Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.02.2007, 19:56:20
assiris assiris is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2007
Mesaje: 19
Implicit

Iehovistii nu cred in suflet. Adevarat sau fals?

Ei consuma vin? Daca da, in situatia in care ar avea de ales intre o sticla de vin veche de 500 de ani si una de 1 an, pe care ar alege-o si de ce?

In ce consta botezul la ei, ce semnificatie are si cum se face?

Imediat ce primesc raspunsurile la aceste intrebari, voi dezvalui si scopul pentru care le-am pus. M-ar interesa chiar marturia unui practicant iehovist dar care stie ce spune si nu din auzite.
Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.02.2007, 21:57:03
PET PET is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 36
Implicit

Foarte bine ca beau vin. Vinul e o bautura interesanta :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.03.2007, 01:07:04
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Sunt niste oameni destul de indoctrinati...si dornici sa indoctrineze mai departe, dar nu vad de ce sa le iei religia peste picior asa, oricat de neobisnuite ti se par practicile lor:P. Adica pe tine te-ar deranja daca un martor al lui iehova ar incepe sa rada de practicile ortodoxe, oricat de bizare le considera.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.03.2007, 02:06:33
PET PET is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 36
Implicit

Cand eram mic imi placeau desenele din revistele lor...erau asa de colorate :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.03.2007, 11:14:22
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Cum e cu alde Iehova astia ca tot vin pe la usa pe la mine
..ei spun ca in biblie scrie ca pe Dumnezeu il cheama Iehova "la nota de subsol undeva in Vechuil Testament"!?!
am mai citit si la istorie ca evrei il numeau pe Dumnzeu Iahve si ca Iahve s-ar citi Iehova!?!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.03.2007, 11:22:28
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de assiris
Iehovistii nu cred in suflet. Adevarat sau fals?

Ei consuma vin? Daca da, in situatia in care ar avea de ales intre o sticla de vin veche de 500 de ani si una de 1 an, pe care ar alege-o si de ce?

In ce consta botezul la ei, ce semnificatie are si cum se face?

Imediat ce primesc raspunsurile la aceste intrebari, voi dezvalui si scopul pentru care le-am pus. M-ar interesa chiar marturia unui practicant iehovist dar care stie ce spune si nu din auzite.
Multumesc
Adevarat ..chiar nu cred in suflet{ei cred ca trupul se misca singur} asta am citit sigur si scriau despre religia noastra ca se foloseste de noi cerandu-ne bani in schimbul sufletelor
De asemenaea Iehovistii spun ca si calculatorul este de la diavol dar nu se sfiesc sa-l foloseasca
De altfel este dovedit si stiintific ca un trup neinsufletit cantareste mai mult decat unul in viata ,in concluzie trupul este usurat de suflet si sufletul este ingreunat de trup
Cum spunea Pr. Cleopa sufletul cand iese din trup este foarte usor,pentru ca nu il mai tine greutate trupului si tine minte tot, incat poate intr-o clipa sa inconjoare pamantul
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.05.2010, 22:13:51
Ionela13 Ionela13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2010
Locație: London ON
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de assiris Vezi mesajul
Iehovistii nu cred in suflet. Adevarat sau fals?

Ei consuma vin? Daca da, in situatia in care ar avea de ales intre o sticla de vin veche de 500 de ani si una de 1 an, pe care ar alege-o si de ce?

In ce consta botezul la ei, ce semnificatie are si cum se face?

Imediat ce primesc raspunsurile la aceste intrebari, voi dezvalui si scopul pentru care le-am pus. M-ar interesa chiar marturia unui practicant iehovist dar care stie ce spune si nu din auzite.
Multumesc
1 Morții nu pot face nimic și nu simt nimic. Noi nu-i putem ajuta, iar ei nu ne pot face nimic pentru noi. . Sufletul moare; el nu continuă să trăiască după moarte . Uneori însă, îngerii răi, numiți demoni, pretind că sunt spiritele morților. Orice obicei legat de teama de morți sau de cultul morților este greșit.
2 Nu este un lucru greșit faptul de a bea puțin vin, bere sau alte băuturi alcoolice . Însă consumul exagerat de alcool și beția sunt lucruri greșite în ochii lui Dumnezeu . Băutura în exces poate să-ți distrugă sănătatea și să-ți dezmembreze familia. De asemenea, te poate face să cedezi foarte ușor în fața altor tentații.
3 Trebuie să dobândești o bună cunoaștere a adevărului biblic , să exerciți credință în lucrurile pe care le-ai învățat , să te căiești de păcate și să te întorci de la modul tău de viață din trecut . Apoi, iubirea ta față de Dumnezeu trebuie să te determine să i te dedici lui. Aceasta înseamnă că într-o rugăciune personală îi spui că i te dedici lui pentru a-i înfăptui voința. După ce te-ai dedicat lui Dumnezeu, trebuie să fii botezat . Botezul le face cunoscut tuturor faptul că te-ai dedicat lui Iehova. De aceea, botezul este numai pentru cei care sunt suficient de maturi pentru a lua hotărârea de a-i sluji lui Dumnezeu.

Last edited by Ionela13; 04.05.2010 at 23:47:44.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.05.2010, 02:25:40
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

De ce Martorii lui Iehova duc o campanie atat de agresiva de "racolare" ?Care-i scopul?Si de ce lasa impresia ca poti avea si foloase materiale dacaintri in randul lor?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.05.2010, 02:47:59
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
De ce Martorii lui Iehova duc o campanie atat de agresiva de "racolare" ?Care-i scopul?Si de ce lasa impresia ca poti avea si foloase materiale dacaintri in randul lor?
Pentru ca ei doar parte materiala mai au. In erezie fiind, Duhul Sfant nu se mai salasluiesti in ei si astfel au pierdut acel har crestinesc, devenind goi pe dinauntru.

Uitati aici daca vreti sa invatati cum sa va comportati in preajma lor (articol scris de fratii nostri de peste Prut):
http://ortodoxia.md/despre-martorii-lui-iehova
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.05.2010, 03:10:58
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionela13 Vezi mesajul
1 Morții nu pot face nimic și nu simt nimic. Noi nu-i putem ajuta, iar ei nu ne pot face nimic pentru noi. . Sufletul moare; el nu continuă să trăiască după moarte . Uneori însă, îngerii răi, numiți demoni, pretind că sunt spiritele morților. Orice obicei legat de teama de morți sau de cultul morților este greșit.
2 Nu este un lucru greșit faptul de a bea puțin vin, bere sau alte băuturi alcoolice . Însă consumul exagerat de alcool și beția sunt lucruri greșite în ochii lui Dumnezeu . Băutura în exces poate să-ți distrugă sănătatea și să-ți dezmembreze familia. De asemenea, te poate face să cedezi foarte ușor în fața altor tentații.
3 Trebuie să dobândești o bună cunoaștere a adevărului biblic , să exerciți credință în lucrurile pe care le-ai învățat , să te căiești de păcate și să te întorci de la modul tău de viață din trecut . Apoi, iubirea ta față de Dumnezeu trebuie să te determine să i te dedici lui. Aceasta înseamnă că într-o rugăciune personală îi spui că i te dedici lui pentru a-i înfăptui voința. După ce te-ai dedicat lui Dumnezeu, trebuie să fii botezat . Botezul le face cunoscut tuturor faptul că te-ai dedicat lui Iehova. De aceea, botezul este numai pentru cei care sunt suficient de maturi pentru a lua hotărârea de a-i sluji lui Dumnezeu.
legat de moarte, Mantuitorul Hristos te contrazice: 21. Căci, după cum Tatăl scoală pe cei morți și le dă viață, tot așa și Fiul dă viață celor ce voiește.
22. Tatăl nu judecă pe nimeni, ci toată judecata a dat-o Fiului.
23. Ca toți să cinstească pe Fiul cum cinstesc pe Tatăl. Cine nu cinstește pe Fiul nu cinstește pe Tatăl care L-a trimis.
24. Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață.



Și Iisus i-a zis: Eu sunt învierea și viața; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi.
26. Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova andrewww Secte si culte 203 14.11.2016 03:43:30
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 10:50:06
DE CE martorii lui Iehova nu sarbatoresc invierea LUI HRISTOS? gavriil Alte Religii 20 05.03.2013 23:18:55
Suntem ori nu martorii Apocalipsei (Revelatia) ? eodor nastasa Generalitati 3 05.04.2010 15:48:41