Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #551  
Vechi 04.02.2017, 16:48:17
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
nu, tu minti! este ceva nedemn sa te folosesti de spusele sfintilor in interes personal, cred ca este chiar o definitie buna a ereziei asta. pentru ca tu chiar asta faci. te folosesti de ceea ce spunea apostolul pavel despre ereticii si necredinciosii de atunci.

acelasi lucru il faci cand te folosesti de canonul apostolic 45:
CANONUL 45 apostolic (OPRIREA COMUNIUNII CU ERETICII)

"Episcopul sau presbiterul sau diaconul, daca numai s-a rugat împreuna cu ereticii, sa se afuriseasca; iar daca le-a permis acestora sa savârseasca ceva ca clerici (sa savârseasca cele sfinte), sa se cateriseasca."
eu asa ceva nu am auzit pina acuma1 ma minunez ..cum adica spusele din noul testament AU VALABILITATE ETERNA SI SE REFERA LA TOATE ERZIILE ,ATUNCI ABIA SE RASPINDEA CRESTINISMUL SI NU ERAU EREZII CA ATUNCI DOAR SE PROPOVADUIA PE VREMEA SFINTILOR APOSTOLI
__________________
Reply With Quote
  #552  
Vechi 04.02.2017, 16:51:02
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si se ignora grosier canoane cum ar fi:
DA ASTA E F.valabil pina la erezie ,eu ma refeream la erezii ,caci se sapune anatema tuturor ereziilor,pina la sfirsitul veacurilor.
__________________
Reply With Quote
  #553  
Vechi 04.02.2017, 17:09:54
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
eu asa ceva nu am auzit pina acuma1 ma minunez ..cum adica spusele din noul testament AU VALABILITATE ETERNA SI SE REFERA LA TOATE ERZIILE ,ATUNCI ABIA SE RASPINDEA CRESTINISMUL SI NU ERAU EREZII CA ATUNCI DOAR SE PROPOVADUIA PE VREMEA SFINTILOR APOSTOLI
n-ai auzit pentru ca esti praf si pentru ca nu va intereseaza decat sa va folositi de canoane in scopuri personale. istoria crestinismul nu este deloc una lina, cele mai multe erezii au fost chiar la inceputuri.
Reply With Quote
  #554  
Vechi 04.02.2017, 17:17:15
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit o scrisoare catre sinodul ROR care reflecta realitatea ortodoxa romanesaca

Proros.ELEFTERIE TARCUTA,fost exarh al episcopiei romanului si Bacaului pina la prigonire trimite a doua scrisoare si nici pina acuma patriarhia si sinodul nu i-a raspuns.cititi cu atentie.pt.ca arhimandritul este in cunostinta de cauza nu ca noi ,adica cunoaste Evanghelia si este un f.bun duhovnic foarte apreciat de crestini.,
http://sinodultalharesc.tk/parintele...e-sinodul-bor/
merita citita cu atentie aceasta scrisoare
__________________
Reply With Quote
  #555  
Vechi 04.02.2017, 17:22:09
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
n-ai auzit pentru ca esti praf si pentru ca nu va intereseaza decat sa va folositi de canoane in scopuri personale. istoria crestinismul nu este deloc una lina, cele mai multe erezii au fost chiar la inceputuri.
eu nu inteleg cu te poti folosi de canoane decit in scopulde mintuire a sufletului.Iar pe toti crestinii ne intereseaza asta,ca eu stiu ca daca ma duc la biserica ecumenista,acolo unde se pomeneste ierarhul ecumenist nu ma mintuiesc,mintuirea este numai in biserica ortodoxa alui HRISTOS,singura biserica in care se afla el.Da mintuirea sufletului este o problema pesonala a fiecaruia dintre noi ,iar dreptarul sunt sfintii apostoli si sfintii parinti.Asa cum scrie par.arhimandrit ELEFTERIE TARCUTA pri participarea in CMB,[consiliul mondial al biserici ierarhii IL UMILESC PE HRISTOS.Citeste si vezi de ,ca spune parintele in scrisoare.
__________________
Reply With Quote
  #556  
Vechi 04.02.2017, 17:31:32
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
eu nu inteleg cu te poti folosi de canoane decit in scopulde mintuire a sufletului.Iar pe toti crestinii ne intereseaza asta,ca eu stiu ca daca ma duc la biserica ecumenista,acolo unde se pomeneste ierarhul ecumenist nu ma mintuiesc,mintuirea este numai in biserica ortodoxa alui HRISTOS,singura biserica in care se afla el.Da mintuirea sufletului este o problema pesonala a fiecaruia dintre noi ,iar dreptarul sunt sfintii apostoli si sfintii parinti.Asa cum scrie par.arhimandrit ELEFTERIE TARCUTA pri participarea in CMB,[consiliul mondial al biserici ierarhii IL UMILESC PE HRISTOS.Citeste si vezi de ,ca spune parintele in scrisoare.
aia e, tu te inchini la parintele cutare, la parintele cutare, etc. aveti grija!

pentru mine e clar acum.
Reply With Quote
  #557  
Vechi 04.02.2017, 17:46:38
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
aia e, tu te inchini la parintele cutare, la parintele cutare, etc. aveti grija!

pentru mine e clar acum.
da, sint niste pietisti tembeli care ii pupa vulcanescului ce are sub sutana.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #558  
Vechi 04.02.2017, 21:32:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Transcrierea integrala a conferintei parintelui Sava de la Brasov, despre pseudosinodul din Creta.



[COLOR=black]Conferința monahilor atoniți la Brașov, despre sinodul din Creta[/COLOR]
http://astradrom-filiala-bihor.blogs...nferintei.html
Reply With Quote
  #559  
Vechi 04.02.2017, 22:23:51
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Implicit

Nu știu cum să încep,dar mi se pare că acest forum CREȘTIN,nu este deloc a fi unul creștin,având în vedere polemicile,discuțiile contradictorii între anumite persoane.După mine a fi CREȘTIN înseamnă iubire,a te confunda cu dragostea ptr. cel de lângă tine,a-l ajuta,a te jertfi ptr.el,al mângaia,a vorbi frumos si cumsecade,"Pe aproapele tău să îl iubești ca pe tine însuți"iar din ce observ nici nu prea există fărâmă de așa ceva.Certuri,discuții,"esti praf,nu știi,eu cunosc,am fost eu acolo,am văzut eu,nu îmi cercetez conștiinta sa văd daca ceea ce spun este ceea ce i-ar plăcea Ziditorului,am citit eu,de unde știi tu,adu-mi statistici,cifre,documente,habar nu ai,esti varză,faci sminteală! etc."Iată!unde am ajuns.Un Sfânt Parinte spunea astfel:"Orice tulburare este de la drac."Se pare că cu ocazia acestui Sinod,dracul încă odată a găsit un mijloc de a dezbina creștinii.S-au facut două tabere:cei care spun că nu e bine să mergem la Biserica cutare ptr. că acolo preoții pomenesc ierarhul.Atunci ce fac?Unde mă duc?Cum mă mai mântuiesc?Cum aflu unde e Biserica unde nu se pomenește ierarhul?Dacă în orașul în care locuiesc nu e nici un preot care nu pomenește ierarhul ce fac?Ceilalți sunt osândiți?Sunt oare in masură să fac aceasta?Conștiința ce îmi dictează?Dacă simt tulburare,e un singur răspuns.Numai dracul îl oprește pe om de a nu se mai duce la Biserică,Nu Ziditorul.De la draci e tulburarea iar pacea și liniștea sufletească de la Duhul Sfânt.Imi pare rău,am crezut că pe acest forum voi intâlni creștini iubitori cu care voi putea vorbi despre cele duhovnicești,care se vor ajuta între ei si atunci când cineva e tulburat sa îl liniștească cineva,nu sa puna gaz pe foc.

Last edited by nouneim; 04.02.2017 at 23:13:34.
Reply With Quote
  #560  
Vechi 04.02.2017, 22:52:53
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Implicit

Dragă Antonia,

1.spunând că Biserica Cea Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolică este Ortodoxia) și cu toate acestea, apoi spun că: „noi totuși, le recunoaștem și pe celelalte ca fiind biserici”.

Răspuns:Da,dar:"Biserica Ortodoxă acceptă denumirea istorică a altor biserici și confesiuni creștine eterodoxe, fără a fi în comuniune cu ele."

2.La fel au făcut și în problema căsătoriei. Cu toate că se menționează că sunt interzise căsătoriile mixte și menționează Canonul al 72-lea al Sinodului I-II Trulan și spun că este un Canon Pastoral și nu unul dogmatic, (n-ar fi nici unul pastoral, ci unul care pune în practică hotărâri dogmatice) de fapt Canonul este anulat, batjocorit.

R:Citez din documentele Sinodului:"Posibilitatea aplicării iconomiei bisericești cu privire la impedimentele la căsătorie trebuie să fie reglementată de Sfântul Sinod al fiecărei Biserici Ortodoxe Autocefale, conform principiilor stabilite de sfintele canoane bisericești, în spiritul unui discernământ pastoral, astfel încât să servească mântuirii omului."

3.Acest canon, al 72-lea, ne spune următorul lucru: că nu sunt permise căsătoriile mixte și dacă ele au loc trebuie să fie anulate, trebuie să fie desfăcute. Pentru că nu poate să se unească lupul cu mielul și nu poate partea lui Hristos să fie… să se unească cu partea păcătoșilor.

R:"Căsătoria dintre ortodocși și ne-creștini este absolut interzisă, potrivit acriviei canonice."

4.Însă tema căsătoriei are legătură directă cu recunoașterea ereziilor ca biserici. Nu a fost întâmplător faptul că au pus în discuție și tema căsătoriilor mixte și cea a postului. De îndată ce, sau de vreme ce, are loc recunoașterea ereziilor ca biserici, atunci ereticilor care sunt considerați astfel membrii ai bisericii nu putem să le interzicem să se căsătorească ortodox.

R:Nu observ legătura,Biserica Ortodoxă recunoaște ereticii ca bisericii(sunt de acord)dar nu e în comuniune cu ei(eu înțeleg că nu s-au alipit Bisericii Ortodoxe)și spune clar "Căsătoria dintre ortodocși și ne-creștini este absolut interzisă, potrivit acriviei canonice."

5.De aceea hotărârea sinodului spune că lăsăm fiecare Biserică autocefală, în funcție de iconomia și de discernământul ei, să permită săvârșirea căsătoriilor mixte.

R:Eu nu am găsit această formulare în documentele oficiale,iar din ce am citit nu pot deduce această formulare.

6. În primul rând recunoaștem că ereticii sunt biserică, de vreme ce le permitem să participe la taină, și va trebui atunci să-i primim și la Împărtășire.

R:"Biserica Ortodoxă acceptă denumirea istorică a altor biserici și confesiuni creștine eterodoxe, fără a fi în comuniune cu ele."

Te rog să mă ierți dacă te-am tulburat cu ceva și dacă am greșit corectează-mă!
Mulțumesc!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare