Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.07.2010, 14:00:10
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Poate acest interviu eluciedează un pic misterul... din nori.

Last edited by vsovivi; 14.07.2010 at 14:27:14.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.07.2010, 14:31:20
Georgi_85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu consider ca cei care se sinucid nici macar nu merita a fi mentionati. Personal, nu pot sa simt nici un fel de compasiune pentru astfel de oameni, care aleg singuri sa paraseasca "jocul". Nu stiu ce poate determina un om sa-si puna capat zilelor, dar dpv meu de vedere nu exista nici un motiv pe lumea asta pentru care sa iti iei viata. Viata e frumoasa oricum e ea. Si toti avem incercari in viata, suferinte, nimeni nu are o viata perfecta. Dar asta nu inseamna sa-ti pui streangul de gat. Astfel de oameni care abandoneaza sunt LASI. Pentru ca nu au curaj sa lupte. Si atunci daca ea a decis sa moara, pentru care motiv merita compatimita/inteleasa?

Last edited by Georgi_85; 14.07.2010 at 14:35:14.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.07.2010, 14:41:16
Georgi_85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
La numai 43 de ani , cântăreața Mădălina Manole a plecat la Domnul ! Dumnezeu s-o odihnească ! +
Oare la Domnul a plecat?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.07.2010, 14:51:00
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Domnule, am impresia că știa că va muri chiar dacă ea nu era conștientă de asta, am intrat pe site-ul ei și ultimul disc și toate pozele arată o vopsire în negru, deci am impresia că i se scrisese moartea, și proorocia se manifesta prin toate. Bine că și-a terminat albumul așa cum a promis. Ea a cântat dragostea frumoasă, chiar dacă s-a lăsat un pic influențată de moda gLumii. Deci tind să cred că dacă s-a sinucis, atunci doar o vrăjitorie, un farmec, ceva diavolesc te poate aduce în pragul sinuciderii așa rapid și absurd ispitindu-te cu soluții, când tu toată viața ai fost un om plin de viață și de încredere în Dumnezeu... căci ea a iubit viața... a iubit-o din plin... deci aici e clar ghiara celui foarte rău și mârșav la mijloc... a vrut s-o distrugă pe Eva iar. Și săraca iar a mușcat din mărul otrăvit... dar a făcut-o cu siguranță, dacă chiar a făcut-o, sub vrajă și narcoză, așa cum oricui i se poate întâmpla... căci viața ei o demonstrează că nu era nici bețivă nici drogată, nici rea, nici pismașă... ci era plină de soare și de Lumină.

Dar scoate Domnul, și pe sinucigași și pe copii avortați și pe cei căzuți în fântâna spânului, în adânc din greșală... pe tot omul care cade... și doar Adevărul și Binele va triumfa până la urmă, în vecii vecilor. Amin.

Deci cu siguranță a fost iubita Domnului, toată viața ei... nu ai de ce să ai dubii.

Last edited by vsovivi; 14.07.2010 at 15:27:27.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.07.2010, 15:08:35
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit Sinuciderea Mădălinei

Lașitate sau nu, sinuciderea nu este un act de mare curaj.
Dacă s-a sinucis, asta e... Alte comentarii, sunt de prisos. Nu mai vorbim. De bine, nici atât. Discutăm discuții. Oricum, Dumnezeu ne judecă după tot ceea ce am crezut, simțit, gândit, făcut. Mântuirea este la El!
În schimb, dacă nu s-a sinucis, dezbaterea pe tema aceasta ar putea continua cât considerați de cuviință.
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.07.2010, 15:11:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Cred ca deja incepem sa fabulam.
Ultimele indicii arata ca a ingerat voluntar o substanta toxica, posibil insecticid.
Rezultatele autopsiei vor fi gata peste 2 saptamani.
Asa ca ... mai asteptam.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.07.2010, 15:12:33
ARCADIE ARCADIE is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Mesaje: 1
Implicit Intrebari

Prieteni!

Stie careva dintre voi adresa vreunui fanclub Madalaina Manole? Stiti cumva daca vreun fanclub (am inteles ca in anii '90 erau vreo 25 in tot atatea judete) organizeaza o actiune comemorativa? M-ar interesa daca exista vreun fanclub in Bucuresti
Reply With Quote
  #38  
Vechi 14.07.2010, 15:24:15
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Cred ca deja incepem sa fabulam.
Ultimele indicii arata ca a ingerat voluntar o substanta toxica, posibil insecticid.
Rezultatele autopsiei vor fi gata peste 2 saptamani.
Asa ca ... mai asteptam.
și "și-a justificat gestul printr-un SMS". Aș fi curios de conținutul SMS-ului.

Acum, speculez: nu credeți că un gest sinucigaș se explică printr-un mesaj ceva mai lung, mai ales în cazul unui om exteriorizat, volubil și comunicativ, cum a fost Mădălina?

P.S. O mărturisire sinceră: prima dată, am citit, aici, pe forum de moartea ei. Ei, primul gând m-a dus la Mihaela Runceanu. Doamne ferește de rău!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.07.2010, 15:46:34
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Dumnezeu sa o ierte!

Dar, este cam ciudat ca dupa ce s-a chinuit foartte multi ani sa aiba un copil, acum cand in sfarsit l-a avut, sa renunte asa usor la el........Mie nu-mi vine sa cred.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.07.2010, 15:48:14
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Depresiile ți le faci, nu le ai! Ca să vorbim corect: "Mi-am făcut o depresie", nu ''Am avut o depresie."
Fie-mi permis: depresia e un soi de sinucidere, dar la scară mai mică (Scuzați că fac pe filosoful, nu aceasta e intenția mea). Supărările, frustrările și necazurile le ținem sub control cu rugăciune, nu cu psihologi, pentru că, odată ajunși la aceștia, în mod cert, vom ajunge la depresii. În treacăt fie spus, un psiholog competent va fi tot timpul la dispoziția ta (evident, contra unei taxe) să-ți spună ce să faci și eventual, să-ți mai întrețină vreo depresie (totuși, el e plătit la numărul de ședințe). Și oricum, terapia oferită de ei, chiar dacă are efect, este unul momentan, de scurtă durată, pentru că, dacă ar fi pe viață, din ce ar mai trăi stimabilii?

Dumnezeu să o ierte!
Din ciclul..."Sa batem campii cu talent!"
Iarta-ma,dar decat sa emiti tot felul de filosofii de la tine putere,mai bine te-ai apuca sa te documentezi in privinta depresiei,psihologiei temeinic,in caz contrar...tacerea e de aur,draga prietene!
Chiar vorbeam cu duhovnicul meu intr-o zi si imi spunea si el ca depresia a ajuns pe locul trei in lume in randul cauzelor care duc la decesul unei persoane si ca este nevoie si de psihologi pentru a ajuta acesti oameni.
Depresia e o boala cat se poate de luat in serios si poate avea consecinte extrem de grave daca nu este luata in seama si tratata.
Si mai trist este ca printre noi sunt cunoscuti,prieteni,poate chiar rude care se lupta cu asa ceva si prea putine persoane incearca sa le dea o mana de ajutor.
Daca am fi mai sensibili si atenti la durerea celorlalti lumea asta ar fi alta...
Inca o data...odihneste-te in pace Madalina!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 14.07.2010 at 15:50:54.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole Carmen FUNIERU Slujba inmormantarii 61 04.10.2021 15:46:54
Bunica mea a plecat la Domnul... glykys Generalitati 75 12.06.2014 10:24:15
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 77 18.11.2012 12:58:30
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 12:10:54
IPS Bartolomeu, a plecat la Domnul!+ cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 77 18.03.2011 12:13:17