Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.06.2012, 23:41:12
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit De la lume adunate, si-napoi la lume date...

Info...

Am deschis acest thread cu un singur scop.

Datorita problemelor aparute (in multe am fost implicat si eu) cu discutiile deviate de la subiectele diferitelor topic-uri, am gasit necesar infiintarea unui topic dedicat unde se pot posta diferite raspunsuri, interventii sau pareri personale care deviaza in mod normal firul sau tema discutiei de pe acel topic.

Am ales categoria "Generalitati" pentru ca raspunsurile sau interventiile noastre off-topic pot fi din toate domeniile si din toate categoriile.

Avantajele pe care le vad ar fi odata ca firul discutiei de pe un anumit topic nu mai este intrerupt abuziv si deranjant si a doua, ca dorinta de comunicare-informare a autorul unui anumit topic, este respectata.

Sper ca aceasta sa vina in intampinarea dvs. si sa ajute la mersul cursiv si curat al discutiilor noastre, ale tuturor.

Inspiratie va doresc tuturor!

---------------------------------------------------------------

Pentru inceput, voi posta un raspuns pe care l-am dat user-ului illuminatu pe un topic care disculta un cu totul alt subiect.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.06.2012, 23:42:48
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit De pe topic-ul "Miscarea de reinnoire carismatica"

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Acum ce este pocainta: innoirea mintii sau "intoarcerea omului din toate inima"?
Te cam joci cu definitiile: pocainta este o lucrare a mintii sau a inimii? Este o lucrare a lui Dumnezeu sau a omului?
Ce sa inteleg eu din definitia ta? Cam varza definitia.
Cu voia ta, te voi "ilumina". Totul depinde de tine, daca iti pui inima sa inteleaga...

Prietene, in Sfintele Scripturi apare aceasta definitie. La evrei, in cultura lor, inima este sediul intelegerii launtrice, profunde iar mintea ramane sediul ratiunii. Si nu se are in vedere aici anatomia omului, la care evreii de atunci nu aveau acces. De aceea, gasim scris:

"Impietreste inima acestui popor, fa-l tare de urechi si astupa-i ochii, ca sa nu vada cu ochii, sa n-auda cu urechile, sa nu inteleaga cu inima, sa nu se intoarca la Mine, si sa nu fie tamaduit." (Isa.6:10)

"Le voi da o inima ca sa inteleaga ca Eu sunt Domnul. Ei vor fi poporul Meu, iar Eu voi fi Dumnezeul lor, daca se vor intoarce la Mine cu toata inima lor [(ebr. shuwb - (daca se vor) pocai]." (Ier.24:7)

Iar pentru ca Domnul a fost evreu, iata aici o definitie din partea Lui:

"Omul bun scoate lucruri bune din vistieria buna a inimii lui, iar omul rau scoate lucruri rele din vistieria rea a inimii lui; caci din prisosul inimii vorbeste gura." (Luc.6:45)

...

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Daca pocainta este metanoia - adica innoirea mintii - cum are loc doar o data-n viata?
Inseamna ca dupa acest moment unic in viata, mintea omului este complet innoita, deci omul nu mai poate sa pacatuiasca.
De aceea am si precizat ca aceasta este un "ideal". Acum, pentru ca noi suntem oameni si alunecam, iar deseori cadem, ajungem si pacatuim.

Din acel moment pacatul pune un zid de despartire intre noi si Dumnezeu si singura rugaciune care mai poate fi ascultata este cea a pacatosului, care vine cu "pocainta" - dorind sa se intoarca de la calea lui, la cea a Domnului.

A, ca la spovedanie pot fi unii care spun detasat, parca amuzandu-se sau chiar laudandu-se: "Am facut si asta si asta...", aici avem de a face cu o marturisire rationala, adevarata dar superficiala.

Pe cand marturisirea din inima, marturisirea profunda, a omului care doreste nu doar iertarea ci si schimbarea din adancul fiintei, aceea este facuta cu "pocainta". Si doar aceasta este primita, pentru ca are in vedere nu marturisirea ca scop ci o viata noua, la picioarele lui Dumnezeu.

"In adevar, cand intristarea este dupa voia lui Dumnezeu, aduce o pocainta care duce la mantuire si de care cineva nu se caieste niciodata..." (2Cor.7:10)

...

In concluzie: pocainta = gr.metanoia; ebr.shuwb, este o innoire a individului la nivelul mintii cel mai profund - (lb.greaca), sau la nivelul inimii, a launtrului lui - (ebraica), o schimbare radicala de la o viata pacatoasa la una din Dumnezeu.



------------------------------------------------------
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.06.2012, 00:57:02
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
ucenicule tu esti un fel de smurd, sau pompier salvator al natiunii ortodoxe (...)
Nu ma adresam celor cu adevarat credinciosi, sau celor cu adevarat drept-credinciosi.

Sunt destui aici care au un certificat de botez ca singura legatura cu Biserica lui Hristos.



Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
...prea te asemeni cu penticostalul din coiciu.ai schimbat putin optica, cea care nu a dat deloc rezultate,asigurindu-ti chiar repetarea citor-va banari cu suces.
Nu sunt acela despre care spui. Sunt de la inceput logat aici cu ID-ul de ucenic.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.06.2012, 00:58:03
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit De pe topicul "Ati avut vreodata sentimentul"

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
ucenicule tu esti un fel de smurd, sau pompier salvator al natiunii ortodoxe (...)
Nu ma adresam celor cu adevarat credinciosi, sau celor cu adevarat drept-credinciosi.

Sunt destui aici care au un certificat de botez ca singura legatura cu Biserica lui Hristos.



Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
...prea te asemeni cu penticostalul din coiciu.ai schimbat putin optica, cea care nu a dat deloc rezultate,asigurindu-ti chiar repetarea citor-va banari cu suces.
Nu sunt acela despre care spui. Sunt de la inceput logat aici cu ID-ul de ucenic.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.06.2012, 09:47:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit Din acest topic...

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Nu ma adresam celor cu adevarat credinciosi, sau celor cu adevarat drept-credinciosi.

Sunt destui aici care au un certificat de botez ca singura legatura cu Biserica lui Hristos.




Nu sunt acela despre care spui. Sunt de la inceput logat aici cu ID-ul de ucenic.
Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Nu ma adresam celor cu adevarat credinciosi, sau celor cu adevarat drept-credinciosi.

Sunt destui aici care au un certificat de botez ca singura legatura cu Biserica lui Hristos.




Nu sunt acela despre care spui. Sunt de la inceput logat aici cu ID-ul de ucenic.
Ești bâlbâit?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.06.2012, 09:49:33
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Ucenicule, sincer ma bucur de initiativa ta. Este foarte bine (constructiv) ca vrei sa cureti in felul acesta thread-urile de tot felul de discutii off-topic, la intrebarile care nu vizeaza subiectul topicului, se pot aduce comentarii aici.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.06.2012, 10:04:28
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

pt "ucenic"

am si eu o curiozitate ,din ce confesiune faci parte ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
de ce va e teama in lume ? Mirela0110 Generalitati 31 27.02.2014 01:06:32
Lume sau manastire? goldfinger17 Calugarul 114 27.06.2013 10:48:48
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 12:27:11
De prin lume adunate.... patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 0 23.03.2009 01:36:38