Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.07.2017, 23:47:47
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Luminita,chiar nu stiu ce ar fi de facut in Romania pe aceasta tema.S-a ajuns f departe cu hotia si coruptia. Cred ca numai o dictatura politieneasca ar putea distruge cloaca asta de pungasi si sistemul. Eventual o revolutie populara,ceva.

Am in familie o vara cu sindrom Down careia comisia medicala i-a sistat pensia medicala,fara nici un motiv aparent.Adica este clar ca persoana este handicapata,are serioase probleme de perceptie si de integrare,nu poate munci sau fi angajata undeva sa-si castige painea si totusi i-au luat si ajutorul acela minuscul de 4 mil(parca).

I l-au luat ei si l-au dat altora,pe nedrept.
Dar cam care este "atentia"care se percepe pt aceasta treaba? La cam cat se asteapta pt un dosar?
Bună seara! În primul rând vara dvs nu este o "handicapată" ci o persoană cu un handicap,cu o dizabilitate.
Bărbatul care a intrat înaintea mea a avut o sticlă cu whisky și îi vorbea foarte politicos.
Se auzea de afară cum îi promitea "că-l va rezolva.
Pe mine m-a primit cu picioarele pe birou ca-n filmele western mi-a aruncat actele într-un sertar și mi-a zis să vin peste o lună . Când vroiam să zic ceva repeta că ne vedem peste o lună.

Last edited by Lumi27; 18.07.2017 at 23:50:34.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.07.2017, 00:12:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Iti trimite Sf Nicolae aceasta suma daca-mi lasi pe MP numele tau complet si domiciliul ca in buletin.

Pe langa asta e nevoie sa-ti reconsideri atitudinea de dispret fata de doctorita pe care o acuzi de coruptie numai pentru ca tu nu ai posibilitati de a da mita. Daca ai avea posibilitati, ai da?

10. Dar pentru ce judeci tu pe fratele tau? Sau pentru ce dispretuiesti tu pe fratele tau? Caci toti ne vom infatisa inaintea scaunului de judecata al lui Hristos.(Rom14,10)
O sticla de wisky e 60-70 lei, deci trimite femeii bani de wisky. Sau cumpara-o tu si trimite-i.

Pacatul nu e la ala care da, e la ala care ia.

Cu aia 288 nu rezolva problema. Ar putea sa o mai amane inca o luna. Sau cine stie, sa-i respinga dosarul.

Si hai sa fim seriosi, chiar si daca n-ai, intre a plati 288 lei si 70 lei, cred ca e la mintea cocosului ca dai si de unde n-ai aia 70 mai ales ca ai info de prima mana ca asa se rezolva repede si sigur.

Daca era o taxa ceruta de Stat ce faceai? Plateai si gata.

Si aici e aceeasi chestie, sunt banii de la Cezar si tot la sistemul imputit si corupt al Cezarului se duc.

Si evreii au incercat sa-l ispiteasca pe Iisus cu acelasi gen de dilema: platim bir de bani la Cezar sau platim bir (de sange) sa-l rasturnam (poate) pe Cezar ? Raspunsul l-au aflat evreii vreo 40 ani mai tarziu cand praful s-a ales de Ierusalim si taxe au platit in continuare.

Vrei sa iei taurul de piept? Te duci, faci o reclamatie pentru coruptie, o prinde in flagrant, si gata.
Sigur, asta nu inseamna ca problema ta o sa fie rezolvata, dar eroismul are un pret..

Si ne intoarcem la vesnica dilema, ce e mai ieftin...sau mai bine zis, ce imi permit ?
Tot sticla de wisky bat-o vina..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.07.2017 at 00:28:23.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.07.2017, 18:22:21
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit Ce ar face Hristos in locul tau?

Sfintii Parinti spun sa ne intrebam in orice situatie ce ar face Hristos in locul meu.

daca privesti situatia in aceasta lumina totul devine clar, limpede:

nu dispretui pe altul ca asta ar insemna sa-l judeci si atunci ne va judeca si Dumnezeu pe noi...

ce a facut doctorita au facut si soldatii care il chinuiau pe Hristos in ziua rastignirii si totusi pentru ei si pt cei ca ei a venit Hristos pe Pamant, pentru pacatosi.

Dumnezeu asteapta de la ei cainta si atunci cine sunt eu sa cer pedepsirea lor?...

ce asteapta insa de la noi Hristos este rugaciunea noastra pt ei sau, daca de asta nu suntem capabili inca, macar rabdarea noastra fata de ei.

In ce priveste mita cu whisky-ul, dati cezarului ce e al cezarului, cred ca asta spune tot.

s-ar putea traduce si ca: fiti smeriti asa cum si eu sunt.

deci cine sunt eu sa ma lupt cu altii care de fapt sunt ca si mine doar ca pe o treapta mai jos pe scara duhovniciei (spiritualitatii)

Sf Cuvios Paisie Aghioritul spunea ca noi oamenii, cu totii ar trebui sa ne privim si sa fim ca fratii pt ca de fapt asta si suntem desi nu ne dam seama.

cu totii am primit la nastere scanteia dumnezeiasca numita spirit, care ne anima trupul, ceea ce ne face, spiritual, frati cu acelasi Tata: Dumnezeu.

Asa ca hai sa ne purtam ca fratii cu ceilalti si sa nu asteptam nimic in schimb si atunci ne vom simti intr-adevar liberi.

Dumnezeu ne-a creat pe noi, oamenii, ca sa ne slujeasca deci daca vrem sa ne apropiem la fire de El tb si noi sa slujim celorlalti

am divagat

pe scurt: smerenia ne invata sa ne plecam capul...
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.07.2017, 21:16:06
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Sfintii Parinti spun sa ne intrebam in orice situatie ce ar face Hristos in locul meu.

daca privesti situatia in aceasta lumina totul devine clar, limpede:

nu dispretui pe altul ca asta ar insemna sa-l judeci si atunci ne va judeca si Dumnezeu pe noi...

ce a facut doctorita au facut si soldatii care il chinuiau pe Hristos in ziua rastignirii si totusi pentru ei si pt cei ca ei a venit Hristos pe Pamant, pentru pacatosi.

Dumnezeu asteapta de la ei cainta si atunci cine sunt eu sa cer pedepsirea lor?...

ce asteapta insa de la noi Hristos este rugaciunea noastra pt ei sau, daca de asta nu suntem capabili inca, macar rabdarea noastra fata de ei.

In ce priveste mita cu whisky-ul, dati cezarului ce e al cezarului, cred ca asta spune tot.

s-ar putea traduce si ca: fiti smeriti asa cum si eu sunt.

deci cine sunt eu sa ma lupt cu altii care de fapt sunt ca si mine doar ca pe o treapta mai jos pe scara duhovniciei (spiritualitatii)

Sf Cuvios Paisie Aghioritul spunea ca noi oamenii, cu totii ar trebui sa ne privim si sa fim ca fratii pt ca de fapt asta si suntem desi nu ne dam seama.

cu totii am primit la nastere scanteia dumnezeiasca numita spirit, care ne anima trupul, ceea ce ne face, spiritual, frati cu acelasi Tata: Dumnezeu.

Asa ca hai sa ne purtam ca fratii cu ceilalti si sa nu asteptam nimic in schimb si atunci ne vom simti intr-adevar liberi.

Dumnezeu ne-a creat pe noi, oamenii, ca sa ne slujeasca deci daca vrem sa ne apropiem la fire de El tb si noi sa slujim celorlalti

am divagat

pe scurt: smerenia ne invata sa ne plecam capul...
pe bune?! Ce a facut Hristos cu schimbatorii de bani din templu? A plecat capul sau a luat atitudine?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.07.2017, 22:42:00
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pe bune?! Ce a facut Hristos cu schimbatorii de bani din templu? A plecat capul sau a luat atitudine?
Pe bune?! Ce ai facut tu cu intrebabarea asta? Ce vrei sa afli?
Ce legatura are cu topicul?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.07.2017, 01:07:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pe bune?! Ce a facut Hristos cu schimbatorii de bani din templu? A plecat capul sau a luat atitudine?
Comparatia e aberanta, amice credeam ca ai mai mult discernamant.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.07.2017, 23:11:51
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit asta e o alta situatie

Ce a facut Hristos cu schimbatorii de bani din templu? A plecat capul sau a luat atitudine?

acolo, in templu, e vorba de lucrurile sfinte si in astfel de cazuri tot Sfintii Parinti ne indeamna sa luam atitudine

spre exemplu când e vorba de sfintele moaste sau de numele Lui Hristos, e lipsa de evlavie sa lasam pe altii sa le terfeleasca, luând atitudine ne asemanam cu mucenicii care si-au dat si viata pentru Hristos (asa cum si Hristos si-a dat viata pt noi...)

dar acea mita despre care intrebi tu e o greseala, o obisnuinta a unui om care a dus la patima prin repetare adica doctorita nici nu-si mai da seama (mai ales ca o fac si altii), nu mai intelege ca greseste si atunci ce poti sa-i faci? O tratezi cu... rabdare si eventual o scurta rugaciune catre Hristos si Maica Domnului sa o ajute

Ca om nu poti sa faci mai multe ca suntem neputinciosi, doar Dumnezeu poate schimba ceva ca El poate ... toate!
__________________
Doamne ajuta!

Last edited by caminaris; 21.07.2017 at 23:15:55.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.07.2017, 19:15:52
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit Pensia de invaliditate

Aceasta este legea pensiei de invaliditate dupa lupt sa-mi fac un drept.
O postez aici deoarece vreau ca mai multe persoane sa beneficieze de acest drept care este dat prin lege.
https://www.prostemcell.ro/articole-...aliditate.html
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.08.2017, 20:45:21
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Buna seara!
Am reusit intr-un final cu expertiza medicala, doctorita cu pricina mi-a dat actele in care scrie negru pe alb situatia mea si mi-a spus sa revin peste 3 ani.

La Casa de Pensii am platit doar 1/3 din asigurarea sociala, din cei 290 de lei, cat sa fiu la zi cu asigurarea, ca sa imi poata trimite dosarul la Bucuresti pentru a beneficia de pansia de invaliditate.

Acum astept decizia de...pensionare. Mi s-a spus ca vine cam in 1-2 luni si peste 3 -4 luni voi incepe sa primesc banii. Chiar daca dureaza atat pentru mine e o realizare.

Stiu ca poate unii dintre voi veti zice ca astept bani de la stat precum asistatii sociali, insa as fi muncit cu drag daca as fi avut ocazia. In statele din afara esti ajutat in acest sens, din pacate stim cu totii ca in Romania daca ai o dizabilitate nu esti ajutat sa te integrezi in societate.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.08.2017, 02:47:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lumi27 Vezi mesajul
Buna seara!
...
In statele din afara esti ajutat...
De unde stii? Din filmele artistice?
Filmele artistice fac parte din categoria fictiune.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare