Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.11.2017, 18:59:23
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

La Alba Iulia?! De ce, ca sa fie mangiat orgoliul celor de peste munti? De ce nu la Iasi? Sau, iata, la Timisoara ta (un oras mult mai european decat Alba Iulia, nu mai zic decat Bucurestiul)?
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.11.2017, 19:47:48
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
La Alba Iulia?! De ce, ca sa fie mangiat orgoliul celor de peste munti? De ce nu la Iasi? Sau, iata, la Timisoara ta (un oras mult mai european decat Alba Iulia, nu mai zic decat Bucurestiul)?
La Iasi trebuia sa fie capitala Principatelor.

Capitala Romaniei trebuia sa fie la Alba Iulia pentru că (printre altele):

- Romanii se trag din Transilvania (ai auzit despre descălecatul lui Radu Negru si despre descălecatul lui Bogdan ?, ai auzit că ambele Sarmisegetuse se află în Transilvania ?)

- Pentru că Alba Iulia este mult mai veche decât Bucureștiul - Apulum, cel mai mare oras din Dacia Romană;

- Pentru că la Alba-Iulia s-a făcut Unirea, în 1599 de către Mihai Viteazul și în 1918 de către toți românii în 1918.

- Pentru că la Alba-Iulia este Catedrala Încoronării.

- Pentru că Ziua Națională a României este 1 Decembrie;

etc...
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 21.11.2017 at 20:05:11.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.11.2017, 20:10:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Alt cliseu: ca Ardealul era nu stiu ce minune cand au venit "regatenii" peste el.
Din ce am citit Ardealul (cu Banat si restul regiunilor din vest) contribuia cu 80% din PIB-ul tarii de dupa unire, deci era cu mult mai dezvoltat din punct de vedere economic. In zilele noastre nu mai e acelasi lucru, Bucurestiul singur contribuie cu peste 25% din PIB. Deci nu mai exista un astfel de motiv.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.11.2017, 20:18:19
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din ce am citit Ardealul (cu Banat si restul regiunilor din vest) contribuia cu 80% din PIB-ul tarii de dupa unire, deci era cu mult mai dezvoltat din punct de vedere economic. In zilele noastre nu mai e acelasi lucru, Bucurestiul singur contribuie cu peste 25% din PIB. Deci nu mai exista un astfel de motiv.
Poți să ne spui cu cât contribuie astăzi la PIB Ardealul (inclusiv Banatul), Muntenia și Moldova ?

La Muntenia ai permisiunea mea să incluzi și Bucureștiul.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 21.11.2017 at 20:21:31.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.11.2017, 21:06:45
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Poți să ne spui cu cât contribuie astăzi la PIB Ardealul (inclusiv Banatul), Muntenia și Moldova ?

La Muntenia ai permisiunea mea să incluzi și Bucureștiul.
54% din pib, muntenia+bucuresti in 2015
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.11.2017, 21:14:37
PetruB PetruB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.01.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Fără autonomie propie și mai ales discriminare a minorităților. Românii din regiunile cu pricina trăiesc adevărate drame. Este inadmisibil să refuzi să cunoști limba oficială a țării în care trăiești. Sunt locuri publice unde nu esti băgat in seamă dacă nu știi maghiară, adică nu-ți poți cumpăra o pâine. Am pățit-o în Tg. Mureș și în Cluj. In Miercurea-Ciuc sau Gherogheni (nu mai rețin exact) ceream informații pentru a găsi o anumită direcție, indicatoarele erau în maghiară, dar de fiecare dată primeam același răspuns: "nu știu românește". Dacă îi trăgeam o înjurătură sigur înțelegea și mi-ar fi răspuns pe măsură. :)
Sunt foarte mandrii de limba lor turcica.

La fel si Turcmenii.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.12.2017, 13:59:06
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Eu sunt roman ardelean get-beget, din oraselul sasesc Bistrita. Tot tam-tam-ul asta cu independenta economica sau nationalisme imbecile care mai mult dezbina, sunt doar seminte de scandal aruncate in media ca sa faca rating. Toata harta Europei arata cum arata dupa vreo 2 milenii de razboaie si atrocitati, toate astea culminand secolul trecut cu 2 razboaie mondiale care a aratat lumii cata suferinta poate produce omul. Am impartit batranul continent, e timpul sa convietuim in pace.

Maghiarii sunt oameni minunati. Au frustrarea asta, ca nu pot sa isi manifeste cultura sub steagul propriu. Sunt atasati de mostenirea lor si ii inteleg, patriotismul e un sentiment nobil. Oriunde am fost prin zone unguresti, Cluj-Tg Mures-Toplita-M. Ciuc-Sf. Gheorghe am intalnit oameni, unguri minunati. Cat despre noi romanii, trebuie sa ramanem uniti indiferent de vremuri. Dumnezeu prin Biserica Lui ne-a demonstrat asta.

Intradevar, difera temperamentele in functie de regiune, nu e o preconceptie, asta e adevarul. Noi ardelenii suntem molcomi, moldovenii sunt boemi, olteni au o veselie aparta, banatenii sunt transanti, dobrogenii au o inteligenta aparte, vicleana deseori etc.

Sper intr-o zi sa ni se alature si fratii de peste Prut. Insa in vremuri de pace, dintr-o inertie fireasca. Poate sunt eu mai utopist, dar asa vad situatia. Asta mi-e tara, asta mi-e poporul, cu bune si rele, trebuie sa fim uniti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare