Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 12.01.2008, 20:06:07
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

IlIegh si cristiboss56 .Ma iertati ca nu sunt eu aici arbitru si nu am nici un drept sa ma bag in oala voastra, dar mi-a fost imposibil sa nu observ. Daca tot sunteti asa crestini pai ia cereti-va iertare si pupati-va asa crestineste si nu va mai certati ca nu e frumos...avem destule probleme si trebuie sa fim uniti:)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 12.01.2008, 20:41:46
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IlIegh
Ca sa te lamuresc Traditio, iti spun limpede ca nu sunt crestin.

Daca as fi probabil acum ma pregateam sa ma duc la biserica,sau faceam rugaciuni si matanii , sau spuneam rugaciunea inimii ca sa-mi alung alte ganduri decat cele catre Dumnezeu.

Tu esti crestin ?
se pare ca s-a deviat mult de la subiectul topicului!IISUS HRISTOS a spusn-am veniot sa aduc pace ci sabie.nu se va intelege tatal cu baiatul ,mama cu fiica ,soacra cu nora[referitor la credinta adevarata].Il Iegh se pare ca totusi te preocupa ceva devreme ce ai intrat pe un forum crestinortodox,dar nu ai postat la subiectul topicului ,care se refera la avorturi!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 12.01.2008, 21:35:11
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

s-au spus atatea despre avorturi atat aici cat si in alte topicuri,poate pe un forum mens health(daca exista) ar fi bine sa se deschida un asemenea subiect.sau pe edu mai degraba.ce mai incolo si incoace fara a ma erija intr-o aparatoare a drepturilor femeilor,barbatii mai au multe de invatat la capitolul acesta..doar aici zic eu,in rest sunt ok destul de umani,destul de jumatati(ale noastre:D).Ar trebui in scoli sa se faca o educatie(dar nu sexuala-aceea trebuie facuta intr-un cadru restrans,in care bascalia nu trebuie sa aiba loc)a tinerilor a fetelor si a baietilor deopotriva,de educatie vestimentara,comportamanetala,sexuala.Trebuie vorbit clar nu doar cu vorbe trebuie folosite video proiectoare si alte mijloace..pentru ca tinerii sa afle TOT,nu doar partea"frumoasa si placuta".O sa expun pe forumul edu cand o sa am ocazia aceasta idee.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 13.01.2008, 15:50:45
jeny11 jeny11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 61
Implicit

In sfarsit cineva care se gandeste la educarea tinerilor ca la ceva concret sper ca si altii sa inceapa sa lase vechile invataminte "despre sex nu se vorbeste deschis cu copii"si sa incerce sa faca ceva concret:)???
Reply With Quote
  #105  
Vechi 14.01.2008, 11:27:17
saccsiv saccsiv is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 69
Implicit

In Romania majoritatea contraceptivelor sunt de fapt , ca si in cazul steriletului , avortive , in sensul ca impiedica embrionul format sa se ataseze , astfel incat el nu se va putea harani si va muri de foame . In maxim 2 saptamani se declanseaza avortul . El poate avea loc oricand , fara ca femeia sa-si dea seama . Inchipuiti-va ca aceasta se intampla chiar in timpul Liturghiei si cum se petrece o uraciune a pustiirii in loc sfant .


http://saccsiv.weblog.ro/

Reply With Quote
  #106  
Vechi 14.01.2008, 11:38:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de saccsiv
In Romania majoritatea contraceptivelor sunt de fapt , ca si in cazul steriletului , avortive , in sensul ca impiedica embrionul format sa se ataseze , astfel incat el nu se va putea harani si va muri de foame . In maxim 2 saptamani se declanseaza avortul . El poate avea loc oricand , fara ca femeia sa-si dea seama . Inchipuiti-va ca aceasta se intampla chiar in timpul Liturghiei si cum se petrece o uraciune a pustiirii in loc sfant .


http://saccsiv.weblog.ro/
Da, ai perfecta dreptate, nici nu mi-a trecut prin minte. Atunci, ramane de baza, igiena personala dupa contact, tinerea calendarului si nu in ultimul rand , celebrul prezervativ si chiar infranarea.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 14.01.2008, 11:38:44
jeny11 jeny11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de saccsiv
In Romania majoritatea contraceptivelor sunt de fapt , ca si in cazul steriletului , avortive , in sensul ca impiedica embrionul format sa se ataseze , astfel incat el nu se va putea harani si va muri de foame . In maxim 2 saptamani se declanseaza avortul . El poate avea loc oricand , fara ca femeia sa-si dea seama . Inchipuiti-va ca aceasta se intampla chiar in timpul Liturghiei si cum se petrece o uraciune a pustiirii in loc sfant .


http://saccsiv.weblog.ro/
Bun sunt de acord dar sa nu uitam de masura cea mai utila si anume prezervativul care eu il consider cel mai folositor caci din pacate astazi nu exista doar sarcini nedorite ci mai ales boli foarte grave si unele mortale si cred ca sexul protejat trebuie incurajat in cadrul relatilor pe care il au astazi tinerii caci chiar daca unul este virgin trebuie sa fie constient ca partenerul sau poate sa mai fi avut si alte relatii.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 14.01.2008, 15:01:32
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

"sexul protejat trebuie incurajat in cadrul relatilor pe care il au astazi tinerii ".

Nu, pt ca educatia pt "protectie" este o educatie pentru destrabalare. Daca ne numim crestini trebuie sa ne aducem aminte de "patul sa fie nespurcat", asta e adevarata educatie. Americanii au introdus de ani de zile educatia pt abstinenta, si au inlocuit-o pe cea sexuala, tocmai pentru ca si-au dat seama ca se distrug ca neam, lasandu-si tinerii sa-si faca de cap cum cred ei ca e bine.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 14.01.2008, 15:06:16
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
"sexul protejat trebuie incurajat in cadrul relatilor pe care il au astazi tinerii ".

Nu, pt ca educatia pt "protectie" este o educatie pentru destrabalare. Daca ne numim crestini trebuie sa ne aducem aminte de "patul sa fie nespurcat", asta e adevarata educatie. Americanii au introdus de ani de zile educatia pt abstinenta, si au inlocuit-o pe cea sexuala, tocmai pentru ca si-au dat seama ca se distrug ca neam, lasandu-si tinerii sa-si faca de cap cum cred ei ca e bine.
Daca ar veni copilul tau si ti-ar spune ca a intretinut relatii sexuale cu prietena/prietenul, ce te-ar interesa mai mult? Ca a savarsit pacatul pacatelor sau daca a folosit prezervativ ca nu carecumva sa fii luat vreo BTS?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 14.01.2008, 15:46:45
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

metoda de care zici erzbet nu e nici pe departe sigura in prevenirea a nimic.

vizioneaza si vezi ce zic medicii:
http://www.ortodoxmedia.com/inregistrare/171/In-your-face

moartea fizica e de preferat celei spirituale, daca e sa alegem asa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Propunere alinnasser2010 Generalitati 3 14.04.2010 21:20:38
am o propunere: maria-luisa Generalitati 36 14.01.2010 19:20:51
propunere catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 157 08.05.2009 19:09:51