Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.01.2011, 23:45:01
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Ce putem noi sa-I oferim lui Dumnezeu?

In aceste vremuri grele si tulburi,ce credeti ca i-am putea oferi noi lui Dumnezeu,ce jertfa ar primi El de la noi care sa-I placa?
Post,milostenie,mai multa rugaciune,feciorie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.01.2011, 00:04:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
In aceste vremuri grele si tulburi,ce credeti ca i-am putea oferi noi lui Dumnezeu,ce jertfa ar primi El de la noi care sa-I placa?
Post,milostenie,mai multa rugaciune,feciorie?
Parerea mea, este ca Dumnezeu "ne vede, si-i place" numai constienta treaza. Ca urmare la ea trebuie sa lucram. Daca nu avem roade clare ca am adaugat ceva la trezirea noastra, chiar si citeva secunde /an si tot este ceva cu care raminem pentru intilnirea cu El.

Feciorie, virginitate...numai in cazul in care contribuie la trezirea constientei, altfel degeaba le "prezentam" in fata Judecatorului, ducindu-ne cu ele-n Rai.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.01.2011, 00:19:06
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Este Posibila Mantuirea In Secolul Al Xxi-Lea - Serghie Rabko

Astăzi, după prorociile Sfinților Părinți, trăim într-o lume adâncită în „ispite crunte”. Nu există literatură patristică contemporană, pentru că nu mai sunt îndrumători sfinți care să scrie despre mântuirea omului. În cărțile Părinților din vechime descoperim cu greu răspunsuri la dilemele și problemele actuale. În mare parte, oamenii de azi nu pot înțelege și nici practica sfaturile acestora. Singura modalitate de a deprinde aplicarea lor corectă este să apelăm la sfaturile păstorilor și ale duhovnicilor din zilele noastre care au dragoste pentru învățăturile sfinților și se străduiesc să le urmeze.
Un astfel de părinte este și autorul acestei cărți, Serghie Râbko, ale cărui îndemnuri sunt inspirate din sfaturile asceților, stareților și duhovnicilor din trecutul îndepărtat sau din cel apropiat nouă. În acest fel, vom încerca împreună cu ei, minimizând astfel riscul de a greși, să descoperim voia lui Dumnezeu și să împlinim lucrarea mântuirii chiar și în secolul al XXI-lea.

Editura Sophia
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.01.2011, 00:30:55
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
In aceste vremuri grele si tulburi,ce credeti ca i-am putea oferi noi lui Dumnezeu,ce jertfa ar primi El de la noi care sa-I placa?
Post,milostenie,mai multa rugaciune,feciorie?
Cred ca Dumnezeu vrea dragostea noastra, vrea sa ne daruim Lui din iubire pentru El. Putem sa-i oferim post, feciorie, milostenie, dar acestea nu valoreaza nimic fara iubire. Graitor in acest sens e imnul dragostei:

De aș grăi în limbile oamenilor și ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare și chimval răsunător. Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.

Și de aș împărți toată avuția mea și de aș da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosește.

Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.
Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul.
Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.

Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă.
Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii – se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși; Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.

Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa. Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu.


Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.01.2011, 09:44:24
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

In privinta dragostei constat in fiecare zi ca ma iubesc mai mult pe mine insumi decat pe Dumnezeu,ca fac mai mult voile trupului decat a sufletului.Iar fata de semenii mei nu ma comport cu dragoste de frate!

Intrebam daca puteam oferi ceva practic ,adica putinul nostru,nu acel mult care se cere din Evanghelie;asa cum cand spune neincetat va rugati ,noi ne rugam doar 10 minute,la fel este si cu dragostea,oferim mai putin decat ni se cere...

Ma refeream ce oferim noi concret,nu ce am putea oferi,ca asta stim cu totii....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.01.2011, 10:01:22
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
In aceste vremuri grele si tulburi, ce credeti ca i-am putea oferi noi lui Dumnezeu, ce jertfa ar primi El de la noi care sa-I placa?
Post, milostenie, mai multa rugaciune, feciorie?
Ai amintit de "post, milostenie, rugaciune, feciorie"... in acestea se cam cuprind toate, adica si credinta, si nadejdea si dragostea.

Eu ma straduiesc sa ii dau lui Dumnezeu timpul meu. Nimic nu am mai pretios decat timpul.
Ma straduiesc sa citesc zilnic din Scriptura si din Parinti, sa gandesc la cele sufletesti, sa muncesc pentru familie, etc.
Pe toate ma straduiesc sa le fac... ca pentru Dumnezeu. Sunt cu El mai toata ziua.

Cat despre rugaciunea din carte, timpul alocat ei este putin... trupul parca nu mai poate uneori.
Insa ajung la concluzia ca... rugaciunea spusa in gand, pe de rost, este cea mai la indemana rugaciune a omului de la oras.
Cand fac zilnic 4-5 ore numai pe drumuri, rugaciunea spusa in gand se arata a fi de mare folos.
Nu mai am vreme de stat in "chilia" de acasa, asa ca intru in "chilia" inimii si spun cate stiu, pe de rost.

Dati lui Dumnezu timpul vostru, mai ales intr'o lume in care "time is money".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 14.01.2011 at 10:05:54.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.01.2011, 12:16:49
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
In aceste vremuri grele si tulburi,ce credeti ca i-am putea oferi noi lui Dumnezeu,ce jertfa ar primi El de la noi care sa-I placa?
Post,milostenie,mai multa rugaciune,feciorie?
Daca spun iubire sau smerenie sau rabdare sau oricare alta virtute n-as
spune decat ca ofer ceea ce am primit, ca nu de la mine le am, daca
intr-adevar le-as avea. Dar ma indoiesc si ca le am si atunci nu pot sa
spun ca le ofer. Post as putea mult mai mult, rugaciune la fel, desi nici
asta nu e toata de la mine, iar cu timpul, da, as putea sa spun ca-L ofer
lui Dumnezeu, dar cred ca, in cazul meu, as minti cu nerusinare. Da,
cred ca stiu ce as putea oferi, si chiar incerc din toate puterile s-o fac,
sinceritate, asta ar fi doar de la mine, si atat cat pot nejudecarea altuia.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.02.2011, 11:00:42
marina31 marina31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Daca spun iubire sau smerenie sau rabdare sau oricare alta virtute n-as
spune decat ca ofer ceea ce am primit, ca nu de la mine le am, daca
intr-adevar le-as avea. Dar ma indoiesc si ca le am si atunci nu pot sa
spun ca le ofer. Post as putea mult mai mult, rugaciune la fel, desi nici
asta nu e toata de la mine, iar cu timpul, da, as putea sa spun ca-L ofer
lui Dumnezeu, dar cred ca, in cazul meu, as minti cu nerusinare. Da,
cred ca stiu ce as putea oferi, si chiar incerc din toate puterile s-o fac,
sinceritate, asta ar fi doar de la mine, si atat cat pot nejudecarea altuia.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Intr-un sens asemanator vorbea un parinte la Trinitas tv, spunand ca de la sine nu avem ce oferi. Continua spunand ca ale noastre sunt doar pacatele, dar paradoxal, pe acestea le vrea Domnul de la noi. Sa ne ducem smeriti cu ele pe palmele noastre si sa-L rugam sa ne curete. Pentru ele s-a ostenit Domnul pe cruce.
Apoi, ceva asemanator se intampla cand, de exemplu, mica fiind, ii cumparam cadouri mamei mele de ziua ei. Asta bineinteles din banii ei. Pe parcursul unui an scolar imi dadea tot timpul bani de buzunar, doar ca eu puneam deoparte pe cand era ziua ei, sa pot cumpara ceva. Asa ca, erau tot din ale ei.
Asa cum spunem "ale Tale dintru ale Tale, Tie iti aducem de toate": Domnul ne da toate resursele; sta la alegerea noastra in a le folosi pt propriul bine trecator si a le risipi sau sa le intoarcem la El.

Last edited by marina31; 23.02.2011 at 11:02:49.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.02.2011, 12:29:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ce sa-i oferim? Mai mult loc, mai multa prezenta in noi. Dar din cauza gandurilor si a faptelor noastre, nu mai e loc in noi decat de noi insine.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.02.2011, 12:32:01
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Si daca nu mai e loc,cui Ii facem ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum putem ajuta pe cineva sa-L gaseasca pe Dumnezeu? eulaura Generalitati 25 27.06.2013 15:36:21
Cum ii putem ajuta pe atei sa-L gaseasca pe Dumnezeu? laurastifter Generalitati 47 09.02.2013 05:22:11
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Cum putem sa ne mantuim ? gabi3010 Intrebari utilizatori 13 04.03.2011 21:35:01
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 14:12:28