Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2011, 15:45:35
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation Oamenii strazii. Cum ii putem ajuta?

Fiecare noapte e tot mai friguroasă. În București întâlnești, destul de frecvent, persoane care-și caută un colțișor, în vreo scară de bloc sau în afara ei, unde să poată ațipi. Unii sunt de multă vreme în stradă, iar stresul teribil provocat de situația asta și-a pus amprenta puternic și asupra stării lor psihice. Cei mai mulți au ajuns în starea asta probabil din cauza vreunui mare necaz în familie sau a indiferenței și răutății celor care ar fi trebuit să-i iubească.

Ce se poate face pentru ei? Cum pot fi ajutați? Cunoașteți asociații, fundații care să ofere adăpost în condiții omenești?

Primăria oferă niște adăposturi, însă nu prezintă siguranță, se pare, mai ales dacă e vorba de femei.

Last edited by N.Priceputu; 14.12.2011 at 20:40:35.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.12.2011, 18:28:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu, cu oamenii străzii, popular numiți "boschetari" nu prea am avut succes. De exemplu, era unul care își făcuse perimetru de cerșit nu departe de casa mea. I-am oferit o afacere: să măture curtea mea. Contra a 8 lei, trebuia să măture de frunze un perimetru de 300 mp, treabă de maxim jumătate de oră. Jobul era periodic: altă sâmbătă, altă măturare, alți 8 lei. Nu a vrut, pretextând motive de sănătate. Dar, ca să cerșească ore întregi în frig și să-și ia o sticlă de vodcă după aia, a găsit resurse de sănătate.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.12.2011, 18:35:50
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu vad mai mereu un barbat imbracat foarte gros cu multe sacose langa el stand pe o banca in zona Televiziune-Herastrau,mi-e mila de el,de un an sta pe bancile de langa strada,ma gandesc ca vine frigul saptamana asta......oamenii isi plimba cainii pe langa el si el saracu' sta,parca asteapta ceva,nu cerseste.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.12.2011, 01:10:52
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul

Ce se poate face pentru ei? Cum pot fi ajutați? Cunoașteți asociații, fundații care să ofere adăpost în condiții omenești?

Primăria oferă niște adăposturi, însă nu prezintă siguranță, se pare, mai ales dacă e vorba de femei.
Am ajuns la concluzia ca nu se poate face nimic pentru ei.
In primul rand ca primariile au alte interese nu de-a ajuta pe cei in nevoi si din pacate am intalnit cazuri in care oameni de suflet au incercat sa se implice in a ajuta pe acesti " oameni ai strazii " dar din pacate au esuat fiindca acesti oameni sunt deja obisnuiti cu acest mod de viata, se complac in el si nu se pot adapta la o schimbare, fie ea si in bine.
S-au obisnuit cu cersitul, cu frigul, cu arsita noptilor de vara, se multumesc cu putinul pe care-l au, parca nu-si doresc schimbarea!
Acum un an am ajuns la parintele Arsenie Papacioc pentru ai cere un sfat in legatura cu o persoana fara adapost, fara serviciu, fara nimic si imi aduc aminte cum maicuta care avea grija de parintele mi-a spus cu glas domol ca acesti tineri sunt irecuperabili, ca nu se pot adapta la o viata normala dupa toate traumele prin care au trecut pana la o varsta anume. Zicea ca aparent ei isi doresc schimbarea dar cand vrei sa-ti pui planul in aplicare nu mai raspund cerintelor si sfaturilor care se impun pentru integrarea lor in societate. Mi-am dat seama destul de repede ca a avut dreptate si n-am sa uit niciodata aceasta discutie cu maicuta.
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.12.2011, 10:22:41
Hans Dietrich's Avatar
Hans Dietrich Hans Dietrich is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

In ceea ce ii priveste pe oamenii strazii, societatea de azi nu este interesata( si nici nu va fi ) in nici un fel de acestia, neoferindu-le nimic ( nu cred ca acestia ar accepta, din motive doar de ei stiute ) pentru a iesi din starea in care se afla ( personal nu cred ca ar putea, chiar daca s-ar stradui sa ii schimbe, si nici nu cred ca vor ). Am inteles ca ar fi asa numitele adaposturi de noapte si cantine sociale ( sau ale saracilor ) dar nu cred efectiv ca si acestea (daca sunt) le-ar ajuta cu ceva, din moment ce acesti oameni ai strazii au "stilul lor" de viata : cotrobaitul prin tomberoane, adunat pet-uri, fiare vechi, paine, sticle, etc...... Plus de aceasta sunt si o gramada da caini comunitari ce ii insotesc pe acesti " boschetari ".
Pe de alta parte nu are nimic in comun saracia cu " a locui " pe strada. " Boschetarii " sunt o categorie aparte, cred ca au si o organizare a lor, locuri pe unde isi fac veacul...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2011, 10:56:20
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

„Boschetari” e un termen folosit parcă pentru a-i exclude, pentru a-i lovi încă o dată pe cei care au ajuns să doarmă pe unde apucă din cauza inadaptabilității lor (la fel și cuvântul „aurolac”).

Oamenii ăștia nu s-au născut pe stradă. Ei au dus cândva o viață normală, ca oricare dintre noi. Unii au dezechilibre psihice. Fie le-au avut dinainte și asta a făcut să fie excluși de familie și de prieteni, fie le-au dobândit în stradă, pentru că nu e ușor să-ți păstrezi mintea întreagă în asemenea condiții de viață.

E adevărat că nu le poți schimba stilul de viață cu care s-au obișnuit. Însă nevoia lor cea mai acută, dincolo de cele materiale, e să primească o mângâiere, să ne fie milă de ei, să nu-i aruncăm, de exemplu, din scările blocurilor pe unde se mai aciuează. Adăposturile puse la dispoziție de primărie sunt murdare și nu oferă siguranță. Oamenii care sunt plătiți acolo să aibă grijă de amărâții ăștia nu sunt, cel puțin unii, prea miloși.

E dureros să vezi cât de puțină milă le oferim noi, care ne considerăm un popor creștin. De ce nu ne putem organiza mai mulți (pentru că singur nu poți face mare lucru) și, cu ajutorul Bisericii, să-i adunăm de pe străzi și să-i ducem, fie și doar pentru a dormi sau a mânca, într-un loc unde să fie bine primiți?

Locul sărmanilor, al celor care nu se pot ajuta singuri, al celor care nu prea au simțul realității, al neadaptaților, nu e în stradă.
Sunt printre ei persoane care nu sunt încă pierdute, care pot fi încă ajutate, pentru că sunt la începutul rătăcirii.
Ce se întâmplă cu asistența socială de la noi? Sunt deja vreo 20 de ani de când există specializarea asta la facultatea de teologie. Cu ce se ocupă asistenții sociali pregătiți acolo?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.12.2011, 11:37:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
E adevărat că nu le poți schimba stilul de viață cu care s-au obișnuit. Însă nevoia lor cea mai acută, dincolo de cele materiale, e să primească o mângâiere, să ne fie milă de ei, să nu-i aruncăm, de exemplu, din scările blocurilor pe unde se mai aciuează. Adăposturile puse la dispoziție de primărie sunt murdare și nu oferă siguranță. Oamenii care sunt plătiți acolo să aibă grijă de amărâții ăștia nu sunt, cel puțin unii, prea miloși.
Ceea ce au nevoie cel mai mult e o vorba buna. Adica sa vorbim cu ei, sa nu-i tratam cu superioritate. Apoi vin necesitatile materiale, in caz ca nu en permitem putem sa-i indrumam la un adapost sau o cantina a saracilor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.12.2011, 11:41:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De exemplu, era unul care își făcuse perimetru de cerșit nu departe de casa mea. I-am oferit o afacere: să măture curtea mea. Contra a 8 lei, trebuia să măture de frunze un perimetru de 300 mp, treabă de maxim jumătate de oră. Jobul era periodic: altă sâmbătă, altă măturare, alți 8 lei. Nu a vrut, pretextând motive de sănătate. Dar, ca să cerșească ore întregi în frig și să-și ia o sticlă de vodcă după aia, a găsit resurse de sănătate.
E adevarat ca unii sunt si lenesi, asa s-au obisnuit. Dar suma pare putin cam mica, chiar si pentru un om al strazii. Cred ca nu renteaza, probabil din cersit aduna mai mult intr-o jumatate de ora, afacerea lui e mai buna.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.12.2011, 11:48:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Pînă la recuperarea lor totală, trebuie să treacă prin foame și lipsuri. Cei cîțiva lei donați pentru moment pot ajuta să treacă ziua mai ușor și să ducă acasă copiilor ceva de papa.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.12.2011, 13:42:05
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E adevarat ca unii sunt si lenesi, asa s-au obisnuit. Dar suma pare putin cam mica, chiar si pentru un om al strazii. Cred ca nu renteaza, probabil din cersit aduna mai mult intr-o jumatate de ora, afacerea lui e mai buna.
Faceți un calcul: 8 lei pentru jumătate de oră de muncă înseamnă 16 lei pe oră.

Acum înmulțiți 16 cu numărul orelor de muncă dintr-o săptămână, respectiv 40: veți fi surprins să descoperiți că rezultatul este 640 lei, neimpozitabili.

Încă o dată: 640 lei pe săptămână, în condițiile în care există români care muncesc pentru acești bani o lună încheiată.

Vi se mai pare puțin ?

Trecând peste acest aspect, sunt de părere că cea mai bună metodă pentru a-i ajuta este să căutăm și să luăm legătura cu organizații specializate despre care știm că se ocupă cu asemenea cazuri și să donăm bani sau alimente sau îmbrăcăminte.

Last edited by Erethorn; 05.12.2011 at 13:45:35.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ii putem ajuta pe atei sa-L gaseasca pe Dumnezeu? laurastifter Generalitati 47 09.02.2013 05:22:11
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Cum putem ajuta? Adriana-Simona Calugarul 15 05.01.2012 01:11:49
Si noi putem ajuta anita Umanitare 2 16.09.2009 19:42:32
Macar o data putem ajuta... maryanast Umanitare 5 29.11.2007 22:25:51