Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 20.10.2012, 16:37:18
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Fetelor, va rog insa sa nu uitati un aspect important: aproape orice femeie isi doreste copii. Chiar si cand ai barbat, cateodata acest lucru e greu de realizat; daramite atunci cand nu ai, e aproape imposibil...
Dar cum a venit vorba de copii?

Citat:
PS. Nu sunt tocmai un mare fan al spartanilor. Nu oricine poate orice, era o zicala in latina. Faptul ca stii ca unul se poate abtine de la ceva si tu nu poti poate fi un motiv de mari frustrari si chiar pizma.
Nu prea inteleg ce vrei sa spui... Noi la ce lucram aici? Nu la stapanirea patimilor, si accederea la virtuti?

Citat:
Nu sunt intocmai de acord cu ce fac unii care cred ca pentru toata lumea un sut in fund, sau o vorba de ocara, o umilinta, are drept urmare incurajarea si ambitionarea persoanei respective, ba din contra, o pot demoraliza definitiv.
Adica, ce fac unii? ca iar n-am inteles.

Citat:
"Medicamentul amar" nu merge la toti bolnavii.
Cu asta sunt de acord.

Citat:
Unii il refuza. pe unii poti sa ii omori cu un tratament prea dur.
Ai dreptate si aici, in felul tau.

Citat:
Spartanilor poate nu le pasa, inadaptatii puteau sa piara,
Privit din alt punct de vedere, asta forteaza adaptarea la conditiile de mediu.
Care pana la urma e un castig. Insa oricum, cred ca nu era prea frig pe-acolo :)


Citat:
dar se spune ca Dumnezeul nostru nu vrea sa piarda pe nimeni... sau cel putin asa se spune, nu sunt 100% sigura nici eu..
Eu sunt 100% sigură că e așa.
Reply With Quote
  #302  
Vechi 20.10.2012, 22:02:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
... ... ... .

"fallen" (in love :) sigur se bucura de mesajele tale, eu Asa zic.

Spartanii au fost o natiune foarte brava, multumesc ca mi-ai adus aminte de cineva ( si ceva), prin ei. Apropo, stiai ca purtau aceeasi imbracaminte atat vara cat si iarna?

Cateodata nu e bine sa "mergi pana-n panzele albe", ci e bine sa stii sa pierzi. Pentru ca, poate, altceva mai bun s-a pregatit pentru tine :)
Nu uita ca ce-i al tau e pus deoparte, restul e un potpourri.

Vezi ca Dumnezeu se scrie intotdeauna cu "D" mare.

Draga Mirela,

Iti multumesc pentru bunavointa, dar in niciun caz nu merit laudele tale. A stiut Dumnezeu de ce nu m-a facut baiat, ca as fi fost un preot catastrofal! :) Dar mai citesc si eu cate ceva, mai reflectez... E minunat sa fii femeie. Am citit de curand ca cea mai inalta menire a femeii nu este atat sa nasca copii, ci sa Il nasca pe Dumnezeu in sufletul unui om. Dar cele doua se pot imbina foarte bine.

Chiar ieri a fost difuzat la TV un film despre celebra batalia de la Termopile, in care o mica armata spartana (na, nu erau chiar 300, cum spune legenda, dar tot erau in crunta inferioritate numerica) a indraznit sa tina piept persanilor cata frunza, cata iarba, preferand sa se sacrifice pe campul de lupta, desi stiau bine ca nu au nicio sansa de victorie sau de supravietuire. Au dat o pilda de verticalitate foarte impresionanta. E un distih celebru inscriptionat pe piatra funerara de la Termopile, care spune ceva de genul: "Straine, vesteste-le spartanilor ca noi zacem aici morti, dupa ce ne-am incredintat legilor ei. " Nu stiam ca se imbracau la fel si vara, si iarna, dar in mod sigur era frig, pentru ca Sparta era situata intr-o regiune muntoasa.
Fireste, luptau pentru gloria lor si a Greciei (iar gloria post mortem era o rasplata suficient de mare pentru a-si da viata pentru ea), dar eu cred ca acestor oameni le va fi mult mai usor la judecata decat altora care L-au cunoscut pe Hristos si s-au lepadat de El .

Ei, da, in timp am mai invatat si eu ca nu chiar tot ce zboara se mananca si ca anumite lucruri chiar nu imi folosesc - unele lectii chiar au fost dureroase - dar tot incerc sa fac tot ce tine de mine in anumite situatii, desi devine din ce in ce mai greu. E o liniste si o multumire in sentimentul datoriei indeplinite, nu apar regrete ("cum ar fi fost daca..."). E altfel cand stii ca tu ti-ai facut partea, dar, din motive independente de tine, nu a fost sa fie cum ti-ai dorit tu. Toate se fac dupa cum vrea Domnul, dar si omul trebuie sa dea putin din coate. Plus ca lupta aceasta pentru lucrurile mai putin importante ma motiveaza in plan spiritual. Un om care deznadajduieste in viata de zi cu zi are mai multe sanse sa deznadajduiasca si in viata spirituala. Dar asta cred acum, poate ca in timp voi avea alta parere...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 20.10.2012 at 22:05:09.
Reply With Quote
  #303  
Vechi 22.10.2012, 20:19:25
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Adica, ce fac unii? ca iar n-am inteles.


Unii chiar asta fac. Nu zic ca tu ai face asta sau altcineva dintre voi, de aici, (si chiar daca ar face-o cineva, nu m-ar putea atinge, asa cum se intampla cand o fac cei apropiati), dar sunt unii in viata reala care asa isi "ambitioneaza" copiii, nepotii, sotii, sotiile, fratii, surorile, elevii, etc . : "daca nu poti esti un prost, mananci cat o vaca, arati ca o vaca grasa, esti un ratat, esti un betiv, esti o curva, etc". Nu vreau sa mai insir alte posibile injurii, care desigur, daca nu isi ating scopul propus, insemna ca nu sunt eficiente.
Reply With Quote
  #304  
Vechi 08.11.2012, 15:48:39
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Avem de dus o lupta cu noi insine si nu cu cei de langa noi. Ne sunt date incercari pentru a trage invataminte din acestea, chiar si prin casnicii nostrii uneori.
Nu se poate fara Cruce! De aceea cred ca nici nu exista 'suflet pereche', 'sot/sotie ideala'...ci doar Cruce, de care nu trebuie sa fugim...
Ca o completarea, redau un cuvant al Parintelui Emilian Simonopetritul:

"Sa dai dovada de cuget mucenicesc, acolo unde este arena ta zilnica, in casa ta, fata de sotul si sotia ta! Atunci cand barbatul vine de la munca obosit si iti vorbeste cu grosolanie, tu sa nu te manii. Cand el te ocareste, tu nu-i raspunde; nu te certa cu el. Arata-i iubire, intelegere. Rabda.

Daca sotia ta ti-a ars mancarea, tu nu striga la ea. Mananca ce-a gatit. Pune putina lamaie, ca sa fie mai gustoasa, si spune-i sotiei tale ca-i buna mancarea, incat sa nu-si dea seama ca i s-a ars.
Sa-mparateasca dragostea in casa! Cand vezi ca tovarasul tau de viata te nedreptateste, nu protesta ca ai dreptate.

Nu are importanta daca ai sau nu dreptate. Nu conteaza cine e cel corect, ci ceea ce il odihneste pe celalalt. Leapada-ti egoismul, renunta la sinele tau. Pune-l pe primul plan pe celalalt. Asta-i moarte! Asta-i mucenicie!"
Reply With Quote
  #305  
Vechi 06.01.2013, 21:48:44
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Astazi am aflat o alta poveste de care care habar nu aveam, dar se desfasura chiar sub ochii nostri.
Avem in parohie o famile foarte frumoasa, cu adevarat crestina, bunica cu fiii, nurorile si nepotii. Ai fi zis ca i-a binecuvantat Dumnezeu cu toate acestea. Dar de revelion au lipsit si au banuit ca sunt plecati pe undeva insa azi am aflat vestea care m-a tulburat : "bunicul" - despre a carui existenta habar nu am avut, nici nu m-am intrebat vreodata daca exista, tocmai avusese un accident casnic , care le cauzase si mai multe neajunsuri sau neplaceri decat le creaza in mod normal...si parea ca le creaza destule... Deci, nu a fost dintotdeauna numai lapte si miere, cel putin nu pentru generatia bunicilor...dar probabil ca tocmai credinta si ajutorul lui Dumnezeu care a venit ca urmare a acesteia, a facut ca in ajutorul femeii sa vina toti ceilalti "aliati' de incerdere - baietii, sotiile si copiii lor. Mare este puterea lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #306  
Vechi 07.03.2013, 21:16:56
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit continuarea razboiului intre parinti si copii?

Acest aspect mi-a atras mai nou atentia. Cu totii ne gandim ca daca vom avea un copil va fi de partea noastra, chiar si in cazul in care casnici ase va destrama, vom avea un sprijinla batrinete. Dar nu ne gandim niciodata c poate va fi invers, ca copilul va ramane cu celalalt parinte si ne va invinovati pe noi de stricarea relatiei. Sau si mai probabil ne va invinovati pe amindoi ca nu ii oferim o viata normala, in armonie si iubire, ca ne certam si ne contrazicem toata ziua, nu ne punem de acord ce e bine si ce e rau si pna la urma ne despartim si il privam astfel de a avea doi parinti normali. De obicei astfel de copii devin rebeli si chiar mai rau. Ce sa mai creada copilul daca ma-sa il invata ca trebuie sa creada in Dumnezeu, pe cind taica-su ca tot ce conteaza si e mai important pe lumea asta e banul (de exemplu)?
Reply With Quote
  #307  
Vechi 07.03.2013, 23:33:44
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
"Sa dai dovada de cuget mucenicesc, acolo unde este arena ta zilnica, in casa ta, fata de sotul si sotia ta! Atunci cand barbatul vine de la munca obosit si iti vorbeste cu grosolanie, tu sa nu te manii. Cand el te ocareste, tu nu-i raspunde; nu te certa cu el. Arata-i iubire, intelegere. Rabda.

Daca sotia ta ti-a ars mancarea, tu nu striga la ea. Mananca ce-a gatit. Pune putina lamaie, ca sa fie mai gustoasa, si spune-i sotiei tale ca-i buna mancarea, incat sa nu-si dea seama ca i s-a ars.
Sa-mparateasca dragostea in casa! Cand vezi ca tovarasul tau de viata te nedreptateste, nu protesta ca ai dreptate.

Nu are importanta daca ai sau nu dreptate. Nu conteaza cine e cel corect, ci ceea ce il odihneste pe celalalt. Leapada-ti egoismul, renunta la sinele tau. Pune-l pe primul plan pe celalalt. Asta-i moarte! Asta-i mucenicie!"
Așa să ne ajute Bunul Dumnezeu! AMIN+
Reply With Quote
  #308  
Vechi 12.03.2013, 16:35:00
onixrg's Avatar
onixrg onixrg is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit Celalalt este oglinda ta

Pe langa multe aspecte foarte bine expuse in acest topic, vreau sa mai aduc si eu unul in discutie.
Celalalt este oglinda ta cea mai fidela. Ceea ce nu iti place la celalalt, ceea ce nu accepti la el, spune mai mult despre tine si despre cum esti tu si ce defecte ai tu decat despre celalalt.

Cred ca si de asta casnicia este cea mai rapida cale spre mantuire - pentru ca ne scoatem unul celuilalt la iveala toate neputintele. Si daca suntem dispusi sa le vedem si sa facem schimbarile necesare in noi, lucrurile se vor imbunatati, urcam mai repede pe scara raiului.

Exemplul personal l-am pus la mine pe blog http://oanamuntean.ro/cand-defectele...t-despre-tine/
__________________
http://oanamuntean.ro
Reply With Quote
  #309  
Vechi 13.03.2013, 06:49:23
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onixrg Vezi mesajul

Exemplul personal l-am pus la mine pe blog http://oanamuntean.ro/cand-defectele...t-despre-tine/
Dupa cartile pe care le recomanzi, reiese ca esti adepta spiritualitatii orientale. Daca e asa se cam bate cap in cap cu ortodoxia. Am observat ca in prezent oamenii amesteca lucrurile, cred ca pot fi si ortodocsi si adeptii celorlalte spiritualitati, mai ales cele orientale. (adica, merg si in Biserica si Manastiri si se incarca energetic cu ansele alea sau tin mainile in sus; a fost un caz la manastire cand energeticienii astia masurau monahii de acolo cu ansele, se impartasesc ptr. energie, nu ptr. a-L avea pe Hristos in ei.)
Reply With Quote
  #310  
Vechi 14.03.2013, 18:32:45
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Dupa cartile pe care le recomanzi, reiese ca esti adepta spiritualitatii orientale. Daca e asa se cam bate cap in cap cu ortodoxia. Am observat ca in prezent oamenii amesteca lucrurile, cred ca pot fi si ortodocsi si adeptii celorlalte spiritualitati, mai ales cele orientale. (adica, merg si in Biserica si Manastiri si se incarca energetic cu ansele alea sau tin mainile in sus; a fost un caz la manastire cand energeticienii astia masurau monahii de acolo cu ansele, se impartasesc ptr. energie, nu ptr. a-L avea pe Hristos in ei.)
ATENTIE : NU se incarca energetic cu ansele nimeni...Ansa e un biet instrument, cat despre masuratori facute monahilor, da-mi voie sa RAD...Chiar nu stiu cine s-ar preta la asa ceva.Cine nu merge in pelerinaje, in biserici si manastiri pentru Hristos este PIERDUT, in sensul in care n-a reusit sa depaseasca conditia de virgula aiurea in propria existenta.Sa ma iertati!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mataniile mirenilor in Biserica Dacian Reguli in Biserica 30 27.04.2012 17:15:11
casnicia alaturi de un necredincios Aspasia Nunta 38 12.12.2010 22:15:41
Ajutatima sa-mi salvez casnicia eduard40 Rugaciuni 6 06.01.2010 16:19:22
Patericul mirenilor Laurentiu Generalitati 17 20.07.2009 09:49:11