Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 13.09.2008, 19:46:31
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

Eu cred ca m-as casatori numai daca as gasi o persoana cu care sa pot comunica si sa fie o oarecare asemanare de idei si principii. In niciun caz nu mi-ar place unul in extreme: nici necredincios, dar nici habotnic! Daca nu gasesc, nu e nicio suparare, mai bine singura!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 13.09.2008, 20:59:23
aradeanu aradeanu is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

Cozia, vorbesti din experienta sau pur si simplu ,,filozofezi"? Eu ma gandeam ca preotii ori au tendinta sa simplifice tot ce tine de relatia tanar-tanara, adica printr-o casatorie, ori ca stiu ei ,,ceva", din moment ce au fost pusi sa pastoreasca credinciosii.
Nu ai inteles. Eu nu i-am cerut lui Dumnezeu sa ma casatoresc, am discutat cu acel preot tocmai pentru ca o iubeam pe cea de langa mine si nu intelegeam de ce avem probleme de acest fel. Oricum,ai un punct de vedere foarte interesant. Si, sa stii, ,,specimen" e un cuvant prea ,,metalic" pentru o persoana.:D

Florina, ce intelegeti voi, femeile, prin ,, a comunica"? Daca poti, fii concreta. ;)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 13.09.2008, 21:09:08
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

Mama si tata au fost casatoriti zeci de ani (tata a murit acum 3 ani). Ei s-au iubit asa de mult si s-au inteles atat de bine incat nu s-au saturat de vorbit! Isi erau peieteni, frate, sora, mama, tata, de toate! O relatie completa si frumoasa! Si se intelegeau din priviri sau gandeau la fel si cand erau departe!!! O relatie asa frumoasa mai rar!!!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.09.2008, 21:18:15
aradeanu aradeanu is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte pe tatal tau! Adevarat, e importanta si atmosfera familiala in formarea si maturizarea unui copil, in formarea unui caracter. Si ai mei sunt pentru mine un exemplu pozitiv despre cum ar trebui sa arate o casnicie. Multumesc lui Dumnezeu pentru asta.
Florina, crezi insa ca, mai ales in ziua de azi, tineri fiind, ar trebui sa facem eforturi pentru a comunica? Tine asta oare si de rabdare, de respectul reciproc? Sa fi pierdut aceste lucruri tinerii de azi?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 13.09.2008, 21:37:03
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

E important sa gasesti o persoana cu care sa ai cat mai multe in comun. Mai ales credinta si un duhovnic comun. Asta ajuta cel mai mult, pentru ca nu vor exista probleme de genul: un duhovnic recomanda ceva si altul cu totul altceva. Sigur ca exista aceiasi oameni ca intotdeauna, chiar daca unii sunt putin mai zapaciti.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 13.09.2008, 22:17:49
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Eu cred ca mai bine te casatoresti cu duhovnicul, si gata. :D

Scuze, daca jignesc, dar na, mi s-a parut amuzanta dependenta unora. Inca nu am auzit de sau cearta sau despartire din cauza ca cei doi au duhovnici diferiti care au recomandari diferite, si na, nu poti trai asa. :D
Reply With Quote
  #57  
Vechi 13.09.2008, 22:25:00
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

Nu am scos de la mine asta, Cuviosul Paisie Aghioritul in volumul IV, "Viata in familie", a dat sfatul ca sotii sa aiba acelasi duhovnic!!!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 13.09.2008, 22:28:56
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

tinand cont ca fiecare dintre noi avem neputintele noastre, consider, ca pe langa a fi indragostit de omul pe care ti-l alegi pentru toata viata ca impreuna-lucrator, este necesara si practicarea smereniei .. si anume acea "lasare de la noi" atunci cand ceva nu ne este pe plac.. pentru a nu pierde pacea si intelegerea..

mandria este cea care ne face sa vrem sa conducem pe toti.. si mai ales pe cei de langa noi.. ascultarea trebuie sa fie reciproca.. ca si iubirea si rabdarea..

citeam undeva ca a iubi un om inseamna a-l accepta asa cum este si a nadajdui doar schimbarea acestuia.. fara insa a-l obosi si a-l forta sa se schimbe.. daca se va schimba, asta tine doar de Dumnezeu..

frumoasa teoria.. cu practica este insa mai greu..
dar ce lucru bun este usor? cu cat este mai greu sa facem ceva, cu atat lucrul acela este mai bun.. si ce lucru este mai greu decat a iubi?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 13.09.2008, 22:39:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin
tinand cont ca fiecare dintre noi avem neputintele noastre, consider, ca pe langa a fi indragostit de omul pe care ti-l alegi pentru toata viata ca impreuna-lucrator, este necesara si practicarea smereniei .. si anume acea "lasare de la noi" atunci cand ceva nu ne este pe plac.. pentru a nu pierde pacea si intelegerea..

mandria este cea care ne face sa vrem sa conducem pe toti.. si mai ales pe cei de langa noi.. ascultarea trebuie sa fie reciproca.. ca si iubirea si rabdarea..

citeam undeva ca a iubi un om inseamna a-l accepta asa cum este si a nadajdui doar schimbarea acestuia.. fara insa a-l obosi si a-l forta sa se schimbe.. daca se va schimba, asta tine doar de Dumnezeu..

frumoasa teoria.. cu practica este insa mai greu..
dar ce lucru bun este usor? cu cat este mai greu sa facem ceva, cu atat lucrul acela este mai bun.. si ce lucru este mai greu decat a iubi?
Ce pacat, ca postezi asa de rar, pentru ca avem nevoie, de oameni ca tine. Intradevar, mandria este in multe privinte vinovata, ea de fapt, ucide iubirea si ce pacat , mare pacat , ca cel mai greu, este a sti, a iubi, a lasa putin de la tine, nu mult, dar acel putin, conteaza atat de mult.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 23.09.2008, 05:26:55
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
citeam undeva ca a iubi un om inseamna a-l accepta asa cum este si a nadajdui doar schimbarea acestuia.. fara insa a-l obosi si a-l forta sa se schimbe.. daca se va schimba, asta tine doar de Dumnezeu..
asa este... am vazut familii in care diferenta intre "el" si "ea" e de la cer la pamant. unul trage sper cer, celalalt nu vrea sa lase deloc pamantul... cred ca e destul de mult chin pe cel care incearca si el cat de cat sa traiasca crestineste. si parintele nostru a spus odata: "ce sa facem, cand ne casatorim nu prea vedem bine, ca suntem indragostiti; mai tarziu vedem ca omul pe care ni l-am luat nu e asa cum speram, dar ce sa facem, nu putem sa-l lasam, ca ni l-a dat Dumnezeu de ajutor in toate." si chiar in familiile de preoti e greu, pe unii tare rau ii trag in jos consoartele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine s-ar casatori cu o desfranata ? windorin Nunta 428 13.07.2012 14:54:59