Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.02.2018, 19:06:43
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul

Cand vorbim de moralitatea iudeo-crestina nu se are in vedere ce a facut una dintre bisericile autocefale ale unui cult. Si nici ce a facut vreun iudeu sau o grupare iudaica in istorie.

Moralitatea iudeo-crestina semnifica principiile Noului Testament, bazate pe anumite norme si legi ale Vechiului Testament.
ok, foarte frumos. dar ai vreo indoiala ca aceia despre care vorbesc eu mai sus (fiind vorba despre o permanenta lupta, de supravietuire, de propovaduire, de uniformizare, etc. ce dureaza de 2000 de ani), nu credeau si nu respectau aceste principii? si totusi...

cred ca omenirea se amageste... sau s-a amagit. daca exista, divinitatea nu se amesteca in treburile noastre si asa ar fi si firesc. bunaoara uite ce scria the boss c/p pe aici, ca ignorantii de atei distrug creatia Lui, potrivit principiilor despre care vorbesti tot ceea ce se intampla se intampla ca asa vrea divinitatea. nu merge... logic este ca ne lasa de capul nostru si la sfarsit ne judeca. sper sa fie asa, macar pe lumea cealalta sa sufere cei rai. cat mai cumplit si definitiv.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.02.2018, 12:34:11
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Wink

O dedicatie pentru Krautrock si Ali Baba, cantare pentru venirea la credinta:
https://www.facebook.com/groups/1443...2286794428266/
Domnu sa va binecuvinteaza!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.02.2018, 13:10:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
O dedicatie pentru Krautrock si Ali Baba, cantare pentru venirea la credință
Amin , amin , amin ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.02.2018, 13:55:09
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
O dedicatie pentru Krautrock si Ali Baba, cantare pentru venirea la credinta:
https://www.facebook.com/groups/1443...2286794428266/
Domnu sa va binecuvinteaza!
ms, dar nu e genul meu astfel de melodie tanguitoare.

ps.si eu tocmai ma gandeam, imi ziceam, uite domne ce om frumos e PT, cand nu vrea sa admonesteze nu raspunde. cand colo il pui pe parnaistul ala cu flasneta.

ps.stii, ai putea sa folosesti aceeasi retorica ca si catalin, daca invingeau catolicii si distrugeau protestantismul ar fi gasit El o cale, nu? presupun ca stii ca in boemia erau 90% protestanti si ca n-a ramas urma...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.02.2018, 14:05:50
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ms, dar nu e genul meu astfel de melodie tanguitoare.
Nici nu te-as fi banuit
A fost doar o tentativa de detensionare...

Last edited by Penticostalul Traditional; 21.02.2018 at 14:29:29.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.02.2018, 14:54:02
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
A fost doar o tentativa de detensionare...
dar eu nu resimt nicio tensiune, par rautacios uneori, dar nu sunt si n-o fac intentionat.

revenind la topic, m-am gandit deseori si intotdeauna raspunsul meu a fost ca Iisus a oferit un nou inceput. toate santajele bisericii cu pacatul primordial, vezi adam si eva, ar fi trebuit sa nu existe, dar si astazi pe asta merge biserica, dupa cum se vede si pe forumul nostru. pentru cineva care crede cu adevarat personalitatea lui Hristos trebuie sa fie coplesitoare, nu vad cum poate exista altceva in mintea unui astfel de om daca crede cu adevarat. de aceea ma lasa rece toate criticile care mi se aduc, pentru ca nu regasesc in acesti oameni nici o milionime din cat ar trebui sa existe. dar am intalnit asa ceva in doi popi ortodocsi pe care i-am cunoscut personal si in parintele galeriu, am vazut asta in ochii lui la tv.

insa avem o problema. 1950 de ani crestinismul a spus asa: vine sfarsitul lumii, pocaiti-va! asta spunea Iisus, asta a spus intreaga biserica pana mai ieri, cand propovaduirea sfarsitului lumii a devenit ridicola. evident, retorica s-a schimbat, s-a adaptat, ca intotdeauna, dar problema ramane.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.02.2018, 16:18:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Adică tu ai impresia că nu vine sfârșitul lumii și pe cale de consecință nu tre' să te pocăiești?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.02.2018, 16:48:46
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Adică tu ai impresia că nu vine sfârșitul lumii și pe cale de consecință nu tre' să te pocăiești?
nu, de ce tii neaparat sa dai in mine? am scris doar ca 1950 de ani asta s-a propovaduit. de la cei dintai crestini pana la sectele sinucigase, cu totii au spus ca vine sfarsitul lumii. de la apostolii care credeau ca se va intampla in timpul vietii lor la crestinii care cautau martiriul "stiind" ca va veni sfarsitul lumii si prigonitorii lor vor fi pedepsiti, pana la nebunii care se sinucideau in familie sau in grup "stiind" acelasi lucru. sfarsitul lumii nu a venit deocamdata, retorica bisericii adaptandu-se continuu, "nestiute sunt caile domnului"...

asta sunt faptele, explicatia data de biserica este cuprinsa in intregime in ultimul citat de mai sus, problema este ca nu e ok, pentru ca asta a fost tema principala a lui Iisus, ca vine sfarsitul lumii si trebuie sa ne pocaim. vorbea in abstract, cum spune acum biserica? iar nu tine, pentru ca asta o spune acum! voi ii acuzati pe protestanti ca exista de 100 de ani, dar retorica asta a bisericii? e veche doar de decenii. unul dintre preotii ce i-am pomenit mai sus vorbea despre "sfarsitul veacurilor", adica exact asa cum spune biserica astazi, dar nu o facea ieri. adica biserica a amenintat omenirea timp de doua milenii stiind ca Iisus nu se referea la un sfarsit imediat? este ca e greu? ratacitorii se refereau la un sfarsit imediat si asa a fost mereu, atat in vest cat si in est.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 21.02.2018 at 17:00:13.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.02.2018, 17:20:53
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
adica biserica a amenintat omenirea timp de doua milenii stiind ca Iisus nu se referea la un sfarsit imediat?
Cand vorbesti despre biserica, te poti referi la diferite grupuri, diferite aspecte, diferite intelegeri ale termenului. Cand cineva vorbeste despre biserica, se poate referi, bunaoara, la o institutie care isi doreste cat mai multa putere, care poate ca nici nu crede in Dumnezeu , care cauta sa manipuleze multimile prin amenintari, pentru a tine masele sub frica si teroare si a exercita control. Daca la aceasta definitie a termenului te referi, raspunsul probabil ca este "da".

Pe de alta parte insa, prin termenul biserica se poate intelege si "crestinii care urmeaza invatatura Noului Testament, urmasii lui Iisus". Eu cred că, în fiecare veac, crestinii practicanti chiar au crezut ca Iisus revine in timpul vietii lor. Si astazi e la fel. Toti crestinii autentici cred ca revenirea lui Iisus este foarte aproape. E posibil ca Iisus să revina peste doar 2000 de ani, sau peste 20.000 de ani? Teoretic, da. Insa eu cred ca El va reveni in timpul vieții mele. Apostolul Pavel credea la fel. Si, de atunci incoace, toti crestinii. Acesti crestini NU ameninta omenirea cu revenirea lui Iisus, "stiind" ca El nu va reveni niciodata. Ci ei chiar cred ceea ce spun. Cine ii acuza, o face in mod gratuit.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.02.2018, 17:33:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cand vorbesti despre biserica, te poti referi la diferite grupuri, diferite aspecte, diferite intelegeri ale termenului. Cand cineva vorbeste despre biserica, se poate referi, bunaoara, la o institutie care isi doreste cat mai multa putere, care poate ca nici nu crede in Dumnezeu , care cauta sa manipuleze multimile prin amenintari, pentru a tine masele sub frica si teroare si a exercita control. Daca la aceasta definitie a termenului te referi, raspunsul probabil ca este "da".

Pe de alta parte insa, prin termenul biserica se poate intelege si "crestinii care urmeaza invatatura Noului Testament, urmasii lui Iisus". Eu cred că, în fiecare veac, crestinii practicanti chiar au crezut ca Iisus revine in timpul vietii lor. Si astazi e la fel. Toti crestinii autentici cred ca revenirea lui Iisus este foarte aproape. E posibil ca Iisus să revina peste doar 2000 de ani, sau peste 20.000 de ani? Teoretic, da. Insa eu cred ca El va reveni in timpul vieții mele. Apostolul Pavel credea la fel. Si, de atunci incoace, toti crestinii. Acesti crestini NU ameninta omenirea cu revenirea lui Iisus, "stiind" ca El nu va reveni niciodata. Ci ei chiar cred ceea ce spun. Cine ii acuza, o face in mod gratuit.
Pertinentă și binevenită postarea ta , dar să nu uitam :
《Și se va propovădui această Evanghelie a împărăției în toată lumea spre mărturie la toate neamurile; și atunci va veni sfârșitul.》
De reținut: 《LA TOATE NEAMURILE 》
Doamne ajută!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare