Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1691  
Vechi 05.11.2013, 12:41:55
maria34's Avatar
maria34 maria34 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit Un frate ortodox ii lamureste pe sectarii cei rataciti

http://deveghepatriei.wordpress.com/...-cei-rataciti/
Reply With Quote
  #1692  
Vechi 05.11.2013, 13:24:20
maria34's Avatar
maria34 maria34 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Adventistii cred in vedeniile si in crizele de epilepsie ale lui Ellen G. White.. decat in Maica Domnului si in sfanta cruce pe care a fost rastignit Domnul nostru Iisus Hristos pentru pacatele noastre .Ei asteapta o a doua venire.Care a doua venire?! daca pe prima o nesocotiti si o necinstiti!
Zilnic se mai trezeste cate un eretic sa-si creeze propria lui secta. John Smith si Thomas Helwys(baptisti),A.J. Tomlinson si Charles Parham(penticostali),William Miller si Ellen G. White (adventisti),Charles T. Russell (yehovisti)… asa au aparut sectantii. Niste fermieri din America s-au gandit…”hai sa facem si noi o afacere si sa vindem locuri in rai”, asa au aparut “cultele” neoprotestante.
Sectantii , traiesc cu impresia ca sunt pe picior de egalitate cu Ortodoxia…ei bine, tocmai asta trebuie sa refuzam . Ei nu sunt pe aceeasi treapta cu Ortodoxia, sectele au aparut in 1900 toamna ,la spartul targului ,pe cand Ortodoxia are succesiune pana la Sfintii Apostoli . Sa faci o egalizare intre Ortodoxie si secte e pur si simplu tradare.

A ceda in fata sectelor, ar insemna sa ne plecam capul in fata diavolului in semn de supunere. “Vedeți să nu fiți amăgiți, căci mulți vor veni în numele Meu, zicând: Eu sunt, și vremea s-a apropiat.Nu mergeți după ei “(Luca 21, 8 ).
Reply With Quote
  #1693  
Vechi 05.11.2013, 17:15:08
maria34's Avatar
maria34 maria34 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit http://www.sfaturiortodoxe.ro/credinta.htm

http://www.sfaturiortodoxe.ro/credinta.htm
Reply With Quote
  #1694  
Vechi 05.11.2013, 18:20:10
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit Trairea credintei

Recunosc ca nu cunosc foarte multe despre sectele existente in lumea asta si, mai ales, despre cei care fac parte din ele.
Dar daca tot cei care au aderat la aceste secte vor sa ne convinga ca sunt bune, adevarate etc, etc as fi curioasa sa ne vorbeasca despre niste oameni traitori ai ''credintei'' respective. Noi, in ortodoxie, avem atatea exemple de sfinti si nu numai: avem exemple de oameni care au trait/traiesc credinta ortodoxa la cel mai inalt nivel daca pot sa spun asa: preoti, calugari, mireni.

As fi curioasa sa vad niste exemple de penticostali, baptisti, iehovisti si ce-or mai fi care au trait o viata intreaga in credinta, in iubire, in smerenie, care au facut multe fapte bune, care au scris carti si despre care s-au scris carti din care sa putem invata ceva, care ar putea sa fie exemple, modele de viata adevarata pentru oricine, asa cum sunt cei care traiesc invatatura ortodoxa cu adevarat!

Parintele Arsenie Boca a spus ca exista o singura cale senina: TRAIREA invataturii crestine in toata adancimea ei si cu toata sinceritatea noastra! Bineinteles ca se referea la invatatura crestin ortodoxa, dar daca cineva poate sa spuna ca mai este si o altfel de invatatura crestina, sa demonstreze prin exemple concrete de traitori, nu numai teoretic...

Doamne ajuta!

Last edited by Iliana; 05.11.2013 at 18:34:13.
Reply With Quote
  #1695  
Vechi 06.11.2013, 00:22:59
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iliana Vezi mesajul
Recunosc ca nu cunosc foarte multe despre sectele existente in lumea asta si, mai ales, despre cei care fac parte din ele.
Nici nu trebuie să știi.
Ce, ortodoxia nu-ți este de ajuns?
Citat:
În prealabil postat de Iliana Vezi mesajul
As fi curioasa sa vad niste exemple de penticostali, baptisti, iehovisti si ce-or mai fi care au trait o viata intreaga in credinta, in iubire, in smerenie, care au facut multe fapte bune, care au scris carti si despre care s-au scris carti din care sa putem invata ceva, care ar putea sa fie exemple, modele de viata adevarata pentru oricine,
Asta ne mai lipsea!
Să vină pocăimea să se umfle în pene cu caraghioșii lor, cu lupii lor, cu sectarii lor fruntași.
Doamne ferește!
Reply With Quote
  #1696  
Vechi 06.11.2013, 08:00:53
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Nici nu trebuie să știi.
Ce, ortodoxia nu-ți este de ajuns?

Asta ne mai lipsea!
Să vină pocăimea să se umfle în pene cu caraghioșii lor, cu lupii lor, cu sectarii lor fruntași.
Doamne ferește!
Da, tocmai de asta nu ''studiez'' sectele pentru ca-mi este de ajuns ortodoxia. Dar am vazut chiar pe acest forum ca intra diversi sectari care tot incearca sa-i convinga pe altii despre ''credinta'' lor. Si ma refeream ca daca tot sustin ca sunt bune si drepte miile de secte care au aparut ca ciupercile dupa ploaie (nu erau de-ajuns protestantii, au aparut si noii protestanti, in curand n-or sa mai stie care si ce contesta, despre ce protesteaza!), atunci sa vina cu exemple concrete de oameni adevarati, traitori ai ''credintelor'' lor, iar daca nu au, atunci sa taca!

Oricum n-am inteles niciodata ce cauta pe un site/forum ortodox, am mai pus intrebarea asta aici, dar nu mi-au dat vreun raspuns. Eram doar curioasa de ce intra si citesc/scriu, deci nu ca as ceva impotriva sa intre, ci doar as vrea sa inteleg ce-i determina, ca n-am observat ca ar vrea sa afle ceva despre dreapta credinta!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #1697  
Vechi 06.11.2013, 12:37:39
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iliana Vezi mesajul
Dar am vazut chiar pe acest forum ca intra diversi sectari care tot incearca sa-i convinga pe altii despre ''credinta'' lor.
Nu mai intră demult.
Lasă-i în pace! Nu ne trebuie nici o mărturie despre trăitorii lor. Trăitori eretici?
Vrei să-i aduci din noi aici doar pentru curiozitatea ta bolnavă?
Nu mai lovi cuibul cu viespi sectare!
Reply With Quote
  #1698  
Vechi 12.11.2013, 09:08:21
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Nu mai intră demult.
Lasă-i în pace! Nu ne trebuie nici o mărturie despre trăitorii lor. Trăitori eretici?
Vrei să-i aduci din noi aici doar pentru curiozitatea ta bolnavă?
Nu mai lovi cuibul cu viespi sectare!
fiecare este liber sa faca ce doreste amice
Reply With Quote
  #1699  
Vechi 12.11.2013, 19:54:34
dormarunt65 dormarunt65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.11.2013
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria34 Vezi mesajul
Se pare ca autorul articolului se cearta cu Sfintii Apostoli ai Domnului Iisus Hristos. Daca ar fi citit cartea Faptele Apostolilor si cele 21 de epistole ale Sfintilor Apostoli (se gasesc in Sfanta Scriptura), ar fi vazut ca nici acestia (Sfintii Apostoli) nu foloseau icoane (de inchinare in fata lor, nici vorba)si combateau inchinarea la sfinti sau ingeri. Cat despre inchinarea la morti .... departe de ei acest gand. Sfintii Apostoli propovaduiau cu putere invierea, nu cultul mortilor.

Cred ca este bine ca atunci cand vrem sa corectam pe cineva, sa-i aratam crestinismul Sfintii Apostoli (crestinsmul autentic, pur), nu "crestinismul" nostru.
Reply With Quote
  #1700  
Vechi 12.11.2013, 20:02:35
dormarunt65 dormarunt65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.11.2013
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iliana Vezi mesajul

Oricum n-am inteles niciodata ce cauta pe un site/forum ortodox,

Poate ai ocazia sa-i prezinti unui "sectant" care este credinta adevarata. Esti dispusa sa ma inveti? Daca da, sa stii ca am un fix: sa-mi exemplifici orice invatatura cu gandirea si practica Sfintilor Apostoli ai Domnului Iisus Hristos (le gasim, din belsug, in Sfanta Scriptura). Sfantul Apostol Pavel a spus; "calcati pe urmele mele caci si eu calc pe urmele lui Hristos" (1 Corinteni 11:1).

Asadar, poti sa-mi arati credinta adevarata? Daca da, voi avea multe intrebari de pus iar un credicios trebuie sa stie sa-si marturiseasca credinta cu ceva ce nimeni nu contesta: invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli (gasite numai in Sfanta Scriptura).

Last edited by dormarunt65; 12.11.2013 at 20:06:08.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32