Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2011, 14:35:51
Alidana Alidana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Mesaje: 5
Implicit Cum privim batranetea

Ma numesc,George Coman,sunt oltean la origine.Soarta a facut ca eu sa ajung prin ardeal,dar,la cateva luni mai vin pe acasa.La ultima vizita pe acasa am aflat de situatia a doua suflete pt.care am hotarat sa va scriu.Numele doamnelor,de botez,este Silvia (55ani) si Ioana(83ani).O sa incerc sa fiu cat mai scurt.
La 4ani ai d.Silvia i-a murit mama,la 25ani i-a murit si tatal,a ramas cu bunicii de care a avut grija toata viata.Dupa ce s-a casatorit,si-a facut si ea o familie,la 35ani ia murit sotul,aceasta ramanand sa aiba grija de fata si de socrii(soacra-paralizata,la pat,socrul-prostata).Au decedat apoi,soacra-dupa5ani de chin si socrul ,cangrena la un picior.Intre timp din partea ei,a decedat bunicul dupa ce a fost orb 15ani si bunica.Acum mai are o sora din partea mamei,Ioana,de care tot ea are grija.
Fiindca a dus o viata destul de grea si cu destul de multe probleme,d.Silvia,nu a apucat sa lucreze mult timp,pensia acesteia fiind de 486lei,pensionata pe caz de boala.Dupa atatea ,acum s-a imbolnavit si ea .Pensia d.Ioana este de 358lei,areprobleme in special cu astmul ,anul trecut si-a rupt piciorul-deasupra de genunchi,cand cara lemne,pe gheata.
Doamnele nu cer ,mai nimic,in special sanatate.O sa las la atitudinea dv.daca doriti(merita) sa le ajutam si cu putin.Avand vedere in special varsta,apr.toata pensia se duce pe medicamente,dupa ce scazi fact.,va dati seama ca renunta-la mancare.Cand mi-am luat,la revedere,de la ele.D.Ioana manca o cana de ceai si 5biscuiti.
Nu vreau sa se interpreteze altceva,am citit multe pe acest forum,o sa las la alegera dv. daca doriti sa le ajutam in vrun fel.Din ce am vazut eu,acum le-ar mai trebui inca o caruta de lemne,sa fie sigure ca iasa din iarna.Le-a fost si rusine sa se mai roage de cel care aduce,fiindca mai au de dat la ultima caruta 100lei,pt.gard,este picat detot,vreo5,6leg.de blane,pardoseaua din camera ar trebui schimbata ca a cam putrezit,pt.gradina 2suluri plasa da sarma,sa plateasca impozitul,aratul din primavara, pastile macar pt.o luna si pt. d.Silvia sa aiba de control,apoi le-ar fi mai usor fiindca vine primavara si cum zic ele ''apar urzicile''.
Toate astea ar face apr.1000-1500lei,pt.unii este putin,pt.ele ar insemna luni intregi sa-i adune.
Daca dv.credeti de cuvinta sa le ajutam,o sa revin cu datele necerare.

Cu respect,al dv.
George si nepoteii,
Alinus si Dana


PS:Pe data de 9. este ziua de nastere d.Silvia,poate o sa aiba o zi mai fericita,dupa multi ani,ar merita!!!

Last edited by Alidana; 06.02.2011 at 15:03:47.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.02.2011, 13:10:06
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Avem nevoie de oameni care sa stie sa imbatraneasca frumos.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.02.2011, 19:33:31
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alidana Vezi mesajul
Ma numesc,George Coman,sunt oltean la origine.Soarta a facut ca eu sa ajung prin ardeal,dar,la cateva luni mai vin pe acasa.La ultima vizita pe acasa am aflat de situatia a doua suflete pt.care am hotarat sa va scriu.Numele doamnelor,de botez,este Silvia (55ani) si Ioana(83ani).O sa incerc sa fiu cat mai scurt.
La 4ani ai d.Silvia i-a murit mama,la 25ani i-a murit si tatal,a ramas cu bunicii de care a avut grija toata viata.Dupa ce s-a casatorit,si-a facut si ea o familie,la 35ani ia murit sotul,aceasta ramanand sa aiba grija de fata si de socrii(soacra-paralizata,la pat,socrul-prostata).Au decedat apoi,soacra-dupa5ani de chin si socrul ,cangrena la un picior.Intre timp din partea ei,a decedat bunicul dupa ce a fost orb 15ani si bunica.Acum mai are o sora din partea mamei,Ioana,de care tot ea are grija.
Fiindca a dus o viata destul de grea si cu destul de multe probleme,d.Silvia,nu a apucat sa lucreze mult timp,pensia acesteia fiind de 486lei,pensionata pe caz de boala.Dupa atatea ,acum s-a imbolnavit si ea .Pensia d.Ioana este de 358lei,areprobleme in special cu astmul ,anul trecut si-a rupt piciorul-deasupra de genunchi,cand cara lemne,pe gheata.
Doamnele nu cer ,mai nimic,in special sanatate.O sa las la atitudinea dv.daca doriti(merita) sa le ajutam si cu putin.Avand vedere in special varsta,apr.toata pensia se duce pe medicamente,dupa ce scazi fact.,va dati seama ca renunta-la mancare.Cand mi-am luat,la revedere,de la ele.D.Ioana manca o cana de ceai si 5biscuiti.
Nu vreau sa se interpreteze altceva,am citit multe pe acest forum,o sa las la alegera dv. daca doriti sa le ajutam in vrun fel.Din ce am vazut eu,acum le-ar mai trebui inca o caruta de lemne,sa fie sigure ca iasa din iarna.Le-a fost si rusine sa se mai roage de cel care aduce,fiindca mai au de dat la ultima caruta 100lei,pt.gard,este picat detot,vreo5,6leg.de blane,pardoseaua din camera ar trebui schimbata ca a cam putrezit,pt.gradina 2suluri plasa da sarma,sa plateasca impozitul,aratul din primavara, pastile macar pt.o luna si pt. d.Silvia sa aiba de control,apoi le-ar fi mai usor fiindca vine primavara si cum zic ele ''apar urzicile''.
Toate astea ar face apr.1000-1500lei,pt.unii este putin,pt.ele ar insemna luni intregi sa-i adune.
Daca dv.credeti de cuvinta sa le ajutam,o sa revin cu datele necerare.

Cu respect,al dv.
George si nepoteii,
Alinus si Dana


PS:Pe data de 9. este ziua de nastere d.Silvia,poate o sa aiba o zi mai fericita,dupa multi ani,ar merita!!!
ce credeti? nici de data asta nu am putea prin grija celui ce posteaza,prin mandat postal,sa dam fiecare cate 20 lei?! cred ca putem sa renuntam la o .....carte,le pretul unei cartele,la ceva dulce,/......la orice,si sa daruim pt ca ne a fost ...DARUIT!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.02.2011, 23:05:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umila123 Vezi mesajul
ce credeti? nici de data asta nu am putea prin grija celui ce posteaza,prin mandat postal,sa dam fiecare cate 20 lei?! cred ca putem sa renuntam la o .....carte,le pretul unei cartele,la ceva dulce,/......la orice,si sa daruim pt ca ne a fost ...DARUIT!
Problema este ce ne facem cu restul de sute de mii de familii necajite si in pragul disperarii, a miilor de copii ai nimanui pentru care nimeni nu afiseaza aici si nu-i promoveaza pentru a fi ajutati?
Dam 20 de lei unuia acum pentru ca i s-a faut publicitate si raminem fara bani pentru cei fara ajutor publicitar de pe strazi din satele si comunele pe unde trecem.

Leo Tolstoy, fiind foarte destept, pentru a multumi pe toti orpsitii si batutii de soarta schimba toti banii sai in kopeici si in fiecare miercurea, vinerea si duminica cind veneau toti CU SUTELE la pomana le dadea tuturor CEVA!..o kopeika cu care isi cumparau o chifla si macar nu mureau de foame, in schimb TOTI PLECAU CU CEVA IN BUZUNAR.

Asa cred ca ar trebui sa facem, nu sa dam TOTUL celui care are povestea cea mai "fermecatoare"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.02.2011, 08:38:47
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Inca pentru copii mai exista oarece preocupare...insa batranii sunt efectiv ai nimanui...Daca n-au urmasi sau rude, daca sunt bolnavi pe pat...ajung sa moara de foame...Da, exista niste azile dar sunt preturi superluminice pt cele cu "aspect uman"....Adica intre 1100 lei si 2500 de lei....Majoritatea nu isi pot permite.... Unora nu li se pare poate mult , dar la pensiile actuale....Oricum, ei cui raman? Nu apartin tot lumii noastre ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.02.2011, 11:10:04
Alidana Alidana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Mesaje: 5
Implicit fiecare are dreptul la opinie

Stimate d.andreicozia,nu m-am gandit ca povestesc asa de ''fermecator'',as vrea doar sa vad cum v-ati descurca la 83 de ani cu 358lei si asta nu numai din vina ei(tatal mort pt.tara,fratele la fel).Nu vreti sa ajutati,nu ajutati,nu va acuza nimeni,dar nu aruncati cu pietre in amaratele astea.M-am gandit ca ar merita si ele un strop de fericire(vine ziua d.Silvia,ziua femeii),...am cerut oare prea mult.Daca ai ajuns batan si neputincios,gata tb.sa fii aruncat la cos???,chiar n-ai facut nimic pt.tara asta,nu sunt tot ai nostrii.Practic sunt ...viitorul nostru,suntem''noi''peste cativa ani.Daca peste cativa ani ajungem intr-o situatia asemanatoare si semenii ne-ar trata cu ''indiferenta''cum ar fii.Este f.greu sa ajungi bogat,f.greu sa te mentii''in varf'',dar sarac poti ajunge in 5min.
Pentru binevoitori,va dau adresa d.Silvia
Ticleanu Silvia,Str.Petrolistilor,Nr.320,Loc.Ticleni,Jud.Go rj,cod.postal215600

PS:Ticlenu Silvia-nr.dosar pensie:168341,total drepturi:486.00
Coman Ioana-nr.dosar pensie:037305,total drepturi:358.00
astea pt.cei care au dubii,pot verifica


Cu respest,
George

Last edited by Alidana; 23.02.2011 at 22:18:47.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.02.2011, 14:38:05
Alidana Alidana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Mesaje: 5
Implicit batranetea...

La oras se mai gaseste,o paine gratis,o masa calda,dar la tara daca nu ai pe nimeni sa-ti deschida poarta...sa te rogi sa nu imbatranesti,sa te rogi sa nu ai de ales intre-medicamente si mancare.

Numai bine
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.02.2011, 11:36:09
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Wink buna ziua George,

te rog nu pune la suflet aceste mici rautati ale unor frati de ai nostri,si comentariile lor,eu apreciez ceia ce ai facut pentru aceste doamne si stiu ca ti-ai asumat atunci cand ai facut-o si riscul de a fi intepat de unii dintre noi,si este foarte frumos din partea ta,intradevar sunt multi excroci si excrocherii pe internet,dar o voce interioara ne calauzeste in todeauna,un ANGER PAZITOR....si te cred pe cuvant ca spui adevarul si voi trimite un mic ajutor ,foarte curand,din tot putinul meu,pentru ca si eu tocmai am scapat dintr-o operatie foarte grea ......si pe de asupra mi-am pierdut si seviciul........cu incepere de la 01/04/11. dar cine vrea sa ajute va ajuta,pe aceste doua doamne.....
Citat:
În prealabil postat de Alidana Vezi mesajul
Ma numesc,George Coman,sunt oltean la origine.Soarta a facut ca eu sa ajung prin ardeal,dar,la cateva luni mai vin pe acasa.La ultima vizita pe acasa am aflat de situatia a doua suflete pt.care am hotarat sa va scriu.Numele doamnelor,de botez,este Silvia (55ani) si Ioana(83ani).O sa incerc sa fiu cat mai scurt.
La 4ani ai d.Silvia i-a murit mama,la 25ani i-a murit si tatal,a ramas cu bunicii de care a avut grija toata viata.Dupa ce s-a casatorit,si-a facut si ea o familie,la 35ani ia murit sotul,aceasta ramanand sa aiba grija de fata si de socrii(soacra-paralizata,la pat,socrul-prostata).Au decedat apoi,soacra-dupa5ani de chin si socrul ,cangrena la un picior.Intre timp din partea ei,a decedat bunicul dupa ce a fost orb 15ani si bunica.Acum mai are o sora din partea mamei,Ioana,de care tot ea are grija.
Fiindca a dus o viata destul de grea si cu destul de multe probleme,d.Silvia,nu a apucat sa lucreze mult timp,pensia acesteia fiind de 486lei,pensionata pe caz de boala.Dupa atatea ,acum s-a imbolnavit si ea .Pensia d.Ioana este de 358lei,areprobleme in special cu astmul ,anul trecut si-a rupt piciorul-deasupra de genunchi,cand cara lemne,pe gheata.
Doamnele nu cer ,mai nimic,in special sanatate.O sa las la atitudinea dv.daca doriti(merita) sa le ajutam si cu putin.Avand vedere in special varsta,apr.toata pensia se duce pe medicamente,dupa ce scazi fact.,va dati seama ca renunta-la mancare.Cand mi-am luat,la revedere,de la ele.D.Ioana manca o cana de ceai si 5biscuiti.
Nu vreau sa se interpreteze altceva,am citit multe pe acest forum,o sa las la alegera dv. daca doriti sa le ajutam in vrun fel.Din ce am vazut eu,acum le-ar mai trebui inca o caruta de lemne,sa fie sigure ca iasa din iarna.Le-a fost si rusine sa se mai roage de cel care aduce,fiindca mai au de dat la ultima caruta 100lei,pt.gard,este picat detot,vreo5,6leg.de blane,pardoseaua din camera ar trebui schimbata ca a cam putrezit,pt.gradina 2suluri plasa da sarma,sa plateasca impozitul,aratul din primavara, pastile macar pt.o luna si pt. d.Silvia sa aiba de control,apoi le-ar fi mai usor fiindca vine primavara si cum zic ele ''apar urzicile''.
Toate astea ar face apr.1000-1500lei,pt.unii este putin,pt.ele ar insemna luni intregi sa-i adune.
Daca dv.credeti de cuvinta sa le ajutam,o sa revin cu datele necerare.

Cu respect,al dv.
George si nepoteii,
Alinus si Dana


PS:Pe data de 9. este ziua de nastere d.Silvia,poate o sa aiba o zi mai fericita,dupa multi ani,ar merita!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.03.2011, 20:12:23
Alidana Alidana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Mesaje: 5
Implicit Pentru d.Cristian 67

Doamnele au primit plicul dv. ieri(02.03.2011).In numele doamnelor,va multumim pt.gestul dv.si va dorim multa sanatate,cat mai multe impliniri.

Cu respect,
George
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa ne privim propriul trup? florin.oltean75 Generalitati 5 23.03.2012 23:47:46
sa alinam batranetea unor batrane greu incercate Alidana Umanitare 0 28.03.2011 23:13:30
E batrânetea inevitabila? Traditie Teologie si Stiinta 150 28.02.2008 10:44:19
Cum privim Vechiul Testament? alecsandru Din Vechiul Testament 16 11.01.2008 09:51:27