Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #981  
Vechi 24.02.2017, 01:33:43
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai daca nu-i injuri pe unde ii prinzi nu esti ortodox adevarat. :)
Reply With Quote
  #982  
Vechi 24.02.2017, 05:43:24
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Ascultați un "sculer matrițer" care ne explică cum stă treaba cu Sinodul din Creta:

https://www.youtube.com/watch?v=x24_1L03b2g&t=15m20s

https://www.youtube.com/watch?v=Pc8HrfuTEn4
Reply With Quote
  #983  
Vechi 24.02.2017, 07:31:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu;644351

[url
https://www.youtube.com/watch?v=Pc8HrfuTEn4[/url]
Cum se va crea ,,un bloc crestin unitar de marturie" din toate cofesiunile crestine? Ortodoxia nu are pretentia de iconostas, ci propune o atitudine mai smerită fata de sfint›i, fata de Maica Domnului s™i fata de Dumnezeu. La ce va mai renunta ortodoxia pentru a se obtine acest bloc unitar? Cine va crea acest ,,bloc crestin unitar de marturie ? Sfint›ii sau teoreticienii?

E adevărat ca trebuie sa ne ajutam semenii, indiferent de cofesiunile acestora, dar ,,blocul" e sortit sa ramana un biet bloc în care oamenii nu se mai cunosc s™i nu-si cunosc nici propriul suflet. Ortodoxia îi da omului putere. Ecumenismul i-o ia. Ment›inerea unei legături strânse cu Dumnezeu ne face invincibili în fata fortelor răului. Ment›inerea unei legături strânse cu lumea ne face vulnerabili. Cine are nevoie de oameni vulnerabili?

Sfântul Arsenie cel Mare a primit descoperire dumnezeiască sa fuga de lume, pentru a se mântui. Dacă ne copleseste ™te grija lumii, mântuirea ne poate fi pusă în pericol. Aici sunt multe de discutat. Cu seriozitate, dar fără patima.

Last edited by antoniap; 24.02.2017 at 07:41:02.
Reply With Quote
  #984  
Vechi 24.02.2017, 10:05:28
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

"mai fac un copil", ai grija ca e nasol cand smoala curge....

baga la cap ce spune un om senzational, reiterez:

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Reply With Quote
  #985  
Vechi 24.02.2017, 10:08:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
"mai fac un copil", ai grija ca e nasol cand smoala curge....

baga la cap ce spune un om senzational, reiterez:
Bine, bine! In timp ce supraveghezi smoala, asculta:
Romania DNA sau asa ceva... Vlog1

https://www.youtube.com/watch?v=DK2SwviFvQo

Unele aspecte au legatura si cu ecumenismul. Desteptarea!
Reply With Quote
  #986  
Vechi 24.02.2017, 10:15:48
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Bine, bine! In timp ce supraveghezi smoala, asculta:
Romania DNA sau asa ceva... Vlog1

https://www.youtube.com/watch?v=DK2SwviFvQo

Unele aspecte au legatura si cu ecumenismul. Desteptarea!
tu tot nu constientizezi ce lucru ingrozitor ai spus si cat de bine te descrie? tu nu vei lua nimic in seama daca exista o sansa cat de mica sa-ti combata convingerile fanatice. si nu intelegi ca acest fanatism al tau, si nu numai al tau, a devenit o patima.
Reply With Quote
  #987  
Vechi 24.02.2017, 10:35:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
tu tot nu constientizezi ce lucru ingrozitor ai spus si cat de bine te descrie? tu nu vei lua nimic in seama daca exista o sansa cat de mica sa-ti combata convingerile fanatice. si nu intelegi ca acest fanatism al tau, si nu numai al tau, a devenit o patima.
Fii la fel de exigent si cu patimile tale! Nu le menaja, caci draci au suficienta smoala pentru amandoi, daca e cazul!
Reply With Quote
  #988  
Vechi 24.02.2017, 10:43:01
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Fii la fel de exigent si cu patimile tale! Nu le menaja, caci draci au suficienta smoala pentru amandoi, daca e cazul!
nu cred ca sufar de asa ceva, mi-as recunoaste patimile. dar vicii am cu nemiluita.

la smoala e foarte posibil sa ajung.

dar fii atenta ce-ti zic acum si desfid orice teolog de pe lumea asta sa-mi spuna altceva:
acel parinte care nu e in stare sa faca orice, dar orice!!!, pentru ca copilul lui sa fie sanatos si sa traiasca in liniste si pace, acel parinte se va duce direct in iad.

edit.a nu se intelege ca orice inseamna sa faca rau altora.
Reply With Quote
  #989  
Vechi 24.02.2017, 11:01:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
nu cred ca sufar de asa ceva, mi-as recunoaste patimile. dar vicii am cu nemiluita.

la smoala e foarte posibil sa ajung.

dar fii atenta ce-ti zic acum si desfid orice teolog de pe lumea asta sa-mi spuna altceva:
acel parinte care nu e in stare sa faca orice, dar orice!!!, pentru ca copilul lui sa fie sanatos si sa traiasca in liniste si pace, acel parinte se va duce direct in iad.

edit.a nu se intelege ca orice inseamna sa faca rau altora.
Dar cei care fac orice pentru ca un copil nici sa nu apuce sa vada lumina zilei unde se vor duce?

Vezi tu? In trecut, oamenii nasteau cati copii le dadea Dumnezeu, iar, daca unul se imbolnavea si murea, treceau mai usor peste asta. Care crima e mai crima? Numai mila lui Dumnezeu ne poate scapa de iad...
Reply With Quote
  #990  
Vechi 24.02.2017, 11:13:05
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dar cei care fac orice pentru ca un copil nici sa nu apuce sa vada lumina zilei unde se vor duce?

Vezi tu? In trecut, oamenii nasteau cati copii le dadea Dumnezeu, iar, daca unul se imbolnavea si murea, treceau mai usor peste asta. Care crima e mai crima? Numai mila lui Dumnezeu ne poate scapa de iad...
ma enervez si cine stie ce-ti mai zic. gandesti rau! te gandesti la rau! asta faceti voi cand va adunati? vorbiti de pedepse, de crime, de eretici, de draci, numai d'astea? asta credeti voi ca inseamna crestinismul?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare