Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 26.01.2014, 23:29:50
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu ti-am scris, dar tot nu ai inteles. Pentru ca te gandesti doar la ecumensimul protestant. Protestantii au luat cuvantul "ecumensim" tot din ortodoxie, ca nu e al lor, si i-au dat intelesul pe care il stim. Asa cum si ei spun ca sunt si ortodocsi, adica au credinta dreapta, asta nu inseamna ca "ortodox" se refera la intelegerea protestanta.
Eu m-am referit la apostolat, la propovaduirea credintei ortodoxe, acesta e singurul ecumenism pe care il poate face Biserica. Nu vad de ce e greu de inteles ce am explicat.
sa n-o mai lalaim!!
da-mi un singur exemplu al vreunui Sfant Parinte sau iubitor de Dumnezeu cum ca e adeverata faza cu ecumenismul "bun" care odinioara a apartinului Ortodoxiei (vezi sa nu cumva sa fie de fapt Ecumenicitate - cu totul alt inteles!),acel ecumenism despre care Parintele Staniloae a spus ca este produsul masoneriei! si pe care il dau anatemei toti sfintii si parintii. sa ne lamurim odata!!!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 26.01.2014, 23:34:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si am fost acuzat degeaba ca scriu prea mult despre ecumensim, sunt si unii care cred ca scriu prea putin, si nu impotriva ecumensimului. Deci va trebui sa fac eforturi mai mari, sa scriu mai mult pe aceasta tema. :)
Nu te lăsa. :)))
Reply With Quote
  #63  
Vechi 26.01.2014, 23:52:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bre, dar Staniloaie parca era ecumenist pe alt topic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 27.01.2014, 00:01:17
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Sub privirile mirate a zeci de mii de credincioși aflați duminică în piața Sf. Petru, un pescăruș și un corb masiv i-au atacat cu ghearele și ciocurile pe porumbei, imediat ce aceștia își luaseră zborul de la ferestrele palatului apostolic.

Unul dintre porumbei și-a pierdut câteva pene în lupta cu pescărușul. Cel de-al doilea a fost lovit de mai multe ori de cioară. Nu se știe ce s-a întâmplat cu cei doi mesageri ai păcii.

http://www.realitatea.net/semne-sumb...redirect=false

http://www.youtube.com/watch?v=XNpXHowPBFw#t=32

asta daca mai avea cineva dubii despre ce "pace" si "fratie" propun celelalte "culte" si mai ales ce inseamna Ecumenismul!!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 27.01.2014, 00:04:01
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bre, dar Staniloaie parca era ecumenist pe alt topic.
daca e sa dam crezare tuturor celor ce apar pe topice ..ne-am duce pe copca!! Sinftii Parinti Ortodosci si teologi condamna aspru erezia aceasta!!

ai aici insasi vocea Parintelui!!

http://www.ortodoxmedia.com/inregist...spre-ecumenism
Reply With Quote
  #66  
Vechi 27.01.2014, 00:18:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
sa n-o mai lalaim!!
da-mi un singur exemplu al vreunui Sfant Parinte sau iubitor de Dumnezeu cum ca e adeverata faza cu ecumenismul "bun" care odinioara a apartinului Ortodoxiei (vezi sa nu cumva sa fie de fapt Ecumenicitate - cu totul alt inteles!),acel ecumenism despre care Parintele Staniloae a spus ca este produsul masoneriei! si pe care il dau anatemei toti sfintii si parintii. sa ne lamurim odata!!!
Tu cred ca vrei sa demonstrezi ca si cineva care nu are conceptii ecumeniste poate sa inteleaga doar ce vrea el. Parca purtam o discutie la nivel de gradinita, ce vrei sa iti spun in plus fata de ce am spus ca sa intelegi, ca tot in romaneste trebuie sa scriu. Nu ai auzit de misiune si apostolat? Cum crezi ca s-au convertit oamenii la crestinism? Iti spun a treia oara ca nu ma refer la ecumenismul inventat de protestanti, sper ca e si ultima data.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 27.01.2014, 00:19:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bre, dar Staniloaie parca era ecumenist pe alt topic.
Care topic?
Reply With Quote
  #68  
Vechi 27.01.2014, 00:20:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu te lăsa. :)))
Sper ca ai observat ca era o gluma.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 27.01.2014, 00:52:04
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sper ca ai observat ca era o gluma.
Și eu sper la fel. :)))
Reply With Quote
  #70  
Vechi 27.01.2014, 10:22:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
Sub privirile mirate a zeci de mii de credincioși aflați duminică în piața Sf. Petru, un pescăruș și un corb masiv i-au atacat cu ghearele și ciocurile pe porumbei, imediat ce aceștia își luaseră zborul de la ferestrele palatului apostolic.

Unul dintre porumbei și-a pierdut câteva pene în lupta cu pescărușul. Cel de-al doilea a fost lovit de mai multe ori de cioară. Nu se știe ce s-a întâmplat cu cei doi mesageri ai păcii.

http://www.realitatea.net/semne-sumb...redirect=false

http://www.youtube.com/watch?v=XNpXHowPBFw#t=32

asta daca mai avea cineva dubii despre ce "pace" si "fratie" propun celelalte "culte" si mai ales ce inseamna Ecumenismul!!
Asta dar argument anti-ecumenic
Ar castiga detasat la orice concurs..... :))

Acum ce fel de concurs..depinde de imaginatia fiecaruia.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.01.2014 at 18:20:53.
Reply With Quote
Răspunde