dacă se iveau pretendenți mai serioși).
Pe vremea lui Andrei Rubliov se plătea chiar și cu bani grei călugăria ("pacea sufletului").. sau cu moșii întinse.
Așa o fi și azi? (Nu mă refer la toți... ci la «regula nr. 1» - dacă o fi vreuna, evident nescrisă).

Or fi având internet vreunii ca să intre pe Forum, să ne povestească??
Că ce văd eu prin cărți, revista «Familia ortodoxă», ziarul «Lumina», dar mai ales pe Net, este insuficient pentru a-mi face o idee aproape completă. (Parcă "s-au baricadat pe dinăuntru"... ca să preiau un fragment de frază aparținând cuiva care se referea la «cei care au inventat religiile» - să-i dau și numele: Cioran... Dar știu că mulți nu agreează persoana genialului filozof... sau opera sa)

Lăsând gluma la o parte (scuze pentru glume) eu mi-am dat seama de înclinația mea spre ascetism la vârsta de doar 17 ani. Dar abia acum aflu că nu este de mine călugăria (Și îmi pare rău de asta, dar n-am ce face... Totuși nu sunt disperat deloc. Mai ales că nu mi-am dorit niciodată căsătoria - am vrut libertate mai mare, ăsta e adevărul - și deci am avut timp mai mult pentru a citi Biblia, cărți de rugăciuni, etc)
Cine nu-i de casatorie nu-i nici de calugarie.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 20.09.2015, 06:28:25
julianms's Avatar
julianms julianms is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Locație: Gratia, Teleorman
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Cine nu-i de casatorie nu-i nici de calugarie.
Corect ! :)
Dar «cine e de căsătorie nu înseamnă că poate fi și de călugărie»...

(Și toată postarea mea se putea reduce la o frază, renunțând la «polologhia» cu Creangă, Călinescu sau Andrei Rubliov)
__________________
Iulian M. - https://www.facebook.com/julian.muscalu

« Slavă lui Dumnezeu ! »

« Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul »
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drumul spre calugarie antoniap Calugarul 237 02.02.2016 12:06:30
Noblete, convertire, pocainta, calugarie si martiriu antoniap Pocainta 3 15.11.2012 22:09:01
Ti-ai lasa sotia(-ul),copiii...pentru calugarie? bodo1222 Calugarul 106 08.09.2011 16:16:49
Patriarhul Daniel implineste 23 de ani de calugarie costel Stiri, actualitati, anunturi 1 09.08.2010 00:48:39