Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 13.06.2012, 09:23:55
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
din ce oras sunt stiti, stiti si sectorul...ce ramane de facut? dati un telefon la conferinta adventista de acolo si interesati-va daca ii au ca membri pe acei Negoita!
V-am spus, pe site-ul lor oficial apare o stire de la un eveniment din Balta Sarata, iar domnul Patrana este numit pastor. Inseamna ca biserica il recunoaste ca si pastor adventist. Dar ce va framanta pe d-voastra ca e pastor sau nu? :)
http://adventist.ro/index/stiri/info...a-sarata-.html

Poate intre timp a fost "raspopit", n-am verificat daca acum iunie 2012 el mai figureaza ca si pastor adventist, ca nu ma intereseaza sa caut prin tot portalul lor :)

Last edited by ioanna; 13.06.2012 at 09:28:11.
  #262  
Vechi 13.06.2012, 09:24:46
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
  1. Este ceva rău în a face politică?
faceti, daca considerati ca e ok! eu nu fac politica, daca ar fi sa fiu intrebat.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
  1. ortodocșii nu fac politică?
  2. Oare nu sunt chiar fețe bisericești ortodoxe care fac politică?
clerul ortodox nu are voie sa faca politica, dar se pare ca clerul adventist, da!

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
  1. Mihai Gâdea nu [mai] este adventist.
aveti dovezi? o excludere din BAZS nu se face oricum, ci pe baza unor pacate comise pe care respectivul nu vrea sa le renege, prin urmare, daca Gadea a fost exclus din BAZS, care a fost pacatul ?(motivul excluderii)
  #263  
Vechi 13.06.2012, 09:35:24
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
faceti, daca considerati ca e ok! eu nu fac politica, daca ar fi sa fiu intrebat.
Nici eu nu fac, adică nu fac politică partizană. Deci nu are rost să ne certăm pe acest subiect.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
clerul ortodox nu are voie sa faca politica, dar se pare ca clerul adventist, da!
Dacă clerul ortodox nu are voie să facă politică, de ce sunt preoți ortodocși în Parlament?

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
aveti dovezi? o excludere din BAZS nu se face oricum, ci pe baza unor pacate comise pe care respectivul nu vrea sa le renege, prin urmare, daca Gadea a fost exclus din BAZS, care a fost pacatul ?(motivul excluderii)
Nu cumva doriți să vă fac o listă? Calitatea de membru nu se pierde doar în urma unor păcate, ci și în urma unei solicitări din partea persoanei respective. Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea nici nu-i forțează pe oameni să se boteze, nici nu-i ține în continuare în registre dacă aleg să plece. Face la fel și Biserica Ortodoxă? Grea întrebare v-am pus.... recunosc...
  #264  
Vechi 13.06.2012, 09:35:39
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Sincer să-ți spun: nu știu!
Pai ce inseamna ca nu mai e adventist ? Daca nu a trecut la alta echipa inseamna ca a ramas adventist.Poate nu mai frecventeaza biserica, nu mai predica, dar nu e inca adventist daca nu s-a lepadat de biserica ?
Cand inceteaza cineva sa fie adventist ?
  #265  
Vechi 13.06.2012, 09:35:59
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Sincer să-ți spun: nu știu!
dar daca ati afirmat ca Gadea nu mai este adventist, deci stiti sigur ca a fost excomunicat din BAZS, sunt convins ca trebuie sa stiti si motivul excluderii ! este de neconceput ca unul din fratii dumneavoastra sa fie exclus si motivul sa nu fie cunoscut !!!
  #266  
Vechi 13.06.2012, 09:36:46
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

Nu cumva doriți să vă fac o listă? Calitatea de membru nu se pierde doar în urma unor păcate, ci și în urma unei solicitări din partea persoanei respective. Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea nici nu-i forțează pe oameni să se boteze, nici nu-i ține în continuare în registre dacă aleg să plece. Face la fel și Biserica Ortodoxă? Grea întrebare v-am pus.... recunosc...
Deci Gadea a depus o solicitare ?
  #267  
Vechi 13.06.2012, 09:38:25
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dacă clerul ortodox nu are voie să facă politică, de ce sunt preoți ortodocși în Parlament?
nu sunt !

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Calitatea de membru nu se pierde doar în urma unor păcate, ci și în urma unei solicitări din partea persoanei respective.
deci Gadea nu mai este adventist, deoarece a solicitat el insusi acest lucru!

bine, ma declar multumit de raspunsuri !

totusi ar fi bine sa va interesati de Robert Negoita, primarul sectorului 3 Bucuresti, daca e membru AZS (acest individ imi este antipatic, are un tupeu de borfas).
  #268  
Vechi 13.06.2012, 09:56:40
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai ce inseamna ca nu mai e adventist ? Daca nu a trecut la alta echipa inseamna ca a ramas adventist.Poate nu mai frecventeaza biserica, nu mai predica, dar nu e inca adventist daca nu s-a lepadat de biserica ?
Cand inceteaza cineva sa fie adventist ?
Simplu: când își pierde calitatea de membru. Punct.
  #269  
Vechi 13.06.2012, 09:57:25
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
dar daca ati afirmat ca Gadea nu mai este adventist, deci stiti sigur ca a fost excomunicat din BAZS, sunt convins ca trebuie sa stiti si motivul excluderii ! este de neconceput ca unul din fratii dumneavoastra sa fie exclus si motivul sa nu fie cunoscut !!!
Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea nu face "excomunicări", iar când un membru al ei își pierde calitatea de membru (prin decizia Bisericii, ori prin opțiunea respectivului membru) nu se face execuție în piața publică. Cred că am fost suficient de clar.
  #270  
Vechi 13.06.2012, 09:58:38
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
nu sunt !
Haideți domnule Urs, nu sunt copil de grădiniță!

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
totusi ar fi bine sa va interesati de Robert Negoita, primarul sectorului 3 Bucuresti, daca e membru AZS (acest individ imi este antipatic, are un tupeu de borfas).
Nu e membru AZȘ. Dacă veți afla că este botezat ortodox v-ar fi la fel de "antipatic" și cu "tupeu de borfaș"?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09