Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.02.2008, 11:54:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pe site a fost postat acesta stire:

Procesele icoanelor merg mai departe

"Daca vor tacea acestia, pietrele vor striga" (Luca 19, 40)

In ultimele zile, au aparut in mass media mai multe materiale privind o presupusa decizie a Curtii de Apel Bucuresti prin care s-ar obliga la eliminarea simbolurilor religioase din scoli, conform unei recomandari a Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD) stimulata de mai multe organizatii ateiste sub pretextul "discriminarii copilului". Ca parti ale societatii civile responsabile, implicate direct in trei din cele patru procese intentate CNCD, dezmintim in totalitate aceasta dezinformare, ajunsa in presa, din pacate, fara a fi verificata temeinic.

Pana in prezent nu s-a redactat nici o hotarare judecatoreasca in cadrul "Proceselor Icoanelor". Asociatia Civic Media, Asociatia Studentilor Crestin Ortodocsi din Romania si Asociatia Pro Vita se afla inca in proces cu CNCD, ca si Ministerul Educatiei si Cercetarii, urmand sa mearga mai departe, la Inalta Curte, in cazul unei decizii negative.

Mai mult, reamintim presei si opiniei publice ca hotararea CNCD nr. 323 / 21.11.2006 cu privire la prezenta simbolurilor religioase in scoli nu are titlu de obligativitate fiind doar o RECOMANDARE, in caz contrar CNCD putand sa fie foarte usor contestat ca intrand in zona ilegala a neconstitutionalitatii, ceea ce oricum s-ar putea intampla, cat de curand.

Conform legilor existente in Romania, icoanele sau orice alte simboluri religioase raman in scoli atata timp cat vor dori comunitatile locale, elevii, parintii si profesorii. Nimeni si nimic nu pot obliga comunitatile locale sa actioneze impotriva interesului lor si a dreptului constitutional si universal la libera exprimare si la propria credinta.

Amintim si ca atat Comisiile de Invatamant din Parlamentul Romaniei, cat si principalele sindicate din invatamant, reprezentantii Ministerului Educatiei si Cercetarii, precum si cei ai tuturor cultele religioase majore din Romania, ortodocsi, catolici, mozaici si musulmani, s-au impotrivit acestui atac la adresa valorilor nationale, mascat sub inventia corectitudinii politice si pretinsa aparare a drepturilor omului. Mai amintim ca la "Coalitia pentru respectarea sentimentelor religioase" au aderat peste 2.500 de personalitati ale lumii culturale, profesori si elevi si peste 150 de organizatii ale societatii civile.

Totodata, atragem atentia ca mai multe dintre organizatiile care sustin eliminarea icoanelor din scoli, impotriva interesului copilului si a majoritatii absolute a acestei tari, au fosti sau actuali angajati in Colegiul Director CNCD, dovedind astfel existenta unei actiuni bazate pe conflict de interese si trafic de influenta, impotriva interesului national. Solicitam presei sa expuna aceste ramificatii pe baza propriilor anchete si sa evite pe viitor colportarea de informatii neverificate.

Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.02.2008, 12:04:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
am o intrebare: Daniel a miscat vreun deget in problema asta?

stiti ce intentionez? daca-mi scot icoana din clasa, voi aduce o cruce ortodoxa..
Buna idee. Crucea nu este o icoana, Ea reprezinta semnul pe care s-a rastignit Hristos, dar in dimensiuni mai reduse.
ba e rea ideea, adica cea mai rea, fiindca astfel devi greco catolic sau reformat... deci icoana in primul rand dar shi crucea Ortodoxa... dar ea este cuprinsa in Icoane...

o cirta sau o iota daca ai lasat sau ai stricat e mai rau ca o pitra legata de gat shi aruncat in mare ca te ashteapta mai mare osanda...??????:(
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.03.2008, 11:39:54
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

refolmulez. am spus ca ma doare stomacul cu icoanele lor. ma refeream la cei care nu-si vad de treaba si se leaga de icoane. spuneam ca invatamantul este la pamant si problema catostrofala, si prioritatea nu este reprezentata de existenta saiu inexistenta icoanelor. este un soi de fofilare pentru a atrage ate,ntia de la adevarate probleme.

S-a hotarat. Religia se va studia pana la sfarsitul liceului. Scoala are obligatia sa ofere religia ca materie optionala insa elevul nu are obligatia sa o urmeze.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.03.2008, 13:27:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citeam de curand un articol und se spunea ca "Hristos este Cel care te intampina peste tot, de care te lovesti vrand-nevrand; practic, peste tot unde te duci, dai de El. Pentru ca oriunde e vorba de adevar, de sinceritate, bine, frumos, sacrificiu si intampinare a celuilalt, oriunde e vorba de Dumnezeul concret, este vorba despre El." Iata, Hristos ne este atat de aproape si noi Il traim ca fiind Cel mai indepartat.
Prin aceasta incercare de a elimina religia ca disciplina din scoli, omul incerca sa fuga de Hristos, adica de Dumnezeul apropiat. Lor le convine mai mult un Dumnezeu departat, pentru ca e "mai lejer si mai putin presant"; fiind mai departe, acesti oameni ar putea spune - avem loc sa rasuflam si sa traim cum vrem noi. Deci, nu cum ar trebui, dupa voia lui Dumnezeu. Nu se mai stie de faptul ca numai omul desavarsit in Hristos, scapa omenirea de moarte.

Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.03.2008, 14:33:17
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

era de asteptat ca o instanta paminteasca sa fie impotriva duhuli Cristic ,caci Domnul ne spune sa nu asteptam dreptatea de la oameni. Cred ca o mare responsabilitate le revine profesorilor care ar trebui sa faca in legatura cu materiile de predare ,indeosebi istori patriei ,dar si cu icoanele cum a povestit OCTAVIAN PALER ,intr-o emisiune facuta inainte de a muri ,realizata de Emil Hurezean.Scriitorul povestea ca pe vremea imperiului austro-ungar se pretindea a invata pe copii istoria ungariei si chiar si matematica in lb. maghiara,Ei profesorii ii invatau minim necesar ,ce sa stie in caz de control ,iar in rest ii invatau ce trebuie ,lb.romana,istoria Romaniei ,matematica in lb. matrena .Consider ca asa ar trebui sa procedeze PROFESORII ROMANI ,versus pretentiilor UE ,care e tot comunism ,ba mai rau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.03.2008, 14:37:31
Chupacabra Chupacabra is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 64
Implicit

8.)Și eu, Ioan, sunt cel ce am văzut și am auzit acestea, iar când am auzit și am văzut, am căzut să mă închin înaintea picioarelor îngerului care mi-a arătat acestea.
9.) Și el mi-a zis: Vezi să nu faci aceasta! Căci sunt împreună-slujitor cu tine și cu frații tăi, proorocii, și cu cei ce păstrează cuvintele cărții acesteia. Lui Dumnezeu închină-te!
Sursa : http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=4&cap=22"[/link]]biblia ortodoxa
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.03.2008, 15:08:38
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Cred ca trebuie sa ne unim si sa ne opunem, cat si cum putem, acestor "masuri" prin care tot "toleram si acceptam" pe toti din toate religiile si confesiunile. Sa nu uitam ca suntem o tara cu popor crestin in majoritate ( parca peste 90%!!), desi avem si noi ponoasele noastre, dar suntem, ca romani, tara si comunitate crestin-ortodoxa. Sa aratam ca ne iubim credinta cea dreapta si ca nu vrem sa ne lepadam de ea si sa nu ne lasam intimidati de orice strategie care sa infiltreze decadere si dezbinare in sanul Bisericii din poporul nostru. Sa ne rugam pentru binele pe care vrem sa-l pastram in vietile si in sufletele noastre de romani ortodocsi, si sa nu ne temem de nimeni si nimic pentru ca suntem ai lui Hristos si nu ai lumii care se repede spre iad cu nebunia vremurilor. Dumnezeu sa ne pazeasca si sa ne ajute!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.03.2008, 18:45:06
Le2a Le2a is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2008
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragomirna
Cred ca trebuie sa ne unim si sa ne opunem, cat si cum putem, acestor "masuri" prin care tot "toleram si acceptam" pe toti din toate religiile si confesiunile. Sa nu uitam ca suntem o tara cu popor crestin in majoritate ( parca peste 90%!!), desi avem si noi ponoasele noastre, dar suntem, ca romani, tara si comunitate crestin-ortodoxa. Sa aratam ca ne iubim credinta cea dreapta si ca nu vrem sa ne lepadam de ea si sa nu ne lasam intimidati de orice strategie care sa infiltreze decadere si dezbinare in sanul Bisericii din poporul nostru. Sa ne rugam pentru binele pe care vrem sa-l pastram in vietile si in sufletele noastre de romani ortodocsi, si sa nu ne temem de nimeni si nimic pentru ca suntem ai lui Hristos si nu ai lumii care se repede spre iad cu nebunia vremurilor. Dumnezeu sa ne pazeasca si sa ne ajute!
Este foarte adevarat ca aceste "masuri" dau peste cap activitatea crestin-ortodoxa din Romania. Dar, pe langa toate criticile pe care le aducem pe forum cu privire la "exmatricularea icoanelor din scoli" ar trebui sa vedem ceea ce se intampla in realitate in scoli la orele de religie. Pe langa faptul ca elevii nu mai au pic de respect pentru faptul ca apartin cultului ortodox, majoritatea nici nu mai cred in Dumnezeu. Si icoanele le inspira din ce in ce mai mult dezinteres, acestea nefiind nici macar observate. Cei mai multi elevi isi pun una din intrebarile: "Ce rost are ca sunt ortodox? Ce rost are ca imi fac cruce? Ce rost are ca avem o icoana in clasa?" Ideea de baza este sa avem grija ca urmasii nostri sa inteleaga adevarata credinta, nu doar prin faptul ca au sau nu incoana in clasa ci prin faptul ca exista un Dumnezeu adevarat si ca tot ceea ce au ei este dragostea Lui!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.03.2008, 19:29:39
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Tocmai pentru ca acesti foarte multi elevi sau tineri de astazi se intreaba "Ce rost are ca sunt ortodox? Ce rost are ca imi fac cruce? Ce rost are ca avem o icoana in clasa?", acest fapt ar trebui sa ne motiveze sa fim mai uniti si sa ne rugam pentru ei sa aleaga calea credintei inainte de a fi prea tarziu. Nu este incurajatoare situatia din scoli si licee mai ales, cu atata teribilism care este prea tolerat, din asta se vede cat lipseste Dumnezeu din viata si preocuparile tinerilor. Nu putem face decat sa ne rugam pentru cei pe care ii cunoastem, sa fim uniti in Biserica dar sa nu-i excludem din atentia si dorinta noastra de prietenie pe cei care au nevoie sa capete un pic mai multa incredere in obtinerea unei independente fata de realitatea ca "asta/asa e viata si trebuie traita". Sa nu ne pierdem curajul si increderea in ajutorul lui Dumnezeu, si vom reusi sa-i aducem si pe cei care inca nu se simt/stiu iubiti, in Biserica lui Hristos.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.03.2008, 20:08:22
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

alarma FALSA .Va rog cititi aici!
http://civicmedia.ro/acm/index.php?option=com_content&task=view&id=645&Item id=1
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sarutarea icoanelor Bunl Biserica Ortodoxa Romana 34 13.05.2012 01:37:12
Sfintirea icoanelor georgeval Generalitati 7 20.05.2011 17:58:46
Sarutarea icoanelor irina4m Reguli in Biserica 9 16.12.2008 22:26:04
Despre cinstirea icoanelor strajeru Secte si culte 2 14.08.2008 18:06:19
Pastrarea icoanelor in scoli - MAI FERM MirceaRomania Stiri, actualitati, anunturi 7 22.08.2007 15:18:05