Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 23.07.2014, 16:13:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ca de obicei la dv, minciuni ortodoxiste. Fericitul cardinal Stepinac, primatul dreptcredinciosior croati, in curand, cu ajutorul lui Dumnezeu, canonizat cu sfintii bineplacuti Lui, in realitate a salvat vietile multor evrei, dar si ortodocsi. Cei care l-au acuzat pe Fericitul Stepinac au fost comunistii iugoslavi, care l-au si aruncat in inchsoare din 1946 si 1952, cand a iesit si n-a mai dus-o mult. Ca de obicei, ca si in tara noastra, episcopatul ortodox sarb s-a aliat cu comunistii rusi (alianta naturala), in vreme ce episcopii catolici croati erau in Aiudul iugoslav.
Asa ca, domnule Catalin, luati-va de mana cu Stalin si continuati a trage tare in episcopii catolici din nascocirea slavofila numita "Yugoslavia".
In primul rand cred ca va inselati, Yugoslvia a aparut in 1918, nu dupa al doilea razboi mondial. De aceea au si aparut conflicte intre croati si sarbi, primii nedorind opunandu-se incercarii regelui de a face o politica mai radicala.
Despre situatia din Croatia am scris aici: http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...7&hilit=ustasi
Nici macar comunistii nu l-au acuzat pe arhiepiscop de crima, ci de tacere si neluare de nicio masura impotriva celor vinovati, pe linie bisericeasca. In plus avea legaturi stranse cu conducatorii regimului. Da, despre evrei si tigani a spus intr-un discurs (el fiind un aprator al evreilor dinainte de venirea regimului ustas), dar despre ortodocsi nu a spus nimic. A spus doar sa se manifeste toleranta fata de ortodcsii casatoriti cu catolici si ca ortodocsii sa se converteasca la catolicism, daca viata le e in pericol.
Dar nu doar comunistii au avut ceva de spus, iata ce spune achiar un croat, fost ministru inainte de venirea ustasilor, scrisoarea fiind adresata chiar arhiepiscopului Stepinac, in 1942:
""In all these unprecedented crimes, worse than pagan, our Catholic Church has also participated in two ways. First, a large number of priests, clerics, friars and organized Catholic youth actively participated in all these crimes; but more terrible, even, Catholic priests became camp commanders and, as such, ordered or tolerated the horrible tortures, murders and massacres of a baptized people. One Catholic priest slit the throat of an Orthodox Serbian priest. None of this could have been done without the permission of their Bishops, and, since it was done, they should have been brought to the ecclesiastical court and unfrocked. Since this did not happen, then obviously the Bishops gave their consent, by acquiescence at least. "
Sa vedem ce spunea BBC-ul, in 1942: "The worst atrocities are being committed in the environs of the archbishop of Zagreb [Stepinac]. The blood of brothers is flowing in (the) streams. The Orthodox are being forcibly converted to Catholicism and we do not hear the archbishop's voice preaching revolt. Instead it is reported that he is taking part in Nazi and Fascist parades" (p 256)."
Nici Vaticanul nu a condamnat nimic, dimpotriva, papa l-a primit pe conducatorul regimului, Ante Pavelici si inainte de instaurarea regimului, cand deja era condamnat in Franta, pentru uciderea regelui sarb si a ministrului francez, dar si dupa ce a venit la putere. De asemenea, dupa razboi a fost ajutat sa se ascunda in Roma si sa fuga apoi, de membrii ai BC.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.07.2014, 02:19:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In primul rand cred ca va inselati, Yugoslvia a aparut in 1918, nu dupa al doilea razboi mondial.
Da. Si ? Am sustinut altceva ? Yugoslavia a aparut ca urmare a unui plan nationalist al "Serbiei Mari".

Citat:
De aceea au si aparut conflicte intre croati si sarbi, primii nedorind opunandu-se incercarii regelui de a face o politica mai radicala.
O politica mai radicala, adica sa-i rada pe croati de la radacina. Asta imi aduce aminte de o poezioara franceza, care, tradusa, suna cam asa: "Ce animal rau, plin de draci / Se apara cand il ataci!"

Citat:
A spus doar (...) ca ortodocsii sa se converteasca la catolicism, daca viata le e in pericol.
Poate ca s-a referit la...viata de veci. Trebuie sa fiu de acord cu Fericitul.

Citat:
iata ce spune achiar un croat, fost ministru inainte de venirea ustasilor,
Domnule, v-am mai spus: invatati de la catolici rigoarea documentarii si a precizarii surselor. "Un croat, fost ministru" nu imi suna prea precis. Publicat de care editor ? Sunt reproduse chiar cuvintele acestui necunoscut "fost ministru croat", sau altcineva i le atribuie ? Toate acestea conteaza, ca sa putem trasa si verifica sursa. Iar daca nu o putem intotdeauna face, macar sa avem o idee despre seriozitatea si obiectivitatea ei.

Dar sa citim, totusi, cuvintele ministrului necunoscut, aparute intr-o carte neprecizata, ale lui sau atribuite lui:

Citat:
" but more terrible, even, Catholic priests became camp commanders and, as such, ordered or tolerated the horrible tortures, murders and massacres of a baptized people. One Catholic priest slit the throat of an Orthodox Serbian priest."
Cum se numeau preotii aceia catolici care erau comandanti de lagare de concentrare ? Pauza. Cum se numeau lagarele de concentrare care au avut drept comandanti preoti catolici ? Lipsa. Cum se numeau prizonierii torturati si masacrati de preotii catolici comandanti de lagare ? Nexam.

Cat despre ultima propozitie, din care aflam cum un preot catolic a scos cutitul (il ascundea intr-o Biblie ?) si i-a taiat gatul unui preot ortodox: cred ca ati vazut prea multe filme de superactiune si ati citit prea multe romane (de Dan Brown).

Citat:
None of this could have been done without the permission of their Bishops, and, since it was done, they should have been brought to the ecclesiastical court and unfrocked. Since this did not happen, then obviously the Bishops gave their consent, by acquiescence at least.
Pai, cu probe precum colportari de acest tip, nici macar nu se primeste o actiune contra unui preot in tribunalele ecleziale catolice. Ia sa fi venit cu nume, probe, marturii! In loc, avem inventii care incalca bunul simt.

Dar:
Citat:
Sa vedem ce spunea BBC-ul, in 1942:
Iar avem o sursa trasabila. Cum ati facut, aveti acces la arhiva BBC din 1942 ?

Citat:
"The worst atrocities are being committed in the environs of the archbishop of Zagreb [Stepinac]. The blood of brothers is flowing in (the) streams.
De asta data, nu avem un singur preot catolic taind gatul unuia ortodox. Avem "sangele fratilor" care curge in suvoaie, semn ca preotii catolici, actionand la comanda Fericitului Stepinak, au purces la taierea gatilor multor preoti ortodocsi. Apocaliptica imagine si terifianta, domnule !

Citat:
Nici Vaticanul nu a condamnat nimic, dimpotriva, papa l-a primit pe conducatorul regimului, Ante Pavelici si inainte de instaurarea regimului, cand deja era condamnat in Franta, pentru uciderea regelui sarb
Domnule, pe ce baza sarbul Milos Obilici, care l-a injungheat pe sultanul Murad I-ul este un erou national sarb si pictat in biserici, in timp ce Ante Pavelici, care l-a asasinat pe regele sarb ar fi un criminal nedemn de a fi primit de Papa ? Avem aici doi insi, fiecare dintre ei luandu-si raspunderea unui tiranicid: uciderea unui conducator ilegitim. Imi pare ca judecati cu dubla masura.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.07.2014 at 02:23:12.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 24.07.2014, 09:01:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bine zis "îmi pare".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #64  
Vechi 25.07.2014, 15:40:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Domnule Dragomir, de aceea am dat link-ul catre discutia de pe forumul catolic, pentru ca acolo erau mesajele si link-urile catre surse. Inclusiv o carte in care sunt poze. Nu am redat toate astea aici pentru ca nu era subiectul topicului. Cum vedeti si pe acel forum (dvs. nu ati participat la discutie), unii catolici sunt surprinsi ca a existat asa ceva. In plus aveti si ce au facut preotii greco-catolici din Ucraina, relatari facute de preotii catolici polonezi.
Dar, daca vreti dovezi, iata ce a facut un calugar franciscan croat: intr-o localitate, imbracat chiar in roba, a intrat intr-o clasa si a ordonat profesoarei sa desparta copiii ortodocsi de cei catolici, apoi i-a omorat pe toti cei ortodocsi chiar in clasa, in vazul celorlalti.
Acestea le gasiti in orice articol despre asa ceva, nu e nevoie sa cautati prea mult pe google. Si poate veti vedea in ce "biserica" ati intrat si veti reveni in Biserica lui Hristos, nemaifiind nevoit sa justificati cruciadele, inchizitia, pedofilia, crimele, neadevarurile despre dogma, etc.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 25.07.2014, 23:21:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
un calugar franciscan croat: intr-o localitate, imbracat chiar in roba, a intrat intr-o clasa (...) le gasiti in orice articol despre asa ceva,
De asta data, avem informatii precise: Un calugar. Intr-o localitate. Intr-o clasa. Orice articol.

Domnule, asta imi aminteste de un banc delicios cu Itic. In timp ce dormea dus, in puterea noptii, Itic primeste un telefon anonim.
- Alo! Domnul Itic Rabinovici ?
- Oi vei! Eu sunt ! Ce se intampla ?
- Se intampla ca sotia dv, Rasela, va inseala!
-Cum ? Cine spune asta ?
- Tot orasul, domnu Itic, tot orasul!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #66  
Vechi 26.07.2014, 02:13:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De asta data, avem informatii precise: Un calugar. Intr-o localitate. Intr-o clasa. Orice articol.
Evident, politica strutului. Va dau eu scuze, daca nu gasiti: nu se deschide link-ul, nu am ochelarii, mi s-a stricat calculatorul, am dislexie, etc. Dar asa, nimic, nimic, macar un motiv mic.
Dar e si un lucru nascator de sperante, se pare ca nu stiti despre acele lucruri, poate va vor face sa va schimbati parerile si convingerile. Au fost implicati nu doar preoti, dar si ierarhi. Unii condamnati chiar in procesul nazismului (daca nu ma insel si Arhiepiscopul Bosniei din acea perioada). Trebuie doar sa cercetati ce v-am dat.

Last edited by catalin2; 26.07.2014 at 02:20:09.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 26.07.2014, 02:25:48
ignatiu ignatiu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.09.2011
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul


O politica mai radicala, adica sa-i rada pe croati de la radacina. Asta imi aduce aminte de o poezioara franceza, care, tradusa, suna cam asa: "Ce animal rau, plin de draci / Se apara cand il ataci!"
Ar fi bine sa aveti un pic de obraz. Minciuna sa spune are picioare scurte.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 26.07.2014, 13:16:02
IonJohn IonJohn is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Mesaje: 44
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Evident, politica strutului. Va dau eu scuze, daca nu gasiti: nu se deschide link-ul, nu am ochelarii, mi s-a stricat calculatorul, am dislexie, etc. Dar asa, nimic, nimic, macar un motiv mic.
Dar e si un lucru nascator de sperante, se pare ca nu stiti despre acele lucruri, poate va vor face sa va schimbati parerile si convingerile. Au fost implicati nu doar preoti, dar si ierarhi. Unii condamnati chiar in procesul nazismului (daca nu ma insel si Arhiepiscopul Bosniei din acea perioada). Trebuie doar sa cercetati ce v-am dat.
Domnul Dragomir are dreptate. Sursele dumneavoastra domnule Catalin sint ca telefonul fara fir. In cazul de fata se pare ca un fost preot catholic, Richard Bennett, care a trecut la pocaitii Evanghelici, a scris un articol tipic pocait, de improscare cu noroi a Papei si catholicilor. Nimic in legatura cu locul sau persoanele implicate, nici o bibliografie, nimic concret decit povesti.
Prea va plac aceste povesti-bazaconii la adresa catholicilor. Daca aveti ceva de comentat impotriva catholicilor ia Cathechismul ca baza si uitate ce scrie acolo in respectiva problema, si nu te apuca cu povesti "un calugar catholic o zis ca...".
Faptul ca preotii catholici nu se casatoresc are ca rezultat o biserica de cel putin 4 ori mai eficienta decit cea orthodoxa. Pe latura financiara, nu cheltuieli familiale ale preotului suportate de parohie, nu mostenire lasata sotiei si copiilor. Pe latura spirituala, preotul catholic se ocupa numai de parohie si de credinciosi, si e disponibil pentru munca de evanghelizare oriunde in lume unde poate fi folositor. Nu cred ca o sa auzit de la un preot catholic sfaturi oficiale de genul "dute si cauta un duhovnic bun".
Aia cu 2% ii alta poveste, numarul celor dovediti pedofili e insignificant. Este vorba desre ceea ce a inteles reporterul din spusele papei, si nu o declaratie a papei.

Ce ati mai aflat despre acei yoghini care dumneavoastra credeti ca sint in stare sa topeasca zapada in jurul lor? Probabil ca or fi facut unu o poza la soare pe vreun munte si gata stirea de senzatie!

"The James Randi Educational Foundation was founded in 1996 to help people defend themselves from paranormal and pseudoscientific claims. The JREF offers a still-unclaimed million-dollar reward for anyone who can produce evidence of paranormal abilities under controlled conditions. Through scholarships, workshops, and innovative resources for educators, the JREF works to inspire this investigative spirit in a new generation of critical thinkers."
Nimeni nu a revendicat premiul...
Reply With Quote
  #69  
Vechi 27.07.2014, 03:53:03
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Greseala unor preoti nu poate fi pusa pe seama Bisericii Catolice ca nici tradarea lui Iuda nu-l incrimineaza pe Sf Petru.
Sunt insa si greseli ale B. C. cum a fost Inchizitia, cruciadele etc.
Sunt preoti cu vocatie adevarata dar care au de la Dumnezeu o sotie si pe care B.C. ii pierde.Se pot da atatea exemple cunoscute de preoti buni casatoriti : Galeriu, Argatu, Craciun Opre , Sabau ,...
Scriptura spune sa ramai in starea in care esti chemat , in nici un caz nu cere celibat neaparat.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 31.07.2014, 14:57:42
IonJohn IonJohn is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Mesaje: 44
Implicit

Pot sa fie niste statistici oficiale dar sensul lor e ascuns. Anticrestine, pt ca se bate toba numai despre pedofilia clericilor, si sugereaza ca 1 din 50 preoti este pedofil.
Ce e aia 2% din clerici SUNT pedofili? Sau 8% din profesori SUNT pedofili? Poate sint genetic diferiti cum sugereaza homosexualii?
Adica in momentul de fata 1 din 50 de clerici / 12.5 profesori se ocupa de prostii? E absurd.
Ar insemna ca in orice liceu/ scoala sa fie abuzati in fiecare an vreo 5-10 elevi...Si cum elevii trec prin 4 ani de liceu, imposibil sa nu se discute deschis, la fiecare scoala.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare