Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #791  
Vechi 04.12.2013, 16:08:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Si atunci cum de stii tu ca cipul nu e pecetea, in ciuda avertizarilor din Apocalipsa?
Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul

Cuvintele Apocalipsei se indeplinesc in zilele noastre. Ca nu vrem sa vedem si ca mai vrem sa-i orbim si pe altii e cu totul altceva.
Deci nu scrie nici un "cip" in Apocalipsa si tu insisti sa spui "cip" si sa faci trimitere la Apocalipsa.

Ar trebui sa cerem si parerea unui psihiatru?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #792  
Vechi 04.12.2013, 16:20:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Da, ar fi trebuit sa-i primeasca si sa le ofere gagici, cum de nu s-au gandit la asta ?
Probabil ca asa ai fi facut tu, dar nu asta e logica celor scrise in Sf. Scriptura.

Citat:
Astea sunt faptele. Doi homosexuali au vrut cu tot dinadinsul sa le faca rau oamenilor respectivi. Oamenii respectivi au refuzat sa-i gazduiasca pe motiv ca homosexualitatea este contrara credintei lor.
Nu homosexualitatea a cerut gazduire.

Intreb inca o data: cum a ramas cu "iubim pe pacatos dar uram pacatul"?

Citat:
S-a ajuns in instanta si instanta a hotarat ca dreptul unuia de a se orienta sexual este mai important decat dreptul celuilalt la libertatea de constiinta si ca statul iti poate spune ce trebuie si ce nu trebuie sa gandesti.
Deci, daca ai un hotel si n-ai primi in gazda o femeie pentru ca tu esi misogin, sau un handicapat ca nu-ti plac ologii, sau un batran ca nu-ti plac mosnegii zici tu, chipurile in baza constiintei tale, Statul ar trebui sa zica "ok", e bine ce faci.
Uite ca nu asa functioneaza libertatea de constiinta intr-o societate civilizata.

Nu-ti baga nimeni cu forta homosexuali in casa, dar cand rulezi un biznis trebuie sa vezi si daca ce zice legea despre cum trebuie sa-ti derulezi biznisul corespunde cu "libertatea ta de constiinta".
Daca nu corespunde, cauti alt biznis, altfel risti sa suporti consecintele legale.

Ex: constiinta iti zice sa nu platesti taxele si impozitele care rezulta din derularea afacerii, dar legea zice ca intri la puscarie daca nu le platesti, ai de ales daca sa te conformezi sau nu mai incepi afacerea, "libertatea de constiinta" o ai inainte de a te angaja in chestia respectiva, nu dupa ce ai comis-o.


Citat:
Asta e teoria chibritului. Nu am auzit nicaieri ca erau betivi. Am auzit ca nu erau de acord ca fii lor sa participe la ore de educatie sexuala -> indoctrinare homosexuala. Am voie sa-mi tin copilul departe de rahatul asta ? Sau trebuie ca el sa invete cu orice pret ca e normal ?
Nu, dar si un betivan ar putea cere acelasi lucru in baza principiului enuntat pomps de tine, ca si "libertatea de constiinta" de mai sus.

Poate respectivul nu e de acord cu indoctrinarea matematica sau indoctrinarea gramatica.

Citat:
Nu-ti mai raspund la asta cu "defectul din gandirea ta". Deja, daca nu esti un troll care trebuie sa fie impotriva doar pentru ca e menirea lui de troll sa fie impotriva atunci mi-e mila de tine.
Hehe, eu incerc sa te fac sa gandesti, tu nu reusesti decat sa te infurii, se pare ca-ti lipseste exercitiul ratiunii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.12.2013 at 16:26:30.
  #793  
Vechi 04.12.2013, 16:27:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Antonia, in apocalipsa scrie clar ca semnul e primit ca o cosfintire a lepadarii.
Pai tu nu vezi ca ea vede scris cip si unde nu este?
Asta e deja problema medicala.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #794  
Vechi 04.12.2013, 16:46:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai asa se pare din ceea ce citesc despre aia 2 batrani si nu e un caz singular, sunt la fel si in SUA si in alte tari europene. Adica statul decide ca homosexualitatea e un lucru firesc, dupa care ne obliga pe toti sa gandim asa.
Si dintr-o data dreptul tau de a crede in ceea ce vrei, drept care era stipulat pana si in documentele internationale :

Toti oamenii sint egali in fata legii si au, fara nici o deosebire, dreptul la o egala protectie a legii. Toti oamenii au dreptul la o protectie egala impotriva oricarei discriminari care ar viola prezenta Declaratie si impotriva oricarei provocari la o asemenea discriminare.

Orice om are dreptul la libertatea gindirii, de constiinta si religie; acest drept include libertatea de a-si schimba religia sau convingerea, precum si libertatea de a-si manifesta religia sau convingerea, singur sau impreuna cu altii, atit in mod public, cit si privat, prin invatatura, practici religioase, cult si indeplinirea riturilor.

Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii; acest drept include libertatea de a avea opinii fara imixtiune din afara, precum si libertatea de a cauta, de a primi si de a raspindi informatii si idei prin orice mijloace si independent de frontierele de stat.
Din pacate ai lacune grave de intelegere vizavi de cum se traduc in practica drepturile de mai sus.
Si sunt sigur ca traiesti cu impresia ca drepturile de mai sus, sunt si trebuie facute numai si numai pentru satisfactia ta, ca om religios.

Adica daca tu spui ca ateismul e rau, si ca ateul o sa arda in Iad, in chinuri, e dreptul tau sa o faci, ba chiar sa tzipi asta pe strazi, etc.

Daca un ateu zice ca un om religios e irational, aberant ba chiar are ceva probleme psihice pentru ca sustine ca exista lucruri care nu le poate dovedi, zici ca nu, legea ar trebui sa-i puna pumnul in gura respectivului.

Dupa tine, si unul care indeamna la anarhie, terorism, rasism, ar trebui sa beneficieze de libertate de exprimare, miscare, sa-si expuna convingerile in public, sa faca adepti, etc.

Citat:
Parintii au dreptul de prioritate in alegerea felului de invatamint pentru copiii lor minori.
Pai au, dar in limiele legii.
Adica iti poti alege gradinita, scoala, liceul, facultatea.
Mai mult, invatamantul obligatoriu e doar de 10 clase parca, deci nici nu e nevoie sa faca un liceu de 4 clase sau o facultate.

Zice ca are libertatea de alegere a felului" nu daca sa ii ofere sau nu invatamant.

Iar "scoala acasa" atat timp cat nu este reglementata, nu este o alternativa, este ca si cand nu i-ar oferi nimic.
Daca s-ar permite asta, oricine ar putea sa-si sustraga copilul de la scoala si sa faca din el un analfabet.

Citat:
Homosexualii nu sunt pe nicaieri. Dar iata ca pana si legea lumeasca este aruncata la cos, se infiinteaza CNCD-uri, oamenii sunt amendati sau inchisi pentru ceea ce cred iar copiii trebuie indoctrinati asa cum vrea statul.
Pai traiesti intr-un stat democratic, se presupune ca cei care aleg programa scolara sunt pe placul majoritatii, deci daca nu-ti place cum gandeste majoritatea din tara ta, poti sa-ti alegi o alta tara, tu fiind unul din putinii destepti intr-o tara de prosti.
Sau, poti declansa o initiativa, conform legii, de modificare a legislatiei.
Dar asta nu se face in tribunale.

Citat:
Ce putem face ? Putem macar sa spunem aceste lucruri.
Poti sa le spui, dar daca le spui ilogic si cu patima, risti sa treci drept nebun sau idiot si nici sa nu rezolvi practic nimic.

Iar daca esti cu "macar" e clar ca nu vei schimba niciodata nimic, lipsindu-ti nu doar ratiunea ci si vointa.

Citat:
Eu nu vreau nici sa aflu secretele altora, nici sa pun secretele mele pe taraba.
Imi tot chinui mintea cu ce mai stiu si eu din Sf. Scriptura, Sf. Traditie, Pateric, ceva si nu gasesc nici o duhovniceasca preocupare a vreunui crestin in sensul descris de tine mai sus.

Si au trait in societati in care tortura era modelul "civilizat" de ancheta, in care religia oficiala era una pagana iar crestinismul echivalent cu condamnarea la moarte.

Si tot n-au reusit sa se ridice la inaltimea preocuparilor tale duhovnicesti. Saracii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.12.2013 at 16:49:06.
  #795  
Vechi 04.12.2013, 17:14:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Mi se pare mie sau te contrazici? Admiti ca sunt doua probleme distincte, dar mai apoi, spui ca e numai una, adica aceea politica/sociala.
Da, pentru ca prima (cea religioasa) e una falsa, nu exista, este create de neoprotestanti si importata de unii care se cred ortodocsi.

Citat:
E de bun simt sa observam ca cipurile, mai ales cele implantate, chiar constituie o problema religioasa, permitand un control total al omului.
Asta este o minciuna, desi la ora actuala exista cipuri implantabile, nici unul nu este capabil de "un control total al omului" decat in fanteziile voastre.

Citat:
Din moment ce am fost avertizati sa nu ne insemnam pe mana sau pe frunte cu un numar al carui semn este 666,
1. Nici un cip la ora actuala nu se implanteaza pe frunte
Se pare ca asta a scapat masinei de propaganda.

2. De unde stii daca numarul "are ca semn 666"?
Trebuie sa contina exact cifrele "666"?
Asa se zicea intr-o perioada.
Si daca nu le are?

Citat:
Monitorizarea telefoanelor si a internetului ar trebui sa fie suficiente pentru controlul intregii populatii in vederea apararii interesului national si a legilor Romaniei.


Aha, deci esti de acord cu asta.
Mai sa fie, cam atat cu libertatea.

Citat:
Se poate discuta si despre asta. Acestea sunt mai ales aspecte politice si sociale. Pot sa renunt la telefon si la internet oricand doresc. Pot sa stabilesc ce informatii comunic la telefon si pe internet. Asadar, vinul nu e chiar ca otetul, desi pot avea aceeasi culoare.
S-a mai discutat asta, repeti aceleasi prostii la infinit.
Nici pasaportul nu trebuie sa-l iei peste tot cu tine sau cardul bancar.
Ba inca alea spun mai putin despre tine decat monitorizarea Internetului si a telefoanelor cu care esti de acord.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #796  
Vechi 04.12.2013, 17:26:09
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai tu nu vezi ca ea vede scris cip si unde nu este?
Asta e deja problema medicala.
Asta apropo de "urăm pacatul,dar iubim pe pacatosi",pe care il tot fluturi prin comentariile tale? Nu ai impresia ca ce "propovaduiesti" nu prea aplici? Toti sunt prosti, înșelati, bolnavi mental si tu ii...indrepti, nu? Par. Paisie si Par. Iustin au fost niste păcăliti, unii colegi de forum nu sunt sanatosi la cap...Emana multa iubire si intelepciune din comentariile tale.
PS: apropo de Intelepciunea suprema este a deosebi binele de rau, nu prea ai nimerit-o caci a deosebi binele de rau nu tine de Intelepciune ci de un dar special de la Dumnezeu numit :al deosebirii duhurilor.Darul ala il aveau Parintii Paisie si Iustin iar tu nu, tocmai de aia ii contrazici pentru ca vederea ta duhovniceasca nu consoneaza cu a lor...dar pentru ca tu esti "mare destept",nu si despatimit ca ei.
  #797  
Vechi 04.12.2013, 17:53:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Asta apropo de "urăm pacatul,dar iubim pe pacatosi",pe care il tot fluturi prin comentariile tale? Nu ai impresia ca ce "propovaduiesti" nu prea aplici? Toti sunt prosti, înșelati, bolnavi mental si tu ii...indrepti, nu? Par. Paisie si Par. Iustin au fost niste păcăliti, unii colegi de forum nu sunt sanatosi la cap...Emana multa iubire si intelepciune din comentariile tale.
Au gresit doar intr-o privinta, nu toata viata.
Putini se pot lauda cu performanta asta.

Daca cineva e betiv si tu ii zici ca nu e betiv, doar are o confuzie mentala si un temporar dezechilibru fizic, crezi ca il ajuti?
Sau ii spui sa o lase mai moale cu paharul?

Daca se foloseste de Sfanta Scripturaa cu si mai mare nesimtire decat sectarul care nici macar nu are tupeul sa puna cuvinte care nu sunt acolo, ce zici?

Iti spun eu ce zice chiar "Apocalipsa":

18. Si eu marturisesc oricui asculta cuvintele proorociei acestei carti: De va mai adauga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise in cartea aceasta; (Apocalipsa 22:18)

Citat:
PS: apropo de Intelepciunea suprema este a deosebi binele de rau, nu prea ai nimerit-o caci a deosebi binele de rau nu tine de Intelepciune ci de un dar special de la Dumnezeu numit :al deosebirii duhurilor.
Intelepciunea este de la Dumnezeu:

"Daruieste-i dar robului Tau inima priceputa (...) si sa deosebeasca ce este bine si ce este rau"

Ghici, cine?

"Frica de Dumnezeu este începutul înțelepciunii; cei fără minte disprețuiesc înțelepciunea și stăpânirea de sine."

Iarasi..te las pe tine sa descoperi sursa.

Citat:
Darul ala il aveau Parintii Paisie si Iustin iar tu nu, tocmai de aia ii contrazici pentru ca vederea ta duhovniceasca nu consoneaza cu a lor...dar pentru ca tu esti "mare destept",nu si despatimit ca ei.
Orice crestin il are atat timp cat se mentine cu convingerile sale in Duhul Bisericii.
Atunci cand se inspira din duhuri straine, mai putin.

Vezi discutiile despre ce zice Traditia Bisericii vizavi de Apocalipsa si pecetluirea ca semn deloc fizic vs. neoprotestanti (semn fizic).

Eu n-am pus nimic de la mine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.12.2013 at 18:23:35.
  #798  
Vechi 04.12.2013, 20:35:49
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Si atunci cum de stii tu ca cipul nu e pecetea, in ciuda avertizarilor din Apocalipsa?
NU. Intrebarea nu e cum de stie cineva ca cipul nu e pecetea. Raspunsul e ca nu stie. Voi sunteti aia care propovaduiti ca este, deci intrebarea este: De unde stiti voi ca cipul e pecetea?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #799  
Vechi 04.12.2013, 20:43:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ar trebui sa cerem si parerea unui psihiatru?
Iar folosesti psihiatria ca arma sau ca sperirtoare? Crezi ca esti siingurul normal de pe aici?
  #800  
Vechi 04.12.2013, 21:01:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, pentru ca prima (cea religioasa) e una falsa, nu exista, este create de neoprotestanti si importata de unii care se cred ortodocsi.

.
Cred ca ti s-a demonstrat destul de clar ca problema cipurilor are atat implicatii sociale cat si religioase. Nu vrei sa crezi, te priveste. Nu te oblig sa gandesti ca mine. Ia-ti cipuri si gata.

Eu voi continua sa cred ceea ce am afirmat deja.

Antihrist iti va fi recunoscator pentru serviciile oferite si tie si altor cipofili. Multi duhovnici ne-au avertizat. Cine vrea crede, iar cine nu sa faca dupa capul lui.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 11.10.2010 23:02:47
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30