Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 02.02.2010, 09:24:37
seraph seraph is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit ecumenism

Salut . La ed. Christiana exista o carte numita "zeul tolerantei si descrestinarea crestinismului" este scrisa de om cu mult har care intre timp a imbracat haina monahala si a dorit sa ramana anonim - unde cred eu ca trateaza cat se poate de bine chestiunea aceasta a ecumenismului si toate ramurile lui . Stiu ca si parintele Staniloaie a purtat dialoguri cu cei de alta confesiune religioasa dar intru cu totul alta maniera decat cea care ni se "vara" pe gat in aceasta epoca materialista si ecumenista. Asa ca pana sa ne dam noi cu parerea cu filozofiile noastre lumesti hai sa ne uitam la cei mai luminati de Domnul nostru Isus Hristos.
Doamne Ajuta .
Reply With Quote
  #362  
Vechi 02.02.2010, 09:49:10
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

S-a scris aici de ascultare de episcopi, da le dam ascultare dar pina la pacat. Eu de la duhovnicul meu am invatat un lucru trecerea de la ascultarea orbeasca (care e f buna dar e o prima treapta) la ascultarea cu discernamint. Mi-a fost f greu, preferam sa fac ascultare milimetrica decit sa-mi bat capul sa fac ascultare cu discernamint..si l-am intrebat de ce ma pune sa fac lucrul acesta? Mi-a raspuns simplu "vin vremurile in care trebuie sa fim intelepti ca serpii ca sa ne mintuim. trebuie sa te rogi la Dumnezeu sa-ti dea intelepciune, darul discernamintului care spunea Sf Antonie ca este cel mai mare!".
Ortodoxia nu este si nu a fost nicodata in criza! Ea e deplina! Noi ca oameni indoielnici si iscoditori suntem in criza spirituala, materiala, etc..dar nu Ortodoxia.
Fani mai citeste vietile sfintilor, vei invata de acolo teologia practica ca doar cea teoretica care se preda acum...cam vedem unde duce....Sf Maxim Marturisitorul a fost episcop? Nu! Dar tinea dreapta credinta si se opunea strimbarii dreptei credinte si doar asa de forma, cum i se propunea sa semneze....a fost piatra de poticnire pt toti: patriarhi, imparati, episcopi, boieri, etc...pina la urma pt ca nu au reusit sa-l aduca de un gind cu ei (sa semneze ca in Hristos e o sg fire si o sg vointa - erezia monotelisata - coptii de azi) l-au batut cumplit, i-au taiat limba si mina dreapta si l-au trimis in exil la 75 de ani! Intreb si eu acum: cine a cistigat? Ei sau Sf Maxim Marturisitorul?
Nu voi mai scrie pe acest topic, doar atit va indemn studiati cum s-au facut rupturile in credinta ca sa va dati seama ca nu se poate coase acum totul cu ata alba. Si aici nu e vorba de lipsa de iubire, bineinteles ca si ei pot fi oameni buni, dar dreapta credinta e altceva ...Sf Ioan Teologul care este prin excelenta apostolul iubirii ne indemna ca ereticilor sa nu le dam nici buna ziua! Domnul a zis sa-i iubim pe vrajmasii nostri nu pe ai Lui....ca om il iubesc, il respect, daca are nevoie il ajut, dar ca credinta nu vreau sa am nici un amestec cu ei.AMIN!
Reply With Quote
  #363  
Vechi 02.02.2010, 14:12:37
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seraph Vezi mesajul
este scrisa de om cu mult har care intre timp a imbracat haina monahala si a dorit sa ramana anonim -
Doamne Ajuta .
Cata credibilitate poate avea o carte scrisa de un...anonim? ZERO!
Cand am deschis cartea aceasta si am vazut ca nu e trecut niciun autor si in loc de ,,nume" scria ,,anonim", urmatorul lucru care l-am facut a fost sa o pun la loc in raft.
Trebuie sa citim carti care provin de la oameni cu credibilitate, sau pe care ii stim ca fiind avizati, deci implicit credibili, nu ,,nimeni".
Reply With Quote
  #364  
Vechi 02.02.2010, 18:49:48
seraph seraph is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

avizati in ce? in credinta? se obtine aviz pentru asa ceva ? exista o unitate de masura? "cultul originalitatii" nu si-a pierdut inca urma printre popoarele ortodoxe ; iar in alta ordine de idei, ati apucat macar sa vedeti ce scrie acolo (nemaipunand citatele sfintilor parinti ai bisericii care apar in acea carte, sau al unor preoti cum ar fi Serafim Rose/care la randul lui a vorbit si el in acelasi duh despre caracatita aceasta ce poarta denumirea de ecumenism si la care trebuie toti sa ne supunem ). Sau doar va multumiti sa spuneti ca daca e scrisa de un anonim nici macar nu va deranjati sa va uitati. Cartea are o bibliografie ,verificati sursele acestei carti si veti vedea ca este ceva mult mai profund in spatele acestei tipologii a gandirii de genul "Daca e scrisa de un anonim nu ma intereseaza" .
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #365  
Vechi 02.02.2010, 19:56:09
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seraph Vezi mesajul
sau al unor preoti cum ar fi Serafim Rose/care la randul lui a vorbit si el in acelasi duh despre caracatita aceasta ce poarta denumirea de ecumenism si la care trebuie toti sa ne supunem ).!
Asta-i un indiciu ca trebuie citita cu MAAARE discernamint si atentie!
Reply With Quote
  #366  
Vechi 02.02.2010, 20:25:35
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Asta-i un indiciu ca trebuie citita cu MAAARE discernamint si atentie!
Ai vreo problema cu Parintele Serafim Rose?
Reply With Quote
  #367  
Vechi 02.02.2010, 21:08:00
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Ai vreo problema cu Parintele Serafim Rose?
Da, am. Am trecut si eu prin faza de "fan" a lui Serafim Rose pina cind m-a luminat Dumnezeu ca lucrurile nu stau chiar asa si ca in cazul lui ca si in cel a lui A. Boca este vorba de fanatism si habotnicie.
Dar, din nou, asta este experienta mea personala...nu impun nimanui ..fiecare este cu felul lui de a vedea aceste scrieri si scriitori!
Reply With Quote
  #368  
Vechi 03.02.2010, 01:52:34
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da, am. Am trecut si eu prin faza de "fan" a lui Serafim Rose pina cind m-a luminat Dumnezeu ca lucrurile nu stau chiar asa si ca in cazul lui ca si in cel a lui A. Boca este vorba de fanatism si habotnicie.
Si stilul patriarhului de a lua chiar si Sfintele Moaste si a le da la eretici, ti se pare ceva normal? Ti se pare habotnicism sa pastrezi Ortodoxia si Sfintele Canoane, sau sa faci tot ce este posibil pentru a minti poporul "prin ecumenism ne apropiem unii de altii"??? De unde aceasta minciuna? Cine s-a apropiat de Ortodoxie? Tu nu vezi o schimbare radicala??? Te uiti putin la cate au fost luate de la catolici, si "cate" au luat catolicii de la noi??? Te uiti ca avem ierarhi care au studiat la protestanti, si imi poti arata care sunt "ierarhii" sau "ierarhițele" protestanti/protestante care au studiat Ortodoxia??? Sunt Biserici cu icoane pictate in stil papistasesc! Sunt si biserici catolice pictate in stil Ortodox Bizantin??? Nicidecum! TU NU VEZI CA TOATE ACESTEA SE FAC DOAR PENTRU A NE TRAGE LA CATOLICISM SI LA SECTARISM, NUMAI SA NU MAI VADA EI BISERICA LUI HRISTOS IN FATZA OCHILOR???
Cine era Ioan Maximovici? Cine era Serafim Rosse? Cine era Arsenie Boca? Cine era paisie Aghioritul? Cine au fost Iorest si Sava? Ce au facut ei? Ceea ce fac patriarhii de acum? NU! Au colaborat cu catolicii si cu toate sectele in favoarea DENATURARII invataturii din Biserica Ortodoxa???? NU! Atunci, de ce sunt ei habotnici? Oare, ti se pare ca Sfantul Antonie cel mare, manca o data la saptamana pentru ca era fanatic? Ti se pare ca mucenicii plecau capul in fata sabiei, de fanatici??? Acum stii ce fel te invata ierarhia Bisericii, pe care indirect ii numesti drepti si nehabotnici???? Uite ce spun:
"Si daca ar fi sa vina cu impunerea cipului, eu il primesc pentru a respecta legea statului; insa o sa pun crucea peste si nu vor putea face nimic dracii" (Arhiepiscop Casian Craciun). Oare, asa au facut si Sfintii Parinti??? Au zis candva "lasa ca mananc din fructele din piata, care au fost stropite cu sange de vitel jertfit zeilor, pentru ca eu pun crucea si gata? Oare, stii ca si cu crucea in mana erau sfinti care primeau inselaciune de la diavol, si care chiar erau batuti de diavoli pana abia scapau vii??? CITESTE PATERICUL ATHONIT si vietile athonitilor si vei vedea; pentru ca Crucea, Icoana, Cartea, nu sunt obiecte care il inspaimanta pe diavol. Nu te intrebi: de ce ai ispite in Biserica? pentru ca dracul se apropie de tine si iti distrage atentia de la slujba. De ce? Oare, nu ii este frica de Hristos, care este in Biserica? NU ii e frica de Icoane si de tamaie? NU, nu ii este! Pentru ca Hristos a lasat pe diavol ca sa-l ispiteasca pe om, ca prin acesta sa se vada care cade si care merita sa primeasca viata vesnica in imparatia Lui Dumnezeu. Asa si cu cipurile si toate alea, cu ecumenismul si cu ierarhii ecumenisti: Dumnezeu i-a lasat sa se faca preoti si episcopi, precum si pe catolici ii lasa; Dumnezeu le-a ingaduit sa slujeasca, precum si budistilor le-a ingaduit; Dumnezeu i-a lasat sa predice, precum si baptistii predica; numai ca nimic nu este cu tărie, daca nu pleca din inima tare. Deci, orice invatatura data de ei, are o caramida lipsa, iar la un momentdat vine dracul si mai scoate una, inca una, inca una (literele) si asa ajunge sa darame totul. Sunt multi care se cred tari si cu litere lipsa, ca spun ei "Am nadejde in Dumnezeu" si nu-si pun intrebare: NU cumva crezi ca si Arie a avut credinta in Dumnezeu??? El da, a avut, numai ca a crezut gresit. Daca el nu ar fi crezut, nu l-ar fi pedepsit Dumnezeu; dar, el a crezut gresit si a si propovaduit invatatura strâmbă. De aceea, ai grija ca toate acestea s-au ingaduit ca Dumnezeu sa vada pe cine este omul capabil sa numeasca habotnic si pe cine sa asculte, cine sa-l calauzeasca prin scriptura spre iad, si cine sa-l calauzeasca prin Scriptura spre Imparatia Lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #369  
Vechi 03.02.2010, 02:06:17
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da, am. Am trecut si eu prin faza de "fan" a lui Serafim Rose pina cind m-a luminat Dumnezeu ca lucrurile nu stau chiar asa si ca in cazul lui ca si in cel a lui A. Boca este vorba de fanatism si habotnicie.
Dar, din nou, asta este experienta mea personala...nu impun nimanui ..fiecare este cu felul lui de a vedea aceste scrieri si scriitori!
Ce ai citit? Ca sa discutam pe subiect.
Reply With Quote
  #370  
Vechi 03.02.2010, 08:56:31
seraph seraph is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Eu am un mare respect pt Parintele Serafim, unul dintre motive fiind acela ca amandoi l-am redescoperit pe Hristos prin Rene Guenon - apoi, sa ma ajute Dumnezeu sa ajung macar la degetul cel mic al acestui parinte binecuvantat de Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce argumente sa-i aduc unei persoane care nu crede in sfinti? pacatoasa Generalitati 19 28.04.2023 21:31:00
Argumente in favoarea faptului ca BO este adevarata Biserica a Lui Hristos Lucian008 Despre Biserica Ortodoxa in general 106 27.03.2014 14:34:37
Dialogul BOR cu BC si bisericile crestine mihailt Biserica Ortodoxa Romana 38 11.07.2011 17:29:40
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 13:03:37
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 20.06.2008 23:42:10