Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 30.12.2016, 22:10:20
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ar fi minunat sa te duci si sa te vindece preotul, fara medicamente, injectii, operatii, fara investigatii neplacute si invazive.

Si mai spun ca si preotii se duc la medici si pentru ei si pentru familie.
Nimeni nu-l exclude insa pe Dumnezeu din ecuatie.
Aici sta toata rezolvarea, sophia.
Trebuie sa admiti ca daca Dumnezeu nu-i exclus atunci nu apare nici "ecuatia", adica nu apare motivul de a cauta un dentist, un psiholog etc.


Am citit mai demult jurnalul de calatorie al lui James Cook in Oceania(sec XVIII) si scria despre insula Tahiti si obiceiurile bastinasilor; nu mi-a venit a crede cand spunea ca toti bastinasii aveau dantura perfecta, adica bolile dentare erau necunoscute acolo.
Insa toti aveau "obiceiul sfant" sa-si curete cavitatea bucala chiar si intre felurile pe care le mancau.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 31.12.2016 at 00:45:17.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 30.12.2016, 23:05:02
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Sfântul Paisie Aghioritul:

A venit cineva la Colibă și mi-a spus: “De ce călugării stau aici și nu merg în lume să ajute poporul?”. Dacă ar fi mers afară în lume să ajute poporul, ai fi spus: «De ce umblă călugării prin lume?». Acum, când nu merg, spui de ce nu merg”. După aceea îmi spune: “De ce călugării merg la medici și nu-i ajută Hristos și Maica Domnului ca să se facă bine?“. “Această întrebare mi-a mai pus-o și un medic evreu”, i-am răspuns. “Acesta nu-i evreu”, mi-a spus unul care era împreună cu el. “N-are importanță că nu este evreu. Intrebarea este însă evreiască. Și vă voi spune răspunsul ce l-am dat evreului, deoarece este un caz asemănător. «Tu, ca evreu ce ești trebuia să știi pe de rost Vechiul Testament», i-am spus. «Acolo la Proorocul Isaia se spune că Dumnezeu i-a adăugat încă 15 ani de viață împăratului Ezechia deoarece era foarte bun. A trimis pe proorocul Isaia, care a spus împăratului: “Dumnezeu îți mai dăruiește încă 15 ani de viață, pentru că ai distrus crângurile închinătorilor de idoli. Cât despre rana ta – împăratul avea o rană – Dumnezeu a spus să pui pe ea o turtă de smochine, și te vei face bine“. Dacă Dumnezeu i-a hărăzit încă 15 ani de viață, oare nu putea să-i vindece și acea rană? Insă aceea s-a tămăduit cu o turtă de smochine». Lucrurile ce se pot face de oameni, să nu le cerem de la Dumnezeu. Să ne smerim înaintea oamenilor și să le cerem ajutorul.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 31.12.2016, 02:43:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Chestia asta ma irita teribil, forte oculte externe care ne baga la inaintare des, chestii tampite ca suntem primii la tot felul de tampenii dinastea. Merge radioul la noi in birou, si cand incep sa spuna la radio, de te miri ce top dinasta cu cei mai prapaditi,betivi,nenorociti le spun dinainte la colegii :"Iara nemernicii ne pun pe podium pe noi". E un sistem ca forte oculte dinafara, sa distruga sufletele oamenilor, sa nu mai creada in nimic .Ne distrug lideri sistematic,sa nu mai crezi in nimic, "Nu mai e bun nimeni domnule!"cam asta e mesajul, toti hoti si prapaditi.

Eu cred ca si noi avem oamenii nostri de valoare, chit ca l-au inchis si pe Becali si au spus te miri cate de el. Eu sunt convins ca e un om credincios,chiar daca inainte cu gura era cam nechibzuit ,prea slobod la gura.Faptele spun despre el, casele ce le-a facut ptr sinistrati,ajutoare ptr bolnavi de cancer etc.
Avem si noi oamenii nostri, care chiar daca forte oculte i-au micsorat ei raman in credinta.
E teribil,DA,efectiv teribil ,cand mai auzi de echipa de handbal a Romaniei sau Simona Halep.Da vesti dinastea mai rar.Si daca sunt, imediat apar fortele oculte ,sa ne puna pe podiumuri dinastea imaginare ca cele de mai sus la care suntem primii .
Daca nu facem nimic sa dam o eplica,sau daca e adevarrat sa ne schimbam ,partea proasta ca incepi sa crezi ca esti asa!
Ca sa nu mai vorbim ca desi este mizeria care este prin spitale, in materie de infectii intraspitalicesti stam printre cei mai bine din Europa

Apropo, interesant de citit:

http://sante-mentale-insertion.org/w...version-RO.pdf

In țările Uniunii Europene (UE), Island, Norvegia și Elveția: 27% din populația adultă,
aproximativ de 83 de milioane de oameni cu vârsta între 18-65 ani, au fost diagnosicați în
ultimul an cu cel puțin o tulburare mintală
, de exemplu: utilizarea de substanțe, anxietate,
depresie, psihoze și/sau tulburări de alimentație. În fiecare an, aproximativ 1 din 15 persoane
suferă un episod depresiv major în țările regiunii UE, iar 4 din 15 persoane sunt afectate de
alte forme de depresie, inclusiv anxietate. Problemele sunt complexe, studiile arată că 32 %
din persoanele afectate au avut o tulburare mintală asociată, în timp ce 18% au avut două boli
psihice, iar 14% trei sau chiar mai multe diagnostice de tulburări psihice asociate. Aceste
patologii psihiatrice pot duce, prin implicațiile sociale și profesionale conexe, la un adevărat
handicap de ani de viață (WHO/2015).
Tulburările neuropsihiatrice sunt a treia cauză de invaliditate în Europa și reprezintă
15,2%, după bolile cardiovasculare 26,6% și neoplasmele maligne (cancere) 15,4 %. Trei
dintre primele 15 boli responsabile de handicap de ani de viață sunt tulburările de sănătate
mintală: tulburările depresive unipolare (3,8 %), tulburările consumului de alcool (2,9 %),
boala Alzheimer și alte demențe (1,9 %). (Source: Global Health Estimates 2014 Summary
Tables: DALY by cause, age and sex, by WHO Region, 2000-2012).

Asta pentru tovarasu' proaspat banat, care incerca sa sugereze ca deh, Biserica o fi vinovata si pentru problemele de genul asta la noi, desi crestini practicanti sunt mai putin de 10% din cei delcarati.

Dar ce sa vezi, aproape o 1/3 din aia care o duc bine sunt cu sorcova..

Pai la noi macar exista explicatii, lipsa locurilor de munca, venituri mici, stres la locul de munca, alcoolismul e o traditie, etc. dar bastanii aia ce scuza au?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 31.12.2016 at 02:55:25.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 31.12.2016, 18:01:44
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Sfântul Paisie Aghioritul:

A Lucrurile ce se pot face de oameni, să nu le cerem de la Dumnezeu. Să ne smerim înaintea oamenilor și să le cerem ajutorul.
Nu sunt de acord cu ce zici. Majoritatea problemelor sunt rezolvabile de catre 'oameni', 'DACA'.... Insa efectiv noi nu avem capacitatea sa le rezolvam si avem nevoie de mult ajutor.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 31.12.2016, 19:33:47
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu sunt de acord cu ce zici. Majoritatea problemelor sunt rezolvabile de catre 'oameni', 'DACA'.... Insa efectiv noi nu avem capacitatea sa le rezolvam si avem nevoie de mult ajutor.
...:))) Hai că ești simpatic! Păi nu eu zic, dar susțin ideea, de asta am și citat. ...:)))

Tu poți să nu fii de acord, dar, te rog, argumentează. :)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 01.01.2017, 13:01:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana88 Vezi mesajul
Multumesc din suflet pentru sfaturi! Medicina veterinara am terminat, sub influenta unei rude, parintii nu au zis nici da nici ba, nu stiau nici ei ce presupune exact meseria asta, iubesc animalele, dar consider ca iti trebuie inclinatie spre asa ceva, mai ales ca nu am sustinere si nici cunoscuti in domeniul asta. M-am descurcat la locurile de munca, din pacate platita foarte prost, nu m-a deranjat asta neaparat, de multe ori nu imi permiteam de nimic, mai faceam si naveta si multe ore suplimentare, uneori si noaptea. De asta spun ca trebuie dedicatie ca sa faci asemenea sacrificii. Umblam si prin frig de dimineata la 5:30 la -17 grade, pe la vaccinari si altele. Nu imi permit sa deschid cabinet sau farmacie. Doar sa fac voluntariat, fiindca e un oras mic, iar cererea pe piata muncii e foarte mica. Sunt dezamagita putin, nu-mi place sa depind de cineva, am incercat si in alt domeniu sa dau examen, dar nu indeplineam cu 3 cm criteriul de inaltime, parca nimic nu-mi merge. Sa ma mut intr-un oras mai mare, printre straini sau peste hotare ar mai fi o varianta, dar nu prea ma incanta. Merg la duhovnic, in postul asta inca nu am ajuns. Mi-e si rusine sa ma plang mereu, parintele imi spune sa lupt pentru ceea ce am studiat. Nu sunt o persoana materialista, ma multumesc cu strictul necesar. In general sunt o fire puternica, dar parca am obosit sa-mi gasesc locul. Ma subestimez de multe ori, consider ca toti sunt mai buni decat mine, sa nu mai zic ca am frica sa vorbesc la telefon. E un chin pentru mine cand trebuie sa vorbesc la telefon. Doamne ajuta! O sa las sa fie voia Lui Dumnezeu, poate nu a uitat de mine pacatoasa! Va doresc sanatate!
Dumnezeu te poate ajuta sa iubesti aceasta profesie. Roaga-te Sfantului Modest. Are si acatist.
,,Rugăciune către Sfântul Modest grabnic ajutător pentru animalele bolnave din gospodărie

18 Decembrie


Doamne Iisuse Hristoase, Ziditorul lumii, învrednicește-ne pe noi Împărăției Tale, că numai pe Tine singur, Stăpâne, Te-a dorit sufletul meu și pentru numele Tău n-am socotit moartea și chinurile. Deci, Iubitorule de oameni, să nu mă judeci pe mine nevrednic bunătăților tale, ci auzi-mă pe mine robul Tău și primește această rugăciune a mea, și care va chema numele meu și va săvârși pomenirea mea, a smeritului, fii lui ajutor, Doamne, și nu-l părăsi pe el, ci umple-l pe el de tot binele și dăruiește-i milele Tale cele bogate. Și cine va citi mucenicia nevoințelor mele, blagoslovește-l pe el, Doamne, și toată averea lui, și depărtează și gonește pentru numele robului Tău, Modest, de la toate animalele lui, toată vătămarea și boala. Așa, Stăpâne, caută din Sfânt lăcașul Tău spre rugăciunea mea și binecuvântează și înmulțește animalele lui și gonește pentru numele robului Tău, Modest, de la toate animalele lui, toată vătămarea și boala. Așa, Stăpâne, caută din Sfânt lăcașul Tău, spre rugăciunea mea și binecuvântează și înmulțește animalele lui, precum ai binecuvântat și ai înmulțit turmele lui Avraam, ale lui Isaac și ale lui Iacob și ale tuturor celor ce au slujit Ție, că bine ești cuvântat în vecii vecilor. Amin."
Sursa:
http://www.doxologia.ro/rugaciune/ru...din-gospodarie

Profesia de actor este plina de ispite. Ce faci daca primesti roluri prin care trasmiti mesaje pierzatoare de suflet celor din jur? Raspunzi in fata lui Dumnezeu pentru sminteala provocata.

Iata un fragment dintr-o propunere de acatist care preia informatii din viata Santului Andrei cel Nebun pentru Hristos:
Condacul al XI-lea
,,I-ai apărut, Sfinte Andrei în vedenie ucenicului tău Epifanie, arătându-i că sufletele sodomiților petrec în iad, în colibe murdare, cu multe necurății de oameni și de câini. I-ai mai arătat că păcătoșii petrec în temnițe întunecoase, având înfățișări diferite, în funcție de păcatele lor. Astfel, Dumnezeu i-a făcut pe desfrânați să semene cu porcii, pe hoți - cu lupii, pe înșelători - cu vulpile, pe iubitorii de arginți - cu pisicile, pe cei mânioși - cu fiarele, pe pomenitorii de rău - cu viperele, pe mincinoși - cu șopârlele, pe cei lacomi - cu caii, pe bețivii - cu îndrăciții, pe eretici - cu bălegarul, pe cârciumari - cu măgarii, pe proprietarii de bordeluri - cu antihrist, pe hulitori - cu ciorile, pe clevetitori - cu corbii, pe cei ce judecă păcate străine - cu câinii, pe cântăreți - cu broaștele, pe dansatoare - cu cocostârcii, pe desfrânate - cu caprele, iar pe cei petrecăreți care au mers la jocuri, glume, teatre - cu viperele mici cu târâtoarele și cu fiarele sălbatice. I-ai mărturisit apoi, spre folosul nostru, că pe toate acestea i le-ai arătat, ca să se înfricoșeze, să-și sporească nevoința și trezvia, ca să puteți cânta împreună în veci: Aliluia."
Sursa:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=18686

Ai mai putea sa intri si in invătamant cu studiile pe care deja le ai.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 02.01.2017, 10:01:54
Tarantella Tarantella is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2017
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca sa nu mai vorbim ca desi este mizeria care este prin spitale, in materie de infectii intraspitalicesti stam printre cei mai bine din Europa

Apropo, interesant de citit:

http://sante-mentale-insertion.org/w...version-RO.pdf

In țările Uniunii Europene (UE), Island, Norvegia și Elveția: 27% din populația adultă,
aproximativ de 83 de milioane de oameni cu vârsta între 18-65 ani, au fost diagnosicați în
ultimul an cu cel puțin o tulburare mintală
, de exemplu: utilizarea de substanțe, anxietate,
depresie, psihoze și/sau tulburări de alimentație. În fiecare an, aproximativ 1 din 15 persoane
suferă un episod depresiv major în țările regiunii UE, iar 4 din 15 persoane sunt afectate de
alte forme de depresie, inclusiv anxietate. Problemele sunt complexe, studiile arată că 32 %
din persoanele afectate au avut o tulburare mintală asociată, în timp ce 18% au avut două boli
psihice, iar 14% trei sau chiar mai multe diagnostice de tulburări psihice asociate. Aceste
patologii psihiatrice pot duce, prin implicațiile sociale și profesionale conexe, la un adevărat
handicap de ani de viață (WHO/2015).
Tulburările neuropsihiatrice sunt a treia cauză de invaliditate în Europa și reprezintă
15,2%, după bolile cardiovasculare 26,6% și neoplasmele maligne (cancere) 15,4 %. Trei
dintre primele 15 boli responsabile de handicap de ani de viață sunt tulburările de sănătate
mintală: tulburările depresive unipolare (3,8 %), tulburările consumului de alcool (2,9 %),
boala Alzheimer și alte demențe (1,9 %). (Source: Global Health Estimates 2014 Summary
Tables: DALY by cause, age and sex, by WHO Region, 2000-2012).

Asta pentru tovarasu' proaspat banat, care incerca sa sugereze ca deh, Biserica o fi vinovata si pentru problemele de genul asta la noi, desi crestini practicanti sunt mai putin de 10% din cei delcarati.

Dar ce sa vezi, aproape o 1/3 din aia care o duc bine sunt cu sorcova..

Pai la noi macar exista explicatii, lipsa locurilor de munca, venituri mici, stres la locul de munca, alcoolismul e o traditie, etc. dar bastanii aia ce scuza au?
ca sa vezi ce chestie, "tovarasul proaspat banat" chiar iti citeste aberatiile si minciunile. din materialul citat de tine reiese exact ceea ce am scris eu, ca suntem pe locul doi la incidenta bolilor psihice, dupa lituania. ar trebui sa te intrebi pe ce loc suntem la chestiuni diavolesti, pentru ca nu sunteti in stare sa nu-l pomeniti macar o data pe o pagina de forum. chiar cititi acest material, este interesant:
http://sante-mentale-insertion.org/w...version-RO.pdf
un altul mai sus il aminteste de bine chiar pe becali, un fanfaron blasfemiator care si-a cumparat literalmente bunavointa bisericii ortodoxe romane. nimic nou sub soare, nu? catolicii ii acuza pe ortodocsi de simonie de vreo mie cinci sute de ani...
Reply With Quote
  #78  
Vechi 02.01.2017, 15:04:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Sophia mesajul meu de mai sus s-a eferit la mesajul lui Sindbad:
Romania este pe locul 3 in Europa in ceea ce priveste incidenta bolilor psihice.
In ultimi ani am auzit de prea multe ori,efectiv de prea multe ori, de studii dinastea care nu stiu unde le-au facut, in care s-a ajuns la concluzia ca suntem tot primii la ceea ce e rau, si mai in spate la ce e bun.
Vorba unuia mai sugubat "Unde-i bine nu-i de mine,unde-i rau hop si eu!"

Sophia a scris: Pe urma eu nu inteleg cum cineva caruia ii place mult stomatologia, se duce si studiaza medicina veterinara.
Doar sunt profesii cunoscute si la dentist se duce fiecare om.


Nu cazul expus de mine a fost invers, omul a studiat Medicina veterinara,a ajuns la treaba practica, la o Ferma de vaci, unde, te murdaresti,ca nu e cum ai studiat tu la Facultate curat si frumos, trebuie sa scoti(dirijezi) vitelul daca cumva vrea sa iasa cu picioarele in fata la fatare,si alte chestii de genul...si omul a realizat ca nu ii place.Stomatologia i-a placut pe urrma,dupa ce a terminat cu medicina veterinarra.
Si totusi nu inteleg situatia, adica mi se pare ciudata.
Mai intai ca nu a stiut ce-l asteapta cu medicina veterinara (poate ca el s-a asteptat si/sau si-a dorit sa lucreze intr-un cabinet in oras, sau in alte activitati (birou, cercetare, etc.)

Si pe urma mi se pare ciudat ca i-a placut pe urma dintr-o data, stomatologia. A fost ceva, vreo intamplare care i-a deschis mintea si sufletul pentru asta?

In fine pentru mine este clar ca in tara nu exista un sistem de orientare profesionala a tinerilor. In alte tari se incepe de la scoala primara: li se vorbeste despre profesii (ce presupun, ce pregatire solicita etc.), sunt pusi sa faca practica in diverse domenii, tocmai ca sa le cunoasca direct.
Si totusi exista si asa situatii in care isi mai schimba pe parcurs parerea.
Se face asa ceva in tara?

Pe urma este o problema pe care au trait-o si generatiile mai vechi. Macar ei erau trimisi prin repartitie si asta era.
Dar astazi nu ai habar unde poti sa lucrezi cu profesia pe care ai invatat-o/studiat-o.
Nu exista nici o legatura intre profesia studiata si piata muncii, nici ca cerere si oferta pentru absolventi si nici ca formare a lor. Profesia in sine si ceea ce studiezi nu se potriveste la practica.

Eu de ex. as vrea sa stiu cum poti sa ajungi sa lucrezi intr-un cabinet de medic veterinar, sau intr-o gradina zoologica sau intr-o institutie care se ocupa cu controale in piete.
Hai ca inteleg ca in cercetare si invatamant se cer note mari, ca sa primesti post.

Dar pentru restul ce criterii iti trebuie? De ce nu reusesc tineri ca Ioana?

In fine mai este si ideea de omul potrivit, la locul potrivit. Daca nu-ti alegi profesia pe baza unor criterii pamantene (placere/pasiune, capacitati fizice, psihice, posibilitati practice etc.) nu poti s-o practici.
Sau o practici aiurea. Fie ca esti medic, preot, profesor, sau muncitor.
Unii se gandesc poate - vai, imi plac animalele, ma fac medic veterinar, sau ma duc sa lucrez ca ingrijitor la gradina zoologica.
Numai ca acolo nu te duci numai ca sa mangai animale dragute si sa te joci cu ele. Trebuie sa te murdaresti, sa cureti dupa ele, sa locuiesti la tara, sau sa faci naveta etc.


__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #79  
Vechi 02.01.2017, 15:19:14
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Este foarte greu sa alegi o profesie si mai ales sa o poti face pe aia care-ti place cu adevarat si pentru care esti tu poate potrivit.
In ziua de azi nu poti sa te gandesti la o perspectiva.
Nu stii nici maine ce se intampla. Deci nu stii ce va valora profesia ta maine.
Plus ca nu gasesti loc de munca.
In schimb in altele este cerinta si nu se duc oamenii din diverse motive (ingrijire batrani/bolnavi, gastronomie, agricultura, constructii etc.)

Cateva exemple:

Inainte vreme (inainte de revolutie) era o problema cu profesorii. Multi isi doreau sa lucreze in domeniu, dar regula era ca erai trimis direct la tara. Si acolo nu aveai sanse.
Si erau tineri care fie aveau talent pentru limbi straine, fie pentru matematica, si trebuiau sa renunte.
Am cunoscut tineri priceputi, talentati, care studiasera matematica si avusesera alte visuri si se vestejeau la tara. Mai erau si departe de casa, de familie, de prietena.
La fel, am cunoscut persoane cu talent la limbi straine si pasiune. Pe atunci nu exista sectie pentru traducatori si deveneai doar profesor. Si tot satul te manca.

Iar cei care ar fi putut sa practice la sat, avand acolo casa si familia, nu se duceau nici ei sa studieze si sa se intoarca in sat, ci culmea, tot spre oras vroiau si ei.

De-alungul vremii se mai schimba conditiile si se schimba si piata. Unele profesii dispar, altele apar noi.
Cerintele se schimba.
La noi in tara inginerii faceau (nu mai stiu acum daca mai este asa) multe. Nu numai parte tehnica. Lucrau in aprovizionare cu piese de schimb si materiale, marketing, import-export, management etc.

In alte tari asa ceva n-ai sa vezi. Un inginer face numai parte tehnica, pentru restul exista economistii cu sau fara facultate.

In alte tari pentru fiecare specializare infim de stricta, iti trebuie o scoala, o hartie la mana.
Pana si pentru ingrijit copii iti trebuie asa ceva (bona). Pentru gradinita iti trebuie oricum pregatire in domeniu.
Pentru a lucra intr-o biblioteca la fel.
Am impresia ca in tara inca se mai poate asta, fara scoli si diplome

In concluzie - cu talente, pasiuni si hobby-uri nu prea poti sa faci o profesie. In cazuri rare nimereste cineva sa lucreze in profesia si la locul potrivit (a) si dorit (a).
Multe profesii nu se platesc bine, nu poti trai din ele. Dar poti sa le practici pe langa o alta profesie, eventual, ca hobby.

Mai exista o profesie care a luat mare amploare de ceva in ani incoace. Inainte vreme era un privilegiu sa fii traducator, erau putini si aveai clienti destui ca sa poti trai modest din aceasta profesie, de sine statator (deci nu angajat).
Acum (cu romana) nu se mai poate. In alte tari, cu alte limbi e altceva.
E plina piata de traducatori fara oferte de job.

La fel era o chestie inainte cu contabilitatea. Faceai pentru 1-2-3 firme si erai bine situat. Si stateai acasa.

Acum nu stiu ce mai functioneaza pe piata, daca nici medicii veterinari nu mai au cautare, psihologi, ingineri, vanzatori etc.

__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #80  
Vechi 04.01.2017, 10:58:06
Ioana88 Ioana88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2016
Mesaje: 5
Implicit

Multumesc din nou de raspunsuri! Sunt de acord ca nu exista un sistem de orientare in invatamant, eu sunt de parere ca se invata mult in scoala si practica foarte putin. Sunt multe materii, chiar si in facultate aveam o materie ”biomatematica si informatica”, care era de fapt informatica, ca legatura intre biologie si matematica nu prea o vedeam, sau biofizica. Aveam si biochimie, asta mai intelegeam. In plus de asta, tot ce am invatat practic, nu a fost in facultate, de multe ori eram cate 40 de studenti la cate un caz, sau daca era un caz mai interesant sau o operatie mai rara, veneau toate grupele de studenti, chiar si studentii din anii mai mici. Era greu sa fii atent, sa te ridici pe varfuri sa vezi ceva, nu mereu reuseai sa ajungi primul si nu se nimerea mereu ca operatia respectiva sa fie la grupa ta. Oricum meseria asta necesita invatare continua, cunostinte teoretice solide , dar si practica multa. Era bine sa fie si o perioada de rezidentiat macar 2 ani, asa cum este si la medicina umana, dupa care sa dai un examen practic, sau sa fie 1 semestru teorie si 1 semestru numai practica, sau chiar sa-ti poti alege domeniul din cadrul facultatii: control alimente, cabinet, farmacie, circumscriptie, laborator, etc, sau specia de animale pentru care vrei sa te specializezi si sa practici sub indrumarea unui profesor in domeniul ales. Altfel invatam de toate, ne inghesuiam toti la cate un caz, cand termini nu stii unde sa te indrepti, nu stii ce iti place si ce ti se potriveste mai mult, fiindca nu ai luat contact propriu-zis cu unele domenii. In practica organizata de facultate, care dureaza in medie 3 saptamani, mergi doar in vizita pe la ferme, fabrici de lactate, Dsv-uri, abatoare, ti se explica in general activitatea de acolo, in 2-3 ore, iar la final scrii ce ai vazut in practica, ti se adreseaza 2 intrebari si pleci bucuros ca ai luat 10. Nu incerc sa dau vina pe sistem, intr-un fel nu e foarte bine organizat, dar daca iti doresti, esti motivat si pasionat te straduiesti singur, incerci sa-ti dai seama ce iti place din auzite, de la alti colegi care sunt initiati in domeniu prin parinti si alte rude, sau colegi mai mari. Cum spun parintii mei, uneori e nevoie de compromisuri, de efort sustinut ca sa reusesti, dar acum nu simt decat dezamagire si multumire in acelasi timp. Multumire ca din toate am invatat cate ceva, care sper sa-mi fie spre folosul meu pe viitor. Sper sa revin cu vesti bune! O zi frumoasa!
Reply With Quote
Răspunde