Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.12.2009, 12:15:43
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oanamiki26 Vezi mesajul
da. dansul stie ca este duhovnicul meu, ma stie de un an si ceva, am fost la dansul de nenumarate ori...avand o problema destul de serioasa...

nu sunt din parohia dansului, este calugar la manastirea radu voda.
Stii ce as face eu in locul tau? L-as "para" la Doamne ca nu "isi face treaba". I-as spune tot ce simt in legatura cu asta. (Eu m-am apucat de "I-am citat" lui Dumnezeu si din sfintii parinti legat de nevoia de parinte duhovnicesc pentru ca deja intrasem in panica si nu mai intelegeam nimic). Apoi I-as spune sa faca cum stie EL ca la urma urmei eu pe EL Il caut nu pe parintele cutare sau cutare. SI lasa-te purtata de El. O sa iti vina ceva in cap. Fa ce iti vine, ca e Doamne cu tine. Tu tine-ti mintea la EL mereu. "Bate-L la cap" ca femeia cananeaca. Si nu cauta tu solutii pentru ca oricat de bune ar fi solutiile noastre Dumnezeu are mereu o solutie mai buna.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.12.2009, 13:00:17
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Trebuie dată și o explicație la cele spuse de tine ! De ce și pentru ce ? Mult mai corect mi se pare !
Trebuie sa afle si el pentru ca se poate indrepta din cele aflate. Poate afla ce anume tulbura pe ucenici si lumea din jurul lui, isi poate reface programul si poate acorda mai multa atentie oamenilor de rand.

De asemenea, nu se pleaca de colo pana colo la nimereala. Se poate pleca oricand, insa cu stiinta vechiului duhovnic. Nici un duhovnic nu are puterea de a opri pe ucenic la el. Insa ucenicul e dator sa instiinteze pe duhovnic de cele ce gandeste.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.02.2011, 18:19:50
ivasile ivasile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2008
Mesaje: 14
Implicit Vreau sa imi schimb duhovnicul?

am citit si eu cu interes toate mesajele scrise pe tema.

Cred ca este mare ispita, sa iti schimbi duhovnicul fara un motiv cu adevarat intemeiat.

Ori, faptul ca este bolnav un timp, ca este ocupat, ca nu e tocmai aproape de casa ta..... toate acestea, daca intervin mai ales la un moment dat, sunt prilejuri sa ne rupa de parintele, si ...cine stie unde sa ne mai duca..

Sunt de acord ca orice indoiala am avea, trebuie sa i-o spunem Sf Sale, si abia dupa aceea sa vedem daca suntem cu adevarat indreptatiti sa facem acel pas al despartirii de parintele duhovnic caruia ne-am incredintat Mantuirea.

Dumnezeu sta ascuns si vede! Si nu va lasa nerasplatita orice osteneala . Nimic nu este indeajuns de greu pentru a nu fi facut in vederea mantuirii sufletelor noastre.

Se zice ca, nu are cel rau placere mai mare decat sa desparta un fiu duhovnicesc de duhovnicul sau... Se mai zice si ca un parinte sufera intotdeauna mai mult pentru fiii lui decat fiii pentru el...

sa nu uitam, si duhovnicii sunt oameni, pot fi bolnavi, pot fi ocupati, pot fi depasiti de probleme, pot fi cu atat mai rau si mai mult ca noi, ispititi si incarcati de toate relele tuturor marturisirilor ce le aud si de ranile pacatelor ce le dezleaga.
Dumnezeu sa ne lumineze pe toti!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.08.2011, 18:57:08
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de oanamiki26 Vezi mesajul
Revin cu povestea mea...Am ajuns, prin mila lui Dumnezeu chiar pe data de 24 decembrie si m-am spovedit...

Dar..totul a decurs destul de mecanic pt duhovnic....era si aglomerat, e adevarat, dar si data trecuta la fel a fost: eu am citit lista cu pacate..dansul a scos 2 cuvinte...sau a scris mesaje...si la sfarsit m-a binecuvantat..si atat.

Nici un canon,desi am facut lucruri tare urate..nici un sfat..nimic.
Mi se pare din ce in ce mai evident ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda, dpdv al comunicarii...si as vrea sa imi gasesc altul...

Dar nu stiu unde sa caut...Pe de alta parte mi-e rusine sa ii spun ca vreau sa plec de la dansul..
Buna. Probabil ti-ai rezolvat problemele pana acum.


Dar am zis sa raspund daca tot m-am uitat aici. Duhovnicii obisnuiesc sa nu dea un canon prea mare(sau chiar deloc in cazul tau) celor cu mai multe pacate. Ai zice ca e o mare greseala, nu?

Dar se gandesc ca oamneii aceia nu au prea multa ravana si daca le da canon s-ar putea sa nu mai vina la spovedanie, ca nu l-au facut, si-l pierde si asa mai bine nu-i da. Si iar daca ii da si nu-l indeplineste, e rau si pentru cel care l-a primit si pentru Duhovnic.

Dar daca simti nevoia unui canon, i-l poti cere. Si sa nu te mire ca e prea usor. Si inca ceva, Parintele isi face datoria fata de tine. In general doar daca ii ceri tu sfat iti da. Iti mai da si altfel, dar nu-ti stie nevoile sau se gandeste ca s-ar putea sa nu-ti placa si sa fugi. Si zice ca e mai bine sa te pastreze.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.08.2011, 19:05:31
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Roga-te la Dumnezeu ca data viitoare cand te duci la spovedit sa-ti dea canon si pentru pacatele spovedite inainte daca Dumnezeu considera necesar asa. Roaga-te la Dumnezeu sa puna in gura duhovnicului cuvintele de care ai nevoie.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 04.09.2013, 23:49:11
doinitza aussie doinitza aussie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2013
Mesaje: 1
Implicit eu l-am schimbat

Eu am avut o problema mult mai grava,nu m-a ranit nimeni mai mult decat fostul meu duhovnic,a incercat sa ma tenteze,mi-a facut avansuri,credeam ca este vreun test de-al lor,ma suna dimineata si noaptea,sotul meu si acum crede ca am avut o relatie cu el,dar nu am avut,apoi am aflat ca asa facea cu majoritatea femeilor,in spate te critica si-n fata te lauda si incuraja,pana la urma am stopat si nu m-am mai dus la el,am incercat de cateva ori sa-l sun,nu stiu cine m-o fi pus si nu imi raspunde,mai bine ca nu a raspuns,adevarul ca am sunat sa-i cer binecuvantare sa plec de la el,pana la urma am plecat la altcineva,la care m-am spovedit o singura data dar fara a intra in amanunte,si acum am momente in care imi amintesc neplacerile care mi le-a facut.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.07.2014, 01:18:58
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Se poate datorita unor schimbari in viata noastra dar cu rugaciune si in acord.Totdeauna am preferat duhovnici buni siguri cu viata si fapte clare pentru care am avut adanc respect.Sigur asta inseamna ca poate este departe si poti sa il vezi mai rar ca stai la rand cu multa rabdare sa apuci sa vorbesti cu el ca trebuie sa te pregatesti inainte de intalnire nu te duci asa oricum.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.10.2017, 20:08:31
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

E veche postarea dar si eu consider ca e mai bine sa il schimb. Motivul: la spovedanie sunt doar certata continuu ca si cum orice pacat inclusiv ca am mancat o bucata de carne e crima. Apoi mai e canonul pe care mi-l da, nu il pot duce. Nu ma cunoaste suficient si ma cearta daca nu tin tot postul dar eu am lipsa de calciu in oase si am avut probleme cu alimentatia iar cand mi-e foame trebuie sa mananc ca altfel ma ia cu lesin si ameteala. Partea naspa e ca mi-e cam frica de reactia lui ca e cam dur uneori, alteori nu si nu stiu cum reactioneaza.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.10.2017, 20:12:47
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdisAdina Vezi mesajul
E veche postarea dar si eu consider ca e mai bine sa il schimb. Motivul: la spovedanie sunt doar certata continuu ca si cum orice pacat inclusiv ca am mancat o bucata de carne e crima. Apoi mai e canonul pe care mi-l da, nu il pot duce. Nu ma cunoaste suficient si ma cearta daca nu tin tot postul dar eu am lipsa de calciu in oase si am avut probleme cu alimentatia iar cand mi-e foame trebuie sa mananc ca altfel ma ia cu lesin si ameteala. Partea naspa e ca mi-e cam frica de reactia lui ca e cam dur uneori, alteori nu si nu stiu cum reactioneaza.
E sufletul tău, nu te mai teme. :) Important e să te mântuiești, nu să-i fie gâdilat lui orgoliul că are mulți fii duhovnicești.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #40  
Vechi 10.10.2017, 21:15:44
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
E sufletul tău, nu te mai teme. :) Important e să te mântuiești...
DA, adica sa faca ascultare.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa imi schimb religia erwin84 Botezul 78 19.09.2014 08:02:15
Schimb de carti Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 14 31.08.2011 10:02:40
Schimb de Carte Ortodoxă stefania2011 Stiri, actualitati, anunturi 0 25.06.2011 12:41:09
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07