Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.11.2013, 15:34:13
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Din articol reiese ca ea a dorit sa fie inhumata peste sot, decedat cu cativa ani inainte, nu avea un loc langa el, ci aveau un singur loc. N-am mai intalnit caz din acesta, ca ar fi trebuit sa fie si preotul ortodox, care sa faca prima parte, caci exista o persoana deja inhumata in acel loc si pastorul adventist care sa o inhumeze pe ea. Daca aveau doua locuri, nu era nicio problema, ca o puteau inhuma dupa ritualul adventist, langa mormantul sotului. (desi e de evitat amestecarea confesionala, cimitirele au in general locuri separate pentru diversele culte)

Cei de la Protv manipuleaza, nu langa sot voia, ci in acelasi loc. Caci, de ce ar mai sluji osemintele daca ei ar fi avut un loc langa?
La ora 11, rudele batranei au venit la cimitir cu o coliva pentru a fi slujite osemintele abia scoase din groapa.

Mi se pare cam aiurea sa inhumezi la comun oameni de credinte diferite, mai ales un ortodox si un adventist, stiind ca adventistii au alte practici (aprinzi o lumanare pentru unul, stiind insa ca celalalt se opune acestui gest etc. trebuiesc ambii respectati) Era firesc ca ea sa fie inumata alaturi de adventisti, daca tot a ales sa paraseasca Biserica sau langa mormantul sotului, insa nu in acelasi loc, pentru a nu genera complicatii.
ca la nebuni....
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.11.2013, 16:40:03
maria34's Avatar
maria34 maria34 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit inselatoria sectelor

Cum spuneam si inainte ...Sectantii se folosesc de tine(de banii tai) cat esti in viata.Cand ai murit ,nu le mai esti de folos.Amagesc si dezorienteaza bietii oameni pentru bunastarea lor.
Referitor la ``a o afuma``asa cum exprimi tu...eu stiu ca :satana se teme(fuge) de cruce si de tamaie.Sa fie oare si motivul sectantilor?!Insusi satana ingenunchie in fata Domnului Iisus Hristos,sectantii nu.Ei nu se supun.
__________________
Maria34
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.11.2013, 17:18:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ai mai scris si pe pagina precedenta aceeasi prostioara si ti-am explicat cum stau lucrurile.
Asta e crezul lor, mortul in perspectiva lor e dus si nu mai are nevoie de altceva.

Sa nu uitam ca mortul are si rude, si in functie de cum i se acorda ultima asistenta depinde si bunavointa financiara a acestora.

Cu cat sunt mai bogate, cu atat i se face o inmormantare mai frumoasa, cu multi pastori, predici la tot pasul, etc.

Si nu confunda credinta cu crezurile populare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.11.2013, 18:15:55
maria34's Avatar
maria34 maria34 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Smile inselatoria sectelor

D-le AlinB,nu trebuie sa te deranjezi sa-mi explici nimic.Cunosc destul de bine crezul lor,mai bine decat iti inchipui dumneata.Pe unul din ei l-am adus la dreapta credinta,si sper sa nu fie ultimul.Mesajul postat de mine a fost adresat strict ortodocsilor .Multumesc,oricum!
...Sa ajutam sufletele oamenilor,sa le indrumam spre mantuire ,fiindca fiecare suflet omenesc este mai presus decat oricare dintre comorile lumii,straduindu-l sa-l slobozim de sub jugul pacatelor.
__________________
Maria34
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Studentii in biblie o alta ramura a sectelor none Alte Religii 9 16.10.2010 16:52:29
Agresivitatea sectelor Mikhael Secte si culte 81 26.03.2010 19:36:43