Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #621  
Vechi 11.11.2014, 12:55:05
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de i.razvan Vezi mesajul
Dupa ce au primit apostrofari de la presedintele psd, Govor,

http://www.gandul.info/politica/ma-d...audio-13526237


s-au conformat inclusiv si preotii si inaltii prelati si acum au inceput propaganda:

https://www.facebook.com/video.php?v=970649752949378

Este peste mine sa inteleg de ce BOR-ul se implica in politica. Departe de mine sa judec, dar campania asta a lui ponta este de departe cea mai mizerabila din 89 pana-ncoace.
Astea sunt niste exemple ,cazuri izolate ,la noi in oras nu am auzit de campanie pro PSD
  #622  
Vechi 11.11.2014, 12:55:56
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Iuliu, pana una alta, noi traim in lume, si sincer, mi se pare aproape blasfemie sa nu ne dorim binele si in lumea asta. Dumnezeu nu ne-a lasat doar sa suferim; daca era asa, probabil ne trimetea direct in Iad; Dumnezeu nu ne-a lasat pe Pamant ca sa fim delasatori si sa nu luptam pentru "mai bine"; pentru un mai bine colectiv si nu doar pentru binele unora sau doar pentru binele personal.

Iisus Hristos, apoi Apostolii au vestit Cuvantul lui Dumnezeu, era ceva normal in a nu sta intr-un loc; Iisus a avut o misiune, s-a jertfit pentru noi, apoi a lasat aceasta misiune in mainile apostolilor. In schimb noi avem misiunea de a asculta cuvantul lui Dumnezeu, nu de a-L vesti mai departe; pentru asta exista acum preotii, iar pentru a face ascultare nu ese necesar sa fim nomazi.

Atunci, de ce sa nu luptam sa ne fie mai bine si pe acest Pamant? In aceasa tara in care ne-am nascut? Nu toti vrem sa fim nevoiti sa emigram din cauza ca in tara nu mai poti face nimic; e fapt, nu cred ca cei care au emigrat au emigrat de bine ce le-a fost in tara. Nu ar fi frumos sa vina vremea cand fratii nostrii din diaspora vor putea veni inapoi in tara, putand spera la mai bine, cand se vor intoarce parinti la copii acasa, cand se va putea trai decent si in tara?

PS: Scuzati postarea imensa, dar sunt intr-o dispozitie tare ganditoare zilele astea (totul din cauza alegerilor - pe cine sa aleg sa simt ca macar va fi/se va incerca a fi diferit; am ajuns si la o concluzie finala).

Anita, Ponta se axeaza acum mai mult pe Transilvania, sa obtina si de la noi ma multe voturi probabil prin zona respectiva se axeaza si pe Biserici - cum, nu as putea sa zic; pot sa zic doar ca conform celor stiute de mine, Biserica nu ar trebui sa se implica in campanii, nici sa le bage mirenilor aluzii referitor la cel pe care ar trebui sa il voteze. Mi se pare mârșav rau de tot.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 11.11.2014 at 13:00:30.
  #623  
Vechi 11.11.2014, 13:13:32
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Bine ,atunci sa il votam pe cel care ne asigura saracia ,ca sa stim ca ne vom nevoi mai mult.
Dar eu nu o sa ma rog pt d-nul Ponta ,abia daca reusesc sa ma rog pt cei apropiati mie.Nici nu ii doresc raul ,Dumnezeu stie de ce il ingaduie.
Dar bine nu imi va fi daca copiii mei vor fi nevoiti sa plece in alta tara pt a-si plati datoriile si facturile.
Nu doamna, sa votam ( daca votam ) asa cum crede fiecare de cuviinta si sa incercam sa nu mai zugravim lucrurile in alb si negru sugerandu-le celorlalti ca daca iese unul ne asteapta iadul iar daca iese celalalt ne asteapta raiul pe pamant.
Sa nu ne punem prea multe sperante in oameni si sa ne rugam pentru indreptarea celorlalti, nu sa-i cerem lui Dumnezeu un semn care sa ne confirme ca unul este drac si celalalt inger doar ca sa le dam celorlalti o lectie.

Copiii dumneavoastra si ai altora vor fi mai mult ca sigur nevoiti sa plece din tara indiferent de cel care va fi in fruntea tarii. Asta este Romania si lumea de azi. In toti acesti 25 de ani oamenii au plecat din tara. Si vor pleca si de acum inainte pentru ca tara asta este o colonie si de fapt paiata din fruntea tarii nu mai are nici o putere.
  #624  
Vechi 11.11.2014, 13:25:02
i.razvan i.razvan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Astea sunt niste exemple ,cazuri izolate ,la noi in oras nu am auzit de campanie pro PSD
Sunt mai multe exemple pe online cu campania pro PSD, dar majoritatea sunt din Satu Mare sau de pe langa. Din cate stiu parca la Satu Mare Iohanis a iesit majoritar si de acolo inversunarea inaltilor PSD pentru votarea lui Ponta.
  #625  
Vechi 11.11.2014, 14:02:07
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.219
Implicit

Un apel către nehotărâți, pentru cei care cred că „toți sunt la fel”, semnat GDS; pentru cei care nu înțeleg, încă, importanța majoră a acestor alegeri.
  #626  
Vechi 11.11.2014, 14:09:18
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Este foarte bine si important sa ne gandim la asta. Dar cum vom afla cu cine ne va fi mai bine? De la tv, de pe yutub, din ziare?
Eu am retineri la "adevarurile" acestora...

Nu indemnam la somn, ziceam doar ca nu ne sunt de folos zavistiile, acuzatiile aduse candidatilor fara sa fi fost noi martori la pacatele lor. Si nici asa.
Sa nu fim nepasatori dar nici patimasi. Fiecare prefera pe cineva. Sa-l prefere, sa-l aleaga dar fara sa-l "anatemizeze" pe celalalt.
Chiar si eu mai cad in astfel de ispite... Si simt ca nu e bine.
Fiecare alege pe cine doreste si va iesi cine trebuie.

P.S. Te rog sa ma ierti, dar imi suna asa de... nu stiu cum... apelativul 'Doamna" cu care am mai fost apelata si altadata de altii...
Poate ca daca o sa mai vrei sa-mi spui ceva vreodata (desi ma indoiesc, caci f rar mi se adreseaza cineva), te-as ruga sa-mi spui pe nume. Ma cheama chiar Mena.
Iarta-ma te rog, sa nu mi-o iei in nume de rau
Eu nu stiu ,dar pot sa gandesc ca niste conducatori corupti nu pot ajuta acestei tari si cetatenilor ei.
Mai sunt si pomenile electorale ,100 lei de salariat lunar la spitale-si un spital mare are in jur de 1000 salariati-inmultiti cu nr de judete ,masini pt politie si altele.Toate astea trebuie acoperite de undeva ,doar nu din averile guvernantilor.
  #627  
Vechi 11.11.2014, 14:23:05
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu doamna, sa votam ( daca votam ) asa cum crede fiecare de cuviinta si sa incercam sa nu mai zugravim lucrurile in alb si negru sugerandu-le celorlalti ca daca iese unul ne asteapta iadul iar daca iese celalalt ne asteapta raiul pe pamant.
Sa nu ne punem prea multe sperante in oameni si sa ne rugam pentru indreptarea celorlalti, nu sa-i cerem lui Dumnezeu un semn care sa ne confirme ca unul este drac si celalalt inger doar ca sa le dam celorlalti o lectie.

Copiii dumneavoastra si ai altora vor fi mai mult ca sigur nevoiti sa plece din tara indiferent de cel care va fi in fruntea tarii. Asta este Romania si lumea de azi. In toti acesti 25 de ani oamenii au plecat din tara. Si vor pleca si de acum inainte pentru ca tara asta este o colonie si de fapt paiata din fruntea tarii nu mai are nici o putere.
Copiii mei sunt romani si nu au de ce sa cerseasca pe la straini,sa isi creasca acolo copiii intr-un mediu ostil lor.Daca vreau sa devina buni crestini nu o sa ii sfatuiesc sa paraseasca tara in care s-au nascut.Si acolo sunt paiate la conducere ,doar ca munca este mai bine rasplatita.
  #628  
Vechi 11.11.2014, 14:25:12
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu doamna, sa votam ( daca votam ) asa cum crede fiecare de cuviinta si sa incercam sa nu mai zugravim lucrurile in alb si negru sugerandu-le celorlalti ca daca iese unul ne asteapta iadul iar daca iese celalalt ne asteapta raiul pe pamant.
Atata timp cat in tara asta s-au dat legi pt corupti ,da pot sa afirm ca cu acesti conducatori ne asteapta iadul.Si hotia are limitele ei ,nu se face pe fata ,dar se pare ca bunul simt nu mai e la moda.
  #629  
Vechi 11.11.2014, 14:39:35
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit E simplu...

Nu vă mai faceți probleme ci întrebați-vă pe cine vreți să aștepte copiii voștrii și pe cine așteptați voi înșivă:

pe Mamona sau pe Hristos, pe moș Gerilă sau pe Moș Crăciun?

Nimeni nu poate sluji la 2 stăpâni la Dumnezeul creștinilor și la dumnezeul cel roșu sEDOMit al comuniștilor!

Uitați-vă în ochii lor și căutați să vedeți cine vă minte și vă înșeală.

''Pomul bun nu poate să facă roade rele tot așa cum pomul rău nu poate să facă roade bune!.. oricât vă păcălește să credeți că o să se pocăiască pe viitor! Dacă n-a făcut-o până acuma nu poți alege dând pasărea din mână pe cioara vopsită de pe gard!

De voi depinde viitorul României fiindcă Dumnezeu nu poate să facă binele fără ca voi să voiți și fără ca voi să alegeți binele!

Și nu mai faceți pe nejudecătorii și pe marii creștini foarte ortodocși și naționaliști în timp ce dați de 66 de ani țara mereu tot pe mâna ipocriților, torționarilor și mitomanilor care-și bat joc de tot ce e mai sfânt.

Last edited by vsovivivi; 11.11.2014 at 14:41:58.
  #630  
Vechi 11.11.2014, 14:42:12
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu nu stiu ,dar pot sa gandesc ca niste conducatori corupti nu pot ajuta acestei tari si cetatenilor ei.
Mai sunt si pomenile electorale ,100 lei de salariat lunar la spitale-si un spital mare are in jur de 1000 salariati-inmultiti cu nr de judete ,masini pt politie si altele.Toate astea trebuie acoperite de undeva ,doar nu din averile guvernantilor.
Avem de ales intre a merge sau nu la vot. Avem de ales intre a vota cu unul sau cu altul.
Cand facem o alegere gandul nostru sa fie cel bun, intentia noastra sa fie cea buna iar nadejdea noastra sa ne-o punem in Dumnezeu nu in cel pe care il alegem.
Trebuie sa ne asumam consecintele alegerilor noastre.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare