Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.07.2014, 14:55:12
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Ce parere aveti?

http://www.youtube.com/watch?v=gvuqTjWNa3g
Ce parere aveti voi despre aceasta doamna?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.07.2014, 15:12:53
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
http://www.youtube.com/watch?v=gvuqTjWNa3g
Ce parere aveti voi despre aceasta doamna?
Cred ca este o inselata, m-am uitat putin la previziuni despre viitor si deja spune ca a vorbit cu ingerii :)) nu suntem noi vrednici de astfel de vedenii, eu zic ca-s de la diavol, fiindca diavolul poate lua si chip de lumina si chipul Maicii Domnului etc
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.07.2014, 15:19:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
http://www.youtube.com/watch?v=gvuqTjWNa3g
Ce parere aveti voi despre aceasta doamna?
Am urmarit doar primele 2 minute de dialog. Saraca, Dumnezeu s-o ajute!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.07.2014, 15:45:18
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Deci din videclipul Previziuni despre viitor cu Georgeta Florea, partea I am extras cateva cuvinte care m-au amuzat: Transe divine, transa cu vraja, clarvazatoare, sunt a 10-a intrupare, troita :dreptatii, familiei. dupa 2046 cei credinciosi vor trai 200 de ani, cei de pe plantea Sirius 700 de ani

Nu vorbea de Maica Domnului, nu am auzit de sfintii parinti, se stie ca domnia antihristului va fi de 3 ani jumate daca nu ma insel, ea spunea ca 3000 mii de ani vom fi corpuri de lumina sau asa ceva, deci, nasoala treaba :)) Is curios si o sa ma mai uit, sa vad ce prostii mai debiteaza
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.07.2014, 17:05:58
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
http://www.youtube.com/watch?v=gvuqTjWNa3g
Ce parere aveti voi despre aceasta doamna?
Acum mii de ani ar fi fost considerata un zeu si venerata, ori o blasfemie si omorata.
Acum sute de ani ar fi fost considerata sfanta si apreciata, sau vrajitoare si arsa pe rug.
Acum... e considerata nebuna si luata in ras.

Iata cum perceptia asupra lumii se schimba odata cu vremurile in care traim. Interesant experiment :D
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.07.2014, 18:31:58
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Acum mii de ani ar fi fost considerata un zeu si venerata, ori o blasfemie si omorata.
Acum sute de ani ar fi fost considerata sfanta si apreciata, sau vrajitoare si arsa pe rug.
Acum... e considerata nebuna si luata in ras.

Iata cum perceptia asupra lumii se schimba odata cu vremurile in care traim. Interesant experiment :D
In Biserica Ortodoxa, nici acum 500 de ani nu ar fi fost vazuta cu ochi buni. Sfintii nu se abat de la linia credintei si se cred intrupari sau mai stiu eu ce.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.07.2014, 18:33:17
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Mai era una care se credea intruparea Sfantului Duh si spunea ca a mers in Athos. Si folosea icoana Maicii Domnului.
*
Vad ca si femeia asta foloseste cruci, icoane, poze cu duhovnici (pr.Boca etc).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.07.2014, 20:22:01
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Pe mine ma amuzat chestia cu Pr Arsenie Boca cum a fost de sapte ori pe pamant(deci ea crede in incarnare) si a fost Mesterul Manole si tatal Sf Ioan Botezatorul sau cam asa ceva. Mare-i gradina lui Dumnezeu.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.07.2014, 20:37:27
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Pe mine ma amuzat chestia cu Pr Arsenie Boca cum a fost de sapte ori pe pamant(deci ea crede in incarnare) si a fost Mesterul Manole si tatal Sf Ioan Botezatorul sau cam asa ceva. Mare-i gradina lui Dumnezeu.
Si iti dai seama ca de 17 ani diavolul o tine asa? zice ca a adus pe multi la credinta, eu zic ca i-a dus pe multi la inselare :|
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.07.2014, 08:23:56
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Pe mine ma amuzat chestia cu Pr Arsenie Boca cum a fost de sapte ori pe pamant(deci ea crede in incarnare) si a fost Mesterul Manole si tatal Sf Ioan Botezatorul sau cam asa ceva. Mare-i gradina lui Dumnezeu.
Am ascultat cu atentie interviul.Pana in minutul 5, nu spune lucruri deosebite.Spune ce spune si presa.Dupa minutul 5 femeia ar trebui dusa
la dezlegare si la slujba Sf Maslu, pentru ca incepe sa amestece elemente
de paganism cu elemente de crestinism.Din acest interviu reiese ca acel
inger de lumina este acel inger de "lumina" despre care Sfintii Parinti
ne-au avertizat din timp.Diavolul in inger de lumina.

Spunea ceva de apa vie.Doamna ar trebui sa stie ca singura apa vie este
Hristos si nu anumite rauri , situate in anumite zone geografice ale Romaniei(zone geografice stiute a fiind caracterizate de ocultism/ezoterism).

Ce sustine doamna asta, incalca flagrant dogma crestina, dar asa cum ai putut observa , manipularea pe care o face este destul de subtila:
Intai atrage atentia audientei spunand despre lucruri de interes dupa care
incepe sa se foloseasca de personalitati aflate in constiinta nationala(Arsenie Boca) pentru a-si promova teoriile pagane(de sorginte ocultista-ezoterista) imbracate intr-o nuanta (stil) crestinesc.
astfel incat in subconstientul celui care o urmareste sa se creeze o legatura
intre Zamolxe(ocultism/ezoterism) si Arsenie Boca(crestinism-ortodoxism).

Mai mult, intr-o astfel de manipulare, conteaza foarte mult vasul ales pentru exercitarea manipularii.Asa cum putem vedea, in acest caz vasul ales se prezinta a fi o doamna respectabila, vorbind cu o voce calma,
avand parul alb( in subconstient, asta fiind interpretata ca semn de intelepciune.Vezi expresia din popor "batranii satului" ), imbracata decent.
Asa cum se poate observa, in momentul filmarii, in timp ce doamna isi prezinta opiniile , in planul secundar al camerii de luat vederi se poate observa o masa, pe care este asezata o cruce cu Hristos rastignit.
Este stiut faptul ca subconstientul face legatura intre ceea ce subiectul comunica dar si elemente grafice aflate in planul secundar in momentul comunicarii(intr-o imagine, constientul inregistreaza ce se afla in planul
principal al imaginii, iar subconstientul inregistreaza ce se afla in planul secundar al imaginii).
Asadar manipularea se desfasoara atat la nivelul campului sonor de reverberanta (comunicarea prin voce) cat si la nivelul campului visual.

Problema este ca aceasta doamna nu stie ce face.Inteligenta unui astfel
de plan de manipulare o depaseste cu mult.Ea este doar un vas prin care
demonul isi pune in actiune planul sau de manipulare.

Last edited by oaie_cugetatoare; 28.07.2014 at 08:27:56.
Reply With Quote
Răspunde