Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.09.2007, 18:39:25
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

am 22 de ani.dar care este legatura intre unul mai tanar si unul mai batran?aici suntem legati intru Hristos si toti avem trairi spirituale in functie de credinta noastra,nu in functie de varsta.daca este sa o luam dupa varsta,atunci pot spune ca la 16 ani eram mult mai matura spiritual decat acum.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.09.2007, 18:59:06
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
In ianuarie implinesc 30 ani. Daca va intalneam si vedeam varsta, n-as fi putut sa citesc din mesajele mele!
Cred ca e mai bine sa ma adresez cu "dumneavoastra" de acum incolo.
Imi permit sa spun ca intre fratii de aceeasi credinta nu trebuie sa vorbim cu dumneavoastra ci la per tu. Ne putem adresa Frate...., sora...sau pe nume.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.09.2007, 19:05:05
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai dupa parerea mea cei batrini stiu ca nu stiu nimic, in timp ce cei tineri sint convinsi ca stiu totul :D
Unii mai lipsiti de mine (asa ca mine) uita ca au fost si ei tineri si incearca sa convinga pentru ca au trait cite ceva. Desigur sintem frati dar asta nu inseamna ca sintem identici.
Uite un exemplu: eu am ajuns la concluzia ca sfaturile duhovnicesti nu sint comune tuturor...adesea. Fratele meu mai tinar insa vine si-mi da cu un citat peste bot in care marele Parinte X a spus asa si ca atare nu mai exista loc de stinga sau dreapta!
Daca parul meu alb nu s-ar fi inalbit degeaba asi multumii pentru pocneala si mi-asi vedea de ale mele...da eu ma agit si ii raspund; ca in final el sa ramina convins de a lui si eu cu tensiunea in jur de 180!!!:D
Si acum sa nu crezi ca eu ii dispretuiesc pe cei tineri. Nici pomeneala, ii admir chiar. Ce bine ar fi fost sa ma preocupe si pe mine la virsta lor Dumnezeu/mintuirea.... N-a fost asa. Dar nici nu asi mai vrea sa fiu tinar si convins de dreptatea mea.:)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.09.2007, 19:13:04
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

bmd, ai dreptate. Si eu i admir pe tinerii, care inca de la varsta tineretii il cunsc pe Domnul Iisus si pe Maica Sa. In felul acesta vor ajunge sa faca mai putine pacate decat noi cei convertiti la anii maturitatii.
Nici eu nu as vrea sa mai fiu tanara ca ei, caci grele vremuri ii asteapta. Bine insa ca bunul Dumnezeu, dandu-le credinta, i-a echipat pentru incercarile care vor aparea. Dumnezeu sa va binecuvanteze si sa ne binecuvanteze pe toti.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.09.2007, 20:32:32
Chupacabra Chupacabra is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 64
Implicit

20 de ani. Stiu ce raspuns voi primi din partea unora asha ca nu mai este necesar sa-l scrieti.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.09.2007, 00:22:22
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)eu cred ca acest topic este foarte bun,ca ne pune fata-n fata potrivit realitatii,chiar si virtuale.Varsta spune multe despre om.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.09.2007, 21:52:44
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

....eu personal nu cred ca varsta spune tot despre om,sunt multi oameni imaturi desi ajung la varsta biologica de 5o-6o de ani,asa cum sunt si tineri copti la minte desi au numai 2o -25 de ani.Eu personal am constatat cu bucurie ca multi tineri GANDESC FRUMOS..si multi batrani..sunt ramasi tributari unui regim de viata gregar.obisnuiti sa -si ascunda capul in nisip.Sf.Ioan Gura de Aur in Cuvantul catre Pastor spunea (redau aproximativ):sa iei aminte Pastorule de suflete ca poti intalni copii de 15-16 ani care au o asezare sufleteasca mai buna decat barbati de 5o de ani si care inteleg mai degraba chemarea spre implinirea celor sfinte"..asa cum haina nu-l face pe om nici varsta nu este relevanta.si inteleptul Solomon spune ceva de genul ..:)caruntetile batranetilor nu se numara dupa numarul anilor.:)Scuze domnilor si doamnelor mai batraiori,caci si eu ma numar printre voi..si nu generalizez.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.09.2007, 21:56:00
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da diplomatia vine cu virsta...la cine vine! La mine a uitat!:)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.09.2007, 21:58:01
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

deci :varsta nu e o virtute,nu e egala cu intelepciunea.Eu lucrand cu copii de multe ori am ramas uimita de intelepciunea unora dintre ei.Oricum varsta din buletin nu este importanta,nu conteaza,nu avem de ce sa ne facem probleme din cauza ei,cum nu trebuie nici sa ne laudam cu ea.Personal si sa nu mi-o luati in nume de rau vreau sa stau in luntre cu cei mai tineri,cei mai in varsta de multe ori nu stiu sa imbatraneasca frumos.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.09.2007, 22:09:09
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu!Puteti sa mi-o luati in nume de rau!:D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Altă Evanghelie Carmen FUNIERU Despre Sfanta Scriptura 17 04.02.2014 15:53:19
o alta perspectiva The_Fallen Generalitati 24 07.01.2013 14:54:10
alta rugaminte alt_inceput Generalitati 0 08.06.2011 10:38:56
Nasi ... de alta religie! cdiasimi Nunta 51 09.02.2010 15:59:33
in alta tara, dar tot saraca Anna Despre Biserica Ortodoxa in general 22 09.06.2009 07:43:16