Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.02.2017, 04:51:55
Truth-Seeker Truth-Seeker is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2017
Mesaje: 3
Implicit Lumina Sfanta

Mentionez de la bun inceput, ca nu e niciun strop de ura sau aroganta, in ce urmeaza sa spun.

Stiu ca Lumina Sfanta e considerata cea mai mare minune din zilele noastre, sau una dintre cele mai mari, care dovedeste ca ortodoxia e dreapta credinta apostolica.
Totusi, nu pot sa nu observ ca minunea Sfintei Lumini nu se intampla intocmai public, asa cum Hristos a infaptuit minunile Sale.

Apoi, ma gandesc, ce s-ar intampla daca aceasta minune ar fi dezvaluita, public?
TOATA lumea s-ar putea intoarce la dreapta credinta. Toti oamenii ar avea sansa, ca prin dreapta credinta sa ajunga in Imparatia Cerurilor. Pentru sansa asta, Mantuitorul nostru Iisus Hristos, s-a oferit ca jerta. Deci cred cu tarie ca ar fi voia Lui, sa distrugem lucrurile care provoaca indoiala, in subiectul asta.
Iar ca argument valabil aduc urmatoarele versete, din Sfanta Evanghelie dupa Ioan, capitolul 20:
27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace și vezi mâinile Mele și adu mâna ta și o pune în coasta Mea și nu fi necredincios ci credincios.
28. A răspuns Toma și I-a zis: Domnul meu și Dumnezeul meu!

Nu stiu ce sa cred despre Biserica Ortodoxa, nestiind ce sa cred despre Lumina Sfanta. Totusi, acest fapt, nu-L vad ca pe o piatra de poticnire in relatia mea cu Dumnezeu. Drept e ca in relatia cu Biserica Ortodoxa, da. Si totusi, aceasta fiind spusa, repet ca nu e vorba nici de ura nici de aroganta, ci de dorinta de a servi Dreptatea.

Nu e loc de ura, nu e loc de cearta, si mai ales nu e loc de minciuna... Dumnezeu e Adevar si Dreptate, iar noi, fiind crestini, trebuie sa ne unim si sa cautam IMPREUNA Adevarul.
V-ati gandit ca daca intr-o zi, ar veni Hristos, nu cum a promis, ci ca un simplu om, si fara sa ne spuna cine e, noi nu L-am primi in biserici? Nici noi, nici altii. Pentru ca ne-ar mustra, iar noi nu putem primi asta, decat de la cei cu titluri... dar ar fi asta drept? Poate ca asa cum i-a certat pe farisei, ne-ar certa si pe noi, si cel mai probabil L-am numi eretic. De ce? Pentru ca nu vrem sa cautam Adevarul? Atunci... ce e Dumnezeu, daca nu Adevarul?

Tindem sa credem ca nu conteaza "micile" imperfectiuni, pentru ca, uite, de 2000 de ani , cu bune cu rele, suntem tot crestini. Dar eu cred ca singura garantie, ca si in urmatorii ani, zeci, sute, mii, vom fi tot crestini, e intocmai lupta pentru Dreptate, pentru Adevar. Iar pentru asta, trebuie sa fim uniti. In iubire. In Hristos.

Putem?

Last edited by Truth-Seeker; 23.02.2017 at 02:16:40. Motiv: gramar errors
Reply With Quote
 

Tags
adevar, lumina sfanta, salvare